Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Ogród japoński – 10 pomysłów na tworzenie i projektowanie

Twórz japońskie pomysły na ogród-sosna-zielona-woda-staw-kamienna pagoda-kamienna latarnia-krzaki-kolorowe

Od XIV wieku do dziś ogród japoński reprezentuje kondensację wszechświata na najmniejszej przestrzeni i musi być miejscem kontemplacji. Daje swoim gościom możliwość oderwania się od codziennych trosk i nabrania pewności siebie i nowych sił poprzez rozproszenie i relaks. Tutaj atrakcyjność wizualna jest realizowana poprzez zdecentralizowany układ podstawowych elementów – kamienia, mchu, wody i drzew. Ten projekt ogrodu jest inspirowany filozofią dwóch głównych religii – Shinto i buddyzmu w Japonii. 10 pomysłów opisanych poniżej daje każdemu projektantowi ogrodów jasny wgląd w rolę tych poszczególnych elementów i w jaki sposób można samemu stworzyć ogród inspirowany Azją.

Ogród japoński: wyraz filozofii Zen

Twórz japońskie pomysły na ogród-zielone-rośliny-domowe-ogrodowe-szklane ściany-przesuwane-drzwi-kamienie

Przy projektowaniu ogrodu zen wielkość Twojej nieruchomości nie ma znaczenia. Ogród japoński może być również zaaranżowany na najmniejszej przestrzeni, ale w taki sposób, aby oferował Tobie lub odwiedzającemu liczne możliwości relaksu, medytacji i odkryć dla zmysłów i duszy.

Ogród japoński musi zawsze emanować wielkim spokojem

Ogród japoński tworzy pomysły-skalny ogród-białe-zielone-rośliny-krzewy-krzesło-meble ogrodowe

Kamienie są głównym elementem wystroju ogrodu japońskiego jako symbol charakteru i siły. Grunt pokryty jest odłamkami, żwirem, a zwłaszcza żwirem granitowym, który nie rozprasza się tak szybko. Naturalne kształty i kolory tych materiałów odgrywają ważną rolę w harmonii i uspokajającym charakterze miejsca.

W prawdziwym ogrodzie zen żwirowa gleba tworzy miniaturowy krajobraz

Ogród japoński tworzy pomysły-ogrody skalne-projektowanie-białe-zielone-rośliny-krzewy

Żwirowe obszary symbolizują wodę w ogrodzie Zen. Kiedy kamienie są ułożone w stos, możesz pochylić powierzchnię w typowy wzór fali, aby podkreślić tę symbolikę. Przed nieprzyjemnymi chwastami między kamieniami przykryj żwirowe podłoże włókniną chwastów.

Można przyjąć japońską tradycję

Stwórz japońskie pomysły na ogród-los-filozofia-gratulacje-gałęzie drzewa-papier-Omikuji

Wiele pomysłów na dekorację własnego ogrodu japońskiego można zaczerpnąć z parków przy buddyjskich świątyniach, sanktuariów Shinto lub starych zamków. Jako ukłon w stronę tradycji azjatyckich zawiąż paski papieru z wróżbami – omikuji na gałęziach drzew. Kamienne pagody i latarnie dają poczucie spokoju i zachęcają do medytacji.

Kwitnąca wiśnia – symbol japońskiej kultury ogrodowej

Japoński-projekt-pomysły-sakura-wiśnia-blady różowy-przetarg

W projektowaniu ogrodów wykorzystuje się przede wszystkim rośliny zielone wraz z japońską wiśnią kwitnącą – sosny, iglaki, bambusy i bukszpany. Uosabiają sielankę Dalekiego Wschodu i wyrażają elegancję.

Woda oznacza jeziora lub oceany w ogrodzie Zen

Japońskie pomysły na projekt ogrodu

Ogród japoński jest często chłodny, otoczony wzgórzami, a czasami zawiera wodospad jako symbol oświecenia. Jeśli nie masz na to miejsca, możesz również zaplanować mniejszy element wody, taki jak oczko wodne, strumień lub zainstalowany zbiornik na wodę.

Typowa japońska sekcja chmur jest ściśle związana z buddyzmem

Japońskie pomysły na projekt ogrodu w chmurze

Dzięki swoim małym, wiecznie zielonym liściom, wiele japońskich drzew i krzewów nadaje się do topiary Niwaki i może być użytych w typowym, chmurowym stylu podczas projektowania azjatyckiego ogrodu. Poskręcane pnie kosodrzewiny odzwierciedlają odporność, solidność i chęć do życia.

Poszczególne odcinki tuby bambusowej symbolizują pokolenia

Japońskie pomysły na ogród

Jeśli bambus wygląda zbyt inwazyjnie jako żywa roślina do Twojego ogrodu, możesz zastosować elementy wykonane z bambusowych tyczek – na przykład osłonę odpływu. Jako materiał budowlany i dekoracyjny jest zarówno elastyczny, jak i stabilny.

Shoji – typowe japońskie drzwi przesuwne

Japońskie pomysły na ogrody-shoji-drzwi-przesuwne-papierowe-białe światło

Ogród japoński musi otrzymać akcenty dekoracyjne w typowo azjatyckim stylu, które odgrywają ważną rolę w jego harmonii i pozytywnym oddziaływaniu oraz podkreślają jego uspokajający i kontemplacyjny charakter. Nie tylko w Japonii, ale w Twoim domu.