Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Obszary problemowe w ogrodzie mogą wyglądać atrakcyjnie – zobacz jak!

taras ogrodowy ogród na dachu rozwiązanie urbanistyczne, które oszczędza miejsce

Problematyczne obszary w ogrodzie mogą być również atrakcyjne i pociągające, jeśli traktujemy je z niezbędną umiejętnością i chęcią zmiany. Jak to zrobić i od czego zacząć, dowiesz się w kilku następnych akapitach.

Przemyśl problematyczne obszary w ogrodzie

pomysły na ogród ogrodzenie prywatności obejmuje rośliny pnące

Najpierw chcemy zacząć od ogrodzenia, ponieważ Twoi goście będą oczywiście mieli pierwsze wrażenie na ogrodzeniu. Fajnie jest mieć szeroki kwietnik wokół ogrodzenia od zewnątrz. Liczy się teren poza ogrodzeniem, musi być zaprojektowany w tym samym stylu, co Twój ogród. Musisz o tym pamiętać przy wyborze roślin. Jeśli jesteś miłośnikiem stylu barokowego, możesz posadzić piramidalną tuję wokół ogrodzenia i piękne krzewy po obu stronach chodnika, których kształt można pielęgnować nożyczkami.

Wykonać projekt ogrodu w stylu wiejskiego domu

Przednie łóżko ogrodowe w stylu wiejskim

Podoba Ci się ogród w stylu „wiejskim”? Nie ma problemu! Wtedy możesz potrzebować pachnących krzewów bzu, na przemian hortensji z astrami i rudbekią. Tuż przy płocie pięknie prezentują się rośliny róży (Physocarpus) z dwoma rodzajami liści. Żółto-zielone i fioletowe doskonale połączą się z fioletem i złotem w liściach ostu. Jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie, to nie jest właściwe ustawianie obok siebie dużych drzew i gęstych krzewów. Najlepszym wyborem będzie zielone ogrodzenie o średniej wysokości! Krzewy włóczni, weigela, jagody śnieżne (Symphoricarpus) i osty również mogą tu kwitnąć.

Aktualny trend lifestylowy – ogród na dachu

taras na dachu nowoczesna donica-zrównoważona architektura

Ogrody dachowe stały się ostatnio bardzo popularne. To zdecydowanie świetny pomysł, który pozwala powiększyć powierzchnię ogrodu bez konieczności inwestowania dodatkowych pieniędzy w zakup nowej nieruchomości. Możesz hodować piękne rośliny i kolorowe kwiaty na dachu swojego domu, garażu czy letniej kuchni. Tak, to bez wątpienia wygląda bardzo atrakcyjnie! Ale jak stworzyć kwietnik lub trawnik na dachu? Kwiaty i trawa nie rosną bez gleby, dlatego potrzebne jest podłoże na dachu. Ale czy dach wytrzyma takie obciążenie? Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć od wytrzymałości dachu i obciążenia podłogi, której używasz.

Planuj i sadź ogrody dachowe

mała donica ogrodowa na dachu wykonana z betonu włóknistego

Zwróć uwagę na następującą wskazówkę: Sadzenie można wykonać tylko na dachu o nachyleniu nie większym niż 28 stopni. Jakie rośliny możesz tam uprawiać? Przede wszystkim oczywiście okrywowa. Po pierwsze nie rosną zbyt wysoko, a po drugie wiele z nich toleruje niskie temperatury.

Wsparcie dla roślin na dachu

pomysły odpowiednia roślinność ogród na dachu

Przeprojektuj problematyczne obszary w ogrodzie: kącik herbaciany

część wypoczynkowa meble ogrodowe z drewna tekowego stolik kawowy podnóżek

Problematyczny obszar w ogrodzie można zamienić w przytulny kącik herbaciany. Podobne miejsce znajduje się między domem a ogrodzeniem w większości przypadków, prawdopodobnie uważane jest za małe i niewygodne miejsce. Promienie słoneczne prawie nie dotykają tego zakątka ogrodu. Można tu oczywiście posadzić trawę lub krzew bzu, ale wydaje się to zbyt tradycyjne.

Wybór stylu japońskiego do własnego ogrodu

drzewo bonsai pomysł na ogród japoński

Proponujemy Ci coś ciekawszego, co wprowadzi ten zakątek do nowego życia. Dlaczego nie zaprojektujesz go w japońskim stylu? Udekoruj obszar matą ze słomy, gdzieniegdzie umieść kilka doniczek z bambusa. Japoński styl ponownie podkreślają kamienne lampiony i stylowe rośliny bonsai, które najlepiej ustawić na specjalnym stojaku, aby można było się nimi cieszyć ze wszystkich stron. Ciepłą herbatę aromatyczną można pić przy drewnianym stole, pomalowanym na jasne kolory. Jakie rośliny można wybrać do kącika herbacianego? Rozwijają się tu japońska pigwa, oset, czereśnia, krzewy włóczni i inne.

Przepełnienie problematycznych obszarów w ogrodzie kwiatami

klomby ogrodowe - tworzące problematyczne obszary atrakcyjne

I na koniec dodatkowa wskazówka dla Ciebie! Nie próbuj przepełniać terenu różnymi roślinami i kwiatami! Lepiej wybrać tylko 2-3 rodzaje roślin i rodzaje kwiatów, które najbardziej Ci się podobają. Na przykład wystarczy, aby w najciemniejszym kącie posadzić tylko mały krzew rododendronów lub kilka paproci. Możemy również gorąco polecić wspaniały dźwigar, który szczególnie efektownie prezentują się na tle bambusowych mat ze słomy.

Kwitnący ogród zawsze robi dobre wrażenie

Ogrodzenie ogrodowe pomalowane na biało kwietniki kwitnące ściany

Unikaj problematycznych obszarów w ogrodzie dzięki nietradycyjnemu projektowi

nowoczesne ścieżki ogrodowe ze stopniami

przednie podwórko z kamienia naturalnego obramowania klombów,

ogród z łukowatym stawem ogrodowym rasy koi ryb

duża ścieżka w stylu ogrodu przecina staw wodny

pomysły na projektowanie ogrodu warzywnego wskazówki dotyczące planowania

tereny ogrodowe-woda staw cień drzewa-krzewy rośliny

odcienie żółtej jesieni w ogrodzie bateria do stawu

kwiaty ogród kolor wybuch domu cegły elewacyjne