Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Jakie są rodzaje pudełek? Różne wytrzymałe odmiany bukszpanu do każdej sytuacji w ogrodzie

Czy jako akcent w klasycznym ogrodzie, czy jako żywopłot: bukszpany stały się nieodzowną częścią niemieckiego ogrodu. Mały krzew stał się również popularnym elementem projektowania ogrodów na całym świecie. Dla ogrodnika hobbystów pojawia się pytanie: „Jakie są rodzaje skrzynek?” Wymieniamy różne rodzaje skrzynek, które można wykorzystać na różne sposoby w zależności od sytuacji w ogrodzie.

Jakie są rodzaje pudełek??

Różne rodzaje bukszpanu, zwyczajny bukszpan jako roślina żywopłotowa, wytrzymałe odmiany

Chociaż na całym świecie istnieje wiele różnych gatunków bukszpanu, w Europie powszechne są trzy główne gatunki: bukszpan drobnolistny, bukszpan zwyczajny i bukszpan japoński. Każdy z tych trzech rodzajów bukszpanu ma swoje zalety i wady i może być wykorzystany na różne sposoby w przydomowym ogrodzie, w zależności od potrzeb i odmiany. Przedstawiamy przegląd i listę szczególnie odpornych odmian bukszpanu.

Różne rodzaje bukszpanu w skrócie: bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens)

Ogród z żywopłotem z bukszpanu w kształcie końcówek do cięcia

Bukszpan zwyczajny należy do rodzaju Buxus. Jest to rodzima roślina szeroko rozpowszechniona w południowej i środkowej Europie. Pospolity bukszpan jest wiecznie zielony i wytrzymały i osiąga maksymalną wysokość do 4 metrów. Ponieważ zwyczajny bukszpan rośnie bardzo wolno i można go przycinać, doskonale nadaje się jako roślina żywopłotowa oraz do sadzenia na granicy posesji.

Wytrzymałe odmiany bukszpanu do ogrodu, wytrzymałe i odporne na grzyby

Posługiwać się: Roślinę można wykorzystać również w inny sposób w przydomowym ogrodzie. Topiary może dzielić posesję na kilka obszarów, służyć jako obrzeże, oprawiać ścieżki ogrodowe i tarasy oraz po prostu służyć jako dekoracja w ogrodzie. Od piłek do pudełek po kwadraty i stożki: możesz użyć sekatorów, aby bez większego wysiłku nadać pospolitemu bukszpanowi pożądany kształt.

Wymagania dotyczące lokalizacji i gleby, konserwacja: Roślina najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych, zacienionych i częściowo zacienionych. Pod względem gleby bukszpan zwyczajny nie jest wymagający: luźna, bogata w próchnicę gleba ogrodowa oferuje najlepsze warunki do szybkiego wzrostu. Ponieważ roślina potrzebuje dużo wody, dobry drenaż jest absolutną koniecznością.

Zalety: Odporny, zimozielony, przyjazny pszczołom

Niekorzyść: Rośnie bardzo wolno, tworzenie nieprzejrzystej ochrony zajmuje kilka lat.

Wspólny bukszpan: odmiany odporne

Odmiany zwyczajnego bukszpanu odporne na rośliny

Istnieje wiele rodzajów bukszpanu odpornego na szkodniki i grzyby. Poniżej wymieniamy kilka odmian, które są szczególnie popularne wśród ogrodników hobbystów.

  • Odmiana „Graham Blandy” jest również odporny na grzyby. Krzew jest wysoki, ma kształt kolumnowy i dlatego nadaje się jako akcent na grządce oraz jako roślina doniczkowa.

Popularna odmiana odporna na bukszpan North Star

  • „North Star” to odmiana odporna na grzyby. Bardzo rzadko jest atakowany przez grzyba „Fusarium buxicola”. Grzyb ten powoduje więdnięcie bukszpanu, chorobę polegającą na obumieraniu poszczególnych gałęzi. Odmiana „North Star” ma zwarty kulisty pokrój i jest idealna roślina na obrzeże tarasu.
  • Odmiana bukszpanu “Dee Runk” ma wyprostowany, zwarty pokrój i można go szybko i łatwo przyciąć do pożądanego kształtu. Odmiana idealna na żywopłoty. Jako roślina doniczkowa służy głównie jako osłona prywatności na tarasie i balkonie.

Bukszpan drobnolistny (Buxus Microphylla): Idealna roślina doniczkowa

Bukszpan drobnolistny jako roślina doniczkowa na tarasie

Bukszpan drobnolistny wyróżnia się zwartym, ale gęstym wzrostem i błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi. Wiecznie zielona roślina ma naturalnie kulisty kształt, któremu można nadać różne kształty. Drzewo bukszpanowe rośnie bardzo powoli. Dorasta do 75 cm wysokości i 75 cm szerokości.

Posługiwać się: Bylinę można stosować jako samotną roślinę na skraju trawnika, w rogach ogrodów lub na tarasie. Jako roślina doniczkowa może tworzyć piękne zespoły z trawami ozdobnymi, cyprysami i kwiatami. Znajduje również zastosowanie we florystyce.

Jakie rodzaje bukszpanu występują jako bukszpan drobnolistny jako roślina próbna i w grupach?

Wymagania dotyczące lokalizacji, gleby i utrzymania: Roślina jest wytrzymała i wiecznie zielona i może tolerować nawet temperatury poniżej -10 stopni Celsjusza. Roślina wieloletnia preferuje stanowiska w pełnym słońcu lub półcieniu. Może również dobrze się rozwijać w zacienionych miejscach, jeśli jest regularnie podlewany. Optymalna okazuje się gleba umiarkowanie wilgotna, zasobna w składniki odżywcze i wapienna.

Zalety: Wiele możliwości zastosowania: jako roślina samotna lub na niskie żywopłoty

Niekorzyść: Przyrasta średnio 10 cm rocznie

Bukszpan drobnolistny: odmiany niskie

Niskie odmiany bukszpanu drobnolistnego na żywopłoty i w doniczkach

  • Odmiana „Złoty Sen” ma żółto-zielone liście, które ładnie kontrastują z innymi wiecznie zielonymi roślinami w ogrodzie. Ten bukszpan drobnolistny osiąga maksymalną wysokość 1 metra i nie przekracza 60 cm szerokości. Z reguły jednak większość roślin ma około 60 cm wysokości i 40 cm szerokości.

Niskie odmiany bukszpanu drobnolistnego Sprinter

  • Również odmiana „Sprinter” dorasta do około 60 do 80 cm wysokości. Maksymalna wysokość to 1 metr, ale roślina rośnie bardzo wolno. Jest to niska odmiana, która pięknie układa się zarówno w donicy, jak i na kwietniku.
  • Inną niską odmianą jest „John Baldwin”. Ten bukszpan charakteryzuje się stożkowatym kształtem i zielono-niebieskim ulistnieniem.

Różne rodzaje bukszpanu: bukszpan japoński (Buxus microphylla japonica)

Japoński bukszpan jako żywopłot na podwórku

Japoński bukszpan faktycznie pochodzi z Korei, ale został sprowadzony do Japonii i tam uprawiany setki lat temu. Dlatego „Buxus microphylla japonica” jest nazywany bukszpanem japońskim w Europie i USA. Wizualnie trudno go odróżnić od pozostałych dwóch rodzajów bukszpanu, ale jest to szybko rosnąca roślina, która może dorastać do 2,5 metra wysokości. Ich rozłożysty wzrost (bukszpan ma do 3,5 m szerokości) jest typowy dla rodzaju.

Odmiany bukszpanu japońskiego odporne na grzyby i mrozoodporne

Większość rodzajów bukszpanu jest odporna na grzyby, mrozoodporna i rzadko cierpi z powodu pożarów zimowych. „Ogień zimowy” opisuje uszkodzenia wiecznie zielonych roślin spowodowane przez mróz. Jeśli ziemia zamarza w temperaturach poniżej zera, rośliny nie mogą już wchłaniać wody z gleby i wysychać. Dotknięte części rośliny brązowieją, gałęzie i liście obumierają. Japoński bukszpan jest jednak głęboko zakorzeniony i z czasem przyzwyczaił się do ujemnych temperatur. Nawet zamarznięta ziemia mu nie przeszkadza.

Obrączka z japońskiego bukszpanu niskiej odmiany

Posługiwać się: Podobnie jak wszystkie rodzaje bukszpanu, bukszpan japoński można przyciąć do pożądanego kształtu. Rośnie wyprostowany i dlatego jest używany głównie jako roślina żywopłotowa. Ale może o wiele więcej, na przykład podzielić duży ogród na różne obszary i zapewnić ochronę prywatności tarasu.

Wymagania dotyczące lokalizacji, gleby i wskazówek pielęgnacyjnych: Drewno liściaste rośnie na stanowiskach słonecznych, częściowo zacienionych i zacienionych, o ile jest regularnie podlewane. Optymalna okazuje się gleba przepuszczalna i próchnicza. W razie potrzeby młode rośliny można zaopatrywać w nawozy długoterminowe. Dobry drenaż jest konieczny, ponieważ roślina wieloletnia nie toleruje nasiąkania wodą.

Zalety: Szybko rośnie, staje się bardzo wysoki, zapewnia prywatność i ochronę przed wiatrem

Niekorzyść: Dobrze rośnie w półcieniu, ale zwyczajny bukszpan lepiej nadaje się do zacienionych miejsc.

Japoński bukszpan: nowe, wytrzymałe odmiany bukszpanu

bukszpan drobnolistny niskie odmiany zimowa perełka

W centrach ogrodniczych w USA oferowany jest duży wybór bukszpanów japońskich. Stale hodowane są nowe, wytrzymałe gatunki bukszpanu. Również w Europie do serc hobbystów wkradły się dwie odmiany.

  • Odmiana „Zimowy klejnot” jest mrozoodporna i odporna na grzyby. Szybko rośnie i można ją łatwo doprowadzić do pożądanego kształtu.
  • Odmiana „Zielone piękno” charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi. Ten rodzaj bukszpanu jest bardzo wytrzymały i może z łatwością wytrzymać upały, deszcz, mróz, wysoką wilgotność i suszę.