Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Hibernacja drzewa oliwnego: Jak chronić śródziemnomorską roślinę doniczkową przed mrozem!

Drzewo oliwne wnosi śródziemnomorski klimat do ogrodu i na balkon i zachwyca zielonymi liśćmi przez całe lato. Jednak śródziemnomorskie piękno nie jest stworzone na mroźną niemiecką zimę i potrzebuje pomocy ogrodnika-hobbysty, aby przetrwać zimę. Dajemy Ci wiele wskazówek, jak zimować drzewo oliwne, niezależnie od tego, czy przebywa na zewnątrz, czy przenosi się do swoich zimowych kwater.

Zimowanie drzewa oliwnego: jakie temperatury może tolerować egzotyczna roślina i ile mrozu może wytrzymać?

Posadź drzewo oliwne w ogrodzie i zimuj bez przycinania

Co zaskakujące, drzewo oliwne jest dość solidne i odporne na śródziemnomorską roślinę. Egzotyka bez problemu wytrzymuje temperatury do -5 stopni Celsjusza. W południowych Niemczech jest obecnie wiele drzew oliwnych, które sadzi się w ogrodzie i które w październiku są po prostu odporne na zimę za pomocą polaru lub geowłókniny. Jednak zimowanie na świeżym powietrzu okazuje się dużym wyzwaniem dla większości ogrodników hobbystów, ponieważ nawet uprawiane drzewa oliwne są przystosowane do warunków pogodowych panujących w regionie Morza Śródziemnego. Na przykład mogą tolerować mróz tylko przez krótki czas i tylko wtedy, gdy nie pada. Ale ponieważ zimy w Niemczech są bardzo mokre, drzewo wymaga ochrony. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój egzotyk przetrwa okresy mrozów, możesz posadzić go w wannie w osłoniętym miejscu w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie.

Drzewo oliwne w ogrodzie zimuje wskazówki, jak często podlewać

Jak już wspomniano, nie toleruje wiecznej zmarzliny, dlatego jest uprawiana tylko jako roślina doniczkowa w środkowych i północnych Niemczech i przywożona na kwatery zimowe w zimnych porach roku. Eksperci zalecają pozostawienie drzewa oliwnego na zewnątrz tak długo, jak to możliwe i wnoszenie go do domu tylko wtedy, gdy jest wieczna zmarzlina (garaż, szopa ogrodowa itp.).

Hibernuj drzewo oliwne: jakiego rodzaju ochrony roślin używa, aby przetrwać zimę na świeżym powietrzu?

Zima drzew oliwnych w ogrodzie Wskazówki na zimę

Jeśli klimat w Twojej okolicy jest łagodny, możesz zimować roślinę ogrodową na zewnątrz. Ważnym wymogiem jest to, że jest to starsze drzewo. W tym przypadku jednak potrzebuje ochrony roślin, aby przetrwać zimę na zewnątrz. Jeśli chcesz zimować egzotykę we własnym ogrodzie, powinieneś również znaleźć odpowiednią lokalizację.

Hibernacja drzewa oliwnego na zewnątrz: znalezienie odpowiedniej lokalizacji

Zimowanie drzew oliwnych w wiadrze Porady na zimę

Roślinę można umieścić w miejscu chronionym przed deszczem i wiatrem już od połowy do końca października. Idealna jest południowa strona domu, zadaszony taras, pergola lub ściana ogrodu. Miejsce powinno być tak jasne, jak to możliwe i nie powinno znajdować się w cieniu. Jeśli postawisz drzewo oliwne w zacienionym miejscu, szybko straci liście. Z reguły roślina jest wiecznie zielona i zmienia liście niezależnie od pory roku. Ale jeśli wszystkie liście nagle żółkną i nagle odpadną, to znak, że roślina cierpi na brak światła.

Kiedy i jak zimować drzewo oliwne?

Zimą zostaw drzewo oliwne na balkonie

Możesz przenieść zakład do nowej lokalizacji w połowie października, aby mógł się do niego przyzwyczaić w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Możesz go zimować w ogrodzie na początku listopada. W tym celu należy osłonić pień i wierzchołek drzewa włókniną. W tym celu można użyć włókniny chwastów i geowłókniny, ponieważ oba materiały przepuszczają powietrze.

  • Włóknina z chwastów o grubości materiału 50 g/m² przepuszcza wodę i płynny nawóz, jest oddychająca i wyróżnia się wysoką odpornością na rozdarcie. Wybierz jednak wariant bez ochrony UV.
  • Geowłóknina jest również przepuszczalna dla wody i ma wysoką wytrzymałość na rozciąganie.
  • Folie ogrodowe nie nadają się do ochrony przed mrozem, ponieważ nie przepuszczają powietrza. 

Hibernuj drzewo oliwne: balkon i taras jako kwatera zimowa

Zimuj drzewo oliwne jako roślina doniczkowa w ogrodzie

Balkon i taras oferują najlepsze możliwe warunki dla roślin wrażliwych na zimno. Chronią drzewo oliwne przed śniegiem, deszczem i wiatrem. Idealne okazują się tereny zewnętrzne skierowane na południe i zachód, gdzie roślina doniczkowa może cieszyć się zimowym słońcem. Po prostu zawiń garnek w folię bąbelkową, aby nie zamarzł w temperaturach poniżej zera. Następnie umieść garnek w wysokiej drewnianej skrzynce i wypełnij szczeliny i rogi mieszanką ściółki i słomy. W ten sposób roślina może przetrwać zimę na zewnątrz nawet przy wiecznej zmarzlinie.

Hibernuj drzewo oliwne: jak często doświadczeni ogrodnicy-hobbyści podlewają swoje rośliny??

Hibernuj i wytnij drzewo oliwne w ogrodzie

Jeśli chcesz zimować swoje drzewo oliwne w ogrodzie, możesz zadać sobie pytanie: czy powinienem podlewać i nawozić roślinę w miesiącach zimowych? Podobnie jak w przypadku większości roślin śródziemnomorskich, obowiązuje tu również następująca zasada: Jeśli temperatura w pomieszczeniu lub na zewnątrz spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza, nie należy już nawozić drzewa. Podlewanie jest również dozwolone w miesiącach zimowych, ale w większości przypadków nie jest to konieczne. Wrażliwy egzotyczny nie toleruje nasiąkania wodą, więc powinieneś nauczyć się go rozpoznawać i unikać.

Hibernacja i przycinanie drzewa oliwnego: kiedy warto je przycinać??

Zimowe wskazówki dotyczące przycinania lub nie przycinania drzew oliwnych

Drzewo oliwne nie jest ścinane jesienią. Roślina zregeneruje się w miesiącach zimowych. Jednak gdy nie ma już niebezpieczeństwa mrozu, można przeprowadzić umiarkowane cięcie pielęgnacyjne i usunąć tylko chore części rośliny. Dlatego o wiele bardziej sensowne jest przycinanie drzewa na wiosnę nieco mocniej. Przed lodowymi świętymi i przed rozpoczęciem okresu kwitnienia jest odpowiedni czas na wycięcie martwych pędów. Uważaj, aby nie wyciąć głównych gałęzi, ponieważ dostarczą one korzeniom niezbędnych składników odżywczych.

Hibernuj drzewo oliwne w pomieszczeniu: w mieszkaniu, w garażu, a może w piwnicy?

W Niemczech niestety bardzo rzadko występują łagodne zimy. Dlatego większość ogrodników-hobbystów jest zmuszona przenieść swoje drzewka oliwne na kwatery zimowe. Do wyboru jest kilka opcji:

1. Drzewko oliwne możesz umieścić w chłodnym pomieszczeniu w domu. Idealny jest przeszklony balkon, ogród zimowy, pokój na poddaszu oraz garaż z oknami. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 5 stopni do 10 stopni Celsjusza, wilgotność około 60%.

2. Z drugiej strony piwnica nie jest zbyt odpowiednia, zwłaszcza że jest tam ciemno. Ogrzewane pomieszczenia mieszkalne również są nieodpowiednie.

3. Czy masz ogród lub szklarnię? Wtedy możesz tam również przechowywać drzewo oliwne.

Drzewa oliwne jako roślina doniczkowa w salonie hibernują od kiedy i jak

Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji:

  • Pozostaw drzewo na zewnątrz do wiecznej zmarzliny. Potrafi przetrwać noc z lekkim mrozem, ale potem należy go zabrać do jego zimowej kwatery.
  • Wentyluj dwa razy w tygodniu i, jeśli to możliwe, mierz wilgotność w pomieszczeniu.
  • W razie potrzeby podlewaj drzewo oliwne. Jeśli zimuje w pomieszczeniu, możesz oszczędnie podlewać roślinę co trzy tygodnie. Ale możesz też napełnić butelkę ze spryskiwaczem wodą i spryskiwać liście drzewa co 4 dni.
  • Nie musisz nawozić drzewa w miesiącach zimowych. Nawozy długoterminowe można podawać tylko wiosną.
  • Przycinanie jesienią nie jest konieczne. Chore pędy można jednak usuwać również w miesiącach zimowych.

Zimowanie drzewa oliwnego: kiedy traci liście

Czy zaraz po przezimowaniu drzewa oliwnego zaczyna tracić liście? Istnieje kilka powodów, dla których roślina traci liście:

Problem: Za mało światła słonecznego. Rozwiązanie: Sprawdź, czy polar wiatrochronu przepuszcza światło UV. Umieść roślinę w pojemnikach jak najbliżej okna.

Problem: W zimowych kwaterach jest za ciepło. Rozwiązanie: Zmierz temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli przekroczy 10 stopni Celsjusza, to znajdziecie kolejne zimowe kwatery dla drzewka oliwnego.

Problem: Ziemia wyschła i uschło drzewo oliwne. Jeśli temperatura w pomieszczeniu wynosi 10 stopni Celsjusza, należy regularnie sprawdzać, czy podłoże jest wilgotne. Rozwiązanie: Przesadź roślinę.

Problem: Podlewanie. Wielu ogrodników hobbystów nie potrafi prawidłowo ocenić potrzebnej ilości wody jesienią i zimą i zalać roślinę. Ulewny deszcz może również prowadzić do gnicia i uszkodzenia delikatnych brył korzeniowych rośliny. Rozwiązanie: Umieść roślinę w zadaszonym miejscu i pozwól glebie wyschnąć. Opcjonalnie możesz również przesadzić drzewo.

Przy okazji: nie martw się, jeśli drzewo nagle straci liście. Wiosną ponownie wypuszcza nowe pędy, nowe liście i pąki kwiatowe. Najważniejszą rzeczą jest znalezienie przyczyny i rozwiązanie problemu. Nawiasem mówiąc, drzewa oliwne reagują na problemy z kilkudniowym lub nawet tygodniowym opóźnieniem. Więc jeśli nie możesz pomyśleć, na co może cierpieć roślina, zadaj sobie pytanie, co wydarzyło się w ciągu ostatniego miesiąca.

Drzewo oliwne to jedna z najpopularniejszych roślin śródziemnomorskich. Ale to znacznie więcej niż użyteczna roślina, ma również wartość dekoracyjną. Drzewo oliwne wnosi śródziemnomorski akcent na taras i do ogrodu, jest dość łatwe w pielęgnacji i wytrzymałe. Dlatego jest bardzo popularny w Niemczech. Ponieważ jednak jest tylko częściowo odporny i nie toleruje mrozu, niezbędna jest ochrona zimowa. W południowych regionach Niemiec roślinę kontenerową można zabezpieczyć w ogrodzie przed zimą. W tym celu przykrywa się polarem i umieszcza w osłoniętym miejscu. W środkowych i północnych Niemczech roślina nie jest w stanie przetrwać surowej zimy i ujemnych temperatur na zewnątrz i musi być umieszczana w pomieszczeniach zimowych. Świetnie sprawdzą się chłodne i jasne pomieszczenia takie jak garaż z oknami, szklarnia czy pokój na poddaszu. Bez względu na to, gdzie drzewo będzie spędzać zimę – zdecydowanie należy unikać zalegania wody. W zimnych porach roślina może przetrwać przy bardzo małej ilości wody i nie potrzebuje nawozów. Przycinanie również nie jest konieczne, w razie potrzeby można przyciąć pojedyncze pędy. Zwróć także uwagę na temperaturę w kwaterach zimowych. Jeśli zrobi się tam za gorąco, za wilgotno lub za ciemno, drzewo może stracić liście.