Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Drzewa do małych ogrodów: te drzewa domowe mają zwarty pokrój

Drzewo to nie tylko element przyciągający wzrok, to także funkcjonalny dodatek do ogrodu. Latem zapewnia cień i zapewnia prywatność, jesienią i zimą kolorowymi liśćmi nadaje charakter zewnętrznemu terenowi. Jej kwiaty przyciągają ptaki, motyle i pszczoły, a na gałęziach zwisają hamaki. Nawet jeśli nieruchomość jest niewielka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić drzewo. Wymieniamy różne odmiany, które mają zwarty pokrój.

1. Łatwe w pielęgnacji drzewko do małego ogrodu: przegląd najważniejszych pytań

Drzewo do domu dla małego ogrodu Przykład złego projektu podwórka

Istnieje wiele łatwych w pielęgnacji i mało rosnących drzew, które idealnie nadają się do małych ogrodów. Przy wyborze należy jednak wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Ostatecznie drzewo jest inwestycją długoterminową i może znacząco wpłynąć na wygląd ogrodu.

1. Wielu właścicieli ogrodów zadaje sobie pytanie: „Które drzewa pozostaną małe?”. Ale nie tylko wysokość odgrywa ważną rolę w wyborze. Bardzo ważny jest również kształt korony drzewa, który powinien być dobrany zgodnie z jego funkcją i lokalizacją.

Drzewo do domu w ogrodzie działkowym na patio małe pomysły na drzewka

 • Drzewka kuliste nadają się jako akcenty na kwietniku.
 • Drzewa ze zwisającymi koronami są idealnym cieniem na tarasie.
 • Drzewa kolumnowe można łączyć z innymi żywopłotami i służyć jako ekrany prywatności.

2. Drzewo wiecznie zielone czy liściaste? W zasadzie to kwestia gustu. Jeśli jednak chodzi o drzewko do ogródka działkowego, należy dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Wiecznie zielone drzewa kolumnowe doskonale nadają się do sadzenia na granicy posesji. Uwzględnij lokalne przepisy. Drzewa liściaste można sadzić na podwórku przed domem lub wokół tarasu.

3. Drzewo przed domem wygląda ładnie, ale szybko może stać się problemem. Dlatego należy bardzo starannie dobrać lokalizację i rodzaj drzewa.

2. Wybierz drzewo do małego ogrodu w zależności od jego funkcji

Drzewa do małych ogrodów jako pomysły na cień

Jakie drzewo nadaje się do ogrodu działkowego? Wymieniamy kilka odmian, które mają zwarty pokrój

2.1 Wiecznie zielone drzewo do małego ogrodu: przyciągające wzrok przez cały rok

Srebrna sosna wokół ścieżki ogrodowej drzewo do małego ogrodu

 • Sosna górska (nadal znana jako sosna górska) to iglak o płytkich korzeniach, który osiąga maksymalną wysokość 6 metrów. Preferuje stanowiska słoneczne, ale może również rozwijać się w półcieniu. Gleba mineralna, umiarkowanie sucha, stwarza najlepsze warunki do szybkiego wzrostu. Sosna górska ma krzaczasty wzrost, ale toleruje topiary.
 • Srebrna sosna jest idealnym dodatkiem do ogrodu z kamienia lub działki. Ma gęstą koronę drzew, przez co teren pod sosną jest trudny do nasadzenia. Sosna srebrzysta osiąga maksymalną wysokość 6 metrów i dobrze znosi mróz. Jednak śnieg może uszkodzić igły.

wiecznie zielone drzewo do pielęgnacji małego ogrodu modrzew europejski

 • Modrzew europejski i modrzew japoński to dwie karłowate formy modrzewia. Dorastają do wysokości jednego metra, ale przy dobrej pielęgnacji mogą osiągnąć nawet 2,5 metra wysokości. Te odmiany modrzewia potrzebują zacienionego miejsca w przydomowym ogrodzie. Zimą dzielnie znosisz śnieg, wiatr i mróz, latem upały.
 • Jodła korkowa kulkowa to wiecznie zielone, kuliste drzewo dorastające do 2 metrów wysokości. Preferuje stanowiska w półcieniu i ubogiej w składniki odżywcze, lekko kwaśnej glebie z dużą zawartością piasku.

Obszary zastosowania: Na obrzeżach ogrodu, jako akcent w ogrodzie skalnym, w ogrodzie japońskim

2.2. Małe drzewo do ogrodu: Gatunki cieni

Małe drzewo do ogrodu Gatunek w cieniu Drzewo z trąbką kulistą

Szybko rosnące odmiany drzew kulistych, które zapewniają cień w ogrodzie to:

 • Sferyczna linia to wytrzymałe, przycinające drzewo, które rośnie tak samo wysokie, jak szerokie. Przyrasta około 10 cm rocznie do 5 metrów wysokości. Luźna, przepuszczalna i próchnicza gleba stwarza najlepsze warunki do ich szybkiego wzrostu. Jest prawdziwą miłośniczką słońca, która najlepiej czuje się w pełnym słońcu.
 • Drzewo gumy cukrowej osiąga około 2 metry wysokości i ma zaokrąglony wierzchołek drzewa.

Małe drzewo dla dostawcy cieni ogrodowych w pomysłach na podwórko

 • Akacja jedwabna to szybko rosnące drzewo, które stosunkowo szybko może osiągnąć maksymalną wysokość 8 metrów. Jej parasolowata korona zapewnia cień w gorące letnie dni.
 • Drzewo trąbki kulowej „Nana” to krótkorosłe drzewo trąbkowe, które może dorastać do 6 metrów wysokości. Preferuje zacienione miejsce, ale potrzebuje co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Jeśli chodzi o glebę, jest to jednak mało wymagające. Ta trąbka jest częściowo mrozoodporna i wymaga ochrony przed mrozem od grudnia do marca.

Obszary zastosowania: taras, siedzenia w ogrodzie, podwórko

2.3. Drzewo jako ekran prywatności dla małego ogrodu

Sadzenie brzozy brodawkowatej do małych ogrodów

 • Kulisty klon ma kulistą koronę. Może służyć jako samotne drzewo w ogródku działkowym, ale także strzyże ładnie w grupach, np. wokół podjazdu.
 • Złoty wiąz jest niewielka, w zależności od odmiany osiąga maksymalną wysokość ok. 5 metrów. Dlatego jest to idealne drzewo do domu na podwórko. Wiąz złocisty to głęboko zakorzenione drzewo, pod którym można z wyobraźnią posadzić. Posadź kilka złotych wiązów wokół tarasu, aby część wypoczynkowa była chroniona przed wiatrem i przed wzrokiem ciekawskich.

Drzewo jako osłona prywatności dla małych brzóz w ogrodzie

 • Wisząca brzoza to drzewo, które można wystawić na wiele sposobów. W małym ogródku nawet niewielka brzoza, taka jak odmiana „Youngii”, dobrze prezentuje się, zwłaszcza jako solista. Jeśli chcesz, możesz również zgrupować kilka małych brzóz, o ile masz odpowiednią przestrzeń w ogrodzie. Nie należy sadzić brzozy brodawkowatej zbyt blisko domu, ponieważ rośnie bardzo szybko i tworzy gęstą koronę, która z trudem przepuszcza światło słoneczne. Brzoza jest niezwykle łatwa w pielęgnacji i wytrzymuje ciepło. Preferuje suchą i piaszczystą glebę i nie toleruje nasiąkania wodą.

Obszary zastosowania: Wokół wejścia do ogrodu lub podjazdu, przed żywopłotem, centralnie jako akcent.

2.4. Smukłe drzewo do małego ogrodu: Wąskie drzewa kolumnowe

smukłe drzewo do małych ogrodów wąsko rosnące drzewa kolumnowe

 • Jeśli chodzi o ich wzrost, to złoty wiąz niezupełnie mały. Ale drzewo kolumnowe ma bardzo wąską koronę i wyprostowany wzrost. Drzewo toleruje kształtowanie i przycinanie, jeśli odbywa się to zimą. Jeśli wiąz złocisty jest w pełnym słońcu, jego liście żółkną i są szczególnie dekoracyjne. Jeśli lokalizacja jest w półcieniu, pozostają zielone.
 • Kolumnowa jarzębina może osiągnąć wysokość od 5 do 7 metrów w zależności od odmiany. Szczególnie dobrze prezentuje się jako solista na podwórku. Jarzębina preferuje gleby bogate w próchnicę, przewiewne, umiarkowanie wilgotne i stanowiska słoneczne. Owoce jarzębiny kolumnowej dostarczają pokarmu zwierzętom i ptakom.
 • Kolumnowy głóg jest idealny do wąskich wnęk i narożników. Smukłe drzewo osiąga maksymalną wysokość prawie 5 metrów i osiąga bardzo zwarty wzrost.

Obszary zastosowania: W grupach wokół tarasu jako ochrona przed wiatrem i prywatnością, wokół ścieżki ogrodowej

2.5. Głęboko zakorzenione drzewa do małych ogrodów

Drzewa o głębokim korzeniu do małych ogrodów Śliwa śliwkowa

 • Prawdziwy głóg jest rośliną głęboko zakorzenioną, wymagającą umiarkowanie suchej, bogatej w składniki odżywcze gleby. Drzewo dorasta do 6 metrów wysokości i w maju tworzy duże różowe kwiaty. Prawdziwy głóg stanowi miejsce lęgowe dla ptaków i ma wartość dekoracyjną jako drewno ozdobne.
 • Cis europejski to łatwe w pielęgnacji drzewo, które wytrzyma nawet cięcie. Jesienią cis wydaje małe czerwone owoce.
 • Krwawa śliwka to drzewo, które może urosnąć do 6 metrów wysokości. Istnieją również odmiany karłowate, które mogą dorastać do 2 metrów wysokości. Krwawa śliwka rośnie bardzo wolno i ma więcej walorów dekoracyjnych.

Obszary zastosowania: Na kwietniku, przed domem lub na podwórku. Nadaje się do podsadzania

 2.6. Przyjazne pszczołom drzewka do małych ogrodów

Przyjazne pszczołom drzewka do małych ogrodów Odmiany wiśni na tarasy

 • Odmiany wiśni „Accolade”, „Kanzan” i „Ruby” dorastają do 8 metrów wysokości. Ich pachnące kwiaty przyciągają do ogrodu ptaki i motyle.
 • Kanadyjskie Drzewo Judasza osiąga maksymalną wysokość 4 metrów. Roślina nektarowa jest szczególnie przyjazna dla pszczół. Pospolity drzewo Judasza preferuje umiarkowanie suchą, ubogą w składniki odżywcze glebę z dużą zawartością gliny i stanowiska w pełnym słońcu.
 • Miedziana gruszka skalna to drzewo wielopniowe o maksymalnej wysokości 6 metrów. Pod koniec marca tworzy śnieżnobiałe kwiaty, które przyciągają pszczoły i ptaki. Drzewo nie ma specjalnych wymagań co do gleby i lokalizacji. Równie dobrze znosi suszę i nasiąkanie wodą, bez problemu znosi również silne wiatry zimą.

Obszary zastosowania: W ogrodzie naturalnym, w przydomowym ogródku, w przydomowym ogródku

Drzewa poniżej 10 metrów do ogródka działkowego: przykłady udanego projektu

Domowe drzewo w małym ogrodzie Wskazówki dotyczące pielęgnacji Lagerstroemii

Lagerstroemia to wysokie drzewo domowe. W zależności od odmiany kwitnie na czerwono, lawendowo lub na biało. Szczególnie pięknymi odmianami są „Arapaho” i „Catawba”. Obydwie wyróżniają się nie tylko kwiatami, ale także szczególnie atrakcyjnymi jesiennymi kolorami. Drzewo najlepiej rośnie w pełnym słońcu i potrzebuje dobrze przepuszczalnej gleby.

Jak używać Lagerstroemii w ogrodzie: Bezpośrednio przed ogrodzeniem ogrodu w połączeniu z drzewem kolumnowym i wysokim krzewem. Drzewo idealnie nadaje się do sadzenia, ponieważ jego korona przepuszcza światło słoneczne. Jednocześnie zapewnia ochronę prywatności.

Drzewo do domu dla małego derenia ogrodowego

Słyszałem z różowymi lub białymi kwiatami dereń kwiatowy wśród najpiękniejszych drzew Ameryki Północnej par excellence. Szczególnie interesujące do ogrodu przydomowego są odmiany „Cloud Nine” i „Cherokee Sunset”. Pierwsza tworzy duże, filigranowe kwiaty, druga ma piękny ciemnoróżowy kolor. Drzewo osiąga 9 metrów wysokości.

Dereń w ogrodzie układa się w taki sposób: Na środku kwietnika w naturalnym ogrodzie. Tulipany i inne sezonowe kwiaty są idealnymi partnerami dla roślin. Drzewo domowe ma podobne wymagania co do gleby i lokalizacji jak drzewa iglaste i można je również łączyć z jodłami.

małe drzewo poniżej 10 metrów do ogrodu wybierz złotokap

Złoty deszcz jest łudząco podobny do glicynii. Jego zwisające gałęzie i duże kępy kwiatów są często obsypywane przez pszczoły i trzmiele. Drzewo osiąga 9 metrów wysokości.

Jak wykorzystać złotokap w ogrodzie: Szczególnie dobrze sprawdza się w ogrodzie skalnym i na ścieżce ogrodowej. Złotokap nie toleruje sąsiadów, zwłaszcza jeśli są tak wysokie lub wyższe. Znacznie lepiej czuje się na skraju trawnika, gdzie nie ma konkurencji o korzenie.

Drzewka przydomowe na granicy działki sadzone są odmiana głogu kompaktowego

Głóg to prawdziwy magnes dla pszczół. Na początku lata tworzy białe kwiaty, które wydzielają przyjemny, silny zapach w całym ogrodzie. Późnym latem i jesienią przyciąga ptaki czerwonymi owocami. Jego pomarańczowo-czerwony jesienny kolor sprawia, że ​​drzewo jest atrakcją w każdym ogrodzie, nawet jesienią.

Jak używać głogu w ogrodzie: jako osłona prywatności na ogrodzeniu ogrodowym lub jako akcent na podwórku.