Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Budowanie Spiral Ziołowych – Krótki przewodnik i pomysły na materiały

zbuduj-łóżko-ogrodowe-stwórz-zioło-przyprawy

Uwielbiasz uprawiać użyteczne rośliny w swoim ogrodzie, chciałbyś również rośliny zielarskie, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca na kolejne łóżko? Wtedy spirala ziołowa jest prawdopodobnie idealnym rozwiązaniem. Z Twoją pomocą będziesz potrzebować mniejszej powierzchni i wykorzystać przestrzeń do góry. Jeśli po raz pierwszy czytasz o tym praktycznym elemencie ogrodowym, to najpóźniej zakochasz się w nim. Ślimak przyprawowy jest niezwykle łatwy do zrobienia w domu. W poniższych instrukcjach dowiesz się, jak samodzielnie zbudować ziołową spiralę i jak najszybciej zasadzić pożądane rośliny ziołowe, aby świeże zioła były zawsze pod ręką do gotowania.

Budowanie prostej spirali ziołowej – z jakich materiałów?

projekt-ogrodu-ziół-spirali-projekt-małe-ogrody-rośliny-ziołowe-plan nasadzeń

Ten punkt jest kolejnym, który sprawia, że ​​ślimak przyprawowy jest tak popularny i wspaniały. Możesz użyć szerokiej gamy materiałów, a nawet użyć starych i wcześniej bezużytecznych lub resztek materiałów do czegoś praktycznego. Nadają się stare dachówki, a także cegły, kamienie rzeczne, gabiony ze żwirem i drewniane kołki. Po prostu użyj czegoś, co już masz pod ręką, gdy chcesz zbudować ziołową spiralę. Alternatywnie możesz oczywiście również kupić nowe materiały. Sam zdecyduj, który materiał najbardziej Ci się podoba wizualnie lub który najlepiej komponuje się z resztą Twojej przestrzeni na zewnątrz. W przeciwnym razie potrzebujesz tylko wystarczającej ilości ziemi doniczkowej i oczywiście wybranych roślin, co do których na koniec mamy kilka wskazówek.

Budowanie ziołowej spirali – instrukcje z rzecznymi kamieniami

ziołowa spirala budowlana głaz-instrukcje-pomysły-łatwe-diy

Kamienie rzeczne tworzą szczególnie naturalną atmosferę i są dość szybko i łatwo układane w stosy. Ponieważ kamienie mają nieregularny kształt i nie mogą leżeć jeden na drugim, zawsze należy naprzemiennie wymieniać najpierw ziemię, a następnie rząd kamieni. Kamienie są lekko pochylone do wewnątrz, dzięki czemu mur oporowy nie rozpada się później, ale jest podtrzymywany przez ziemię. Jeśli ponownie użyjesz kamiennych płyt, możesz najpierw zbudować konstrukcję spirali ziołowej, wkładając płyty w ziemię, a następnie wypełniając je ziemią.

budowa spirala ziołowa przyprawa ślimak-prosta-instrukcje-instrukcje-kamienie

Przede wszystkim należy zaznaczyć wybrany obszar dla ślimaka przyprawowego. Za pomocą patyczka narysuj na piasku lub ziemi spiralny kształt o pożądanej wielkości. Zacznij od zewnętrznego końca spirali. Następnie, jak już wyjaśniono, poruszaj się w górę i w dół, jednocześnie projektując krzywe i ostrożnie przesuwając się w górę.

zbuduj ziołową spiralę ziołową ślimak-doniczkę-kompost-oszczędność-łóżko

Jeśli sam zbudujesz ziołową spiralę, upewnij się, że nie stanie się zbyt stroma, ponieważ wtedy woda spływałaby zbyt szybko podczas podlewania, rośliny na wierzchu nie otrzymałyby wystarczającej ilości wilgoci, a ziemia doniczkowa najprawdopodobniej zostanie usunięta. Kiedy dojdziesz do końca, możesz zacząć sadzić zioła.

Stwórz ziołowego ślimaka z cegieł lub kostki brukowej

ziół-spirala-budynek-cegła-cegła-pomysł-układanie-łóżko-ogrodowe

Jeszcze łatwiej jest pracować z cegłami lub kostką brukową, ponieważ dzięki prostym powierzchniom łatwiej je układać w stos. Otwory, które powstają podczas budowania spirali ziołowej, służą również jako doskonała wentylacja dla ziemi, a tym samym lepiej zaopatrują korzenie w tlen. W tym wariancie zaczynasz od ścian nośnych, które następnie wypełniasz ziemią. Jeśli chcesz stworzyć wyjątkowo stabilną spiralę ziołową, możesz ją po prostu zamurować i zbudować trwałe ściany nośne.

Warto również rozważyć zastosowanie drewnianych kołków, ponieważ ponownie najpierw buduje się konstrukcję, co jest szczególnie korzystne dla tych, którzy nie mogą sobie łatwo wyobrazić spiralnego kształtu w inny sposób. Używając drewna należy pamiętać, że z biegiem lat będzie ono wietrzeć i trzeba będzie je wymieniać ze względu na stałą wilgotność. Więc jeśli szukasz trwałego rozwiązania, drewno jest mniej odpowiednie.

Pomysł z gabionami

ziół-spirala-budynek-gabiony-nowoczesne-kamyki-szybki-montaż-instrukcje

Twoje oryginalne łóżko nabierze nowoczesnego wyglądu, jeśli użyjesz gabionów do budowy ziołowej spirali. Miękki drut jest cudownie łatwy do zginania, a następnie wypełniony kamykami w dowolnym kolorze. Możesz nawet łączyć różne kolory żwiru i tworzyć piękne wzory. Rozmiar kamieni może się również różnić. Tak czy inaczej, otrzymujesz wyjątkowo stabilne rusztowanie, z którego możesz korzystać przez wiele lat.

ziolowa-spirala-zbuduj-druciana-rama-gabiony-zrób-to-sam-element-ogrodu

Znajdź równe miejsce w ogrodzie. Następnie umieść i uformuj na nim drucianą ramę. Możesz również narysować spiralny kształt na ziemi, wykopać małe zagłębienia i umieścić w nich rusztowanie. Następnie wbij końce w zagłębienia. Daje to jednocześnie kształt i stabilną ramę. Następnie wypełnij żwirem, a przestrzenie między ścianami mieszanką ziemi doniczkowej i nawozu lub kompostu.

DIY balkonowa spirala ziołowa – instrukcja do doniczki

ziół-spirala-budowlana-donica-doniczka-donica-bambus-materiał-drewno

Nie posiadasz ogrodu, a teraz myślisz, że musisz się obejść bez spirali? Więc się mylisz. Ponieważ nawet na balkon można zbudować spiralę ziołową i w ten sposób zaoszczędzić dużo miejsca, po prostu używając większej wanny zamiast wielu mniejszych doniczek. Takie bambusowe kije są idealne. Ale kamienie można oczywiście wykorzystać ponownie.

zielnik-zabudowa-spirala-doniczka-balkon-pionowa-bazylia-ogrodowa

Alternatywnie możesz również użyć doniczek o różnych rozmiarach. Aby to zrobić, najpierw skonfiguruj największy kubeł. Umieść w nim mniejszą doniczkę do góry nogami. Następnie umieść na tym następny mniejszy. Odległość między dwoma krawędziami doniczki powinna być wystarczająco duża, aby zapewnić roślinom wystarczająco dużo miejsca. Następnie kontynuuj z resztą doniczek. Na koniec wypełnij wolne przestrzenie ziemią i posadź przyprawy.

Ważne jest, aby najpierw wybrać odpowiednią lokalizację dla obu wariantów, ponieważ po zbudowaniu spirali przyprawowej nie można jej już przesuwać ze względu na jej ciężar. Chyba że używasz stabilnej powierzchni na kółkach. Są one dostępne jako gotowe w sklepach z narzędziami i centrach ogrodniczych, ale można je również łatwo zbudować samodzielnie, zgodnie z własnymi potrzebami. Jest tak wiele różnych sposobów na zbudowanie ziołowej spirali.

Zbuduj schody ziołowe

ziół-spirala-budynek-zioła-schody-drewniane-narożne-skarpy-kwiaty-kwiaty-zioła

Dobrą alternatywą dla spirali są również schody ziołowe. W zależności od wielkości zajmuje trochę więcej miejsca, ale może wypełnić niepotrzebne zakamarki w ogrodzie lub na balkonie. Konstrukcja jest również nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wymaganych jest kilka skrzynek, które są wykonane z drewna. W każdym razie jest to również świetny pomysł, który jest nie tylko praktyczny, ale także atrakcyjny. Można stworzyć dowolną liczbę pięter, a także długość pudełek. W ten sposób możesz nie tylko przechowywać zioła, ale także wyeksponować kolorowe kwiaty bez przeszkadzania sobie nawzajem.

Wskazówki dotyczące sadzenia

ziół-spirala-budowlana-kamienna-płyty-pomysł-stymulacja-pomysłów-roślin

Po zbudowaniu spirali ziołowej i jej zakończeniu nie możesz się doczekać, aby ją w końcu zasadzić. W zasadzie nie ma znaczenia, które rośliny wybierzesz, najważniejsze jest to, aby pasowały do ​​Twojego gustu. Niemniej jednak korzystne jest ustalenie planu sadzenia spirali ziołowej. Lokalizacja zależy od odpowiednich potrzeb. Podczas gdy rośliny aromatyczne śródziemnomorskie lub lubiące suszę powinny być sadzone w górnych obszarach, dolne lepiej nadają się do tych, które kochają wilgoć. Dzieje się tak po prostu dlatego, że gleba wysycha szybciej na górze, gdy wilgoć spływa w dół. Należy również zachować odpowiednio dużą odległość między roślinami, ponieważ każda z nich będzie miała inny rozmiar. W przeciwnym razie nie ma specjalnych cech, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas sadzenia spirali ziołowej.

Instrukcje dotyczące schodów ziołowych tutaj.