Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

20 fajnych pomysłów na ogród na Pintereście, które prezentują najnowsze trendy

pomysły na ogród pinterest nowoczesne podwórko przed domem żwir żwir czerwone krzewy

W dzisiejszych czasach chcemy mieć piękne ogrody, które wymagają jak najmniejszej pielęgnacji. Rośliny idealnie nadają się do kilku celów – powinny pięknie wyglądać, wydzielać przyjemny zapach i nie można ich używać również w kuchni. Trend upcyklingu również się utrzymuje i znajduje coraz więcej entuzjastycznych zwolenników. Dowiedz się poniżej, jakie inne trendy można prześledzić z tych wspaniałych pomysłów na ogród na Pintereście.

Nacisk kładziony jest na łatwe w pielęgnacji pomysły na ogród

pomysły na ogród naturalny łubin rośliny pnące glicynia

Niewielu z nas ma w dzisiejszych czasach wystarczająco dużo czasu na ogród. Z tego powodu łatwe w pielęgnacji projektowanie ogrodów stało się prawdziwym trendem. Zamiast pracochłonnych trawników i tarasów pojawia się coraz więcej niewymagających w utrzymaniu chodników i wykładzin podłogowych, takich jak żwir, tłuczeń i odłamki.

łatwe w pielęgnacji pomysły na ogród sadzarka magnolia caladia zielona linia

Rośliny doniczkowe na tarasie są bardzo poszukiwane. Jeśli są również wytrzymałe i odporne, stanowią piękny widok przez cały rok. Dużą popularnością cieszą się również wszy domowe i sukulenty, które bardzo długo mogą obyć się bez wody. Trawy ozdobne, krzewy, rośliny okrywowe i pnące również wymagają niewielkiej pielęgnacji.

Blokowanie kolorów w ogrodzie

kolorowa dekoracja ogrodowa wysokie donice blokujące kolor

Blokowanie kolorów to dobrze znany trend w modzie, który pojawia się również w ogrodzie. Chodzi o efektowne plamy koloru, które stawiają mocne akcenty, a także wydobywają poszczególne elementy. Jaskrawo pomalowana ściana może stanowić artystyczne tło dla sofy na zewnątrz lub podkreślać piękno roślin doniczkowych. Efekt można również uzyskać za pomocą jednokolorowego dywanu na zewnątrz lub zasłon pergoli.

Nowoczesne pomysły na ogród bez trawnika

łatwe w pielęgnacji pomysły na ogród żwir bez trawnika sztuczna murawa nowoczesny

Trawnik w ogrodzie wygląda pięknie, gdy jest zadbany. Ponieważ trawniki wymagają intensywnej pielęgnacji i wymagają dużej ilości wody i nawozów, aby pozostać zielonym i zdrowym, z roku na rok tracą swoją popularność jako element projektowania krajobrazu. Istnieje jednak wiele opcji, jeśli chcesz zaprojektować ogród bez trawnika.

pomysły na ogród bez trawników byliny żwirowe

Dlaczego nie zasypać kawałka żwiru zamiast trawy? Alternatywą dla klasycznego trawnika jest łąka z twardą okrywą, taką jak rumianek trawnikowy, mech gwiaździsty lub cząber płożący. Wiele odmian tymianku doskonale pokrywa podłoże i rozwija gęste, kwitnące płatki. Zielone spoiny między kamiennymi płytami nadają ogrodowi wyrazisty charakter.

Pomysły na ogród ze żwirem

pomysły na ogród żwir drzewo oliwne ławka betonowa

Wyraźne linie i żwir tworzą cudownie nowoczesny, czysty wygląd w ogrodzie. Możesz wybierać pomiędzy pojedynczymi elementami wykonanymi z kamyków lub całym żwirowym ogrodem. Strefy żwirowe są szczególnie przydatne w miejscach nasłonecznionych i sprawiają, że ogród wygląda na uporządkowany. W podłożu żwirowym idealnie czują się rośliny, takie jak trawy i rośliny zimozielone.

Pomysły na ogród Feng Shui

pomysły na ogród z kamieniami żwirowymi feng shui rzeka sucha

Jeśli chcesz stworzyć szczególnie harmonijny ogród, powinieneś przestrzegać zasad nauczania Feng Shui. Ogród Feng Shui staje się oazą spokoju i relaksu. Aby pozytywne energie mogły łatwiej płynąć, obszary powinny być zaprojektowane w sposób otwarty. W centrum może stać azjatycki kamienny krajobraz. Kamienna rzeka składająca się z grabionego żwiru lub zakrzywiona ścieżka z kamyczkowej mozaiki nie pozwala zbyt szybko płynąć chi.

Pomysły na ogród z wodą

pomysły na ogród staw rośliny wodne feng shui

Rajski żywioł wody w ogrodzie był kiedyś oznaką luksusu. Fontanny, fontanny i fontanny znajdowały się tylko w domach szlachty. Dziś w niemieckich ogrodach stosunkowo łatwo można zastosować oczka wodne i małe oczka wodne. Jednymi z najpopularniejszych trendów są w szczególności oczka wodne zajmujące mało miejsca.

Mały betonowy wodospad

pomysły na ogród pinterest wodospad beton nowoczesne trawy ozdobne

Jeśli jednak chcesz mieć mały wodospad we własnym ogrodzie, masz kilka opcji do wyboru. Na rynku dostępne są już gotowe zestawy i akcesoria, takie jak pompa i niecka do oczka wodnego. Pluskanie płynących wód jest przyjemnym hałasem w tle i może mieć szczególnie relaksujący efekt.

Shabby chic i domowy ogród

shabby chic dekoracja ogrodowa pudełka na owoce skandynawska stara nowa nostalgiczna dekoracja ogrodowa

Jest nostalgiczny akcent, który kształtuje najnowsze trendy. Shabby chic, dom wiejski i ogródek wiejski to jedne z najpopularniejszych stylów, które można stosować również na zewnątrz. Naparstki, baldachy gwiaździste, piwonie, dalie café au lait są idealne do pięknego ogrodu przydomowego. Jadalne kwiaty, takie jak fiołki, tulipany i gumiasta rzeżucha doskonale dopełniają ogólny obraz i mogą ozdobić Twoją sałatkę.

Mieszanka starego i nowego

rośliny tarasowe zielone białe stare nowe meble mix

Po prostu wybór jednego stylu ogrodowego i trzymanie się go to już przeszłość, mówią projektanci. Udane połączenie starego i nowego można coraz częściej oglądać w pomieszczeniach i jest również dobrze przyjmowane w ogrodach. Nie chodzi już o to, co nowoczesne, a co klasyczne, ale o to, jak połączyć elementy w całość. Dziś można również harmonijnie wkomponować meble w stylu vintage w nowoczesny ogród lub na odwrót.

Trawy ozdobne w ogrodzie

pomysły na ogród domek ogród wieloletnie dalie łóżko łatwe w pielęgnacji

Trawy ozdobne dodają ogrodowi życia i tekstury. Przez długi czas ich stosowanie było zaniedbywane, ale dziś trawy ozdobne odgrywają nieodzowną rolę w projektowaniu ogrodów. Ich zalety są oczywiste: są ozdobne, łatwe w pielęgnacji, wytrzymałe i zachwycają pięknym wzrostem i kształtami kwiatów. Rozróżnia się zwyczaj wzrostu:

  • kępy rosnące trawy ozdobne
  • nawisające trawy ozdobne
  • i sztywno wyprostowane trawy ozdobne

Ważne jest, aby pamiętać, czy trawy tworzą rozłogi, czy nie. W przypadku traw rozłogowych zaleca się stosowanie tzw. barier kłączowych, które ograniczają podpowierzchniowy wzrost roślin.

Ogrody mini wróżek

stwórz samodzielnie pomysły na ogród wróżki

Domowe dekoracje ogrodowe pozostają w modzie i pozwalają właścicielom ogrodów wyrazić swoją kreatywność. Mini-ogrody zyskują również na popularności wśród ogrodników hobbystów i przekształcają się w ekscytujące projekty rzemieślnicze, jeśli pogoda nie sprzyja tradycyjnemu ogrodnictwu. Mini ogrody można tworzyć w każdym możliwym kształcie i rozmiarze.

Recykling pomysłów na ogród

dekoracja ogrodowa upcykling szklany pionowy ogród ziołowy

Obecnie rośnie popularność roślin i kwiatów, które mogą służyć wielu celom. Spożywanie ziół, owoców i warzyw własnej produkcji to przyjemność, którą docenia coraz więcej osób. Rozwijają się w domowych łóżkach podwyższonych na balkonie, a także w doniczkach i szklankach. Najpopularniejsze rośliny użytkowe to:

  • Z ziół takich jak lawenda, mięta pieprzowa, melisa i nagietek można przygotować domowe lekarstwa, herbaty i maści.
  • Naturalne barwniki powstają z eukaliptusa, buraka, cebuli i marchwi, jagód, szpinaku i hibiskusa.
  • Rośliny, które można stosować jako naturalne środki odstraszające owady, to między innymi mięta zielona, ​​szczypiorek, liście laurowe, koper włoski, lawenda i melisa.

Pomysły na ogród z europaletami – pionowe ogrody ziołowe pozostają w modzie

pionowe pomysły na ogród z paletami trendów ziół