Prace ogrodowe

Uprawa espalier w ogrodzie na elewacjach i ścianach

Owoce Espalier w ogrodzie fig-rośliny-cegła-ściana-ekran prywatności

Owoce Espalier to idealny wybór, jeśli masz mały ogród i nadal chcesz sadzić i zbierać owoce. W przypadku owoców espalier możesz wykorzystać wysokość, ponieważ otrzymujesz pionowy ogród. Możesz umieścić to na ścianie domu lub na ścianie. Są one cudownie nagrzewane przez słońce i stwarzają idealne warunki do rozwoju roślin. Jest jednak kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o uprawę Owoce Espalier w ogrodzie wchodzi.

Owoce Espalier w ogrodzie – pomysł dla zaawansowanych ogrodników

Espalier owoc w ogrodzie krój-pomysł-biała-ściana-kształt-zieleń

Owoce Espalier w ogrodzie nie są przeznaczone dla początkujących i powinny być brane pod uwagę tylko wtedy, gdy można poświęcić wystarczająco dużo czasu na pielęgnację i jeśli dostępna jest pewna specjalistyczna wiedza. Straty też nie są rzadkością i ogrodnik powinien być ich świadomy.

Owoce Espalier w ogrodzie – inaczej żniwa

Espalier owoce w ogrodzie dom-fasada-dekoracja-porady-pielęgnacja

Jeśli zdecydowałeś się na sadzenie espalier w ogrodzie, na pewno przyda Ci się kilka wskazówek. Chcielibyśmy również przedstawić Państwu kilka odmian, które można wybrać do tego typu uprawy owoców. Ponadto istnieją wymagania, które niesie ze sobą każdy rodzaj owoców i powinny pomóc w ogrodnictwie.

Przydatne wskazówki dotyczące ogrodnictwa

Espalier owoce w ogrodzie-sadzenie-pomysł-róże-żywopłot-łóżko

Oprócz winorośli możesz samodzielnie uprawiać czereśnie, jeżyny, morele, jabłka i gruszki. Owoce espalier w ogrodzie to nie tylko użyteczna rzecz pod względem zbiorów, ale także wspaniała dekoracja i pomysł na projekt ogrodu z wizualnego punktu widzenia. Przygotujcie wszystko niebawem, bo ostatnie mrozy już niedługo przeminą i nadejdzie czas na urozmaicenie ogrodu.

Zasadź winorośl przy ścianie

Espalier-owoce-ogród-winogrona-zielona-południowa-taras-atmosfera

Winorośl to świetny wybór, jeśli chcesz dodać do ogrodu południowy klimat lub po prostu kochasz winogrona. Winorośl jako espalier owoc w ogrodzie potrzebuje dużo słońca i poza tym bardzo wymaga pielęgnacji. Miejsce powinno być również jak najbardziej chronione przed wiatrem, dlatego ściana jest dobrym wyborem. Drut, pręty, siatki, a nawet liny nadają się do wąsów.

Cięcie winorośli

Espalier-owoce-ogród-niebiesko-winogronowy-wino-pergola-pomysł-ogrodnictwo

Grube gałęzie należy przywiązać do rusztowania tak, aby znajdowały się na zewnątrz. Za nim mogą znajdować się gałęzie owocujące. Zostaną później odcięci w ten czy inny sposób. Ważne przycinanie tego espalierowego owocu odbywa się zimą w ogrodzie. Może drugi latem. Winorośl może dorastać do 10 metrów wysokości. Dlatego ważne jest regularne cięcie, aby je utrzymać. Wybierz winogrona w kolorze zielonym, żółtym, czerwonym lub niebieskim.

Gruszka

Espalier-owoce-ogród-kształt-gruszka-owoce-pyszne-drzewo-owocowe

Gruszki są bardzo popularne i podobnie jak winorośl, bardzo popularne jako espalier w ogrodzie. Ciepłe miejsce na ścianie umożliwia również uprawę odmian południowych. Wybierz więc słoneczną lokalizację jako idealną lokalizację. Szczególnie dobrze nadają się ściany południowe lub zachodnie. Ziemia musi być również ciepła i głęboka.

Nawożenie i przycinanie

Espalier-owoce-ogród-gruszka-owoce-wyrafinowany-pomysł-ściana-klinkier

Ważnym faktem, który należy wiedzieć o tym owocu kratownicy w ogrodzie, jest to, że gruszki nie są samozapłodnieniami. Rośliny potrzebują więc w pobliżu innych odmian, które służą do nawożenia. Inną trudną cechą pielęgnacji gruszek jest przycinanie. Z tego powodu ważne jest, aby wcześniej zasięgnąć porady eksperta lub przeczytać specjalistyczne książki, aby odnieść sukces podczas zbiorów.

Uprawa jabłek

Espalier owoce w ogrodzie małe rośliny-jabłko-oszczędność-pomysł

Jabłka są bardzo wymagające jako espalier w ogrodzie. Nie przepadasz za ścianą jako lokalizacją. Więc jeśli masz kawałek otwartej ziemi w ogrodzie, najlepiej wybrać ten dla jabłoni. Jeśli nie, spróbuj na zachodniej ścianie. Jabłka nie przepadają za upałem południowej ściany. Bardzo ważna jest również gleba bogata w próchnicę, ładnie wilgotna i regularnie podlewana.

Właściwy wybór odmian jabłek

Espalier-owoce-ogród-jabłoń-cięte-drewno-ogrodzenie-białe

Podobnie jak w przypadku gruszek, odpowiedni „partner” jest bardzo ważny, jeśli chodzi o jabłka. Potrzebujesz co najmniej dwóch odmian, które pasują do siebie. Istnieją odmiany jabłek, które nadają się do małych kratek, jak również do średnio-wysokich i wysokich. To, który wybierzesz, zależy od tego, czego chcesz i ile masz dostępnego miejsca. Jabłka karłowate i jabłka kolumnowe w żadnym wypadku nie nadają się jako espalier owoc w ogrodzie do elewacji. Listwy lub liny nadają się jako pomoc do wspinaczki.

Posadź brzoskwinie

Espalier-owoce-ogród-brzoskwinia-drut-ogrodzenie-kwiat-wczesne-pole

Z drugiej strony brzoskwinie jako espalier owoc w ogrodzie potrzebują jak najwięcej słońca. Wybierz ścianę południową lub południowo-zachodnią. Jeśli nie masz tam miejsca, alternatywą jest ściana południowo-wschodnia. Bardzo ważne jest, aby gleba nie wysychała po okresie kwitnienia. Owoce do dojrzewania potrzebują dużo wilgoci. Właściwości gleby będą również decydować o tym, jakiego rodzaju podkładu sadzonek będziesz potrzebować.

Kwitnienie i pielęgnacja

Trellis Fruit Garden Wall Design Trellis z drewna brzoskwiniowego

Brzoskwinie w zależności od odmiany kwitną na biało, różowo lub czerwono i to stosunkowo wcześnie. Jako espalier owoc na ścianie w ogrodzie, dzieje się to nawet wcześniej niż na zewnątrz, ponieważ ciepła ściana sprzyja dojrzewaniu. Edytowanie nie jest rzeczą łatwą i najlepiej wykonywać ją profesjonalnie lub przynajmniej po dokładnym przeczytaniu lub uzyskaniu informacji. Brzoskwinie są szczególnie podatne na mączniaka prawdziwego, mszyce i chorobę loków.

Morela jako owoc kratki 

Espalier-owoce-ogrodowe-morelowe-wczesno-dojrzałe-łatwe-pielęgnacje-letnie-owoce

Morele są mniej podatne na choroby. Jednak dla owocu ważne jest, aby roślina otrzymywała odpowiednią ilość wody i ciepła. Późne przymrozki też nie są dobre dla rośliny. Fasada domu jest dla nich wszystkich zaletą. Tam espalier owoc w ogrodzie jest chroniony przed zimnem, a ilość wody deszczowej jest również ograniczona w przypadku deski dachowej. Wybierz ścianę południową i regularnie usuwaj chwasty. Inne rośliny bardzo przeszkadzają moreli. Roślina, podobnie jak brzoskwinia, potrzebuje wystarczającej ilości wody po okresie kwitnienia. W przeciwnym razie owoce zostaną zrzucone. Liny, drewno lub średnio-wysokie zestawy konstrukcyjne nadają się do wąsów. Bardzo trudno jest ukształtować morelę jako owoc espalier w ogrodzie. Z tego powodu, podobnie jak w przypadku winorośli, można ją po prostu zostawić w kształcie wachlarza.

Owoce Espalier w ogrodzie z wiśnią

Espalier-owoce-ogrodowe-kwaśne-wiśniowe-niewymagające-łatwe-wskazówki-pielęgnacji

Wiśnie są szczególnie mało wymagające i dlatego łatwe w pielęgnacji jako espalier owoc w ogrodzie. Tak łatwe, że wciąż można wybrać nawet północną ścianę. Jednak nadal preferowane są ściany wschodnie lub zachodnie, ponieważ półcień jest idealnym wariantem dla tego drzewa owocowego. W odniesieniu do gleby należy tylko upewnić się, że nie jest zbyt gliniasta i wilgotna. Aby stymulować bujne gałęzie, konieczne jest coroczne przycinanie końcówek gałęzi. Usuwa również zarodniki Monilli znajdujące się w pąkach wierzchołkowych. Wolnostojące drzewa wrzecionowe są preferowane dla czereśni. Konserwacja kraty rzadko się opłaca.

kiwi

Espalier-owoc-ogród-ściana-kiwi-wspinacz-egzotyczny

Jeśli chcesz posadzić kiwi jako owoc kratownicy w ogrodzie, pamiętaj, że rośnie on silnie i zajmuje dużo miejsca. Zier jest szczególnie odpowiedni, podobnie jak mini kiwi. Ponownie wybierz słoneczne miejsce, które jest również osłonięte od wiatru. Ważne jest, aby gleba była wilgotna, uboga w wapno, lekko kwaśna i bogata w próchnicę. Za wszelką cenę należy unikać zalegania wody, ponieważ korzenie mogą gnić. Na obszarach o chłodniejszym klimacie zbiory mogą czasem zawieść w ciągu kilku lat.

Odmiany kiwi

Espalier-owoce-ogród-projekt-kiwi-zdrowe-odzywianie-witaminy

Jeśli jednak Twój espalier owoc w ogrodzie otrzyma owoce, nie powinieneś go zbierać na krótko przed pierwszymi przymrozkami. W ten sposób umożliwia się pełną dojrzałość, a także zmniejsza się zawartość kwasu. Istnieją zarówno odmiany samopylne, jak i takie, które wymagają, by rośliny męskie i żeńskie stały obok siebie. Dowiadywać się! Egzotyczny owoc bogaty w witaminy nadaje się szczególnie na pergolę.

Jeżyna jako roślina pnąca

Espalier-owoce-ogród-jeżyny-wire-pomysł-łatwe-pielęgnacje-słońce

Ponieważ liście jeżyny zwykle nie opadają nawet zimą, krzew jest popularną rośliną do zazieleniania ogrodu. Ich pyszne owoce sprawiają, że krzew ten jest również idealnym owocem na szpaler w ogrodzie, czy to na ścianie, czy na wolnostojącym ogrodzeniu z drutu. W zasadzie lokalizacja nie ma znaczenia. Krzewowi sprzyja zarówno palące słońce, jak i cień. Tylko gleba nie powinna być zbyt sucha.

Owoce

Espalier-owoce-ogród-las-owoce-jezyny-sieci-pomysl-budowa-wsparcie

Aby owoce mogły dobrze dojrzewać od drugiego roku życia, ten espalier owoc potrzebuje osłoniętego i ciepłego miejsca w ogrodzie. Niech jeżyna oplata się na płotach, kratach lub kratach. Wysokość 3 metrów jest rzadko przekraczana, ponieważ gałęzie starają się rosnąć poziomo. Jeśli chodzi o jeżyny, obowiązuje zasada: im bardziej kłujące gałązki, tym smaczniejszy owoc!

Zasadź pyszną pigwę

Espalier-owoce-ogrodowe-pigwa-żółte-owocowe-dżem-galaretka-składnik

Pigwa, która może dorastać do sześciu metrów, jest tak samo mało wymagająca jak wiśnia. Ich owoce doskonale nadają się do robienia dżemu lub galaretki. Aby owoce były również jadalne, południowa ściana jest ważna dla pigwy jako owoc espalier w ogrodzie. Wciąż nie ma gwarancji, a jeśli tak, to tylko w październiku lub listopadzie.

Wskazówki dotyczące lokalizacji

Espalier-owoce-ogród-pigwa-prywatność-ekran-drewno-wis-dekoracja

Chociaż kocha słońce, bardzo dobrze dogaduje się również w półcieniu. Ważne jest, aby gleba była wystarczająco przepuszczalna i nie dopuszczała do nasiąkania wodą. Pomoc do wspinania powinna być dobrana tak, aby była stabilna. Jako espalier owoc w ogrodzie, pigwa jest co roku ścinana tylko trochę.