Prace ogrodowe

Tworzenie stawu ze strumieniem w ogrodzie – wskazówki i pomysły

Staw ze strumieniem

A Staw ze strumieniem w ogrodzie daje naturalną i żywą atmosferę i jest czymś wyjątkowym. Jeśli przez Twój ogród nie płynie prawdziwy strumień, nie jest to wcale niemożliwe, aby stworzyć go samodzielnie przy niewielkim wysiłku ręcznym.

Stwórz staw ze strumieniem w ogrodzie w półcieniu

Staw z potokiem ogród-stwórz-rośliny wodne-zielone

Najpierw wybierz odpowiednie miejsce, najlepiej w półcieniu, aby nie tracić zbyt dużo wody w gorące letnie dni. Warto również wybrać lokalizację tak, aby można było wygodnie oglądać i cieszyć się stawem ze strumieniem. Budowa sztucznego jeziora we własnym ogrodzie zaczyna się od wykopania dziury w ziemi o pożądanym kształcie i rozmiarze. Podłoże musi być uszczelnione, aby woda nie dostała się do gruntu. Zasadniczo możliwe są trzy warianty, w zależności od planu materiału, cięcia i kosztów. Koryto można zabetonować, co będzie trwało dłużej, ale będzie trudne do późniejszego skorygowania i usunięcia. Sztywne tace z tworzywa sztucznego są dostępne na rynku w różnych prefabrykowanych rozmiarach i kształtach. Trudno jednak stworzyć z nich naturalny wygląd, nawet jeśli pokryjesz ciemną skorupę jasnym piaskiem. W ostatnim czasie bardzo popularne jest oczko wodne, które pozwala dowolnie zaprojektować cały oczko wodne ze strumieniem. Dodatkowo wymagane są elementy stabilizujące. Oczywiście możliwe są również kombinacje oczka wodnego z misą betonową lub plastikową oraz strumieniami wykonanymi z folii. Musisz zapewnić zakładkę około 20 centymetrów między przejściami i mocno je skleić silikonem. Zabezpiecz folię do oczka wodnego przed kamieniami i roślinami w ziemi specjalną izolacją.

Stwórz staw ze strumieniem w ogrodzie – schematyczne przedstawienie

Staw ze strumieniem-ogród-staw-strumień-ogród-pompa-przepływ-schemat

Aby umożliwić cyrkulację wody w stawie ze strumieniem, najlepiej zamontować podwodny system pompowania na środku niewielkiego jeziorka na nieco wyższym miejscu. Dzięki temu pompa nie jest zatkana osadem dennym. W celu oczyszczenia wody nie jest ona pompowana bezpośrednio ze stawu do strumienia, ale za filtrem stawowym montowana jest dodatkowa pompa. Pompa ciekowa powinna stać w oczku wodnym w sposób mrozoodporny. Z tego powodu powinien znajdować się w wodzie co najmniej 80 cm. Jeśli tak nie jest, pompę można przechowywać w piwnicy przed mrozem. W branży ogrodniczej istnieją pompy do cieków wodnych, które różnią się znacznie wydajnością. Wybór pomp zależy od wielu czynników, takich jak szerokość i długość strumienia. Jeśli chcesz samodzielnie stworzyć oczko wodne ze strumieniem w swoim ogrodzie, najlepiej zasięgnij porady specjalisty.

Udekoruj figurami ogrodowymi i małym mostkiem, z kwitnącymi roślinami i zielonymi krzewami, aby stworzyć uroczą atmosferę. Oczywiście będziesz potrzebować trochę cierpliwości, ponieważ wszystkie prace ogrodnicze wymagają czasu i wysiłku.

 Wykopuj koryto strumieniowe etapami

Staw z potokiem ogród-buduj-ziemi-kop

Projektując koryto potoku, należy zaplanować niektóre tamy. Dzięki temu pompa może być wyłączana co godzinę i nie musi pracować w sposób ciągły. Za jazami gromadzi się woda, co zapobiega wysychaniu strumienia. Rośliny i zwierzęta wodne nie mogą przetrwać bez wody. Oba brzegi strumienia powinny znajdować się na tym samym poziomie. Zmierz je podczas budowania strumienia i wypoziomuj je, jeśli to konieczne. Jeśli jeden brzeg będzie niższy niż przeciwny, woda po prostu odpłynie na bok.

staw-strumień-ogród-kopanie-ziemi-schodkiem

Naturalne kamienie i mnogość kwitnących roślin wzdłuż potoku wyglądają pięknie harmonijnie. Jeśli chcesz upiększyć brzeg potoku, masz szeroki wybór. Rośliny o płasko rozłożonych liściach idealnie ukrywają brzeg folii. Cranesbill i płaszcz damski są tutaj doskonałym wyborem. Możesz ustawić wspaniałe akcenty z wyższymi bylinami kwitnącymi, takimi jak fioletowa kłosówka lub okazałe wróble. Na brzegach potoku nadają się również rośliny bagienne i mokre byliny. Do sadzenia potoku nadają się kolby anielskie, rukiew wodna, turzyce, a także cebulki karłowate i groty strzał. Ważną rolę w doborze roślin odgrywa położenie odcinka, który należy posadzić. Trawy i rośliny łąkowe, a także kwiaty rdestowca i żonglera doskonale nadają się na tereny w pełnym słońcu. Paprocie, hosty i bergenie czują się jak w domu w miejscach częściowo zacienionych. Rośliny na skraju potoku służą jako stabilizacja potoku.

Przykryj podłoże folią do stawu

pond-creek-ogród-wykop-ziemi-folia-okładka

Rośliny w tle tworzą harmonijne przejście do ogrodu. Rośliny kwitnące przyciągają wiele pożytecznych owadów, które z kolei pomagają w eliminacji szkodliwych owadów i zapylaniu drzew owocowych. Do sadzenia w strumieniu nadają się różnego rodzaju turzyce, groty strzał, kolby jeża, rukiew wodna i kolby karłowate. Te części tych roślin, które znajdują się w wodzie, są wykorzystywane przez ryby i żaby do składania jaj. Dodatkowo pływające liście zapobiegają zbytniemu nagrzewaniu się wody latem.

Umieść elementy stabilizujące na folii

potok-w-ogród-zbuduj-własny-przepływ-wody

Nieobsadzone fragmenty brzegu stawu można również ozdobić naturalnymi kamieniami, takimi jak kamyki różnej wielkości. Dostępnych jest również wiele innych opcji upiększania stawu strumieniem. Różnorodne figury ceramiczne czy kamienne rzeźby dodają stawowi dodatkowego uroku. Specjalne właściwości wody sprawiają, że strumień jest naprawdę przyciągający wzrok. Jeśli chcesz wyczarować wieczorem nastrojową atmosferę, możesz użyć specjalnych reflektorów niskonapięciowych.

Staw ze strumieniem z kamieniami i żwirem jako elementami stabilizującymi zorganizować

potok-ogrodowy-tworzy-żwir-grunt-folia

W zależności od dostępnej przestrzeni możesz pobudzić swoją wyobraźnię i zintegrować różne rodzaje strumieni we własnym ogrodzie. Jeśli chcesz strumienia, który jest bardziej zauważalny akustycznie, możesz wybrać wolno płynący strumień z zaporami. Na przykład strumień z małym wodospadem wygląda bardzo romantycznie. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego ogrodu specyficzną leśną atmosferę, możesz to osiągnąć z krzewami i drzewami w tle. Jeśli chcesz dzikiego strumienia, musisz zadbać o gęste, bujne nasadzenia, które wyglądają, jakby rosły tam same.

Zaprojektuj staw z roślinami strumieniowymi

staw-ze-strumieniem-ogród-strumienia-stawu-ogrodu-schody-wodospad-rośliny-podwórko

Jeśli chcesz słyszeć wodę, kaskady przypominające górski potok są dla Ciebie odpowiednim rodzajem strumienia. Kaskady wodne są prawdziwą atrakcją wizualną, więc rośliny nie mogą niczego zakrywać i nie mogą wydawać się zbyt dominujące.

Z biegiem czasu ogród staje się piękniejszy i piękniejszy

potok-ogrodowy-kamienie-rośliny-drzewa-dekoracyjne

Ryby potrzebują czystej wody

staw-ze-strumieniem-ogród-staw-strumień-ogród-wodospad-ryb-koi

Udekoruj swój ogród gustownie

Posągi lilii ogrodowych w stawie

Wspaniały krajobraz w ogrodzie – staw ze strumieniem

potok-ogród-przepływ-kamienie-rośliny-cień

staw zatoczka ogród ryb statua budda

potok-ogród-most-drewno-za-dziedzińcem

Staw-strumień-ogród-zbuduj-cień-wybierz

potok-ogród-beton-zielona-spirala

strumyk-ogród-wodnik-czysty-drzewa-roślin

Oczko wodne ze strumykiem, ogród-stwórz-żwir-grunt-folia