Prace ogrodowe

Te wskazówki pokazują, jak zarośnięty ogród można przekształcić w przytulną oazę

Zarośnięty ogród można przeprojektować samodzielnie lub przez profesjonalistów

Czy spełniłeś swoje marzenie o własnym ogrodzie, ale teraz stoisz przed zarośniętym kawałkiem ziemi, który musisz najpierw naprawić? Na ten widok łatwo popadać w rozpacz. Naprawdę nie wiesz, od czego zacząć. Możesz też podejść do sprawy pozytywnie, bo to, co już tam rośnie, może ci pomóc w przyszłym sadzeniu. Dzisiaj wyjaśnimy Ci, jak dokładnie można przygotować i rozłożyć zarośnięty ogród za pomocą kilku wskazówek. Dowiedz się, jak i od czego zacząć i co właściwie możesz sadzić. Zrób to krok po kroku, a wkrótce w ogóle nie rozpoznasz swojego ogrodu. Nawet jeśli w tej chwili tak nie wygląda, możesz być pewien, że z powodzeniem przebudujesz nieruchomość.

Zarośnięty ogród – od czego zacząć?

Zarośnięty ogród – wskazówki dotyczące przygotowania i przeprojektowania

Większość ludzi prawdopodobnie zaczęłaby od razu od oczyszczenia ogrodu i usunięcia wszystkiego, co na pierwszy rzut oka nie wygląda dobrze, co ci przeszkadza lub czego nie wiesz. Marzenie o schludnym i pięknym ogrodzie wydaje się o wiele bardziej realistyczne, jeśli możesz zacząć od pustej przestrzeni. I może to prawda, ale powinieneś również patrzeć na istniejące rośliny jako na pomocników. Zarośnięty ogród jest więc rodzajem źródła informacji, które można wykorzystać przy wyborze przyszłych roślin.

Przygotuj zarośnięty ogród z tymi krokami, aby uzyskać przytulną oazę

Więc zanim wszystko usuniesz, przyjrzyj się uważnie wszystkim, co ma do zaoferowania nowy ogród. Rośliny obecne w zarośniętym ogrodzie dają wskazówki na temat charakteru gleby i wszystkich innych właściwości miejsca, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka (lub w inny sposób). To z kolei może pomóc w wyborze nowych roślin. Jeśli na przykład w kącie rosną gatunki roślin lubiące suszę, to znaczy, że nowe rośliny i kwiaty również muszą mieć takie potrzeby. Gleba jest wtedy prawdopodobnie bardziej przepuszczalna i mniej gliniasta. I odwrotnie: rośliny kochające cień znajdziesz tylko w zarośniętych ogrodach, gdzie tak naprawdę jest tylko cień. Rośliny dostarczają również informacji o obecnych składnikach odżywczych i minerałach. Jeśli to konieczne, zapisz wszystkie te rzeczy. Bo gdy już wszystko przeminęło i nadszedł czas na zakup nowych roślin, można było zapomnieć o wszystkim.

Co powinno zostać??

Zarośnięty ogród z trawą, mleczem i drzewkiem owocowym z drabiną

Być może znalazłeś również biżuterię, której nie możesz się doczekać. Zarośnięty ogród z pewnością może mieć coś takiego do zaoferowania. Jest to również coś, na co należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem cięcia i usuwania czegokolwiek. Zwłaszcza jeśli ogród był pierwotnie pielęgnowany, prawdopodobieństwo, że znajdziesz tu wspaniałe krzewy, krzewy, drzewa, a nawet kwiaty, jest bardzo duże. A najlepsze jest to, że te rośliny już wspaniale przystosowały się do środowiska. I tak długo, jak nie zmienisz radykalnie lokalizacji (np. wycinając drzewo, które wcześniej zapewniało cień i bez którego powstaje miejsce nasłonecznione), rośliny te będą się tam dobrze czuły w przyszłości.

Brzmi to o wiele lepiej niż wiele wydatków w szkółce i drżenie, czy naprawdę złapie zakupioną roślinę, prawda? W razie potrzeby możesz również przesadzić istniejącą roślinę, która zakłóca jej lokalizację. Ale wtedy powinieneś znaleźć lokalizację, która jest jak najbardziej podobna.

Przygotuj zarośnięty ogród – czego potrzebuję?

Użyj kosiarki do skrócenia i utrzymania istniejących trawników

Zarośnięty ogród bez wątpienia zajmie dużo czasu i wysiłku. Możesz być na to przygotowany. I w zależności od tego, czy masz ochotę wykonać całą tę pracę, możesz albo zatrudnić specjalistów, co nie jest szczególnie tanie, albo możesz sam pomóc. Aby to zrobić, przede wszystkim wyposaż się w odpowiednie narzędzia do ogrodu. Są to sierp (lepszy i bardziej niezawodny niż podkaszarka do trawy), łopata i łopata, a także różne narzędzia do usuwania gałęzi, pni itp.: piła, siekiera i obcinak do gałęzi. Grabie, motyka i oczywiście kultywator ogrodowy są również bardzo przydatne podczas przebudowy zarośniętego ogrodu. Za pomocą taczki możesz z łatwością przetransportować większe ilości odpadów roślinnych.

Zarośnięty ogród – co zrobić, aby przygotować?

Kwiaty łąkowe i dzikie rośliny w zarośniętym grządce warzywnej

Po wykonaniu tych pierwszych kroków możesz wreszcie zacząć i usunąć wszystko, czego nie chcesz. Uważaj, aby nie uszkodzić roślin, które planujesz zachować. Nosić odzież ochronną, taką jak rękawice, odpowiednie buty i okulary ochronne, aby uniknąć możliwych obrażeń. A oto, co robisz, gdy zarośnięty ogród wkrótce odejdzie w przeszłość:

Oczyść ogród

Odcinaj gałęzie z niechcianych drzew i krzewów, a dopiero potem je ścinaj

Weź obcinak do gałęzi, piłę i siekierę i zabierz się do ścinania niechcianych krzewów, krzewów i drzew. Zamiast od razu zaczynać od najgrubszych pni i gałęzi większych roślin, zacznij od zewnątrz i powoli przesuwaj się w górę do pni. W ten sposób części roślin mogą być później zebrane i odtransportowane lepiej niż w przypadku odcięcia większych części roślin. Wszystko należy skrócić do dołu.

Spulchnij ziemię łopatą, motyką lub glebogryzarką i zaopatrz ją w azot

To samo dotyczy wszystkich innych, mniejszych roślin. Wielu ucieka się do trymera, ale nie będzie on zbyt niezawodny, gdy wyzwaniem jest zarośnięty ogród z dojrzałymi dzikimi roślinami. Poza tym nie wiesz, co jeszcze leży w ogrodzie. Kamienie, korzenie, deski, a nawet kawałki metalu rozrywały linkę podkaszarki tylko co kilka minut. Dlatego lepszym wyborem jest sierp. Zacznij od jednego końca i stopniowo przechodź na drugi zamiast krzyżować.

Jeśli spłaszczyłeś wszystko do poziomu podłogi, Twoja nieruchomość będzie już wyglądała na znacznie czystszą i bardziej uporządkowaną. Ale wciąż jest kilka rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim zaczniesz przeprojektowywać. Bo nic nie da się zrobić ze wszystkimi pniakami i korzeniami odległych roślin i spłaszczoną od lat ziemią.

Przygotuj glebę

Praktyczne pomoce i narzędzia ogrodowe do przygotowania zarośniętego ogrodu

Kolejnym krokiem jest ostatni krok, czyli przygotowanie zarośniętego ogrodu do ponownego nasadzenia. Wspomniana kultywator ogrodowy okazuje się tutaj niezwykle przydatna, ponieważ prace można wykonać szybko i łatwo. Jednak warto zainwestować w glebogryzarkę tylko wtedy, gdy będziesz nadal jej używać w przyszłości (np. jeśli co roku tworzysz grządkę warzywną i chcesz w tym celu spulchnić glebę). W przeciwnym razie będziesz potrzebować również motyki i grabi, aby spulchnić i rozkopać ziemię na zarośniętej posesji. W zależności od rodzaju rośliny bardziej korzystne jest inne narzędzie, którego po prostu trzeba spróbować.

Zwietrzała ławka ogrodowa pośrodku zarośniętego ogrodu dzikimi kwiatami i roślinami

Celem jest uwolnienie gleby od wszystkich roślin i korzeni, a jednocześnie jej rozluźnienie. Jeśli kamienie wyjdą na jaw, możesz je natychmiast zebrać i wyrzucić (lub ewentualnie przechować do ogrodu skalnego), aby później nie przeszkadzać. Na koniec ziemia jest gładko rysowana grabiami i powstaje płaska powierzchnia.

Zarośnięty ogród – stwórz nowy

Pomysł na ogród skalny z roślinami okrywowymi i alpejskimi w kolorze żółtym i fioletowym

Teraz, gdy cały bałagan zniknął i masz dobry przegląd nieruchomości, możesz zacząć planować i myśleć o tym, gdzie powinny być ścielone łóżka, gdzie mogą być miejsca do siedzenia i gdzie najlepiej mieć swoje miejsce na łóżka warzywne. Jest to również najlepszy czas, aby ostatecznie przesadzić istniejące rośliny, które chcesz zachować. Ale nawet jeśli jeszcze nie wiesz, jak podzielisz ogród i jak chciałbyś go zasadzić w najbliższej przyszłości, zdecydowanie powinieneś posadzić coś już teraz. Zapobiega to odzyskaniu przez dawne dzikie rośliny przewagi. Bo wtedy trzeba by powtórzyć całą procedurę, z jaką starannie przygotowywany jest zarośnięty ogród.

Ładne łóżko z zielonymi roślinami i kamieniami pościelowymi na trawniku

Jednym z wariantów jest prosty trawnik, który zapobiegnie ponownemu tworzeniu się zarośniętego ogrodu. Jeśli to zasiejesz, już po kilku tygodniach uzyskasz piękną zieloną powierzchnię. Najlepiej wybrać wytrzymałą i wytrzymałą odmianę. Spowoduje to również wyparcie dawnych chwastów przynajmniej w dużym stopniu i na dłuższy czas. Trawnik wymaga jednak regularnej konserwacji, ponieważ trzeba go skosić. Alternatywnie można również użyć roślin nawozu zielonego lub dostawców azotu. Rosną swobodnie w ogrodzie i mają tę cudowną zaletę, że dostarczają glebie ważnego azotu. Dzięki nim gleba pozostaje luźna i w każdej chwili gotowa do sadzenia.

Przebudowuj i przebudowuj zarośnięte ogrody

Niektóre rośliny w zarośniętym ogrodzie mogą pozostać do przyszłego projektu ogrodu

Planując, pomyśl o następujących rzeczach, aby uzyskać schludny i piękny system w przyszłym ogrodzie. Aby to zrobić, rozważ i zapisz:

  • gdzie powinny iść chodniki (w zarośniętym ogrodzie może być już kilka, które trzeba tylko urozmaicić)
  • gdzie należy zaprojektować grządki na warzywa i kwiaty oraz inne elementy, takie jak ogrody skalne lub obszary takie jak miejsca do siedzenia
  • gdzie jest słonecznie, gdzie częściowo zacienione i gdzie zacienione miejsca
  • jakie budynki (szopa, altana, sauna, basen, oczko wodne itp.) powinny znajdować się w ogrodzie i gdzie powinny się znajdować

Zaplanuj i zaprojektuj miejsce do siedzenia w dawniej zarośniętym ogrodzie

Następnie wykorzystasz te informacje do stworzenia planu sadzenia. Na tym szkicujesz:

  • istniejące drzewa, krzewy i krzewy
  • położenie łóżek i ich pożądany kształt
  • wszystkie inne elementy
  • zaznacz na szkicu miejsca nasłonecznione i zacienione, aby ułatwić wybór odpowiednich roślin ogrodowych

Połóż linię wodną do węża ogrodowego i zlewu w ogrodzie, a także linie energetyczne

Są też dwie inne ważne rzeczy, których nie powinno Ci zabraknąć, ponieważ będziesz ich potrzebować prawie codziennie. To jest woda, a potem linia energetyczna z gniazdkami. Powinieneś pomyśleć o tym, gdzie powinny iść. Gdzie jest najwygodniejsze miejsce na kran, którego później użyjesz na wąż ogrodowy. W końcu będziesz musiał często używać tego i wody. Czy chciałbyś mieć zlew dostępny na zewnątrz? Zaplanuj to również z wyprzedzeniem, zanim całkowicie zarośnięty ogród zostanie całkowicie przeprojektowany.

Zacznij projektować swój ogród

Wskazówki, jak sprawić, by każdy zaniedbany ogród znów był piękny i przytulny

Teraz możesz oddzielić grządki od trawnika, na przykład za pomocą kamieni granicznych. A kiedy już to zrobisz, możesz zacząć zdobywać kwiaty i rośliny. Możesz również zabrać ze sobą szkic do pokoju dziecinnego. Z ich pomocą tamtejsi eksperci mogą udzielić najlepszych porad i zaoferować wybór odpowiednich roślin w zależności od lokalizacji i preferencji. A potem możesz stopniowo zacząć projektować swój długo wyczekiwany ogród i tworzyć własną osobistą oazę. W pewnym momencie pomyślisz: „A to miał być zarośnięty ogród?”.

Zarośnięty ogród – przed i po

Zarośnięty ogród – pomysł przed i po

Ładny ogród przydomowy ze żwirem, żywopłotami i roślinami doniczkowymi

Dzieci mogą również pomóc przy nowym sadzeniu i otrzymać własne łóżko

Pomysł na klomby na środku wybrukowanego tarasu do ogrodu bez trawnika