Prace ogrodowe

Samodzielnie przygotuj nawóz dla roślin stawowych – naturalne składniki odżywcze dla zdrowszych roślin wodnych

Aby utrzymać równowagę swojego stawu i uniknąć azotanów, możesz sam zrobić naturalny nawóz dla roślin stawowych. Lilie wodne i inne rośliny wodne w ogrodzie potrzebują odpowiednich składników odżywczych, aby kwitnąć przez cały sezon. Jednak kupowanie gotowych tabletek lub torebek nawozu do roślin stawowych może być dość drogie. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz dużo roślin w swoim ogrodzie wodnym. Jednak może być całkiem łatwo zrobić własny obornik ze zwykłego kompostu lub suchego kurzego lub krowiego łajna.

Samodzielnie przygotuj nawóz do roślin stawowych – praktyczne wskazówki

staw otoczony żwirem z kwitnącą roślinnością wodną na terenie ogrodu

Rośliny potrzebują składników odżywczych, aby przetrwać i rozwijać się, a nawóz jest jednym ze sposobów ich dostarczenia. Nawożenie roślin w stawach to nieco inna sprawa niż nawożenie roślin ogrodowych. Wymaga różnych produktów i procesów. Nawożenie roślin stawowych nie zawsze jest konieczne w zależności od stanu Twojego stawu. Jeśli jednak się na to zdecydujesz, musisz wiedzieć, jak i kiedy nawozić rośliny wodne. Dodatkowo, oto kilka szczegółów na temat dodawania nawozu do roślin stawowych.

zaniedbany staw w parku z zakwitami glonów i niekontrolowanym wzrostem roślin wodnych

Jeśli element wodny, taki jak staw lub jezioro, jest częścią Twojego ogrodu, możesz się zastanawiać, czy istnieje potrzeba nawożenia roślin wodnych. Zależy to głównie od jakości wody, tak jak nawożenie ogrodu warzywnego zależy od jakości gleby. Nawozy do roślin stawowych występują w różnych postaciach, podobnie jak nawozy doglebowe. Należą do nich płynne nawozy, tabletki i produkty granulowane. Innym sposobem nawożenia roślin w stawach jest użycie narzędzi do nawożenia dna stawu.

kobieta podlewa ziemię w małym żelaznym garnku

Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj nawozu jest najłatwiejszy w użyciu dla początkujących, mogą to być specjalnie przygotowane tabletki nawozowe. Ale nawet nie myśl o wrzuceniu do wody zwykłego nawozu glebowego. Możesz poważnie uszkodzić ekosystem w oczku ogrodowym, karmiąc rośliny stawowe produktami przeznaczonymi do gleby.

Wytwarzaj samodzielnie nawozy organiczne dla roślin stawowych z naturalnych produktów

Zamiast tego użyj specjalnego nawozu do roślin stawowych. Ogrodnicy, którzy chcą nawozić rośliny stawowe specjalnym produktem, muszą dokładnie przestrzegać instrukcji na etykiecie. W przeciwnym razie rośliny mogą umrzeć.

Użyj kompostu

zrób własny kompost z resztek jedzenia i użyj go do samodzielnego przygotowania nawozu dla roślin stawowych

Aby wyhodować silniejsze, zdrowsze i lepsze rośliny w swoim ogrodzie stawowym, ważne jest stosowanie nawozów zawierających azot, fosfor i potas. Podczas sadzenia roślin wodnych ogrodnicy mogą stosować alternatywne metody nawożenia.

Samodzielnie przygotuj nawóz do roślin stawowych i doniczkowych

Wypełnienie doniczki jedną częścią ciężkiej ziemi ogrodowej i 2 łyżkami nawozu mączką kostną, a następnie dwiema częściami dobrze skompostowanego obornika, dostarcza wszystkich składników odżywczych, jakich potrzebuje roślina w okresie wegetacji. Gdy posadzisz roślinę lub kłącze w doniczce, możesz dodać więcej ziemi ogrodowej do krawędzi.

dodaj ważne składniki odżywcze dla roślin wodnych, takie jak azot, fosfor i potas do gleby poprzez nawozy.jpg

Gdy ziemia zostanie mocno ubita, umieść na niej kamienie, aby utrzymać ją w miejscu. W miarę upływu sezonu wegetacyjnego możesz dodać płynny dodatek do wody w stawie, jeśli rośliny wykazują oznaki niedoboru żelaza lub potasu. Dodatki płynne mają na celu dodanie dodatkowego żelaza i potasu w celu wsparcia rozwoju ulistnienia i kwitnienia roślin stawowych. Cotygodniowe dodawanie 2 łyżek stołowych płynu na 230 litrów dostarcza do wody 3 procent rozpuszczalnego potażu i 0,10 procent żelaza. Rośliny mogą następnie pobierać te składniki odżywcze bezpośrednio z wody.

nadmierne zakwity glonów w stawie z powodu zaburzonego ekosystemu z powodu nieprawidłowego nawożenia

Jeśli jednak Twój staw ma chwasty lub nadmierny wzrost glonów, unikaj dodawania do wody dodatkowego nawozu. Ponieważ zamiast nawozić rośliny w stawie, pozwolisz chwastom rozwijać się w ten sposób. Podczas gdy niekompostowany obornik może być używany w dużych stawach rolniczych, w małym stawie z liliami wodnymi, stawie koi lub przy użyciu systemu akwaponicznego do uprawy warzyw, istnieje ryzyko dodania do wody niebezpiecznych bakterii, takich jak E. coli lub salmonella.

Samodzielnie nawozić lilie wodne i dbać o rośliny

Stwórz swój własny mini ogródek w wodzie z lilii wodnych i użyj innych rodzajów roślin

Lilia wodna to piękny, pachnący dodatek do każdego stawu. Chociaż sadzenie lilii wodnych w stawie jest dość łatwe, wiedza o tym, jak prawidłowo nawozić i pielęgnować tę roślinę wodną, ​​pomoże w jej rozwoju. Gdy roślina osiągnie powierzchnię wody, rozpocznij nawożenie, aby zachęcić do silnych i zdrowych kwiatów. Aby uzyskać jak najwięcej kwiatów, lilie wodne należy nawozić co 10 dni.

Nawozić rośliny akwariowe nawozami naturalnymi w okresie wegetacji

Lilie wodne należy karmić do skrócenia dni w październiku. Pozwól roślinom odpocząć zimą, a wiosną zacznij ponownie nawozić. Jeśli dodasz własny nawóz do roślin w oczku wodnym, ta rutyna zapewni piękne kwitnienie lilii wodnych przez całe lato.

Instrukcje, jak samemu zrobić nawóz do roślin stawowych

Stwórz własny nawóz dla roślin stawowych w ogrodzie z wapniem dla lepszego kwitnienia i rozwoju

 • Najpierw pokrój kilka ręczników papierowych na ćwiartki.
 • Następnie umieść łyżkę normalnego obornika z kompostu lub obornika kurzego na środku każdego kawałka.
 • Złóż wszystkie cztery boki papieru na pół i zrób paczkę wielkości typowej torebki herbaty. Nie jest wymagane żadne uszczelnienie.
 • Po prostu odwróć torbę, aby zapobiec jej otwarciu.
 • Włóż wszystkie torby do małego plastikowego pudełka, które unosi się na wodzie.
 • Następnie wrzuć to do stawu, aby przenieść nawóz do zatopionej wanny z glebą, w której znajduje się każda roślina.

Więcej wskazówek i kroków

Rośliny podwodne rosną pod powierzchnią wody

Do tych toreb używaj ręczników papierowych, ponieważ bardzo szybko ulegają biodegradacji pod wodą. Jest to dobre dla środowiska, ale oznacza również, że musisz pracować szybko, gdy wkładasz każdą torbę. Jeśli nie dostaniesz ich wystarczająco szybko na dno stawu, papier może się rozpuścić i uwolnić nawóz do wody zamiast do gleby. To wprowadzenie składników odżywczych może spowodować powstanie nitkowatych glonów, takich jak chwasty lub jednokomórkowe glony, które zmieniają kolor wody na zielony, odżywiają i kwitną energicznie. Najprostszym sposobem na uniknięcie tego jest użycie kielni ogrodowej.

młody człowiek utrzymujący staw z nawozem dla roślin stawowych

 • Poprowadź końcówkę wklęsłą stroną kielni do wewnętrznej ściany wanny i dociśnij ją, aby utworzyć pustą kieszeń między wanną a podłogą.
 • Drugą ręką szybko wepchnij worek z nawozem na dno otworu. Następnie odciągnij kielnię i szybko przesuń ziemię z powrotem na worek, jednocześnie zdejmując rękę.
 • W zależności od wielkości rośliny, którą nawozisz, zawsze możesz włożyć kilka takich worków głęboko w obwód każdej wanny.
 • Umieść nawóz na zewnętrznych krawędziach gleby, a nie w pobliżu środka rośliny.
 • Korzenie muszą sięgać po pokarm, przez co rozciągają się i wyrastają, zajmując wszystkie części gleby.
 • Nawożenie w ten sposób roślin wodnych może nadać Twojemu stawowi bujny, tropikalny wygląd przy niewielkim wysiłku.