Prace ogrodowe

Sadzenie plastrów drzew: Jak prawidłowo sadzić drzewa ogrodowe i uliczne?

Masz zielony kciuk, ale nie masz ogrodu ani balkonu? Mieszkańcy dużych miast przeżywają szczególnie trudny okres wiosną i latem, ponieważ na terenach gęsto zabudowanych brakuje terenów zielonych. Większość miast oferuje opcję posadzenia kawałka drzewa dla tych, którzy nadal bardzo chcą mieć własny ogród. W artykule wyjaśniamy, jakie zasady obowiązują i jak stworzyć urokliwy ogród w małym formacie. Dajemy też kilka pomysłów dla ogrodników hobbystów, którzy mają działkę z drzewami – i szukają inspiracji do podsadzenia.

Sadzenie kawałka drzewa: pomysły dla ogrodnika hobby

Sadzenie plasterka drzewa Wskazówki dla hobbystów

Istnieje zasadnicza różnica między drzewami ogrodowymi a drzewami ulicznymi. Drzewa ogrodowe są własnością prywatną i są chronione przed brudem, śmieciami i zwierzętami. Dużo łatwiej jest też posadzić drzewo ogrodowe, ponieważ ogrodnik-hobbys zawsze ma wgląd i w razie potrzeby może szybko zareagować.

Sadzenie kawałka drzewa z drzewa ogrodowego Wskazówki

Natomiast drzewa uliczne często stanowią dla entuzjastów nie lada wyzwanie. Niemniej jednak ważne jest zazielenienie każdej wolnej przestrzeni w dużym mieście. Ponieważ w ten sposób można stworzyć więcej przestrzeni życiowej dla małych zwierząt, ptaków i zapylaczy. Najpierw szczegółowo wyjaśnimy, jak posadzić kawałek drzewa na ulicy lub w parku, a następnie jak podsadzić drzewo ogrodowe.

Posadź kratkę z drzewa, której przestrzegają zasady

Jeśli chcesz podsadzić drzewo uliczne, powinieneś:

1. Znajdź odpowiednie drzewo. Drzewa z rusztem drzewnym mają wokół drzewa obramowanie z drewna, metalu lub kamienia. Wybierz drzewo, które jest blisko twojego domu. Następnie możesz sprawdzić, jak rośliny rozwijają się dwa lub trzy razy w tygodniu. Wybierz głęboko rootera, aby ograniczyć konkurencję roota do minimum. Takimi są na przykład większość sosen, jesion wyniosły, kasztan i dąb szypułkowy. Duże, stare drzewa głęboko zakorzeniły ziemię i pozbawiają ją wody i składników odżywczych. Gatunki drzew o gęstej koronie rzucają gęsty cień, w którym prawie żadna roślina nie może się rozwijać. Dlatego najlepiej nadają się młode drzewa (ale bez podpór! Drzewa wymagające podparcia są zbyt młode), które będą się rozwijać. W ten sposób rośliny mają większą szansę na przetrwanie i mogą skutecznie walczyć z drzewem o zasoby.

Posadź kawałek drzewa z niskimi zielnymi końcówkami

2. Uzyskaj pozwolenie od gminy lub urzędu ds. terenów zielonych. Zapytaj właściwe władze, czy Twój plan sadzenia wymaga zatwierdzenia. Różni się bardzo w zależności od miasta. W niektórych miastach wolontariusze są zarejestrowani, w innych sadzenie krat drzewnych jest dozwolone i nie jest potrzebne zezwolenie. Zapytaj też, czy możesz uzyskać wsparcie od miasta. Czasami Agencja Zielonej Przestrzeni zaopatruje się w rośliny, a czasami miasto sponsoruje wysiłek, płacąc za nasiona roślin.

3. Większość roślin potrzebuje wsparcia, szczególnie w pierwszym roku. Dlatego powinieneś być w stanie samodzielnie podlewać je codziennie i nawozić, jeśli to konieczne, lub zatrudnić przyjaciela, aby wykonał tę pracę.

Pomysły na uliczne drzewa z paprociami

4. Wybierz odpowiednie rośliny (patrz poniżej). Zaplanuj sadzenie tak, aby odpowiadało aktualnemu stanowi. Na przykład, jeśli chcesz posadzić kawałek młodego drzewa, możesz zdecydować się na rośliny nasłonecznione i półcienne. Powód: drzewo potrzebuje co najmniej 5 lat, aby rzucić gruby cień.

5. Regularna konserwacja przynajmniej w pierwszym roku.

Jeśli chcesz posadzić drzewo we własnym ogrodzie, wszystko czego potrzebujesz to rodzaj gleby, wiek drzewa i rodzaj drzewa (weź pod uwagę głęboko ukorzenione lub płytko ukorzenione).

Posadź kawałek drzewa krok po kroku

Posadź i obramuj kawałek drzewa jesienią

Właściwy czas na sadzenie plasterka drzewa to wczesna jesień, przed pierwszymi przymrozkami. Letnie upały już się skończyły i dużo częściej pada. Tak więc podlewanie można pominąć co dwa do trzech dni. Opadłe jesienne liście ochronią młode rośliny przed mrozem, a jednocześnie dostarczą pożytecznych składników odżywczych.

Co sadzić pod starymi wierzchołkami drzew

Niezależnie od tego, czy chcesz podsadzić drzewo ogrodowe, czy drzewo uliczne, oto najważniejsze kroki:

  • Oczyść kawałek drzewa. Usuń opadłe liście, trawy i chwasty.
  • Ostrożnie spulchnij glebę na głębokość 15 cm, w razie potrzeby możesz ją nawozić kompostem. Uważaj, aby nie uszkodzić korzeni ani kory drzewa. Pęknięcia są słabymi punktami i sprawiają, że drzewo jest bardziej podatne na inwazję grzybów i owadów.
  • Nie wstrząsaj ziemią doniczkową na ruszcie drzewnym, ponieważ spowoduje to zagęszczenie gleby i utrudni korzeniom dostęp do tlenu.

Drzewa uliczne sadzą pomysły za pomocą cegieł

  • Wybierz niskie rośliny, które nie rosną powyżej 50-60 cm. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że dzieci i zwierzęta nie zostaną zauważone przez kierowców w odpowiednim czasie i mogą wystąpić wypadki.
  • Idealne są kwitnące byliny, niskolistne byliny ozdobne, przyjazne pszczołom wiosenne lub letnie kwiaty. Wybierz rodzime gatunki, które również naturalnie rosną pod drzewami.

Plasterek drzewa z fiołkami podsadzenia lokalizacja słońce

  • Silnie rosnące rośliny drzewiaste, okrywowe i pnące wcale nie są odpowiednie. W przestrzeni publicznej pnie drzew są regularnie sprawdzane pod kątem pęknięć. Ale nawet w ogrodzie przydomowym możesz chcieć sprawdzić drzewo przez eksperta. Dlatego pień drzewa powinien być wolny.

Posadź drzewa uliczne kwiatami i bylinami

Odpowiednie rośliny do lokalizacji na słońcu: pelargonie, fioletowe dzwonki.

Rośliny na kraty drzewne w jasnym odcieniu: lawenda, Gundermann, turzyca japońska.

Rośliny na kraty drzewne w półcieniu i cieniu: hosty, ciemiernik, różne paprocie.

Instrukcje opieki: Rośliny pod drzewem ulicznym należy pielęgnować w taki sam sposób, jak dba się o rośliny we własnym ogrodzie. Oznacza to: regularne podlewanie, usuwanie chwastów, traw i zwiędłych kwiatów. Ponadto należy utrzymywać kratkę w czystości.