Prace ogrodowe

Oszczędzanie wody w ogrodzie: wskazówki i sposoby oszczędzania wody

Oszczędzanie wody w ogrodzie porady-zużycie-woda-redukcja-kosztów-możliwości

Właściciele ogrodów muszą częściej podlewać trawnik i rośliny w gorące letnie miesiące, a większość z nich korzysta z wody pitnej z kranu. Jednak zwiększone zużycie wody prowadzi do wysokich kosztów zaopatrzenia w wodę i sprawia, że ​​podlewanie ogrodu jest kosztowną sprawą. Dzięki odpowiedniej technologii możesz obniżyć koszty wody i odciążyć swój portfel. Dziś przedstawimy Wam kilka środków, dzięki którym można nie tylko oszczędzać wodę, ale także ją generować.

Oszczędzaj wodę w ogrodzie – korzystaj z wody deszczowej

Oszczędzaj wodę w ogrodzie

W ogrodzie możesz obniżyć koszty wody, używając darmowej wody deszczowej zamiast wody z kranu. Przynosi to korzyści nie tylko portfelowi, ale także roślinom. Woda deszczowa jest pozbawiona wapna i ma niską wartość pH, co jest lepsze dla zaopatrzenia roślin, ponieważ woda do nawadniania zawierająca wapno może prowadzić do niedoborów składników odżywczych i obumierania roślin. Zimna woda z węża oznacza dla nich również szok zimna, który można im oszczędzić dzięki ciepłej wodzie deszczowej.

Beczki na deszcz

oszczędzaj wodę-ogród-deszcz-beczkę-najtańszy-możliwość-mały-ogród

Najtańszym sposobem zbierania wody deszczowej jest ustawienie beczki deszczowej, w której w deszczowe dni zbiera się woda na czas suchy. Beczka deszczowa odprowadza wodę deszczową z rynny przez rurę spustową i jest przydatna do małych ogrodów. Beczki deszczowe są dostępne w różnych rozmiarach – od 100 do 1000 litrów pojemności i są dostępne w większości centrów DIY i ogrodniczych. Najczęściej używane rozmiary beczek to 300 i 500 litrów. Posiadasz większą nieruchomość, ale jedna beczka to za mało.

Cysterny

Oszczędzanie wody w ogrodzie przydomowy system zbierania wody deszczowej montowany pod ziemią

Inną, ale znacznie bardziej złożoną opcją zbierania wody deszczowej są cysterny, które są instalowane nad lub pod ziemią i mają pojemność kilku tysięcy litrów. Spłuczka może służyć nie tylko do podlewania ogrodu, ale także do spłukiwania toalet i wszędzie tam, gdzie woda pitna nie jest potrzebna. Nadmiar wody może spływać do stawu ogrodowego. Ogród jest nawadniany pompą ogrodową bezpośrednio za pomocą węża ogrodowego.

Takie systemy zbierania wody deszczowej są dość drogie, a inwestycja zwróci się dopiero po latach. Koszty nabycia wynoszą zwykle od 3000 do 5000 euro. Jeśli chcesz zbudować cysternę, musisz pomyśleć o potencjale oszczędności i dokładnie go wcześniej obliczyć.

Oszczędzaj wodę w ogrodzie – wykorzystaj wody gruntowe budując studnię

wodooszczędny-ogrodnik-studnia-ekspert-wiertniczy

Alternatywą dla cysterny jest własna fontanna ogrodowa oraz wykorzystanie wód gruntowych, które dostępne są przez cały rok. Nie chodzi o studnię ozdobną, ale o studnię wody gruntowej, która zapewnia tanie zaopatrzenie w wodę. Wodę ze studni można wykorzystać do nawadniania ogrodu lub np. do obsługi pralki lub spłukiwania toalety za pomocą domowej sieci wodociągowej. Według Broszura Federalnej Agencji Środowiska około 700 000 osób w Niemczech czerpie wodę z prywatnej studni. Odpowiada to w przybliżeniu liczbie mieszkańców Frankfurtu nad Menem.

Każdy, kto ma prywatny w swoim ogrodzie? Wywiercić studnię chciałby, musi najpierw dowiedzieć się o stanie wód gruntowych i charakterze gleby w badaniu glebowym, a następnie złożyć wniosek i uzyskać pozwolenie od swojej gminy. Warunki budowy studni są różnie uregulowane w zależności od kraju związkowego, ale pozwolenie zazwyczaj uzyskuje się bez żadnych problemów. Budowy studni można odmówić tylko wtedy, gdy nieruchomość znajduje się na obszarze ochrony wód. Po ustaleniu głębokości wód gruntowych i dopuszczeniu budowy studni, musisz zdecydować, jaką techniką budowlaną chcesz użyć do wykonania studni.

Wybierając odpowiedni rodzaj fontanny, należy najpierw zadać sobie następujące pytania:

  • Do czego służy woda ze studni iw jakim stopniu??
  • Jeśli masz niskie lub raczej duże zużycie wody w ogrodzie?
  • Jak wysoki jest poziom wód gruntowych w regionie??
  • Studnia jest budowana przez profesjonalistę?

W poniższej tabeli możesz zobaczyć przegląd kosztów i korzyści związanych z typami odwiertów:

Stan: Wiercenie studni / studni udarowych Wiercenie studni z wodociągami domowymi Wiercenie studni za pomocą pomp głębinowych
Poziom wód gruntowych 7 metrów 8 metrów bez ograniczeń
Ocena dostawy niski – około 900 litrów/godzinę Ograniczona szybkością dostaw wodociągów domowych do 17 000 litrów/godzinę
wydatek niski – zrób to sam? wysoki – profesjonalny najwyższy – profesjonalny
Idealny dla: Mali właściciele ziemscy Średnie do wysokiego zapotrzebowania na wodę Wąskie odwierty lub niski poziom wód gruntowych

Ubijanie studni lub studnie uderzeniowe

wodooszczędna-ogrodnicza-ubijanie-studnia-wiertnicza-budownictwo

Studnia do ubijania jest zwykle niedrogim wariantem „zrób to sam” z niską szybkością dostawy, którą budujesz zgodnie z instrukcjami i masz nadzieję, że nie kryją się żadne problemy. Studnia ta nie nadaje się do produkcji wody pitnej ze względu na małą głębokość obszaru pompowania, ale umożliwia niedrogie nawadnianie trawników, rabat kwiatowych i obszarów uprawnych.

własna studnia z pompą

wodooszczędne-nasadki-ogrodowe-odwiertowe-głębokie-pompy

Studnia wiertnicza to zdecydowanie rzecz dla specjalisty, który wierci otwór specjalnym urządzeniem wiertniczym do poziomu wód gruntowych i korzysta z rury filtracyjnej, przez którą przepompowywana jest woda. Koszty akwizycji, w tym stawki godzinowe, materiały i technologia pomp, są zazwyczaj wysokie, ale posiadanie własnej studni w ogrodzie się opłaca i jest tańsze niż system zbierania wody deszczowej.

W zależności od lokalnych warunków otwór wiertniczy może służyć nawet do pompowania wody pitnej. Według artykułu na wdr.de, na przykład, rodzina z prywatną studnią oszczędza ponad 150 euro na kosztach wody rocznie.

Oszczędzanie wody podczas podlewania: skuteczne nawadnianie ogrodu

oszczędzaj-wodę-unikaj-zraszaczy-ogrodowych-alternatywy-wyszukiwania

W większych ogrodach zastosowanie klasycznej konewki jest energochłonne i czasochłonne. Dzisiaj możesz oszczędzać wodę w ogrodzie dzięki skutecznym pomocom ogrodniczym i automatycznym systemom nawadniającym. Jeśli używany jest zraszacz trawnikowy, duża część wody odparowuje w powietrzu, dlatego warto przyjrzeć się alternatywom.

wodooszczędny-ogród-skuteczne-nawadnianie-wąż-kroplówka-platka warzywna-mulcz ze słomy

Na przykład nawadnianie kropelkowe pozwala zaoszczędzić do 70 procent wody do nawadniania w porównaniu z konwencjonalnymi metodami nawadniania. Korzenie każdej rośliny są zaopatrywane w wymaganą ilość wody, dzięki czemu cenna woda nie wyparowuje lub spływa. Możesz również wybrać metodę naziemną lub pod ziemią. Dowiedz się więcej o inteligentnych systemach nawadniających z czujnikami wilgoci i sterowanym komputerowo dozowaniem wody.

Zauważyć

Zauważyć