Prace ogrodowe

Hydroponiczne rośliny doniczkowe – pomysły i wskazówki dotyczące domowych roślin w wodzie

skandynawskie wzornictwo roślinne liście wazon z drewna hydroponika wzornictwo umeblowanie

Obecnie istnieje kilka metod bezglebowej uprawy hydroponicznych roślin doniczkowych bez użycia gleby. Z reguły wiele roślin można wprowadzić w stan skupienia chłonnego, w którym rozwijają się one poprzez składniki odżywcze. Jedną z zalet hydroponicznych roślin doniczkowych jest zbiornik na wodę, który ułatwia kontrolowanie, czy trzeba podlewać uprawę. Ponadto urządzenie jest tak otwarte, że powietrze może krążyć wokół korzeni. Połączenie zbiornika i stanu chłonnego tworzy wilgoć wokół rośliny. Ta metoda hydroponiki jest czasami określana jako „pasywna hydroponika”.

Istnieje jednak inny sposób wykorzystania pożywki, a mianowicie „aktywna” hydroponika. System ten często wykorzystuje jakąś formę dostarczania składników odżywczych, aby dostarczyć odpowiednie składniki odżywcze do korzeni. Z tego powodu w tym poście opiszemy dla Ciebie główną metodę uprawy hydroponicznych roślin domowych.

Bezglebowe i bezobsługowe hydroponiczne rośliny doniczkowe

styl skandynawski skrzypce liść figi ceramiczny wazon projekt hydroponiki

Ta bezbrudna metoda jest nie tylko przyjazna dla zwierząt i łatwa w pielęgnacji, ale także tworzy niesamowite aranżacje. Dzięki temu możesz w elegancki sposób wprowadzić trochę zieleni do swojego domu lub mieszkania.

hydroponika rośliny domowe nowoczesna bazylia doniczkowa

Rośliny, które są podatne na ukorzenienie w wodzie, z łatwością będą rosły w ten sposób przez lata bez troski i troski. Możesz hodować figę skrzypcową, rozmaryn i geranium w szklanych słojach, tworząc projekt wystarczająco ładny, aby służyć jako centralny element. Jako bonus możesz nawet zbierać świeże gałązki rozmarynu prosto z hydroponicznych roślin doniczkowych.

Jak ta metoda działa w przypadku hydroponicznych roślin domowych

hydroponika rośliny domowe pomysły porady rosnące rośliny w szklanych słoikach trzymaj rozmaryn ziele rośliny liście

Aby rosnąć, rośliny zwykle potrzebują wody, tlenu, składników odżywczych i wsparcia, aby utrzymać się w pozycji pionowej. Te dwie ostatnie potrzeby zaspokaja pożywka w tradycyjnych hydroponicznych roślinach doniczkowych. Więc jeśli chcesz zastąpić brud ziemi na rzecz wody bogatej w składniki odżywcze i wazonu z szyjką butelki, który podtrzymuje łodygi, przynieś do domu ogród bez dna.

hydroponika rośliny domowe pomysły porady rośliny system korzeniowy

Chociaż rośliny mają pewne wymagania dotyczące oświetlenia, jedną z głównych przyczyn martwych roślin jest zbyt mało lub zbyt dużo wody. Rośliny, które nie otrzymują wystarczającej ilości wody, szybko więdną i umierają, podczas gdy te, które otrzymują zbyt dużo, rozwijają zgniliznę korzeni, a także problemy grzybicze i bakteryjne, które mogą prowadzić do śmierci. Aby z powodzeniem uprawiać hydroponiczne rośliny doniczkowe, potrzebujesz tylko trzech rzeczy:

1. Woda

2. Odżywki

3. Medium do trzymania rośliny

hydroponika rośliny domowe pomysły porady sztuczne oświetlenie źródło światła blat kuchenny salon zioła

Oprócz tego, że hydroponiczne rośliny domowe są łatwiejsze w uprawie, istnieje kilka innych wspaniałych korzyści z używania wody zamiast gleby. Uprawa roślin w wodzie z hydroponiką jest o wiele zdrowsza – pomaga zmniejszyć alergie, zapobiega pleśni, a woda jest wolna od szkodników.

hydroponika rośliny domowe nowoczesne systemy instalacyjne

Tak więc ta metoda całkowicie eliminuje główne przyczyny śmierci roślin domowych: nadmierne i podlewanie. Bez gleby Twoje rośliny są również mniej podatne na choroby. Ponadto codzienna pielęgnacja i konserwacja sprowadza się do uzupełniania wody raz w miesiącu.

Jak skonfigurować całość

Wybierz roślinę, o której wiesz, że jest zakorzeniona w wodzie i wytnij fragment tuż pod liściem, w którym aktywny jest naturalny hormon korzenia rośliny. Gdy kawałek jest jeszcze świeży, umieść segment rośliny w szklanym pojemniku z wodą. Wybierz naczynie z cieńszą szyjką, które podtrzymuje łodygę rośliny, np. okrągłe szklane wazony.

hydroponika rośliny domowe pomysły porady rośliny rosnące w wodzie samemu uprawianie sadzenie kolb korzenie gałęzi

Ponieważ nowe hydroponiczne rośliny doniczkowe pobierają wszystkie składniki odżywcze z wody, rodzaj wody jest tutaj kluczowy. Używaj wody butelkowanej lub wody ze studni zamiast wody z kranu, która często jest pozbawiona składników odżywczych poprzez filtrację i chlorowanie. Obserwuj swojego miłośnika pączkujących roślin pod kątem oznak ukorzenienia, które zwykle zaczyna się po dwóch tygodniach. Jeśli poziom wody jest zbyt niski, dodaj trochę więcej wody. Powyższy obrazek udowadnia, że ​​nawet potężny dąb może kontynuować lub rozpocząć swoje życie w skromnym ogrodzie wodnym.

Kruszywa z granulatu glinianego

keramzytowe kulki gliniane granulki gliniane granulki roślinne hydroplant

Aby uprawiać hydroponiczne rośliny domowe, możesz kupić kamyki wykonane z ekspandowanej gliny, które są specjalnie do tego przeznaczone. Są one wykonane z glinianych granulek, które zostały wypalone w wysokiej temperaturze, tworząc twardą zewnętrzną powłokę i środek przypominający plaster miodu. Pozwala to na wchłanianie wody i łatwe spłukiwanie i czyszczenie glinianych kulek zwykłą wodą. Powyższe zdjęcie przedstawia typową wewnętrzną strukturę otoczaków wykonanych z keramzytu.

Kulki z gliny ekspandowanej Granulat z gliny Granulat roślin hydroplant bazylia drewniana podłoga doniczka na rośliny kamyk

Agregaty spełniają rolę podobną do roli gleby, wspierając hydroponiczne rośliny domowe. Takie brązowe lub zielone kuleczki mają zdolność pobierania roztworu odżywczego i przenoszenia go przez kruszywo ze zbiornika do korzeni roślin poprzez działanie kapilarne.

hydroponika rośliny domowe kamyki donice plastikowe kulki gliniane granulki rośliny ziołowe

Wyszukiwanie w Internecie hydroponicznych roślin doniczkowych lub pasywnej hydroponiki zwykle prowadzi do różnych dostawców, którzy mają na stanie odpowiednie granulki roślinne. Niektóre z nich oferują go nawet w różnych rozmiarach, ale w zasadzie można użyć małych kamyków do drobno ukorzenionych roślin i większych glinianych kulek dla wszystkich innych.

Nawóz hydroponiczny

hydroponika rośliny domowe pomysły porady rośliny w szklanych słoikach rośliny zielarskie liście drenaż system nawadniający

To jest „pokarm i woda” dla roślin. Dla hydroponiki dostępne są specjalne składniki odżywcze, które zwykle występują w postaci proszku lub płynu. Można je dodawać do wody w celu utworzenia roztworu lub w postaci żywicy lub tabletki, które dodaje się do agregatu lub zbiornika. Dzięki formie żywicy żywność jest powoli uwalniana przez długi czas, często miesiące.

hydroponika rośliny domowe pomysły porady uprawy nawóz pożywka roztwór pożywka pożywka światło

Odżywki hydroponiczne różnią się od niektórych roślin domowych i żywności tym, że zawierają dodatkowe pierwiastki śladowe. Jednak niektóre roztwory składników odżywczych mogą nie być odpowiednie dla hydroponicznych roślin domowych. Zawsze najpierw sprawdź przydatność u producenta. Składniki odżywcze są dostępne w wielu różnych preparatach NPK (N = azot, P = fosfor, K = potas), które są wyrażone w procentach. Wybierając różne formuły NPK, można w pewnym stopniu kontrolować wzrost, kwitnienie lub zbiór rośliny.

Łatwe przesadzanie hydroponicznych roślin doniczkowych

hydroponika rośliny domowe nowoczesny szklany rdzeń awokado rozkwit przesadzania

Najłatwiejszym sposobem przekształcenia rośliny doniczkowej w hydroponikę jest ukorzenienie w wodzie, ponieważ system korzeniowy różni się nieco od tego, który rósł w ziemi. Procedura polega na przecięciu miękkiej łodygi i zawieszeniu jej w pojemniku wypełnionym wodą poprzez umieszczenie kawałka tektury na wierzchu pojemnika i wykonanie nacięcia przez otwór w środku.

hydroponika rośliny domowe pomysły porady rośliny drzewka bonsai skały

Krój umieszcza się w miejscu, w którym jest jasno, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym i nie w miejscach, w których jest zbyt gorąco. Woda w pojemniku jest wymieniana co kilka dni, aby zapobiec jej stagnacji. Gdy rozwinie się dobry system korzeniowy, można ostrożnie wyjąć karton z rośliny, aby go nie uszkodzić.

hydroponiczne rośliny domowe oświetlenie doniczki na podczerwień

Następnie umieść roślinę w szklarni wewnętrznej lub przykryj ją przezroczystą plastikową torbą z otworami wentylacyjnymi, aby utrzymać wysoką wilgotność nawet przez miesiąc. W tym okresie możesz również używać tylko wody i bez pożywki.

Zapewnij wystarczającą ilość światła

hydroponika rośliny domowe pomysły porady roślina w szklanym słoiku flaming kwiat okno światło

Podobnie jak wszystkie rośliny, rośliny domowe również potrzebują dobrego światła. O ile jasne okno, a jeszcze lepiej ogród zimowy może zapewnić wystarczającą, a czasem zbyt dużą ilość światła w miesiącach letnich, to nie jest tak w przypadku niektórych roślin w miesiącach zimowych, kiedy długość dnia znacznie się zmniejsza.

hydroponika rośliny domowe pomysły wskazówki nowoczesny system nawadniania oświetlenie neonowa kuchnia

Wiele odmian roślin pochodzi z klimatów tropikalnych, gdzie światło dzienne utrzymuje się dłużej przez cały rok. Dlatego zapraszamy do zaoferowania swoim roślinom dodatkowego sztucznego oświetlenia, które zastąpi światło dzienne. W rzeczywistości hydroponiczne rośliny doniczkowe, które znajdują się w pomieszczeniu, a nie tuż przy oknie, otrzymują znacznie mniej światła, dlatego w takich przypadkach jako główne źródło światła trzeba stosować sztuczne źródła światła.

Odpowiednie odmiany dla roślin wodnych

hydroponika rośliny domowe pomysły porady sztuczne oświetlenie źródło światła półka mikrofalowa

Jakie rośliny nadają się do hydroponiki? Nie ma ostatecznej listy, ale raczej punkt wyjścia, jeśli chodzi o gatunki roślin, które nadają się do hydroponiki. Eksperymentujemy z powszechnie dostępnymi roślinami i sprawdzamy, czy można je przekształcić w hydroponiczne rośliny doniczkowe. Większość odmian roślin z powodzeniem się konwertuje. To nie jest wyczerpująca lista, ale oto kilka łatwych odmian na początek.

hydroplant różne rodzaje roślin różne rodzaje roślin kombinacja ciemni

Oto kilka ziół i roślin doniczkowych, które można uprawiać hydroponicznie. Oznacza to, że mogą przetrwać w wazonie pełnym wody bez ziemi doniczkowej. Z roślin zielarskich można posadzić np. miętę, oregano, bazylię, rozmaryn, lawendę, tymianek czy szałwię. Jako ozdobne rośliny doniczkowe możesz użyć bluszczu, filodendronu, figi skrzypcowej, begonii, geranium (cranesbill), drzewa pieniędzy, pająków lub zielonych lilii.

Hydroponiczne rośliny doniczkowe

hydroponika rośliny doniczkowe pomysły porady pochwa czerwone białe szkło korzenie okno

Poniżej znajduje się lista roślin domowych idealnych do uprawy bez gleby. Te będą szczęśliwie rozwijać się w systemie hydroponicznym. Być może znasz ich wiele i już je zasadziłeś. Dlaczego nie zrobić cięcia i pozwolić mu rosnąć w nowym systemie? Hydroponiczne rośliny doniczkowe są nie tylko piękne w domu, ale także pomagają oczyszczać powietrze, pochłaniając CO². Które z nich chciałbyś uprawiać w wodzie??

  • Diabelski bluszcz: Epipremnum aureum
  • Ziele strzały: Syngonium podophyllum
  • Filodendron
  • Liść pochwy: Spathiphyllum
  • Roślina na pępek lub kwiaty armatnie: Pilea
  • Smocze drzewa: Dracena
  • Dieffenbachia: pokrój młode czubki i włóż je do wody, ale uważaj na sok, ponieważ jest żrący!
  • Nić kolbowa: Aglaonema: można ją uprawiać w całości lub w pojedynczych gałęziach.
  • Pająk (lilia zielona): Chlorophytum comosum

Nie ma powodu, aby nie używać systemu hydroponicznego, nawet jeśli rozważasz to w połączeniu z normalną pracą ogrodniczą. Oznacza to, że możesz mieć świeże plony, kiedy chcesz, w zależności od wielkości domu. Dzieciom spodobają się rosnące przed nimi rośliny.