Prace ogrodowe

Dlaczego moja hosta nie kwitnie? Oto 4 możliwe powody!

Hosty, nadal znane jako hosty lub lilie sercowe, są wspaniałymi, łatwymi w pielęgnacji roślinami ozdobnymi o liściach na zacienione i częściowo zacienione miejsca. Tworzą duże kopce efektownych liści, które szybko wypełniają luki w ogrodzie, a ich kwiatowe kolce przyciągają pszczoły i inne zapylacze. Chociaż popularne byliny są ogólnie uważane za bardzo łatwe w uprawie, istnieją pewne warunki, które mogą spowodować, że hosty nie zakwitną. Tutaj wyjaśniamy dlaczego.

Kiedy kwitną hosty??

dlaczego moja funkie hosta nie kwitnie?

Większość hosty rozwija kwiaty. W zależności od odmiany pojawiają się one latem i jesienią. Istnieją również odmiany hosty, które nie wytwarzają kwiatów, ale są znacznie rzadsze.

Eksperci zalecają łączenie w łóżku kilku różnych odmian, które kwitną w różnym czasie obok siebie. W ten sposób możesz mieć ładne, długie kwitnące łóżko.

Te hosty można cudownie łączyć:

  • Piękna Funkia ogrodowa “Elegans” kwitnie od czerwca do lipca
  • Patriota’ kwitnie od lipca do sierpnia
  • „Pachnący niebieski” oraz “Dzwonki Miodowe” kwitną od późnego lata do jesieni. Rzeczywiście, większość odmian Hosta plantaginea kwitnie w sierpniu.

Kolory kwiatów funkii

Odetnij hostę po kwitnieniu

Kolory kwiatów hosty wahają się od białego do różowego, lawendowego, fioletowego i fioletowego. Kwiaty mogą być fioletowe na zewnątrz i białe wewnątrz, białe z lawendowymi paskami lub nakrapiane biało-fioletowe. Istnieją setki unikalnych odmian. Pożyteczne organizmy czują się magicznie przyciągane do tych kolorowych kwiatów. Lubią też pić nektar z dzwonkowatych kwiatów hostas.

Jak długo trwają kwiaty hosty?

hosta z białymi kwiatami

Każdy pojedynczy kwiat hosty nie trwa bardzo długo. W rzeczywistości trwają one zwykle tylko około jednego dnia. Jednak hosta może mieć 50 lub więcej kwiatów na każdej łodydze kwiatowej. Te kwiaty nie otwierają się w tym samym czasie, ale raczej w ciągu kilku dni do tygodnia lub więcej.

Każda pojedyncza roślina hosty może rozwinąć kilka łodyg kwiatowych w każdym okresie kwitnienia. W idealnych warunkach rozwijają nawet około 10 łodyg kwiatowych. W sumie ten cykl kwitnienia trwa około 4 tygodni. Nawet jeśli same kwiaty są krótkotrwałe, możesz cieszyć się nimi przez długi czas.

Co robić po kwitnieniu?

Hosta biały kwiat

Jak tylko zwiędnie każdy kwiat na łodydze, należy go odciąć. Odsuń liście na bok, odcinając łodygę jak najbliżej rośliny matecznej. W ten sposób nie ma efektu poduszkowego ze wszystkich ciętych pędów.

Zapobiega to wytwarzaniu nasion przez łodygę, a także zachęca do produkcji nowych kwiatów.

Być może myślisz: „A co, jeśli chcę, żeby mój funkie produkował nasiona?” I będzie dobrze, jeśli to zrobisz, ale pamiętaj, że rośliny, które wyhodujesz z nasion, będą się bardzo różnić od tych, które będą matką. Najlepszym sposobem na pomnożenie i odmłodzenie hosty jest jej dzielenie.

Hosty kwitną co roku?

czas kwitnienia funkie hosta latem

Tak, POWINNY kwitnąć każdego roku.

Jeśli nie znasz tej koncepcji, nie każda roślina kwitnie każdego roku. Niektóre rośliny, takie jak rośliny dwuletnie, rozwijają rozetę liści dopiero w pierwszym roku i kwitną dopiero w następnym roku. Ale hosty nie mają dwóch lat.

Powinny kwitnąć każdego roku o tej samej porze. Jeśli twoja roślina zakwitła w pierwszym roku i nie zakwitnie w następnym, prawdopodobnie jest inny problem.

Co zrobić, jeśli hosta nie kwitnie

hosta w wiadrze nie kwitnie

Więc wiesz, że posadziłeś kwitnącą odmianę hosty, a jej typowy okres kwitnienia minął. Jest kilka powodów, dla których twoja hosta nie kwitnie.

1. Właśnie został zasadzony

hosta im kübel wypuszcza nowe liście na wiosnę

Czy w tym roku zasadziłeś hostę? Jeśli tak, to możliwe, że zakład przyzwyczajał się jeszcze do nowej lokalizacji i nie zawracał sobie głowy produkcją kwiatów w tym roku.

Zdarza się to od czasu do czasu. Przeszczepienie do nowej lokalizacji jest stresujące. Być może posadziłeś roślinę tak, jak normalnie kwitnie, i została ona zakłócona w procesie.

2. Ziemia nie jest wystarczająco bogata w składniki odżywcze

Funkia hosta nie kwitnie dlaczego

Wszystkie gatunki hosty rozwijają się na żyznej, gliniastej glebie. Popraw ubogą glebę ogrodową za pomocą organicznego kompostu i 7-10 cm warstwy ściółki wokół roślin hosty, aby zwiększyć składniki odżywcze i utrzymać wilgoć w glebie. Hosta rozwija się w glebie równomiernie wilgotnej, ale nie podmokniętej ani mokrej. Idealne pH gleby to 6,5 do 7,5.

Hosty nawozić wiosną i latem, ale zaprzestać nawożenia w sierpniu, aby umożliwić roślinom stwardnienie przed nadejściem chłodów. Użyj zbilansowanego nawozu (NPK 10-10-10), który jest odpowiedni dla roślin ozdobnych dolistnych. Wczesną wiosną należy stosować długotrwale granulki, a w środku lata rozpuszczalny w wodzie, zbilansowany nawóz. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie w zależności od wielkości, ilości i wieku twoich roślin hosty.

3. Gospodarz nie otrzymuje wystarczającej ilości wody

Funkia w cieniu z fioletowymi kwiatami

Zbyt dużo wody może nawet spowodować gnicie kłączy (płaskich, poziomych korzeni). Hosty potrzebują około 2 cm wody tygodniowo. Przez pierwszy okres wzrostu młodej rośliny w ogrodzie podlewaj 2-3 razy w tygodniu, lepiej podlewaj energicznie i głęboko do korzeni. Jeśli twoja hosta już się zadomowiła lub przebywała w twoim otoczeniu przez rok lub dwa, podlewaj energicznie raz w tygodniu przy suchej pogodzie.

4. Twoja hosta nie ma wystarczającej ilości słońca

hosta nie kwitnie w pełnym cieniu

Możesz powiedzieć: „Chwileczkę… myślałem, że hosty są roślinami cieniującymi!” Hosty lubią cień, ale nie cień, który jest zbyt głęboki. To powszechne nieporozumienie. Do produkcji kwiatów potrzeba jeszcze trochę światła słonecznego. Rzeczywiście, każda roślina tego potrzebuje. Dlatego wiele roślin, które widzisz w pełnym cieniu, takich jak paprocie, nie kwitnie.

Godzina lub dwie w bezpośrednim świetle słonecznym lub kilka godzin przefiltrowanego słońca robią różnicę. Idealna lokalizacja to poranne słońce i popołudniowy cień. Jeśli twoje rośliny są w głębokim cieniu, mogą nie rozwijać kwiatów i zamiast tego skupiać się na rozkładaniu liści. Jeśli masz Hosty pod gęstymi drzewami rosną, zobacz, czy są jakieś gałęzie drzew, które możesz usunąć, aby prześwietlić trochę światła.

Jaka hosta ma pachnące kwiaty?

Która hosta ma pachnące kwiaty?

Niektóre kwiaty hosty są bardzo pachnące! Najbardziej znanym typem pachnącej hosty jest hosta plantaginea. Trafnie nazywa się ją pachnącą lilią sercową. Ten ,Afrodyta‚,‚guacamole, oraz ,Więc SłodkiCzy trzy bardzo pachnące hybrydy H. plantaginea?.

W przeciwnym razie nie jest trudno znaleźć hosty z pachnącymi kwiatami. Wiele z nich ma „Pachnący” w Twoim imieniu!

Oto kilka pachnących odmian hosty:

  • Pachnące Złoto – Jak sama nazwa wskazuje, odmiana ta ma złotożółte liście i pachnące, białawo-lawendowe kwiaty.
  • pachnący niebieski – Ta piękność ma niebiesko-zielone liście w kształcie serca i pachnące jasnofioletowe kwiaty.
  • Pachnący bukiet – Jest to jabłkowo-zielona odmiana z efektownymi żółtymi brzegami liści. Kwiaty są biało-fioletowe i mają fantastyczny zapach.
  • Letni zapach to kolejna różnorodna i bardzo szybko rosnąca odmiana. Liście ciemnozielone z kremowobiałym marginesem. Ciemne kwiaty lawendy wydzielają wspaniały zapach późnym latem.

Funkia Hosta z pachnącymi lawendowo-białymi kwiatami