Pomysły na rękodzieło

Jaskrawe kolorowanie ryżu: instrukcje i świetne pomysły na gry dla dzieci z tęczowym ryżem

Jeśli musisz zostać w domu z dziećmi z powodu blokady lub w deszczowy dzień, lepiej nie spędzać dnia przed telewizorem. Na szczęście istnieje wiele wspaniałych zajęć w pomieszczeniach, które są świetne nawet dla najmniejszych dzieci. Dziś proponujemy Wam pomysł na nudę w tych dniach. Nie potrzebujesz do tego drogich zabawek, wystarczy prosty składnik, który najprawdopodobniej masz już w swojej spiżarni: ryż! Kilka wskazówek jak pokolorować ryż i mnóstwo świetnych pomysłów na ciekawe dziecięce zabawy z kolorowym ryżem znajdziecie w artykule!

Barwienie ryżu: przepisy z octem i bez

Sam zrób kolorowy ryż dla dzieci.Sam zrób kolorowy ryż dla dzieci

Zanim przejdziemy do ekscytujących zajęć, musisz stworzyć swoją podróż w grze. Istnieje kilka jego wariantów, z których najsłynniejsze wymagają octu i barwnika spożywczego. Potrzebny będzie również niegotowany ryż, małe miski lub torebki do zamrażania oraz pudełko lub duża blacha do pieczenia, w której ryż wyschnie.

Pokoloruj ryż z barwnikiem spożywczym

Instrukcje barwienia ryżu z kolorami pisanki Tęczowy ryż

Do tego projektu potrzebne będą następujące materiały:

 • 1 szklanka niegotowanego ryżu na kolor
 • 1/2 łyżeczki octu (lub wody, jeśli chcesz pokolorować ryż bez octu) na kolor
 • 10-15 kropli płynnego barwnika spożywczego w kolorze czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim i fioletowym
 • 6 torebek do zamrażania z zamkiem błyskawicznym (lub pojemników do przechowywania starej żywności z pokrywkami)

A tak powstaje klasyczny ryż tęczowy:

 1. Włóż 1 szklankę ryżu do każdej torebki.
 2. Wymieszaj 1/2 łyżeczki octu lub wody z 10-15 kroplami każdego barwnika spożywczego.
 3. Wlej mieszankę kolorów do torebki, zasuń suwak i dobrze wstrząśnij, aż kolor się rozprowadzi. W razie potrzeby dodaj trochę więcej farby i/lub płynu.
 4. Umieść kolorowy ryż na blasze wyłożonej pergaminem i pozwól mu dobrze wyschnąć (około 1 godziny).
 5. Powtórz ostatnie dwa kroki dla pozostałych 5 kolorów.
 6. Po całkowitym wyschnięciu możesz przechowywać każdy kolor w różnych pojemnikach lub mieszać wszystkie kolory razem, aby uzyskać kolorowy zabawkowy ryż.

Pokoloruj ryż naturalnie

Barwienie ryżu bez barwników spożywczych i octu

Jeśli nie masz pod ręką barwnika spożywczego lub innych sztucznych barwników, możesz zamiast tego użyć naturalnych środków do barwienia. Doskonale nadają się również do barwienia pisanek. A co najważniejsze, naturalne barwniki są całkowicie nietoksyczne! Tak idealny do rękodzieła z małymi lub dużymi dziećmi.

Pokoloruj ryż z naturalnymi barwnikami

A jak można naturalnie zabarwić ryż? Najpierw należy przygotować plamy. Potrzebujesz:

 • Szpinak na zielony kolor – przetrzyj 10 listków szpinaku z 3-4 łyżkami wody i przecedź przez sito
 • Kurkuma dla żółtego koloru – dobrze wymieszaj 1 łyżkę kurkumy z 2-3 łyżkami wody
 • Burak na kolor różowy/czerwony – 1 łyżkę proszku z buraków dobrze wymieszać z 2-3 łyżkami lub puree 1 dużym ugotowanym burakiem i przecedzić przez sito
 • Jagody lub jeżyny na kolor fioletowy/niebieski – zagotować 1-2 garście jagód, przetrzeć i przecedzić przez sito

Pokoloruj ryż zgodnie z powyższymi instrukcjami. Niech farby dobrze wyschną, a wielokolorowy ryż jest gotowy do gry.

Zajęcia dla dzieci z kolorowym ryżem

Zrób sam tęczowy ryż dla swoich zmysłów

Jest tak wiele rzeczy, które Twoje dzieci mogą zrobić ze Spielreis! Na przykład niemowlęta i dzieci poniżej 2 lat mogą ćwiczyć zmysły, a starsze dzieci mogą robić wspaniałe zdjęcia ryżu. Poniżej podsumowujemy wszystkie możliwości, jakie ma do zaoferowania tęczowy ryż.

Stwórz własne pudełko sensoryczne dla maluchów

Zrób własne pudełko sensoryczne z ryżem

Doświadczenie zmysłowe odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka. Pudełko sensoryczne to zazwyczaj pudełko, które można wypełnić różnymi materiałami. Następnie dziecko bada te materiały rękoma i może się nimi bawić na różne sposoby. Kolorowa zabawka ryżowa bardzo pasuje do takiego pudełka, ponieważ jest kolorowa i ma specyficzną strukturę. Dzięki temu maluch może napełniać różne pojemniki, wysypywać ryż i eksperymentować z przyborami, takimi jak łyżki i lejki. Zabawa jest gwarantowana.

Niemowlęta też mogą bawić się tęczowym ryżem

Niemowlęta poniżej pierwszego roku życia mogą również bawić się kolorowym ryżem, pod nadzorem rodziców przez cały czas. Na przykład należy uważać, aby dziecko nie wkładało ryżu do ust. W przypadku dzieci poniżej 12 miesiąca życia ryż można położyć bezpośrednio na podłodze (najlepiej na prześcieradle). Aby dziecko mogło na nią nadepnąć, a także ćwiczyć percepcję stóp. I tak, odkurzacz powinien być zawsze pod ręką.

Pokoloruj ryżem lub zrób zdjęcia ryżu

Pokoloruj ryż i stwórz tęcze

Malowanie i kolorowanie to dwa z najpopularniejszych zajęć dla dzieci. Już w wieku 2 lat maluchy zaczynają interesować się sztuką i podejmują pierwsze próby pędzlem lub długopisem. Kolorowa wycieczka po grze oferuje kolejną okazję do kreatywności. Kiedy dzieci robią obrazki z ryżem, rozwijają nie tylko swoją kreatywność, ale także percepcję zmysłową. Poniżej zdradzimy, jak powstają te wspaniałe zdjęcia ryżu.

Naucz się pisać listy

Naucz się pisać alfabet za pomocą ryżu do gry

Kolorowy ryż to nie tylko plac zabaw. Najmłodsi mogą się również uczyć przy pomocy miseczki z zabawkowym ryżem. Używają tego jak na przykład deski kreślarskiej i używają palców lub innego narzędzia (pędzel, gumka itp.) do pisania liter i cyfr w ryżu.

Nauka pisania listów z ryżem

Aby dziecko mogło pisać po ryżu, potrzebna jest duża miska lub puszka, do której posypuje się cienką warstwę tęczowego ryżu. Jeśli ryżu jest za dużo, litery nie będą się dobrze układać. Aby pomóc dziecku w nauce, możesz na przykład dostarczyć karty z literami i cyframi, które dziecko powinno następnie przenieść do ryżu.

Zrób piękne zdjęcia ryżu z kolorowym ryżem

Zrób sam kwiatek z kolorowego ryżu

Z kolorowym ryżem można być naprawdę kreatywnym. Sztuka z ryżu wygląda naprawdę ładnie i przy odrobinie wprawy można stworzyć wspaniałe obrazy z prostego materiału. Wystarczy kawałek papieru i klej.

Pokoloruj ryż i zrób kolorową rybę

Kolor we wzorniku ryb za pomocą kleju

Za pomocą prostych instrukcji pokażemy Ci, jak dzieci mogą szybko i łatwo wykonać piękne zdjęcia ryżu. W tym przykładzie szablon służy do projektowania ryby. Rybę można oczywiście narysować również ręcznie.

Czego potrzebujesz:

 • kolorowy ryż do zabawy
 • szablon
 • papier
 • biały klej rzemieślniczy
 • nożyce
 • Skórka
 • pędzel

Tak to działa:

1. Wybierz szablon i umieść go na kartce papieru. W przypadku mniejszych dzieci szablon można przykleić do papieru taśmą malarską. Całkowicie pokryj wnętrze szablonu klejem. Klej najlepiej rozprowadzić pędzlem, aby powstała równomierna warstwa.

Posyp kolorowy ryż na kartce papieru za pomocą kleju

2. Usuń szablon. Weź szczyptę kolorowego ryżu i rozłóż na arkuszu. Nałóż kilka warstw, aż cały obraz zostanie pokryty. Im więcej ryżu przyklei się do kleju, tym piękniejszy będzie obraz.

Wytrząsnąć nadmiar ryżu

3. Pozwól klejowi całkowicie wyschnąć. Następnie podnieś liść i strząśnij nadmiar tęczowego ryżu. Jeśli wszystko poszło dobrze, na prześcieradle powinien pozostać tylko motyw ze Spielreis.

Wytnij obraz ryżu rybnego z tęczowym ryżem

4. Ostatnim krokiem jest wycięcie kształtu. Aby to zrobić, pokrój wokół patelni ryżowej, aby utworzyć małą białą obwódkę. Obrazek ryżowy można następnie np. przykleić taśmą samoprzylepną do ściany w pokoju dziecięcym lub zaprojektować jako prezent dla babci.

Pokoloruj egzotycznego ptaka

Kolor na zdjęciach z kolorowym ryżem

Kolorowanie zdjęć można pokolorować nie tylko farbami lub długopisami. Jeśli Twoje dziecko zamiast tego używa kolorowego ryżu, tworzy wspaniałe, teksturowane wzory. Aby stworzyć egzotycznego ptaka, takiego jak ten na powyższym obrazku, potrzebujesz odpowiedniego obrazka do kolorowania, kleju i kolorowego ryżu. Możesz na przykład pobrać i wydrukować piękne kolorowanki lub poszukać obrazka w starej kolorowance dla dzieci.

Zalecamy „zamalowanie” poszczególnych części wybranego motywu jedna po drugiej, aby klej nie wysychał zbyt szybko. Na przykład zacznij od dzioba ptaka. Niech dziecko pokryje dziób klejem, a następnie posyp go wybranym kolorem ryżu. Następnie możesz przejść do następnej sekcji. Gdy obrazek z ryżem jest gotowy, po prostu strząśnij nadmiar ryżu.

Kolorowanie ryżu i robienie kartek na Walentynki

Tinker ryżowe serce obrazkowe na Walentynki

Zbliżają się Walentynki i choć festiwal chętniej będą świętować dorośli, wiele dzieci również nie może się doczekać. Jest wiele wspaniałych rzeczy do zrobienia z dziećmi na Walentynki. Karty można ozdobić np. Spielreis. Najprostszym wariantem jest kartka z motywem serca. Dziecko powinno najpierw narysować serduszko na karcie klejem rzemieślniczym, a następnie posypać je czerwonym ryżem, aż klej zostanie całkowicie pokryty. Pozostaw na chwilę do wyschnięcia, strząśnij nadmiar ryżu z dziczyzny, a oryginalna kartka walentynkowa jest gotowa!

Narysuj kwiatek z kolorowego ryżu z maluchami

Zrób piękne zdjęcia ryżu z dziećmi

Nawet najmniejsze dzieci mogą zrobić ładne zdjęcia z ryżem z niewielką pomocą rodziców. Aby to zrobić, możesz najpierw zaprojektować motyw za pomocą kleju, a dziecko powinno po prostu posypać go tęczowym ryżem. Jeśli podniesiesz prześcieradło i pozostanie na nim tylko temat, maluch na pewno będzie zaskoczony.

Zdjęcie ryżu rakietowego Tinker

Zrób zdjęcia ryżu z tęczową rakietą ryżową

Możesz wykonać dowolny motyw z kolorowego ryżu do zabawy, jeśli masz odpowiedni szablon. Na przykład ta rakieta oferuje młodym ciekawy pomysł. Mniejsi chłopcy mogą zaprojektować rakietę w jednym kolorze, a starsi mogą spróbować wyczarować na niej różne motywy i wzory. W ten sposób ćwiczą swoje umiejętności motoryczne.

 Pomysł na prezent na Dzień Matki: zrób zdjęcie ryżu na płótnie

rób piękne zdjęcia ryżu z kolorowym kwiatem ryżu

Każda mama ucieszyłaby się z pięknego obrazka z kwiatkiem w prezencie na Dzień Matki. Dzieci mogą zaprojektować obrazek na płótnie, aby był jeszcze bardziej dekoracyjny i łatwiejszy do przymocowania do ściany. Tylko upewnij się, że ryż dobrze przylega do kleju przed zawieszeniem obrazu.