architektura

Panele elewacyjne z piaskowca kształtują wygląd willi we Włoszech

Panele elewacyjne wykonane z piaskowca schody na zewnątrz ogrodu na zboczu wzgórza

Luksusowa willa we Włoszech prezentuje ekscytującą grę nowoczesnego wyglądu i klasycznego doboru materiałów. Panele elewacyjne z piaskowca od wieków zdobią domy zamożnych rodzin we Włoszech. Teraz znajdują zastosowanie również w nowoczesnych minimalistycznych domach – i tworzą połączenie architektury z naturą. Dom pod nazwą „Casa K” w regionie Perugia we Włoszech jest fascynującym przykładem ponadczasowo eleganckiego projektu elewacji.

Płyty elewacyjne z piaskowca stały się znakiem rozpoznawczym „Casa K”

piaskowiec panele elewacyjne duże okna dach płaski

Dom „Casa K” na nowo definiuje relację między tradycją a nowoczesnością. Biuro architektoniczne Alessandro Bulletti Architetti otrzymało zadanie zaprojektowania willi położonej na zboczu wzgórza. W nowym budynku główną rolę powinien odgrywać funkcjonalny układ pomieszczeń oraz izolacja termiczna. W każdym razie klienci określają również specyfikację domu wakacyjnego, który harmonijnie komponuje się z otoczeniem. Dużym wyzwaniem nie był teren, ale pobliski stary kamienny dom, który jakoś nie pasował do minimalistycznej koncepcji. Dlatego architekci postanowili pokryć elewację płytami z piaskowca i w ten sposób wizualnie połączyć starą i nową zabudowę.

Panele elewacyjne z piaskowca jako izolacja termiczna

panele elewacyjne z piaskowca trawniki drzewa byliny

Architekci z Alessandro Bulletti zdecydowali się na budynek w kształcie litery L, aby willa mogła optymalnie dostosować się do terenu. Dom posiada płaski dach, który na życzenie mieszkańców może być posadzony. W tym przypadku ekstensywny zielony dach posłuży również jako dodatkowa izolacja. Nowoczesna, energooszczędna konstrukcja umożliwia oszczędności i znacznie obniża koszty eksploatacji ogrzewania w miesiącach zimowych. Istotną rolę odgrywają w tym płyty elewacyjne z piaskowca, które wraz z odpowiednią izolacją termiczną zapewniają zdrowy klimat w pomieszczeniach. Okazują się jednak nie tylko funkcjonalnym uzupełnieniem projektu elewacji, ale także podkreślają wygląd swoim naturalnym urokiem. Razem z drewnem tworzą atrakcyjny zespół zewnętrzny, który w nowoczesny sposób interpretuje elewację pobliskiego starego budynku.

Oba poziomy łączy klatka schodowa wyłożona płytami z piaskowca

Panele elewacyjne wykonane z przeszklenia okiennego z piaskowca

Zamknięta do ulicy kubatura budynku otwiera się na piękny krajobraz na południu. Zewnętrzne schody łączą dwa poziomy i prowadzą gości bezpośrednio do sąsiedniego ogrodu, gdzie stare drzewa zapewniają cień w upalne dni, a przestronny trawnik oferuje miejsce na różne zajęcia na świeżym powietrzu. Trzy przeszklone fronty otwierają zalaną słońcem część dzienną na południe i wschód. Zadaszony taras daje możliwość wychodzenia na zewnątrz latem. Klatka schodowa prowadzi do basenu, gdzie mieszkańcy mogą się ochłodzić w gorące letnie miesiące.

piaskowiec panele elewacyjne podłogi laminowane drewniana rama okienna komoda

W przeciwieństwie do innych minimalistycznych domów, gdzie część dzienna jest zazwyczaj na parterze, łazienki i sypialnie znajdują się na piętrze. Dzięki położeniu na zboczu wzgórza są one osłonięte przed wzrokiem ciekawskich. Kilka wąskich okien wpuszcza światło słoneczne do każdego pokoju. Na drugim piętrze znajduje się przestronna część dzienna, w której mieści się nowoczesna kuchnia, jadalnia oraz salon z meblami wypoczynkowymi.

Nowoczesny dom wakacyjny z panelami elewacyjnymi z piaskowca ma minimalistyczne wnętrze

panele elewacyjne z piaskowca okno kuchenne fronty bezuchwytowe

Kuchnia okazuje się spokojną urodą – jest optycznie oddzielona od jadalni ścianką działową, ale wygląda wprost na sąsiedni las. Szafki kuchenne zaprojektowane są zgodnie z minimalistycznymi tendencjami – bezuchwytowe fronty z litego drewna wraz z granitowym blatem tworzą atrakcyjny duet. Nawiasem mówiąc, drewno nadaje spartańskiemu wnętrzu domowy wygląd. Naturalny materiał jest ciepły i zachęcający i błyskawicznie tworzy przytulną atmosferę.

panele elewacyjne z piaskowca kominek salon

W salonie dwie sofy tworzą wygodny kącik wypoczynkowy. Szafka RTV zapewnia wystarczająco dużo miejsca na akcesoria domowe i dekoracje na życzenie właściciela. Absolutną atrakcją we wnętrzu jest szwedzki piec, który zimą zapewni przytulne ciepło. Część dzienna wychodzi na ogród i basen, w pełni przeszklona strona południowa płynnie łączy się wewnątrz i na zewnątrz.

Panele elewacyjne z piaskowca harmonijnie współgrają z kamienną ścianą ogrodową

płyty elewacyjne piaskowiec dom wakacyjny włochy nowoczesna architektura

Dom i ogród osłonięte są od ulicy istniejącym kamiennym murem – mur zapewnia prywatność i wizualnie oddziela posesję od sąsiedniego domu. Dzięki panelom elewacyjnym z piaskowca – typowego kamienia dla regionu Perugia – kamienna ściana płynnie łączy się z zewnętrzną klatką schodową.

płyty elewacyjne piaskowiec schody zewnętrzne garaż taras

Ponieważ kontrasty tworzą napięcie – w domu wakacyjnym należy przede wszystkim odpocząć – mając to na uwadze, architekci z biura „Alessandro Bulletti” zaprojektowali nowoczesną willę, która dzięki naturalnym materiałom i stonowanym kolorom harmonijnie wtapia się w krajobraz. Ostateczny dowód na to, że nowoczesna architektura może dawać domowy efekt i że rustykalny urok kamienia jest twórczo naśladowany.

Panele elewacyjne z piaskowca dodają naturalnego charakteru

płyty elewacyjne z piaskowca willa ogrodowa włochy

Małe okna wpuszczają światło słoneczne do sypialni

Panele elewacyjne okna z piaskowca małe od strony zachodniej

Dzięki minimalistycznemu wyglądowi dom okazuje się cichym pięknem

płyty elewacyjne willa z piaskowca wzgórze włochy

Zewnętrzne schody łączą ogród z salonem

płyty elewacyjne dom z piaskowca na zboczu trawnika

Wejście do domu jest celowo utrzymane w prostym stylu – zazwyczaj zgodnie z minimalistycznymi podstawowymi zasadami

płyty elewacyjne wejście do domu z piaskowca

Wykorzystywane są również naturalne materiały, takie jak drewno

Panele elewacyjne drzewo z piaskowca włochy natura

Pobliski kamienny dom 

płyty elewacyjne piaskowiec stary budynek nowa willa

Tradycja i nowoczesność 

płyty elewacyjne piaskowiec nowoczesna architektura minimalizm

Plany budowy w skrócie

płyty elewacyjne willa z piaskowca włochy widok z boku plan

Płyty elewacyjne z piaskowca dom wakacyjny plan budynku plan piętra

płyty elewacyjne plan zabudowy willi z piaskowca

Projekt: Alessandro Bulletti Architetti