Pomysły na rękodzieło

Crafting z lawendą – 3 świetne pomysły na majsterkowanie z prostymi instrukcjami

Rękodzieło z lawendą-DIY-pomysły-instrukcje-zrób to sam

Jeśli jesteś w stanie i masz własny ogród lub chociaż balkon, to na pewno warto wyhodować jedną lub dwie lawendy. Ponieważ tylko kilka roślin ma tak uniwersalne zastosowanie jak lawenda. Jest nie tylko przyjemny dla oka, ale znajduje również zastosowanie w różnych produktach kosmetycznych i środkach czyszczących. Zarówno dzieci, jak i dorośli tolerują pachnące zioło bardzo dobrze i praktycznie bez skutków ubocznych. Niepowtarzalny zapach omija mrówki, ćmy, komary i wszy i doskonale sprawdza się jako naturalny, przyjazny dla środowiska środek odstraszający owady. W herbatach i mieszankach ziół lub w postaci olejku eterycznego lawenda swoim aromatem pomaga w walce z zaburzeniami snu, niepokojem i niedoskonałościami skóry. Olejek lawendowy doskonale nadaje się do pielęgnacji ciała. Z suszonych kwiatów tej rośliny można również samemu wykonać wspaniałe ozdoby i drobne upominki. Rzemiosło z lawendy to świetna zabawa, a z tego mogą wyniknąć wspaniałe rzeczy. Przedstawiamy 3 pomysły na majsterkowanie z prostymi instrukcjami.

Rękodzieło z lawendą – pachnące ozdoby, prezenty i pielęgnacja ciała

Rękodzieło z lawendą -pachnące-mini-torebki-instrukcje-zrób to sam

Pachnące lawendowe saszetki to wspaniały pomysł na majsterkowanie, który można łatwo zrealizować przy odrobinie czasu i umiejętności. Rezultat emanuje nieodpartym zapachem i cieszy nie tylko oko, ale także zmysły. Pachnące saszetki stają się pięknym dodatkiem do domu, a jednocześnie mają szczególnie przydatny efekt uboczny – odstraszają mole. Możesz więc od razu zrobić małą płócienną torebkę wypełnioną suszonymi kwiatami i powiesić ją w szafie. Gdy saszetka powoli zaczyna tracić zapach, weź ją w dłonie i po prostu energicznie ugniataj. Znowu wydziela przyjemny lawendowy zapach. Oczywiście z biegiem czasu pachnąca saszetka traci swoją skuteczność i wypełnienie należy wymienić na świeże.

Crafting z lawendą: pachnące saszetki

majsterkować-lawendy-pachnące-lawendy-torby-zrób-zrób-to-sam-szycie

Jeśli masz ochotę na rękodzieło z lawendą i chciałbyś sam zrobić pachnące lawendowe torebki, potrzebujesz:

 • kawałek materiału o dowolnym rozmiarze (prostokątny lub najlepiej kwadratowy)
 • suszone kwiaty lawendy
 • Igła, nić, nożyczki
 • opcjonalnie: kawałek wstążki do zawiązania i powieszenia

W zasadzie do saszetek z lawendą można wykorzystać wszystkie części rośliny, ale kwiaty są najbardziej aromatyczne. Jeśli chcesz zrobić większą torbę, jako wypełniacze odpowiednie są wióry sosnowe z nieprzetworzonego drewna lub ziarna orkiszu. Wymieszaj je z suszonymi ziołami lawendy w zależności od wielkości i pożądanej intensywności zapachu. Najlepszym materiałem na własnoręcznie wykonane woreczki lawendowe jest len ​​lub czysta bawełna. Tkaniny pochodzenia naturalnego są oddychające i wytrzymałe, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w naszym celu. Mają też dekoracyjny charakter, który idealnie nadaje się do pomysłów rzemieślniczych.

majsterkować-lawendowa-pachnąca-saszetka-instrukcje-zrób-siebie

Najpierw wytnij tkaninę. Możesz wyciąć dwa kwadratowe kawałki materiału o równej wielkości lub wziąć większy i złożyć go na pół. Oszczędza to szycie z jednej strony. Jeśli zdecydowałeś się na wariant z dwoma kawałkami, umieść je obok siebie tak, aby ładna strona była skierowana do wewnątrz. Teraz zszyj rąbek z trzech stron i pozostaw czwartą otwartą. Teraz musisz napełnić worek. Najpierw obróć worek tak, aby piękna strona znajdowała się na zewnątrz. Wypełnij kwiatami lawendy, które wcześniej dokładnie wymieszałeś z ziarnami orkiszu. Działa to najlepiej z małą łyżeczką. Gdy mała torebka jest w miarę pełna, złóż górny koniec tak, aby prawie dotykał nadzienia. Teraz zaszyj zagięty brzeg materiału tak, aby lawenda nie wypadła, a otwór był ładny i czysty. Na koniec możesz również zawiązać wstążkę prezentową, aby torbę można było później powiesić na wieszaku lub w innym miejscu.

majsterkować-lawendowa-pachnąca-mini-torebki-zrób-sam

Podobnie, ziołową poduszkę do spania można zaprojektować i wypełnić wystarczającą ilością kwiatów lawendy. Uspokaja, przyczynia się do dobrego snu i pomaga w zaburzeniach snu. Zatrzyma również roztocza kurzu domowego.

Rękodzieło z lawendą – dekoracyjne świece zapachowe

majsterkować-lawendy-pachnące-świece-szkło-pachnące-prezenty

Dzięki świecom zapachowym z własnym przelewem wyczarujesz jednocześnie ozdobne światło i indywidualny zapach pomieszczenia. Pokażemy Ci, jak to działa. Zaprojektuj świecę zapachową w szklance według własnego gustu lub jako prezent dla najbliższych. Podstawowe materiały:

 • (stary) wosk ze świecy i/lub granulat wosku ze świecy
 • knot
 • Drewniany szpikulec
 • Słoik na świecę
 • Kwiaty lawendy
 • Opcjonalnie: dodatkowy zapach i ewentualnie kolor wosku

majsterkować-lawendy-pachnące-świece-zrób-zrób-to-instrukcje

Włóż wosk ze świecy do rondla i powoli podgrzej w łaźni wodnej. Zwróć uwagę, że po stopieniu objętość wosku nieco się zmniejszy. Niech całkowicie się rozpuści.

majsterkowicze-lawendowe-diy-szkło-świec-instrukcje

W międzyczasie przygotuj pożądany kształt świecy lub szkła. Przytnij knot świecy tak, aby był dłuższy niż wysokość naczynia. Najpierw przymocuj knot do dna świecy kilkoma kroplami wosku. Następnie przymocuj górny koniec do drewnianego szpikulca i ustaw go na krawędzi szkła tak, aby knot pozostał na środku w górę.

majsterkować-lawenda-pachnąca-świeczka-instrukcje-dekoracja

Teraz możesz wsypywać wosk porcjami, a gdy trochę stwardnieje, posyp go kilkoma kwiatami lawendy. W razie potrzeby można dodać olejek lawendowy lub inne olejki eteryczne.

Rękodzieło z lawendą: Lawendowy peeling do ciała

majsterkowicza-lawendowa-pielęgnacja-ciała-diy-peeling-do-ciała

Ten peeling lub peeling ciała jest naprawdę łatwy do wykonania samodzielnie. Składa się tylko z kilku składników, ale działa pochlebnie na skórę. Cukier usuwa martwe komórki naskórka. Olejek kokosowy pielęgnuje suchą skórę i utrzymuje ją nawilżoną. Olejek lawendowy działa antyseptycznie i uspokajająco. Po aplikacji skóra staje się miękka i delikatna. Wypróbuj to!

 • 250 gramów cukru
 • 60 g oleju kokosowego
 • 2 – 3 łyżeczki suszonych kwiatów lawendy
 • 10-20 kropli olejku lawendowego

Najpierw wrzuć cukier i kwiaty lawendy do miski i dokładnie wymieszaj łyżką do mieszania. Następnie dodaj olejek lawendowy. Uważaj, ponieważ jest bardzo intensywny. Na koniec podaj olej kokosowy. Powinien być płynny lub będziesz musiał go wcześniej stopić. Niech olej kokosowy ostygnie w temperaturze pokojowej, w przeciwnym razie może stopić cukier. Gotowy peeling do ciała włóż do czystego słoika z pokrywką, a domowy peeling do ciała jest gotowy do użycia. Świetnie sprawdzi się jako prezent na Dzień Matki lub urodziny. W przeciwnym razie możesz oczywiście użyć go do poprawy urody & Uzupełnij produkty wellness.