Podróże i wakacje

Krótka lista kontrolna mieszkania przed wakacjami w lecie

lista kontrolna-apartament-dom-wakacyjny-wyjazd

Leżysz na plaży z widokiem na krystalicznie czyste, turkusowoniebieskie morze, czujesz na skórze ciepłe promienie słońca, Twój telefon komórkowy i laptop są wyłączone. Po prostu fantastycznie! I właśnie w tym momencie twoje myśli uderzyły cię jak cios: „Czy zamknąłem okno? I wyłączyłeś żelazko?” „Jeśli naprawdę nie chcesz doświadczyć tego scenariusza, powinieneś zadbać o kondycję swojego domu przed rozpoczęciem podróży. Nasz krótki Lista kontrolna wakacji przeprowadzi Cię przez najważniejsze rzeczy, które zwykle musisz zrobić przed wyjazdem. Możesz więc spokojnie wyjechać na wakacje.

1. Zaplanuj środki ochrony przed włamaniem

lista kontrolna-wakacje-zabezpieczenie-włamaniowe-zamek-drzwi

Okres świąteczny to również szczyt sezonu dla włamywaczy. Upewnij się, że wszystkie okna i drzwi są szczelnie zamknięte. Nawiasem mówiąc, istniejące okna i drzwi balkonowe można zabezpieczyć przed włamaniem za pomocą odpowiedniej technologii zabezpieczeń. Inteligentnie zainstalowane czujniki radiowe na przykład może odeprzeć włamania. Czujniki można łatwo przymocować do ramy okiennej lub drzwiowej i rejestrować każdy ruch. Jeśli drzwi są otwarte i nikogo nie ma w domu, otrzymasz powiadomienie na smartfona. Dochodzenia policji pokazują, że ponad jedna trzecia wszystkich prób włamań kończy się niepowodzeniem, ponieważ mieszkania i domy są dobrze zabezpieczone.

lista kontrolna-wakacje-sadzenie-podlewanie-opieka

Unikaj wszystkiego, co sugeruje, że wychodzisz i pusty dom. Idealnie nadaje się do udawania obecności. Na przykład możesz użyć wyłączników czasowych do oświetlenia i żaluzji, aby Twój dom wyglądał na zamieszkały. W międzyczasie systemy oświetleniowe można również programować i sterować za pomocą aplikacji na smartfona. Pozwala to na zdalne włączanie i wyłączanie światła podczas wakacji.

– Zablokuj okna i drzwi

– Ustaw system alarmowy i timer

– Przekieruj pocztę, wypisz się z gazety, unikaj pełnych skrzynek pocztowych

– Ukryj lub zdeponuj kosztowności

2. Obowiązki za dom

lista kontrolna-mieszkanie-wakacyjne-daj-klucz

Pozwól sąsiadowi, przyjacielowi lub innej zaufanej osobie zaopiekować się Twoim domem. Warto zostawić przy sobie zapasowy klucz, aby umożliwić dostęp do mieszkania w sytuacji awaryjnej (np. zalanie i pożar). Poproś tę osobę również o regularne opróżnianie skrzynki pocztowej, wynoszenie pojemników na śmieci, podlewanie kwiatów w mieszkaniu i karmienie zwierząt. Wysiłek powinien oczywiście pozostać w dopuszczalnych granicach.

– Złóż klucze do mieszkania i skrzynki na listy u zaufanej osoby

– Opłaty bieżące uwzględniają np. czynsz, koszty dodatkowe, telefon, prąd, wodę, gaz i ubezpieczenie

– Zaplanuj z wyprzedzeniem obowiązki najemcy, np. sprzątanie klatki schodowej, koszenie trawnika

– Zadbaj o kwiaty i zwierzęta

3. Wykonywanie prac domowych

lista kontrolna-wakacje-kuchnia-lodówka-woda

Produkty łatwo psujące się należy zużyć lub oddać przed podróżą. Kosze na śmieci należy opróżnić. Umyj wszystko jeszcze raz przed zapakowaniem walizki. Więc kosz na pranie jest pusty, a walizki pełne. Po powrocie z wakacji i tak będziesz musiał uporać się z kolejną górą prania. Świeżo ścielić łóżka. Kiedy wracasz z wakacji, naprawdę nie ma nic lepszego niż wślizgnięcie się do własnego łóżka.

– Spożywać lub oddawać łatwo psujące się jedzenie

– Opróżnij lodówkę, w razie potrzeby wyłącz ją, otwórz drzwi

– Zabierz śmieci

– Zmywarka powinna być czysta i pusta, drzwiczki pozostawić lekko uchylone

– Zmień pościel 

– Aby zrobić pranie

4. Oszczędzaj energię elektryczną i pieniądze

lista kontrolna-mieszkanie-wakacyjne-podlaczenia-energooszczędne

Urządzenia elektryczne w trybie czuwania również cały czas zużywają dużo energii elektrycznej. Tajne pożeracze prądu to między innymi ekspresy do kawy, telewizory, komputery, drukarki, systemy hi-fi itp. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem podróży odłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne od zasilania. Jeśli naprawdę nie ma Cię w domu przez dłuższy czas, powinieneś wyłączyć dopływ wody. Jeśli rozdasz trochę sody oczyszczonej lub sody oczyszczonej w toalecie, unikniesz osadów i zapachów ze stojącej wody.

– Wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne z sieci

– Wyłącz dopływ wody i gazu tak daleko, jak to konieczne

– Reguluj ogrzewanie lub termostat

lista kontrolna-wakacje-apartament-letni-przygotuj-do

Jeśli weźmiesz pod uwagę te wskazówki i poświęcisz czas na ostatnie zwiedzanie domu przed wyjazdem, możesz spokojnie wyjechać na wakacje!

Zdjęcia CC0: pixabay.com