Podłogi i płytki

Japoński pomysł na dekorację – mata tatami na podłogę

japońskie deco tatami-room-design-living-idees-party-wall-asian

Maty tatami są typową wykładziną podłogową w tradycyjnych japońskich meblach. Wykonane są ze słomy ryżowej otoczonej tkaną trawą ze sztucznego jedwabiu. Tworzy to solidną podstawę, która zapewnia również komfort, co jest szczególnie ważne w kulturze, w której siedzisz na podłodze. Niestety mata jest coraz rzadziej wykorzystywana w nowoczesnych japońskich meblach. Dlatego chcielibyśmy przedstawić je Wam w tym artykule i pokazać, jak skuteczna i egzotyczna jest mata tatami Japońska dekoracja może również dobrze wyglądać w nowoczesnych meblach. daj się zainspirować!

Japońska dekoracja z wygodnymi matami tatami

inspiracja w japońskim stylu deco tatami

Maty tatami istnieją od VIII wieku. Od tego momentu, aż do XII wieku, drewniane podłogi były w nie wyposażane, aby zapewnić komfort siadania szlachcie. Dzisiejsze japońskie ozdoby służyły również do spania szlachcie i samurajom, natomiast pospólstwo używało do tego celu słomianych mat, które nazywane są Gazą.

Japońska dekoracja do wnętrza zen

japońskie deco tatami-rustykalne-domowe-przednie-niskie-stół jadalny

Od XVI wieku zwyczajem było wówczas wyposażanie całej podłogi w maty tatami. Takie pomieszczenia znane są jako Zashiki i służyły do ​​gromadzenia dużych grup. Wkrótce maty posłużyły także do wskazania wielkości pomieszczenia. Maty tatami jako japońska dekoracja stały się, że tak powiem, jednostką miary. Sposób ułożenia mat zależał od przeznaczenia danego pomieszczenia.

Tradycyjny japoński wystrój

japońska dekoracja tatami-pnia-stół-jasne drewno-meble

Mniej więcej w tym czasie wyłoniła się architektura i styl wyposażenia, jaki znamy dzisiaj z kultury japońskiej i który nazywamy tradycyjnym stylem japońskim. Styl ten składa się z gabinetów mnichów i oficjalnych sal recepcyjnych elity wojskowej. Oczywiście w tej mieszance stylów nie zabrakło maty tatami jako japońskiej dekoracji.

Tatami z XVI wieku

japońskie deco tatami biurko zielone maty

Mistrz herbaty Sen no Rikyu, który miał wielki wpływ na rozwój ceremonii parzenia herbaty, w XVI wieku wprowadził do użytku małe herbaciarnie. Zostały one wyposażone w rustykalne i naturalne materiały i jak można się domyślić, mata tatami została również dołączona jako japońska dekoracja. Mistrz herbaty pokazał, że prostota może być piękna. Ta prostota od tamtej pory kojarzy się z ceremonią parzenia herbaty.

Zakład w Japonii

japoński wystrój salonu tatami w stylu deco, jadalnia,

Od XVII wieku maty tatami stopniowo przejmowały domy mieszczańskie i szybko stały się niezbędnym elementem każdego domu. Jednym z powodów jest to, że maty doskonale nadają się jako japońskie ozdoby do japońskiego klimatu. Lato w Japonii jest ciepłe i wilgotne, podczas gdy zima jest zimna i sucha. Z kolei maty doskonale regulują wilgotność. Sprawiają, że siedzenie i leżenie na podłodze, co jest typowe w Japonii oraz chodzenie boso, jest wygodniejsze.

Japońskie pomysły na dekoracje z tatami

japońskie meble tatami deco-azjatyckie-siedzisko-poduszka-stół jadalny;

Przez ostatnie 150 lat tradycyjne japońskie meble były coraz częściej zastępowane lub przynajmniej uzupełniane przez style z Zachodu. W efekcie w większości domów matą tatami jest tylko jeden pokój. Pokoje te nazywają się Washitsu. Innym powodem, dla którego maty nie są już używane tak często, jak podłogi i japońskie dekoracje, jest to, że są stosunkowo trudne do czyszczenia.

Tatami jako łóżko

japońska dekoracja tatami-egzotyczna-jasna-kolory-sofa-poduszka-niski stolik

Zamiast tego Japończycy nie używają już mat jako japońskich dekoracji, ale do spania. Na macie kładzie się cienki materac, który można zwinąć w ciągu dnia. Oszczędza to miejsce, które w Japonii jest bardzo małe. Te łóżka są znane jako futony. Sam materac byłby zbyt cienki na twardą podłogę bez maty. Ale te typowo japońskie łóżka są również coraz częściej zastępowane przez łóżka zachodnie.

azjatycki styl

japońska-dekoracja-tatami-wnętrza-inspiracja-egzotyczny-styl

Mimo to mata tatami jest i pozostaje elementem kojarzonym z kulturą japońską. Jest częścią japońskiej tożsamości. Jeśli i Ty zdecydowałeś się na tę japońską dekorację, po prostu postaw akcenty zamiast pokrywać całą podłogę. Przypominamy raz jeszcze, że maty nie są tak łatwe w pielęgnacji jak np. podłoga drewniana czy kafelkowa.

Kup maty tatami

japońska-dekoracja-tatami-sypialnia-dywan-zamienny-kredens-niski-sufit

Uspokajający wygląd mat jako japońskiej dekoracji oraz przyjemny zapach i uczucie stąpania sprawiają, że doskonale zastępują klasyczne dywany. Stanowią idealne uzupełnienie wnętrza w stylu zen lub nowoczesnego wnętrza, które powinno charakteryzować się japońskimi akcentami. Ale poza tym jest to również dodatek, który należy wziąć pod uwagę.

Jadalnia w stylu japońskim?

Japanese-deco-tatami-traditional-modern-flair-szafka do zabudowy wnęka ścienna

Jeśli wybrałeś jadalnię w stylu japońskim z niskim stołem i siedzeniami na podłodze, jako podstawę zaleca się matę tatami. Cienkie poduszki do siedzenia często nie zapewniają wystarczającego komfortu siedzenia, co jest szybko nadawane matom jako japońskiej dekoracji. Jeśli maty nie będą narażone na ciągły ruch w mieszkaniu, nie będą się tak szybko brudzić.

Udekoruj z azjatyckim stylem

japońska-dekoracja-tatami-zen-atmosfera-idea-story-mat

Jeśli chcesz mieć typową japońską dekorację, wybierz maty tatami. Nawet jeśli miały określone zastosowanie w przeszłości i nie były bezpośrednio używane jako dekoracja, nadal można je wykorzystać w nowoczesnych meblach i nadać atmosferze pożądanego stylu Zen.

Osadź maty w ziemi

japońska-deco-tatami-wpuszczana-podłoga-cokole-ze-styl

Jeśli zdecydowałeś się na podłogę wykonaną z mat tatami, ten wariant jest szczególnie polecany. Maty są osadzone w podłodze i nie ma ryzyka potknięcia. Ten pomysł można uwzględnić w projekcie podłogi. Takie podesty znów dobrze nadają się do późniejszych remontów. Japońska dekoracja staje się częścią ogólnego wystroju pokoju.

Przyjazna atmosfera

japońska-dekoracja-tatami-jadalnia-design-stół-do-jadalni-drewniane-drzwi-przesuwne

Jasny kolor dywaników tworzy przyjazną atmosferę i jest dobrym rozwiązaniem, jeśli Twoje wnętrze jest poza tym bardzo ciemne. Czy to w salonie, sypialni czy jadalni, maty tatami jako japońskie dekoracje doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu i zapewnią pożądany komfort mieszkania.

Połącz maty z japońskimi elementami dekoracyjnymi

japońska-deco-tatami-belka-sufitowa-dekoracja-pokojowa przegroda-komoda

Japońskie maty można wspaniale łączyć z innymi dekoracjami, które emanują japońskim klimatem. Obejmuje to fototapety lub ścianki działowe z japońskimi motywami, wazony i rzeźby, japońskie kompozycje kwiatowe lub meble. Puść wodze fantazji i wykorzystaj japońskie dekoracje do stworzenia niepowtarzalnego wnętrza.

Stwórz kącik do czytania z matą tatami

japońska-dekoracja-tatami-świetliki-japonia-styl-projektowanie-unikalne

Tradycyjne japońskie ozdoby może nie są już tak popularne w Japonii, ale mata staje się coraz bardziej popularna w krajach zachodnich. Nie tylko udekoruj podłogę. Pójdź o krok dalej i stwórz z matą tatami kącik do czytania lub przytulny kącik, w którym możesz również uciąć sobie przytulną drzemkę.

Zrelaksuj się w ogrodzie

japońska-dekoracja-tatami-podłoga-inspiracja-łączna-roślina-rzeźba

Mata tatami świetnie prezentuje się również na zewnątrz. Jest to popularny przedmiot relaksacyjny. Stwórz zadaszony leżanka lub użyj japońskiej dekoracji do opalania i jednocześnie stwórz egzotyczny klimat. Jednak maty należy przechowywać w pomieszczeniu w czasie deszczu i zimą. W przeciwnym razie powój zostanie zniszczony przez wysoką wilgotność.

Skonfiguruj sale fitness

japońska-deco-tatami-okada-dom-drzwi-przesuwne-lampa-podłogowa-orientalna

Wyposażenie własnej sali fitness w maty tatami to zdecydowanie świetny pomysł. Twarda, ale jednocześnie wygodna podłoga umila wykonywanie różnych ćwiczeń. To sprawia, że ​​japońska dekoracja jest szczególnie przydatna w Twoim wnętrzu. Od Ciebie zależy, czy użyjesz mat jako wykładziny podłogowej, czy jako akcentu.