Piękno

Rodzaje skóry i słońce: wybierz współczynnik ochrony przeciwsłonecznej w zależności od rodzaju skóry

Rodzaje skóry i słońce jaki mam typ skóry

Słońce nie tylko poprawia nastrój, ale jest bardzo dobre dla zdrowia. Umiarkowane opalanie stymuluje produkcję witaminy D, która jest niezbędna dla zdrowych kości i zębów oraz poprawia samopoczucie. Równa, muśnięta słońcem cera sprawia, że ​​wyglądasz na szczuplejszą i atrakcyjniejszą. Ale nie każda skóra w taki sam sposób reaguje na promieniowanie słoneczne. Podczas gdy niektórzy bardzo łatwo uzyskują piękną brązową cerę, silne słońce może prowadzić do zaczerwienienia skóry, plam pigmentacyjnych, reakcji alergicznych lub poważnych oparzeń słonecznych u innych. Aby uniknąć tych problemów, warto określić rodzaj skóry i odpowiednio dobrać współczynnik ochrony przeciwsłonecznej.

Skóra typu 3 zapewnia wyrównaną cerę

Na nasz skład genetyczny (taki jak kolor włosów, tęczówka, kształt nosa i inne cechy naszego wyglądu) wpływa środowisko i geny. Aby przystosować się do zmieniających się warunków środowiskowych, organizm człowieka mutuje na przestrzeni wieków. Najbardziej udane mutacje są utrwalane i dziedziczone. Podobne warunki siedliskowe prowadzą do podobnych mechanizmów adaptacyjnych.

Ponieważ intensywność promieni UV jest wyższa w strefie równikowej iw górach, ludzie z tych obszarów mają zwykle ciemniejszą skórę. Migracja i krzyżowanie się ras na przestrzeni kilku pokoleń zaowocowało większą różnorodnością odcieni skóry.

Różne typy skóry Fizpatrick określają od 1 do 6 współczynników ochrony przeciwsłonecznej

W 1975 roku amerykański dermatolog Thomas Fitzpatrick opracował szereg typów skóry. Różnią się od siebie poziomem melaniny, który wpływa na koloryt skóry. Melanina to pigment, który chroni ludzką skórę przed promieniami UV. Każdy rodzaj skóry inaczej reaguje na promieniowanie ultrafioletowe. Siódmy (lub zerowy) typ można uznać za całkowity brak pigmentacji – albinizm. U albinosów melanina w ogóle nie jest wytwarzana i nie może chronić ich przed promieniowaniem ultrafioletowym. Ta patologia objawia się w różnych narodach z różnymi częstotliwościami od 1:20 000 do 1:145. Albinosy potrzebują prawdziwej ochrony, gdy przebywają na zewnątrz w ciągu dnia. Odrębne podejście wymaga ekspozycji dzieci na promieniowanie ultrafioletowe. Ten temat zasługuje na osobne rozpatrzenie.

Skóra typu 2 Nordic light krem ​​przeciwsłoneczny do skóry

Co to jest promieniowanie ultrafioletowe? Jest to krótkofalowe promieniowanie elektromagnetyczne. Są to długie fale ultrafioletowe – między światłem widzialnym a promieniami rentgenowskimi. W zależności od długości fali istnieją różne rodzaje promieni UV, które dzielą się na UVA, UVB i UVC.

UVA – Ultrafiolet o najdłuższych falach (315-400 nm.). Promieniowanie UVA przechodzi przez warstwę ozonową prawie bez osłabienia i stymuluje produkcję melaniny (a tym samym powoduje oparzenia słoneczne).

UVB – Są to promienie ultrafioletowe o średniej długości fali (280-315 nm). Są one tylko częściowo wchłaniane przez warstwę ozonową. I to oni nas krzywdzą. Wnikają w głębokie warstwy skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i zwiększając produkcję nieprawidłowej elastyny. Przyczynia się to do zgrubienia skóry oraz powstawania zmarszczek i drobnych linii. Pojawiają się plamy pigmentowe, naczynia zagęszczają się, trofia tkanek jest zaburzona. I w końcu mogą powodować raka.

Jakie są rodzaje skóry?

Przegląd różnych typów skóry od jasnej do ciemnej

Skala Fitzpatricka dzieli skórę na sześć typów. Określa również bezpieczny czas, jaki właściciele tego typu skóry mogą spędzić w palącym słońcu. Są to oczywiście zalecenia uogólnione: aby dokładnie określić bezpieczny czas spędzony na słońcu, należy wziąć pod uwagę inne czynniki – takie jak natężenie promieniowania ultrafioletowego (np. jest ono wyższe w górach niż w dolinie) . Generalnie jednak można zabezpieczyć zalecenia zawarte w poniższej tabeli przed skutkami promieniowania UVB.

6 rodzajów skóry ile czasu spędzasz na słońcu

Typ skóry I.

Kolor skóry: bardzo jasny, jasnoróżowy, kość słoniowa, mlecznobiały. Piegi: często. Włosy: rude, blond, bardzo jasne blond. Oczy: niebieskie, zielone, jasnoszare, bardzo rzadko jasnobrązowe. Oparzenie słoneczne: zawsze silne. Bezpieczny czas na słońcu – do 10 minut.

Typ skóry II

Kolor skóry: jasny, odcień brzoskwiniowy. Piegi: czasami. Włosy: rude, brązowe, złote, wszystkie odcienie blondu. Oczy: niebieskie, zielone, szare, brązowe. Oparzenie słoneczne: w większości przypadków ciężkie. Bezpieczny czas na słońcu – do 15 minut.

Typ skóry III

Kolor skóry: jasnobrązowy, jasnobeżowy, oliwkowy. Piegi: bardzo rzadkie. Włosy: ciemny blond, kasztanowy brąz. Oczy: niebieskie, zielone, szare, brązowe. Oparzenie słoneczne: czasami umiarkowane. Bezpieczny czas na słońcu – do 20 minut.

Skóra typ 2 typ skandynawski blond ochrona przeciwsłoneczna

Typ skóry IV

Kolor skóry: ciemnobrązowy, jasnobrązowy, oliwkowy, żółtawy, jasnobrązowy. Piegi: brak. Sierść: ciemnobrązowa, czarna. Oczy: czarne, brązowe, rzadko szare, rzadko zielone, bardzo rzadko niebieskie. Oparzenie słoneczne: rzadkie i łagodne. Bezpieczny czas na słońcu – do 30 minut.

Typ skóry V

Kolor skórki: bardzo ciemna, brązowa, żółta, żółtobrązowa, czerwonawa. Piegi: brak. Sierść: ciemnobrązowa, czarna. Oczy: czarne, brązowe, bardzo rzadko szare, bardzo rzadko zielone. Oparzenie słoneczne: bardzo rzadkie i nie ciężkie. Bezpieczny czas na słońcu – 50 minut lub więcej.

Typ skóry VI

Kolor skóry: ciemny – od ciemnobrązowego do prawie czarnego. Piegi: brak. Włosy czarne. Oczy: czarne, brązowe, bardzo rzadko szare, bardzo rzadko zielone. Oparzenie słoneczne: praktycznie nie występuje. Bezpieczny czas na słońcu – godzina lub więcej.

Zastosuj krem ​​przeciwsłoneczny do swojego rodzaju skóry

Teraz wiesz, jak długo możesz bezpiecznie przebywać na słońcu. Ale nie zawsze mamy możliwość ograniczenia czasu przebywania na słońcu. Ze względu na szybkie tempo życia nie zawsze możemy dokładnie ocenić stopień narażenia naszej skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Możesz chronić się przed promieniowaniem UVB, stosując codziennie kremy z filtrem przeciwsłonecznym:

  • Co najmniej 15 SPF w życiu codziennym dla typu skóry I i II
  • Nie mniej niż 4-6 SPF w życiu codziennym dla III i IV typu skóry
  • co najmniej 50 SPF w życiu codziennym i przy przedłużonej ekspozycji na świeże powietrze dla skóry typu I i II
  • co najmniej 30 SPF w życiu codziennym i przy przedłużonej ekspozycji na świeże powietrze dla III i IV typu skóry

Wybierając współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, weź pod uwagę nie tylko kolor skóry, ale także kraj, do którego jedziesz na wakacje. Jeśli nie możesz się zdecydować, wybierz krem ​​z filtrem o wyższym współczynniku ochrony przeciwsłonecznej.

Celtycka skóra typ 1 i współczynnik ochrony przeciwsłonecznej 50 SPF

Co jeszcze chroni naszą skórę – poza znanymi już produktami z filtrem przeciwsłonecznym? Bez względu na to, jak prozaiczne – są ubrania, okulary przeciwsłoneczne, parasole, czapki wykonane z naturalnych tkanin – lnu, konopi (to do 7 SPF) i specjalnie wykonanych włókien mieszanych (do 40 SPF). A także niektóre pokarmy bogate w przeciwutleniacze. Są ważnym czynnikiem w zapobieganiu uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki i ograniczaniu starzenia.

Jaki mam typ skóry? test

Skóra celtycka typ 1 dużo piegów i jasna skóra

Możesz przystąpić do tego testu, aby poznać swój typ skóry, dodając wynik za każde z odpowiedzi na pytania. Na końcu znajduje się skala, która wskazuje zakres dla każdego z sześciu rodzajów skóry. Możesz szybko i łatwo dowiedzieć się, jaki masz rodzaj skóry.

Cechy genetyczne

Twój kolor oczu to:

Jasnoniebieski, jasnoszary lub jasnozielony = 0

Niebieski, szary lub zielony = 1

Orzechowy lub jasnobrązowy = 2

Ciemnobrązowy = 3

Brązowo-czarny = 4

Twój naturalny kolor włosów to:

Czerwony lub jasny blond = 0

Blond = 1

Ciemny blond lub jasnobrązowy = 2

Ciemnobrązowy = 3

Czarny = 4

Twój naturalny kolor skóry (z ekspozycji na słońce) to:

kość słoniowa = 0

Jasny lub blady = 1

Jasny do beżowego, ze złotym odcieniem = 2

Oliwkowy lub jasnobrązowy = 3

Ciemnobrązowy lub czarny = 4

Ile piegów masz na nienaświetlonych obszarach skóry??

Wiele = 0

Wiele = 1

Niektóre = 2

Bardzo mało = 3

Brak = 4

Reakcja na ekspozycję na światło słoneczne

Jak często ulegasz oparzeniu słonecznemu?

Zawsze = 0

Często = 1

Umiarkowane = 2

Rzadko, jeśli w ogóle = 3

Nigdy = 4

Opala Twoją skórę?

Nigdy = 0

Rzadko = 1

Czasami = 2

Często = 3

Zawsze = 4

Jak się opalisz??

Wcale lub bardzo mało = 0

Łatwy = 1

Umiarkowane = 2

Niski = 3

Moja skóra jest naturalnie ciemna = 4

Jak wrażliwa jest Twoja twarz na słońce?

Bardzo wrażliwy = 0

wrażliwy = 1

normalny = 2

stała = 3

bardzo konsekwentny / nigdy nie miałem problemu = 4

Po prostu zsumuj punkty zdobyte na pytaniach i poszukaj odpowiedzi poniżej.

0 – 7 punktów -> I typ celtycki

8 – 16 punktów -> II typ nordycki

17 – 25 punktów -> III typ mieszany

25 – 30 punktów -> IV Śródziemnomorski 

ponad 30 punktów ->V – VI typ ciemnoskóry

Nawet jeśli chcesz uzyskać pięknie rozświetloną brązową cerę, warto nie zaniedbywać tematu ochrony przeciwsłonecznej. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może również powodować choroby skóry i przyspieszać starzenie.