Pergola i altanka

Dzięki tym wskazówkom dotyczącym projektowania i dekoracji pergola będzie jeszcze piękniejsza

Pergola drewniane meble ogrodowe z rattanu country house flair plenerowy ekran kinowy

Pergola bez wysiłku staje się głównym bohaterem na zewnątrz. Ale zawsze jest lepszy sposób – dzięki poniższym wskazówkom właściciele ogrodów mogą osiągnąć maksymalne efekty. W zależności od tego, jak chcesz zaprojektować swoją pergolę, istnieje wiele różnych stylów do wyboru. Czy to romantyczne, azjatyckie czy nowoczesne: pokażemy Ci, jak prosta pergola może być jeszcze piękniejsza.

Szeroka gama pergoli otwiera wiele możliwości

Zasłony pergoli ochrona przed słońcem drewno czarne

Jak wiadomo pergola spełnia jednocześnie kilka zadań. Z czysto funkcjonalnego punktu widzenia jest to ochrona przeciwsłoneczna; dostawca cieni, który Istnieje w tak wielu stylach i wzorach, że istnieje właściwe rozwiązanie dla każdego zaangażowania. Jednocześnie przyciąga wzrok, podkreślając atmosferę całego obszaru zewnętrznego. Niezależnie od tego, czy z zasłonami, czy nie, w klasycznym wyglądzie drewna lub bardzo nowoczesnym, prostokątnym lub okrągłym: Pergole podbiły niemieckie ogrody, tarasy dachowe i ogrody zimowe.

I z powodu tej powszechności pragnienie indywidualnego upiększania jest całkiem zrozumiałe. Możliwości nie brakuje i już pierwszy przykład pokazuje, że ani koszty, ani wysiłek nie muszą być szczególnie wysokie.

Prosta, ale oszałamiająca: Pergola o romantycznym charakterze

Pergola romantyczny flair meble z rattanu kamienne filary

Pergola jest idealna do stworzenia romantycznej atmosfery. Wiele wariantów zadba o to wszystko samodzielnie, ale za pomocą sznura świateł i kominka efekt jest znacznie wzmocniony. Zwłaszcza łańcuch świetlny zapewnia przyjazny, spokojny dotyk i nadaje scenę w jasnym świetle wieczorem. Tak więc ekskluzywność i elegancja są również częścią gry.

Azjatycki design jako doskonały przykład

zamknięta pergola azjatycki ogród zen

Azjatycka stylizacja od dziesięcioleci jest wykorzystywana jako model, zwłaszcza w projektowaniu ogrodów. I nic dziwnego: ogrody japońskie zachwycają dbałością o szczegóły, delikatnymi liniami i odpowiednim stopniem minimalizmu. Nic dziwnego, że istnieją również pergole w stylu pagody. W połączeniu z innymi elementami, takimi jak rośliny w stylu bonsai i meble bambusowe, przez pergolę unosi się odrobina ceremonii parzenia herbaty.

Zamknięte, ale nadal wolne

Pergole automatycznie kojarzą się z letnią pogodą i świeżym powietrzem. Ale nie zawsze tak jest w Niemczech. Zamknięte pergole to dobry sposób na spędzenie czasu w eleganckiej kryjówce poza latem. Dokładny projekt to kwestia gustu, ponieważ opcji jest wiele. Dużą popularnością cieszą się np. szklane fronty, z których powstaje ogród zimowy na poziomie parteru. Możliwe są również rustykalne drewniane ściany wzorowane na modelu górskiej chaty, często w grę wchodzi również kamień naturalny i zapewnia urozmaicenie, dzięki czemu powstaje indywidualne doświadczenie życiowe.

Powrót do korzeni: Pergole o naturalnym wyglądzie

Pergola Rośliny Pnące Country House Natural

Wzrastają naturalne wzory. Symbolizują naturalne życie, co z kolei sprzyja trendowi w kierunku zrównoważonego rozwoju. Oczywiście jest to również możliwe w przypadku pergoli. Zwietrzałe drewno pozwala na niezliczone kreacje, elementów nie trzeba nawet kupować w specjalistycznym sklepie, bo sama natura ma wiele do zaoferowania. Przy odpowiedniej pielęgnacji naturalne pergole osiągają długą żywotność i mogą być świetną okazją do ceny w stosunku do wydajności. Wskazówka: dzięki roślinności (np. bluszcz) pergola nie tylko wygląda bardziej naturalnie, ale także staje się siedliskiem zwierząt takich jak ptaki czy biedronki.

Pergola Pavilion Nature Romantyczny chodnik projektowy

Dobra wiadomość: pergole to nie kwestia pieniędzy

Choć powyższe przykłady mogą brzmieć kusząco, jasne jest również, że zawsze wiążą się one z niewielką ilością czasu i pieniędzy. Obciążenie finansowe jest jednak ograniczone. Mniejsze pergole są już dostępne za dużo poniżej 100 euro, większe konstrukcje również są w pewnych granicach. W porównaniu z wieloma innymi zakupami do ogrodu, takimi jak wysokiej jakości meble ogrodowe z drewna tekowego, koszty te są prawie znikome.

Oczywiście jest to tym bardziej prawdziwe, jeśli wprowadzi się jak najwięcej osobistej inicjatywy, czy to w użytych materiałach, czy w konstrukcji. W zależności od kształtu pergoli wymagana ilość materiału również nie jest szczególnie duża. Prosty charakter pergoli staje się zatem również korzyścią finansową, którą coraz więcej właścicieli ogrodów umiejętnie wykorzystuje.

Płaski dach z drewna pergoli o nowoczesnym designie

Obraz 1: © istock.com / JamesBrey

Zdjęcie 3: © istock.com / Katarzyna Bialasiewicz

Zdjęcia 2-6: © pxhere.com CC0