oświetlenie

Porady dotyczące oświetlenia ogrodu – 25 pomysłów na magiczne zabawy światłem

oświetlenie ogrodowe taras lampy śródziemnomorskie podłoga meble drewniane

Oświetlenie w ogrodzie to typowy element nowoczesnej aranżacji ogrodu. W świetle dziennym widać na zewnątrz wspaniałe figury ogrodowe, jasne kolory i wspaniałe kształty wyraźnie się wyróżniają. Ponieważ chcemy cieszyć się wielogodzinnym spokojem w ogrodzie wieczorem, gdy słońce jest już za horyzontem, potrzebujemy tam odpowiedniego oświetlenia nocnego. Sprytnie zaprojektowany Oświetlenie ogrodowe doda niepowtarzalnego uroku Twojej przestrzeni na zewnątrz. Będzie wyglądać inaczej, jakby twój ogród miał na sobie odświętną suknię wieczorową. Gra świateł na zewnątrz tworzy nowe kształty i magiczną atmosferę. Oczywiście tego efektu nie zawsze da się osiągnąć, ale zawsze warto próbować go osiągnąć, prawda??

Szukasz profesjonalisty do oświetlenia ogrodu

oświetlenie ogrodowe schody taras dach parkiet drzewa światło

Oświetlenie ogrodowe, w tym oświetlenie zewnętrzne w budynkach, to system opraw oświetleniowych, który niewątpliwie ma na celu uzyskanie jak najlepszego efektu. Ale należy to również rozpatrywać z ekonomicznego punktu widzenia, oświetlenie musi być również dobrze wpisane w ogólny zespół ogrodowy. W żadnym wypadku nie powinien zakłócać wzrostu kwiatów i drzew, a co najważniejsze – powinien być całkowicie bezpieczny dla osób przebywających w ogrodzie – dla ludzi, zwierząt domowych, zwierząt ogrodowych i ptaków. Oświetlenie ogrodowe powinno być tworzone ze smakiem, jego właściwe rozmieszczenie musi być odpowiednio zaprojektowane i dobrane. Jak widać, są to pytania, na które każdy ogrodnik-amator poczuje się przytłoczony i zdezorientowany. Powinieneś powierzyć projekt oświetlenia swojego ogrodu i jego realizację różnym specjalistom – tutaj potrzebujesz pomocy i kompetencji architekta krajobrazu, elektryka, kilku inżynierów i dobrze wyszkolonych specjalistów. Oczywiście wniosek, że właściciel domu i ogrodu powinien trzymać się z daleka od problemu, byłby tutaj całkowicie błędny. Raczej musi postawić pewne warunki, bo najlepiej zna swój ogród i wie dokładnie, co chce osiągnąć.

Gdzie oświetlenie ogrodowe jest najbardziej potrzebne

oświetlenie ogrodowe basen lampy podłogowe kroki kamień ścienny

Jak wspomnieliśmy wcześniej, oświetlenie ogrodowe jest niezbędnym elementem w ogrodzie. Potrzebujesz więcej światła wieczorem i w nocy w miejscach o dużym natężeniu ruchu, np. na placach zabaw, alejkach, tarasach, wejściach do domu i przybudówek muszą być dobrze oświetlone. W tych miejscach nie zaleca się, aby światło było natrętne lub zbyt słabe. Najważniejszym warunkiem tego jest dokładne rozważenie specyfiki ruchu ogrodowego. Nie zapominaj, że tworząc oświetlenie ogrodowe musisz dążyć do zachowania kwiatów i wszystkich innych elementów dekoracji ogrodu.

Rozproszone światło lub promień światła

oświetlenie ogrodowe schody lampy zewnętrzne pośrednie płytki kamienne miejsca do siedzenia rośliny

Oprawy do ogrodu dzielą się na dwa rodzaje – otwarte i zamknięte. Te otwarte nadają się szczególnie do ogrodów. Te światła mają w większości kształt kuli i możesz umieścić ich kilka w równych odległościach od siebie. Ten liniowy układ zwykle podąża za granicami danego pomieszczenia, a oświetlenie podkreśla figurę – kwadrat, prostokąt, wielokąt, koło, półokrąg itp. Oznacza to, że na zewnątrz można tworzyć różne kształty geometryczne.

Użyj lamp słonecznych do oświetlenia

oświetlenie ogrodowe lampy solarne akcenty krzewy trawnik

Najbardziej charakterystyczną cechą opraw otwartych jest rodzaj wiązki światła. Możesz mieć rozproszoną wiązkę światła i oświetlenie pośrednie. Oświetlenie bezpośrednie stosujemy wtedy, gdy chcemy, aby obiekt był cały czas widoczny. Może to być fontanna, oczko wodne, basen, pergola, oddzielne gatunki roślin i inne przedmioty w ogrodzie. Oświetlenie pośrednie jedynie zaznacza obiekt – stodołę, basen, wejście do pawilonu. Nad ławkami, stołami i pawilonami jest rozproszone oświetlenie. Wejście do domu również powinno być stale oświetlone..

Światło pochodzi z dołu

pomysły na oświetlenie ogrodowe wskazówki oświetlenie podłogowe niebieska dioda led

Tutaj możesz osiągnąć efekt WOW, jeśli zdecydujesz się na wbudowane oświetlenie. Zazwyczaj instaluje się je na werandzie, ustawiając wbudowane światła w linii prostej lub półokręgu u dołu. Czasami są ustawione równolegle do schodów do drzwi wejściowych. Wymiary takiego lekkiego korpusu zazwyczaj nie są duże – około 10 do 20 centymetrów, ale nadadzą Twojemu terenowi zupełnie nowy wygląd, możemy Ci obiecać w stu procentach!

Lampa nad wejściem

oświetlenie ogrodowe solar led ekran prywatności trawnik drewniany płot

W każdym razie strefa wejściowa musi być dobrze oświetlona. Jest na to kilka opcji – świetne oprawy oświetleniowe, światła, latarnie. Możesz wybrać coś w oparciu o swój gust i budżet. Chcemy tylko przypomnieć, że potrzebujesz tam rozproszonego światła. Weź również pod uwagę wysokość oświetlenia zewnętrznego przy wejściu do domu, ponieważ powinieneś ewentualnie wymienić tam również przepaloną żarówkę, jeśli chcesz.

Baterie na energię słoneczną

pomysły na oświetlenie ogrodowe trawnik kulki słonecznej

Jeśli chcesz podkreślić zielony trawnik przed domem, możesz to zrobić za pomocą odpowiedniego oświetlenia za pomocą małych metalowych prętów wkopanych w ziemię. Na uwagę zasługuje jednak inny, bardziej nowoczesny sposób dostarczania prądu i oszczędzania energii. Tak, właśnie rozmawialiśmy o oświetleniu solarnym, które pozwala idealnie oświetlić trawnik przez całą noc, latem od nagromadzonej energii słonecznej w ciągu dnia. Te silikonowe kolektory słoneczne są w stanie rozświetlić kilka harmonijnie ułożonych lamp w celu oświetlenia całego obszaru do opalania lub przynajmniej jego atrakcyjnej części.

Oświetl schody do ogrodu

pomysły na oświetlenie ogrodowe wskazówki kroki oświetlenie wpuszczane żwir trawnik

Schody do ogrodu i na tył domu również powinny być dobrze oświetlone wieczorem. Tutaj możesz łączyć oświetlenie z różnymi doniczkami i w ten sposób uzyskać ciekawy wygląd nie tylko w nocy, ale również w dzień. Z pewnością będą przyciągać wzrok na zewnątrz.

Indywidualny połysk

oświetlenie taras fontanna rośliny jadalnia

Jeśli jednak chcesz podkreślić oświetleniem konkretny obiekt w ogrodzie, wolisz użyć światła bezpośredniego. Na przykład skieruj wiązkę światła na pergolę, fontannę lub pawilon, aby wyglądały naprawdę świetnie.

Niezależne zasilanie w ogrodzie

oświetlenie ogrodowe led stalowe ostoi kwiaty

Ostatnia wskazówka od nas: oświetlenie ogrodowe musi mieć osobne źródło zasilania, które nie jest zależne od zasilania Twojego domu. Aby to zrobić, nadal potrzebujesz osobnego obwodu elektrycznego i oddzielnego bezpiecznika o natężeniu co najmniej 25 amperów. Oświetlenie ogrodowe powinno być całkowicie wyłączone z napraw, niezależnie od zasilania domu i garażu, a także niezależne od innych odbiorców energii elektrycznej.

oświetlenie ogrodowe pomysły led porady schody basen  pomysły na oświetlenie ogrodu porady basen wysokie drzewa żywopłoty białe hortensje

pomysły na oświetlenie ogrodowe porady zatoczka magiczna gra światła  pomysły na oświetlenie ogrodowe basen pole żywopłot kwiaty kulkowe

pomysły na oświetlenie ogrodowe doprowadziły słonecznej kuli drzewo trawa

pomysły na oświetlenie ogrodowe dom basen oświetlenie wpuszczane  oświetlenie ogród taras oświetlenie z kamienia naturalnego led budda

oświetlenie pomysły ogrodowe drewno miejsce do siedzenia żywopłoty ochrona prywatności

oświetlenie ogrodowe słupki oświetleniowe kwietniki róże

oświetlenie ogrodowe led słupek słoneczny krawędzi łóżka kwiatowe żywopłot  oświetlenie na zewnątrz taras ogród wpuszczane oświetlenie schody reppen

oświetlenie ogrodowe taras wpuszczany LED funkcja wody

oświetlenie ogrodowe led oświetlenie podłogowe kulki bukszpanowe

pomysły na oświetlenie ogród taras beanbag zewnętrzna lampa podłogowa