oświetlenie

Lepsze jest ciepłe czy zimne światło? Wybierz więc w zależności od miejsca i przeznaczenia!

Och, jak było pięknie – przed erą diod, halogenów i innych innowacji. Żarówka była dostępna tylko w jednej barwie światła (ciepła biel) i nadawała się do pomieszczeń mieszkalnych, natomiast świetlówki z niebieskim światłem były używane w biurach i magazynach. Wszystko było jasne i proste. Cóż, z diodami LED trzeba patrzeć na tyle różnych cech, ile Jasność, temperatura barwowa i oddawanie barw upewnij się, że łatwo stracić orientację. Co jest lepsze – ciepłe czy zimne światło? A co przyjemniej się czyta? Jakie światło najlepiej nadaje się do makijażu? Podsumowaliśmy odpowiedzi na wszystkie te pytania i stworzyliśmy jedno kompleksowy przewodnik stworzone, aby pomóc Ci znaleźć idealne oświetlenie do łazienek, biur, kuchni i nie tylko.

Światło ciepłe i zimne – różnica

ciepłe lub zimne światło w salonie

Temperatura barwowa lamp LED jest w kelwin zmierzone i w ciepły (do 3500K), neutralny (3500-4500K) i przeziębienie (od 4500K) sklasyfikowane. Im wyższa liczba, tym chłodniejszy kolor, czyli intensywniejszy blask w widmie niebieskim. To widmo jest najbardziej niewygodne dla siatkówki oka i może prowadzić do zaburzeń widzenia przy dłuższej ekspozycji.

przy okazji: Zimne światło jest zapożyczone z natury – przy 5000 Kelvinach staje się Temperatura barwowa porannego słońca określony. Dlatego warto zastosować w mieszkaniu zimne światło rano przed wschodem słońca, które ma ożywić ciało i umysł. Ułatwia to również wstawanie.

Temperatura barwowa jest podana na opakowaniu

Dlaczego neutralne światło jest mylone z zimnym światłem?? Ze względu na kodowanie kolorami na opakowaniu lampy. Fakt, że producenci często znakują opakowania żarówek 2700-3000K na pomarańczowo lub żółto, a 4000-4500K na niebiesko. W lampie o neutralnej temperaturze barwowej nie ma jednak składowej „niebieskiej”. Neutralne światło jest białe, w skrajnych przypadkach – chłodnobiałe (gdy temperatura jest bliska 4500K). Składnik niebieski występuje tylko w lampach o zimnym świetle, tj. w lampach powyżej 4500 K.

Które światło jest lepsze – ciepłe czy zimne?

ciepłe światło LED w sypialni ułatwiające zasypianie

Jeśli istnieje możliwość wyboru między temperaturą barwową do 3000K a 4500K, dziewięciu na dziesięciu projektantów wnętrz zagłosuje na ciepłe światło w salonie. Mniej obciąża oczy, jest lepiej odbierana przez organizm i sprawia, że ​​otoczenie jest bardziej zrelaksowane. W ciepłym świetle przedmioty wydają się bardziej miękkie, pomieszczenie jest wygodniejsze, a twarze ożywione. Badania wykazały nawet, że barwa głosu osób rozmawiających przez telefon w pomieszczeniu z białym światłem jest ostrzejsza i bardziej nieprzyjemna niż w pomieszczeniu z żółtym światłem.

Efekt sali operacyjnej z białym światłem w białej kuchni

Efekt sali operacyjnej„Projektanci nazywają nieprzyjemne uczucie, jakie wywołują zimne, białe diody LED, gdy odbijają się od białych ścian. Niektórzy uważają to za przygnębiające psychicznie, inni narzekają, że jasność męczy ich oczy. Mimo to zimne światło też ma swoich fanów – porównują jego działanie z mroźna świeżość.

Temperatura barwowa ma inny efekt o nas: ciepłe światło odpręża i tworzy atmosferę przytulności, podczas gdy zimne światło pomaga nam się skoncentrować i wprowadzić odpowiedni nastrój do pracy.

ciepłe światło zimne światło różnica!

ten Użycie zimnego białego światła jest bezwzględnie zalecany tylko w dwóch przypadkach: w pomieszczeniach, których oświetlenie regulują techniczne normy sanitarno-budowlane (SNiP i SanPiN) oraz w pomieszczeniach rekreacyjnych w budynkach biurowych, gdzie ogólny styl firmy niekoniecznie daje gościom i pracownikom uczucie miękkości, aby przekazać komfort i ciepło. Z kolei w takich pomieszczeniach zimne oświetlenie budzi skojarzenia z zaawansowaną technologią, spokojem i dążeniem do przyszłości.

A co jeśli musisz wybrać między ciepłym a neutralnym??

Oświetlenie zmienia kolory w przestrzeni mieszkalnej

Nie ma tutaj jednomyślnej opinii wśród projektantów. Lampa o temperaturze barwowej 2700-3200K (ciepła biel) sprawia, że ​​wnętrze wydaje się „żółte”, a powyżej 4000K (zimna biel) wydaje się bielsze. Zdaniem wielu projektantów nawet ciepłe diody LED wyglądają chłodniej (w porównaniu do żarówek).

Francuzi uważają, że światło jest w klasyczne style życia ciepłe powinno być (2700K). Do nowoczesne przestrzenie mieszkalne może zmienić temperaturę barwową; chłodnica być – do 3200K.

nowoczesna łazienka w czerni i bieli z zimnym światłem

Zimne białe światło sprawia, że ​​wnętrze wygląda na chłodniejsze, ale też bardziej uporządkowane. Nie wszystkie pokoje potrzebują miękkości ciepłej żółci. Zimne białe światło może nadać pomieszczeniu wrażenie Eteryczność pożyczyć.

Ostateczna decyzja o temperaturze barwowej zależy od indywidualne nawyki i pragnienia stylu życia od i jest również przez Cel pokoju pod wpływem. Oświetlenie dzienne lepiej nadaje się do funkcjonalnych miejsc pracy. Cieplejsze światło jest przeznaczone do pomieszczeń, w których pożądana jest przyjemna, relaksująca atmosfera. Zimne światło pomaga szybciej obudzić się rano i czuć się sprawnym. To jest np. B.. w łazience i przedszkolu przydatne, jeśli musisz wstać wcześnie.

Jak scenariusze oświetleniowe są powiązane z obiektem??

Oświetlenie pośrednie na panelu ściennym i lampa wisząca z kilkoma lampami

Dla projektanta wybór to Część projektu pomieszczenia o temperaturze światła. Dotyczy to również doboru kolorów, dekoracji, materiałów i mebli. Scenariusze oświetleniowe są naszkicowane podczas planowania pomieszczenia: w końcu światło wpływa na postrzeganie ścian, materiałów i przedmiotów we wnętrzu. W tym momencie ustawiana jest również temperatura barwowa lamp.

Wiele scenariuszy oświetleniowych są niezbędne do zaspokojenia różnych potrzeb estetycznych i funkcjonalnych. Trzeba postarać się stworzyć dwa scenariusze oświetlenia ogólnego w każdym pomieszczeniu – ciepły i neutralny. W razie potrzeby możesz „włączyć” zarówno wieczorny romans, jak i tryb pracy w pokoju. Jest to konieczne nawet w łazience. Rano potrzebujemy neutralnego światła około 4000K, żeby się obudzić i przygotować. A potem są wieczory, kiedy chcemy odpocząć w wannie. Następnie włączamy lampy o 2700K – 3000K.

Czy w tym samym pomieszczeniu można używać zimnego i ciepłego światła??

zimne i ciepłe światło w jednym pomieszczeniu

To kontrowersyjna kwestia. Konserwatyści wolą trzymać się ciepłego spektrum światła, podczas gdy innowatorzy wolą sprytną mieszankę.

Jeśli włączysz jednocześnie światła ciepłem i zimnym światłem, dochodzi do niedogodności wizualne. Różnica między 3000K a 4000K jest zbyt oczywista. Nie chodzi tylko o estetykę, ale także o to, jak działa mózg. Odbiera impulsy z różnych obszarów światła na różne sposoby. Jeśli nasycimy pomieszczenie różnymi impulsami, szybciej się męczymy, ponieważ sygnał ciągle zmienia się między spaniem a pracą.

Jeśli chodzi o akcenty świetlne, bardzo efektownie prezentuje się połączenie naturalnej bieli i ciepłego światła we wnętrzu. Powinny dominować cieplejsze kolory.

Powinieneś pozwolić, aby funkcja Cię poprowadziła: ciepłe światło do akcentów i celów dekoracyjnych i neutralny lub zimne światło do celów „technicznych”. Te strumienie świetlne rzadko nakładają się na siebie.

Jako oświetlenie główne wystarczy lampa sufitowa?

w salonie potrzebne są różne źródła światła

A Żyrandol lub duża lampa sufitowa nie wystarczy, aby jasno oświetlić pomieszczenie. Gra światła i cienia jest tak samo ważna, jak kolor ściany czy eleganckie meble.

Dla wielu osób lampy stołowe, podłogowe i kinkiety są uważane za „drobiazgi/odpylacze/„niewystarczająco jasne”/„kupimy je za jakiś czas”. Ale ty miękkie światło wieczorem sprawia, że ​​pomieszczenie wydaje się nie tylko przytulniejsze, ale także optycznie większe.

Połącz żyrandole i lampy wpuszczane na suficie

ten Wbudowane oświetlenie LED umożliwia dziś przekształcenie klasycznego żyrandola w dzieło sztuki i jednocześnie równomierne rozjaśnienie pomieszczenia. Jeśli poszczególne źródła światła można włączać osobno, można dostosować światło w pomieszczeniu do okoliczności, np. podczas przyjmowania gości, relaksującego wieczoru z książką na kanapie lub oglądania filmu.

Wskazówka: Wybierz rodzaj lampy wiszącej lub żyrandola, uzupełnij ją punktami LED i oprawami typu downlight oraz dodaj lampy stołowe, kinkiety i lampy podłogowe. Nie ma potrzeby przekształcania przestrzeni w salon oświetleniowy z różnymi żyrandolami i lampami wiszącymi.

Które światło jest lepsze do oświetlenia ogólnego? A niektóre do oświetlenia akcentującego?

ciepłe światło w nowoczesnym salonie

Zależy to od rodzaju zastosowanej oprawy. ten Oświetlenie górne LED powinno być neutralne ponieważ ciepłe światło sprawia, że ​​kolor ścian wygląda na brudny. Nie dotyczy to Lampy podłogowe, kinkiety i lampy stołowe. Twoje światło powinno być „ciepłe”.

przy okazji: W regionach, gdzie nie ma wystarczającej ilości słońca, kilka źródeł światła jest po prostu niezbędnych. To nie przypadek, że Skandynawowie lubią stawiać lampy na parapetach – imitują światło słoneczne.

Zniekształcenie kolorów spowodowane oświetleniem LED

szaro-zielony kolor ściany wygląda inaczej w zależności od barwy światła

Lampy z Temperatura barwowa 2700 K opuść wnętrze żółtszy pojawić się niż w świetle dziennym. Zabłyśnij 4500 tys czy mogą “Rozjaśnij” odcienie koloru i nadaj niebieskawy ton. Należy to wziąć pod uwagę przy projektowaniu przestrzeni życiowej. Na przykład wybierając klosz, który dobrze sprawdza się w różnych sytuacjach oświetleniowych.

kolor ścian szaro-zielony w sypialni za łóżkiem

Dobry przykład można zobaczyć na powyższym obrazku: zielono-szary kolor w tym projekcie zmienia się w różnych warunkach oświetleniowych: ma niebieskawe, zielonkawe odcienie.

Kolor się zmieni. Ważne, aby nie było to dla Ciebie zaskoczeniem – to wszystko.

To uprzedzenie, że ciepłe światło „żółknie”. Wysokiej jakości źródło światła LED nie będzie emitować oczywistego żółtego światła, chyba że jest do tego celowo zaprojektowane. Wszystko fajne kolory jednak przekształcają się tylko w przestrzeni życiowej w Wieczorne światło więc dobrze. Dlatego zawsze należy patrzeć na opcje powierzchni w świetle naturalnym i sztucznym.

zimne lub ciepłe światło w kuchni

Fakt, że lampy – zarówno LED, jak i świetlówki – zniekształcają kolory, należy uwzględnić w Wybór mebli i dekoracji być brane pod uwagę w sklepach. Często zdarza się, że ludzie wybierają sofę w magazynie i dopiero gdy wyjmą ją na zewnątrz, dowiadują się, że sofa ma zupełnie inny kolor.

Projektanci zalecają ostrożniejsze eksperymentowanie ze światłem, jeśli w obiekcie jest dużo błękitu jest dostępny. Na przykład ciepłe, jasnoniebieskie lub niebieskie ściany często mają zielonkawy odcień. To samo dotyczy koloru zasłon. Aby zobaczyć, jak dany odcień działa w określonym świetle, lightboxy można wykorzystać w sklepach z tapetami i farbami.

Kinkiety z zimnym białym światłem w przedpokoju z dekoracyjnym tynkiem

Jeśli masz tapetę lub po prostu pomalowane ściany, jedyną różnicą między białym i żółtym światłem jest temperatura barwowa farby ściennej. Z drugiej strony powłoki dekoracyjne mają dodatkowe efekty, które można zobaczyć tylko przy określonym oświetleniu. Dodatkowe światło może zmienić wygląd ścian, m.in. B. z Kolory dekoracyjne z efektem 3D lub „kameleona” są dostarczane, zasadniczo się zmieniają.

Powinieneś także spojrzeć na wskaźnik oddawania barw. Czemu?

Wskaźnik oddawania barw wskazuje, jak wierne są kolory oryginału

Wskaźnik oddawania barw jest niezwykle ważnym parametrem i wskazuje na naturalność koloru obiektów lub otoczenia pod lampą. Innymi słowy, jak wiernie odtwarzane są odcienie kolorów. Z Indeks składa się z liter CRI (Ra) oraz liczba w 100-punktowej skali. Im wyższy, tym lepsze odwzorowanie kolorów.

Idealnie indeks powinien być powyżej 90. W przeciwnym razie do wody wpadnie cały pomysł projektanta na kolory. Dlatego najlepiej nie używać w mieszkaniach lamp o wartości mniejszej niż 80 Ra.

A jak kolory ścian wpływają na oświetlenie??

czarny sufit i panele ścienne 3D w sypialni

Nie tylko oświetlenie wpływa na postrzeganie kolorów w salonie, ale także na odwrót. Oto przykład z życia wzięty od projektanta: „Przemalowałem sufit w moim biurze: był biały, a teraz jest czarny. Nie zmieniłem żyrandola. Był to żyrandol z trzema ramionami i lampami skierowanymi do góry. Okazało się, że wygląda jak prawdziwy loch. Choć pomieszczenie ma tylko 9 metrów kwadratowych, nie było problemów z białym sufitem – trzy lampy doskonale go oświetlały. Ale czarny kolor pochłonął prawie całe światło. Kupiłem nowy ośmioramienny żyrandol z otwartymi lampami świecowymi. Ale musiałem też ciężko pracować, aby znaleźć odpowiednią wysokość. Ponieważ to, skąd odbija się wiązka światła każdej lampy, ma znaczący wpływ na oświetlenie pomieszczenia.

Nastrojowe oświetlenie sufitu z wbudowanymi paskami LED na całym obwodzie może również powodować niepotrzebne refleksy. Kiedy chłodne białe światło odbija się od ciemnobrązowej tapety, nadaje sufitowi niebieski odcień. Natomiast przy diodach o barwie ciepłej bieli powstaje kolor zielony.

Ciepłe lub zimne światło w sypialni?

ciepłe, stonowane światło wokół łóżka

Zdecydowana większość projektantów wybiera ciepłe światło – 2700 do 3000 K. – do sypialni. Powodów jest kilka. Po pierwsze sprawia, że ​​skóra wygląda zdrowiej. Cezar Ritz specjalnie wyposażył lampy w swoich hotelach w różowe abażury, aby skóra kobiet była piękna i przyjemna. Zimne niebieskie widmo natychmiast podkreśla cienie i niedoskonałości skóry.

Po drugie, istnieje opinia, że ​​niebieskie spektrum ma negatywny wpływ na produkcję melatoniny, tzw. hormonu snu. Białe światło, które jest zbyt jasne wieczorem lub w nocy, sprawia, że ​​nasz mózg myśli, że to dzień. Prowadzi to do bezsenności, ponieważ nie można się zrelaksować w białym świetle.

Która temperatura światła jest lepsza dla pokoju dziecięcego??

Pokoje dziecięce łączą ciepłe i zimne światło

Być tutaj dwa rodzaje oświetlenia ogólnego Polecany: neutralny na rano i ciepły żółty na wieczór. Oczy dzieci są szczególnie wrażliwe na widmo niebieskie, dlatego nie używaj zimnego białego światła (powyżej 4000 K). Ponadto należy unikać bezpośredniego światła w oczy.

Ciepłe lub zimne światło w salonie?

zimne lub ciepłe światło w salonie

Raczej neutralny, bliżej bieli. W razie potrzeby można ustawić ciepłe akcenty świetlne z oświetleniem pośrednim.

Jeśli chodzi o oświetlenie w salonie, ważne jest coś innego: nie powinno być tam zbyt jasno. Ciemność i komfort są tu ważniejsze niż jasność. Jasne, zimne, białe światło (świetlówki, jasne światła wpuszczane) daje bezlitosny efekt: każda zmarszczka jest widoczna, skóra staje się półprzezroczysta, cienie pod oczami są wyraźniejsze. Bez wyraźnego cienia twarz wydaje się płaska i pozbawiona wyrazu.

Ciepłe lub zimne światło w kuchni?

zimne lub ciepłe światło w jadalni jest lepsze

To zależy od sytuacji. Kiedy kuchnia tylko do gotowania służy, jest zimne światło lepszy. Jeśli też tam jesteś jeść, powinien być stół ciepły oświetlony być.

Zaleca się, aby Obszar roboczy w kuchni z neutralna biel lekki podkreślić. Jest to konieczne, aby światło nie zniekształcało koloru żywności i aby można było ocenić jej jakość.

Zapalać Świece włączone, nawet jeśli nad stołem nie ma lampy – jedzenie będzie bardziej apetyczne, a kobiety będą wyglądać bardziej tajemniczo.

Temperatura barwowa w kuchni jest ważna w zależności od funkcji

Ważnym pytaniem jest to, czy Wiszące światła jako główne światło powinien być używany. To rozwiązanie jest wątpliwe. Jeśli materiał kloszy jest nieprzezroczysty, np. B. metal, wówczas na ścianach nad poziomem lampy tworzy się nieoświetlony obszar.

Ciepłe lub zimne światło w łazience?

ciepłe światło do relaksu w łazience

Ciepłe białe światło lepiej sprawdza się jako oświetlenie ogólne w łazience, ponieważ cera wygląda zdrowo. Ale trzeba zwrócić dużą uwagę na rozmieszczenie źródeł światła. Światło powinno padać z przodu i równomiernie na twarz, więc oświetlenie na lustrze jest albo z góry, albo przez zawieszenie dwóch kinkietów po bokach.

zimne światło dla lepszego makijażu

Poleć projektantów wnętrz, dwa rodzaje oświetlenia w łazience Zapewnij: ciepłe światło do relaksu w wannie lub pod prysznicem oraz jasne, białe światło do golenia, nakładania makijażu itp. Jeśli nie ma możliwości takiego połączenia, zastosuj jasną biel/neutralną biel (3500 – 4000 K). Neutralne białe światło służy również do stosowania Makijaż najlepszy dla. Opcjonalnie można również symulować wieczorne światło ciepłym światłem do makijażu wieczorowego.

Oświetlenie pośrednie za pomocą pasków LED w łazience wygląda bardzo atrakcyjnie, ale ma jedną zasadniczą wadę: refleksy na płytkach faktycznie nie są zbyt ładne.

Ciepłe lub zimne światło w biurze/domowym biurze?

zimne światło do biura i biura domowego

Podczas gdy ciepłe światło jest lepsze niż zimne światło w pomieszczeniach mieszkalnych neutralne białe i białe światło dzienne preferowane dla obszarów roboczych. Szczególnie poranne i popołudniowe światło kojarzy się z maksymalną wydajnością.

Im zimniejsze widmo, tym bardziej wydaje się „ożywcze” i tym bardziej pobudza do działania. Jeśli jednak jest to połączenie biura / pokoju gościnnego, zbyt jasne światło może przeszkadzać. Dlatego warto ustawić „zimną” strefę nad biurkiem i ogrzać oświetlenie ogólne. Lepiej też wybrać lampy biurkowe z regulowaną jasnością i neutralną barwą światła.

Jakie światło do sali fitness, garderoby, loggii?

białe światło dzienne do domowej siłowni

Domowa siłownia jest jednym z nielicznych pomieszczeń, w których nie powinno się używać ciepłego światła. Tutaj potrzebujemy koloru światła „biel światła dziennego” i nastroju na aktywny dzień. Do garderoby i pomieszczenia gospodarcze zalecamy również używanie zimna biel lekki od 3500-4000K.

zimne lub ciepłe światło w garderobie

Na balkon będzie głównie ciepły lekki używany. Tutaj w ogóle nie potrzebujesz lampy sufitowej. Kinkiety lub wbudowane światła na ścianie lub podłodze tworzą tutaj odpowiednią atmosferę.

Kiedy kolorowe światło RGB ma sens??

Światło RGB preferowane w kinie domowym

Wielokolorowe oświetlenie RGB nie jest dla każdego. Jest teraz zarezerwowany tylko dla mieszkań wielkich miłośników imprez. Czasami jest używany w salach gier, kinach domowych i spa. Jednak według prognoz Pinteresta, coraz większą popularnością cieszy się niebieskie oświetlenie LED w sypialni. Stosowanie kolorowego światła jest również bardzo popularne w kawiarniach i restauracjach.

Gdzie powinno być skierowane światło??

relaksujące światło w sypialni

Niedogodność oświetlenia może nie być związana z temperaturą barwową, ale z kierunkiem wiązki światła. Lepiej jest, jeśli oświetlenie nie pada bezpośrednio w oczy.

W nowoczesnych przestrzeniach mieszkalnych coraz częściej zawiesza się lampy wiszące na niewielkiej wysokości – po prostu po to, by nie świeciły w oczy. Jeśli światło jest skierowane tylko w dół, sufit pozostanie szary (i stworzy ponure wrażenie). Ale jeśli na suficie lub ścianie zostaną umieszczone lampy o tym samym natężeniu, odbite światło sprawi, że pomieszczenie wyda się jaśniejsze i przyjemniejsze dla oka.