opieka dentystyczna

Zdrowe zęby dziecka – prawidłowe odżywianie i pielęgnacja zębów dla Twojego dziecka

dziewczyna szczotkuje zęby niebieskie oczy słodkie dziecko

Prawidłowe odżywianie dla zdrowe zęby dzieci jest szczególnie ważne. Powszechnie wiadomo, że słodycze mogą uszkadzać zęby i powodować próchnicę. Ale tak jak niektóre pokarmy mogą być szkodliwe, tak inne mogą wzmacniać zęby.

Jakich produktów potrzebuje Twoje dziecko do zdrowych zębów dziecka?

Żywność dla zdrowe zęby dzieci można podzielić na kilka grup:

Owoce i warzywa:

owoce warzywa ananas banan pomidory jabłko ogórek

Powinny być codzienną częścią Twojej diety, ponieważ są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Wskazane jest, aby dziennie spożywać przynajmniej jedno twarde warzywo lub owoc. Twarde, ponieważ wzmacnia mięśnie i stymuluje przepływ krwi podczas żucia. Prowadzi to do lepszego rozkładu toksyn i zapobiega stanom zapalnym.

Produkty mleczne dla zdrowe zęby dzieci:

jogurt truskawkowy niskotłuszczowy zdrowy łyżka pyszny

Wskazane jest spożywanie niskotłuszczowego produktu mlecznego i kawałka sera. Dostarczają zębom i kościom niezbędną ilość witaminy D i wapnia. Jednak tłuszcz nie powinien być całkowicie nieobecny w produktach, ponieważ pomaga kościom i zębom wchłaniać wapń.

Zdrowe zęby dzieci poprzez produkty pełnoziarniste:

brązowy rodzynkowy produkt pełnoziarnisty nie smażyć dłużej żuć

Płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty i brązowy ryż są również zdrowe dla Twoich zębów. Zaletą jest niska zawartość węglowodanów. Ze względu na bakterie w jamie ustnej powodują powstawanie kwasu mlekowego i płytki nazębnej, które uszkadzają szkliwo zębów. Ponadto produkty te trzeba żuć dłużej, co ponownie wzmacnia mięśnie i dziąsła, a tym samym same zęby. Badanie z 2007 roku pokazuje, że spożywanie 3 porcji produktów pełnoziarnistych dziennie zmniejsza ryzyko choroby dziąseł o 23%. Produkty te zawierają również dwutlenek krzemu, równie ważny dla struktury zębów i zdrowe zęby dzieci.

Białka:

zdrowe zęby dzieci prawidłowe porady żywieniowe białe zadbane

Kurczak, ryby, jajka i rośliny strączkowe również przyczyniają się do zdrowej struktury zębów.

Oto kilka porad dla zdrowe zęby dzieci otrzymuje:

zdrowe zęby dzieci brat siostra uśmiechnięte małe zęby

  • Unikaj podawania dziecku płynów zawierających dodatkowy cukier. Lepiej zastąpić je mlekiem lub sokami owocowymi. Lepiej też użyć słomki, ponieważ nie naraża zębów bezpośrednio na działanie kwasu.
  • Nie przyzwyczajaj dziecka do picia ciepłych napojów przed snem i po umyciu zębów. Dotyczy to również mleka, ponieważ wspomaga powstawanie bakterii i próchnicy.
  • Do zdrowe zęby dzieci ograniczyć spożycie słodyczy. Lepiej wprowadzać między posiłkami przekąski, które usatysfakcjonują dziecko i nie skłaniają go do sięgania po produkty wysokokaloryczne.
  • Nie przyzwyczajaj dziecka do smoczka ani nie przyzwyczajaj go do niego tak szybko, jak to możliwe. Dla zdrowych zębów smoczek można podawać dziecku wyłącznie czysty i po dokładnym oczyszczeniu jamy ustnej.
  • Szybkie przejście z karmienia butelką na łyżeczkę i używanie zlewki jest zaletą dla zdrowych zębów. Należy to zrobić po czwartym lub szóstym miesiącu. W wieku jedenastu miesięcy dziecko powinno nauczyć się korzystać z kubka, dzięki czemu przejście ze smoczka do kubka może być ułatwione dzięki kubkowi niekapkowemu.

szczotkować zęby matka dziecko znaczenie mniejsze ryzyko

zdrowe zęby dzieci opieka stomatologiczna ważne pięć szczęśliwych twarzy

Produkty pełnoziarniste chleb do żucia zdrowe pomidory zbilansowane prawidłowe

zdrowe odżywianie soczewica fasola warzywa rybny ser