Ogrodnictwo, architektura krajobrazu i konserwacja

Zbieranie warzyw z własnego ogrodu: przydatne wskazówki dla początkujących

Zaplanuj ogród warzywny, stwórz mieszane wymiary kultury

Posiadanie własnego ogrodu to coś bardzo pięknego. Ogród można zaprojektować według gustu i możliwości w taki sposób, aby zaspokoić różne potrzeby i różne gusta. Coraz bardziej zyskuje na popularności trend posiadania własnego ogródka warzywnego. Ci, którzy nie mają do tego celu własnego ogrodu, mogą w coraz większym stopniu realizować „ogrodnictwo miejskie”, czyli ogrodnicze wykorzystanie na małą skalę terenów miejskich w obrębie osiedli lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Jeśli masz do tego własną przestrzeń, tym lepiej.

Miej własny ogród warzywny pyszny zdrowszy

Jeśli uprawiasz własne owoce, sałatki i warzywa, możesz cieszyć się kilkoma rzeczami. Po pierwsze, dla wielu ogrodnictwo jest hobby samo w sobie. Dla wielu ta aktywność zapewnia relaks i równowagę do pracy i reszty życia codziennego. Wiele osób może wspaniale się wyłączyć, pracując w ogrodzie. Ponadto pięknie zagospodarowany ogród to zawsze coś, na co warto popatrzeć i dlatego przyjemnie jest spędzić w nim lato z rodziną lub przyjaciółmi. Największą zaletą jest jednak z pewnością to, że możesz sam zebrać świeże z ogrodu i dokładnie wiedzieć, jak był uprawiany i czym był traktowany. To właśnie dla wielu staje się coraz ważniejsze. Świeże warzywa z ogródka są nie tylko zdrowsze, ale też zazwyczaj smaczniejsze. Aby jednak żniwa były naprawdę udane, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Jak zaplanować ogród warzywny

Sadzenie ogródka warzywnego, nasiona, kiełki wiosenne

Sadzenia ogrodu warzywnego nie należy rozpoczynać bez planu. Przede wszystkim więc należy znaleźć dobrze przemyślany plan. Przestrzeń dostępna w przydomowym ogródku jest często ograniczona, dlatego należy ją rozsądnie wykorzystać. Żyzność gleby powinna być również optymalnie zachowana dzięki rozsądnemu planowaniu. Następnie musisz pomyśleć o tym, co powinno być uprawiane i sadzone w pierwszej kolejności. Mieszana kultura i płodozmian to świetny sposób na właściwe wykorzystanie gleby, a także na uniknięcie chorób. Słaba zima może być bardzo dobrze wykorzystana do planowania upraw. Następnie możesz zdobyć potrzebne nasiona na następny sezon.

Zaplanuj ogród warzywny Określ ilość nasion wymaganą do szerokości grządki

Najdokładniejszym sposobem określenia ilości nasion jest określenie położenia i wielkości grządek. W tym celu możesz również sporządzić plan ogrodu warzywnego. Szczególnie korzystna w ogrodzie warzywnym jest grządka o szerokości od 1,20 m do 1,30 m. Przy takim rozmiarze przeciętny człowiek może wygodnie sięgać do środka łóżka z obu stron. Jednak nadal możesz dostosować szerokość do własnego wzrostu. w Forum ogrodowe Nawiasem mówiąc, otrzymujesz o wiele więcej wskazówek dotyczących optymalnego rozplanowania ogrodu warzywnego.

Płodozmian i uprawy mieszane

Ogród warzywny sałata podniesiona zioła truskawki

Aby przede wszystkim zapobiec namnażaniu się szkodliwych patogenów lub grzybów, szczególnie rozsądna i ważna jest zmiana rodzaju warzyw na danym obszarze. Ale kultury mieszane pomagają również zapobiegać chorobom i promować smaczne i zdrowe warzywa. Mieszane kultury, takie jak marchew i cebula lub fasola i cząber oraz pomidory i bazylia już dowiodły swojej wartości. Gleba może również odpoczywać, na przemian spożywając mocne i słabe jedzenie. Nałogowi konsumenci spożywają najwięcej składników odżywczych. Ciężkojadami są na przykład brokuły, ziemniaki, kalafior, szpinak, dynia, sałata, pomidory i ogórki. Te rosną optymalnie bogata nawożona kompostem Piętro. W kolejnym roku należy naprzemiennie uprawiać słabych konsumentów, takich jak groch, fasola, seler, rzodkiewka, cebula lub pasternak, aby gleba mogła się zregenerować. Jeśli masz mały ogród, możesz również sadzić fasolę i groch do intensywnego spożycia.

Regularna edycja jest ważna

W miesiącach letnich planujemy stałą pracę w ogrodzie warzywnym

Jeśli chcesz z powodzeniem prowadzić ogród warzywny, musisz mieć świadomość, że konieczna jest ciągła praca, zwłaszcza w miesiącach letnich, aby zbiory były odpowiednio dobre. Dlatego gleba w grządce warzywnej powinna być regularnie spulchniana. Sprawia to, że gleba jest bardziej przepuszczalna i pozwala wodzie lepiej wnikać i dłużej utrzymywać wilgotność gleby. Irytujące chwasty są również tłumione, a nawet całkowicie usuwane. Ponadto ważne są regularne kontrole rosnących warzyw, aby można było szybko wykryć szkodniki, nasiąkanie wodą lub zgniliznę. Zwłaszcza, gdy są zacienione miejsca lub lato jest bardzo deszczowe. Jeśli prowadzisz również szklarnię, powinieneś uważać na gromadzące się tutaj ciepło. Z drugiej strony ważna jest odpowiednia wentylacja.

Podniesione łóżka dla łatwiejszej obróbki

Ogród warzywny dla początkujących Łóżko podniesione z drewna o kulturze mieszanej

Osoby starsze lub osoby niepełnosprawne fizycznie mogą szczególnie skorzystać z podniesionych łóżek. Ułatwiają pracę, ponieważ można ją wykonać bez konieczności schylania się czy klęczenia w sposób wygodny dla pleców. Podnoszone łóżka można stworzyć z drewnianych desek lub kamieni. Zwiększona struktura ma również tę zaletę, że nie jest konieczna pracochłonna obróbka twardych podłóg. Jeśli podniesiona grządka zostanie odpowiednio obsadzona, będzie zaopatrywana w składniki odżywcze do uprawy warzyw przez długi czas.

Sałatki warzywne uprawiają zbiory z podniesionego łóżka

Źródło obrazu: pxhere.com CC0 Public Domain