Obszar patio

Spraw, aby siedzenia w ogrodzie były nowoczesne i wygodne?

Siedzenie w ogrodzie Pomysły ławka ogrodowa ze stali Corten

Każdy hobbystyczny ogrodnik marzy o ciepłym letnim okresie – wtedy istnieje możliwość podziwiania zacisznego ogrodu z pachnącymi roślinami i pięknymi kwiatami, powitania ptaków i motyli oraz spędzenia towarzyskich wieczorów na świeżym powietrzu z przyjaciółmi i rodziną. Stałe siedzisko sprawia, że ​​jest to możliwe – lokalizacja, wykładzina podłogowa i parawan odgrywają decydującą rolę w zapewnieniu dobrego samopoczucia. Jako inspirację pokażemy Ci 37 pomysłów na nowoczesne miejsce do siedzenia w ogrodzie.

Siedzenie w ogrodzie – wybierz odpowiednią lokalizację

Siedzisko w ogrodzie ławka betonowa-drewno podpora-nowoczesna

Usytuowanie na skraju ogrodu jest idealne do siedzenia w ogrodzie, dzięki czemu można podziwiać cały ogród. Jeśli Twoja własna posesja graniczy z sąsiednim domem, warto osłonić narożnik murem lub ogrodzeniem ogrodowym. Rośliny mają również kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia – niektóre pachnące rośliny, takie jak róże, mogą przyciągać osy. Jeśli ogród jest duży, siedzisko powinno znajdować się blisko domu. Dużą rolę odgrywa również nachylenie terenu – jeśli ogród znajduje się na zboczu, na końcu muru oporowego można zamontować ławkę ogrodową.

Siedzenie w ogrodzie – na co jeszcze zwrócić uwagę przy projektowaniu?

Siedzisko-w-ogrodzie-nowoczesne-pomysły-ławka ze stali corten

Po ustaleniu lokalizacji nowej części wypoczynkowej w ogrodzie można zacząć – najpierw teren jest niwelowany, następnie układana jest odpowiednia wykładzina podłogowa /żwir, kostka brukowa lub drewno/. Tylna strona odgrodzona parawentem / wyższym drewnianym płotem lub betonową ścianą, meble ułożone. Jeśli kącik wypoczynkowy w ogrodzie jest planowany jako stałe miejsce do siedzenia, można zamontować ławkę ogrodową z betonu lub stali corten z drewnianym mocowaniem. Miska ogniowa tworzy przytulną atmosferę, fontanna pokojowa relaksuje zmysły.

Nowoczesne siedziska w ogrodzie – betonowa ławka z drewnianym blatem 

Siedzisko-w-ogrodzie-nowoczesne-z-ściany-drewniana ławka ogrodowa

Ogród z miejscem do siedzenia szybko staje się często używanym pokojem na świeżym powietrzu, jeśli na zewnątrz jest dostępna przytulna część wypoczynkowa. Niezależnie od tego, czy jest to przerwa na kawę na świeżym powietrzu, czy też miła okazja do spędzenia towarzyskich chwil na świeżym powietrzu, zawsze przyda się atrakcyjny i harmonijnie zaprojektowany obszar na zewnątrz z siedzeniami. Nawet najmniejsza przestrzeń na zewnątrz może emanować przytulnością i intymną atmosferą, jeśli jej projekt jest dobrze przemyślany. Udane siedzenie powinno harmonijnie pasować do ogrodu. To w końcu mniej więcej powiększy przestrzeń życiową. Aby czuć się komfortowo w domu, zwykle przyczynia się wygodne siedzisko i odpowiednia ochrona przed wiatrem, słońcem i ciekawskimi oczami. Miejsce na napoje i inne przedmioty lub po prostu stolik zapewniają dodatkowy komfort.

Jeśli ogród jest mały, można posadzić drewniany płot

Siedzisko-w-ogrodzie-nowoczesne-rattanowe-meble-drewniane-ogrodzenie-zazielenienie

Jeśli chcesz cieszyć się nowoczesnymi i wygodnymi siedzeniami we własnej zielonej strefie, zapewni to dobra powierzchnia. Drewniany taras emanuje przytulnością i bardzo dobrze sprawdza się jako odmiana drewnianej podłogi wewnątrz domu. Ponadto wysokiej jakości deski tarasowe są prawie pozbawione drzazg, dzięki czemu można bez wahania chodzić po nim boso. To na pewno ważna zaleta dla rodzin z dziećmi, bo inaczej drewniany taras może szybko stać się nieprzyjemnym przeżyciem. Jednak tylko deski WPC gwarantują żywotność bez odprysków. Materiał jest faktycznie oparty na drewnie, ma popularny wygląd drewna, ale jest wykonany w połączeniu z przyjaznymi dla środowiska tworzywami sztucznymi i dlatego w ogóle się nie rozpryskuje. W przeciwieństwie do kamiennego tarasu, przyjemne doznania gwarantowane są tutaj zarówno w chłodny poranek, jak i w południowy upał. W przypadku budynków o charakterze wiejskim, wybór może być bardziej na płytce klinkierowej lub z kamienia naturalnego. Z drugiej strony żwir to kolejny i bardzo popularny wariant łatwej w pielęgnacji nawierzchni ogrodowej, ale nie gwarantuje stabilnej powierzchni do ustawienia mebli ogrodowych lub siedzisk.

Osłoń nowoczesne fotele w ogrodzie od ulicy ścianą

Siedzisko-w-ogrodzie-nowoczesne-krzesła-stół-metal-drewniany-ogrodzony-taras

Jeśli nieruchomość jest wystarczająco duża, w ogrodzie można stworzyć kilka miejsc siedzących lub zmienić ich miejsce w zależności od sprzyjających warunków pogodowych. Tak więc wiosną pod drzewem ustawia się stolik z dwoma krzesłami, a jesienią w zacisznej altanie. Rozsądny ekran prywatności to zaleta, zwłaszcza w mieście oraz w bezpośredniej bliskości ulicy i sąsiadów. W zależności od orientacji i sytuacji majątkowej może być również wykorzystana jako źródło cienia. W większości przypadków szczególnie korzystne jest umieszczenie w pobliżu małej ściany, aby oddawać ciepło. Jeśli nie są dostępne, elementy pnące, zazielenione pnączami lub nie, stanowią urocze odgraniczenie od sąsiedniej posesji. Masywną alternatywą jest czasami ściana lub, jeśli nie jest zbyt solidna, ciasno przycięty żywopłot.

Drzewo jako cień w ogrodzie

Siedzenie-w-ogrodzie-nowoczesne-pomysły-pod-drzewem

Jeśli planujesz siedzieć w ogrodzie, powierzchnia podłogi powinna zapewniać wystarczająco dużo miejsca, aby wygodnie rozprostować nogi i odsunąć się od siedzenia bez konieczności poruszania się. Na przykład następujące są minimalne wymiary:

  • dla dwóch osób – 2 x 2 m
  • dla trzech osób – 3 x 2 m
  • dla czterech osób – 3 x 3 m
  • dla sześciu i więcej osób – 3,8 x 3 m

W zależności od tego, ile jeszcze miejsca jest dostępne, możesz dodać rośliny doniczkowe i akcesoria. Szczególnie ekspansywne są dorosłe okazy trąb anielskich czy palm. Dla fanów grillowania istnieje zatem niedroga opcja przekształcenia wolnej przestrzeni w miejsce do grillowania. Dla tych, którzy sporadycznie spodziewają się większej liczby gości, najbardziej sensowny może okazać się trawnik wokół siedzeń, aby móc tam powiększyć przestrzeń podczas uroczystości.

Przytulna część wypoczynkowa w ogrodzie od frontu – drewniana ławka ogrodowa z przytulnymi roślinami

Siedzenia-w-ogrodzie-bez-zadaszenia-podwórka

Każde siedzenie może być ukształtowane jako wyraźnie odgraniczona, najlepiej geometrycznie zaprojektowana wyspa, która stanowi efektowny element konstrukcyjny. Lub tworzysz płynne przejścia do otoczenia, które wydaje się spokojniejsze i daje poczucie bezpieczeństwa. W każdym razie kilka siedzisk jest wielką zaletą, ponieważ wzbogacają o różne perspektywy. Aby uzyskać nowe pomysły projektowe i inspiracje, przejrzyj galerię zdjęć.

 Rattanowa leżanka i betonowa ławka w zacisznym ogrodzie

Siedzisko-w-ogrodzie-romantyczna-rattanowa-leżanka-betonowa ławka

 Z leżaków na drewnianym tarasie rozpościera się piękny widok na ogród

Siedzenia-w-ogrodzie-leżanka-bukszpan-drewniany taras

Spraw, aby siedzenie w ogrodzie było wygodne i zajmujące mało miejsca

Siedzenia-w-ogrodzie-zadaszenia-pomysły-pergoli

Siedzenie w ogrodzie ze żwirem jako podłoga

Siedzisko-w-ogrodzie-nowoczesne-ławki-drewno-kostka brukowa

Siedzisko-w-ogrodzie-żwir-front-narożnik-ogrodowy-okrągła-betonowa-misa-ognisko

Pomysły na oświetlenie-miejsce-w-ogrodzie-drewnianej-ławkowej

Siedzisko-w-ogrodzie-żwir-bambus-ochrona prywatności-meble drewniane

Siedzisko-w-ogrodzie-nowoczesna-ławka-ogrodowa-betonowa-miska kominkowa

Siedzisko-w-ogrodzie-ławka-naturalny kamień-ściana

Siedzisko-w-ogrodzie-wiszące krzesło-pomysły-trawnik

Siedzisko-w-ogrodowej-ławce-zielonej-ścianie-posadzonej-ściany

Siedzisko-w-ogrodowym-basenie-ze ścianą-ekran prywatności

Siedzisko-w-ogrodzie-nowoczesne-pomysły-zasłony-projekt

Siedzisko-w-ogrodowym-pięknym-kącie-widokiem

Siedzisko-w-ogrodzie-ochrona-prywatnosci-meble-design-nowoczesne

Siedzisko-w-ogrodzie-trawnik-drewniany taras-ogród dekoracji

Siedzisko-w-ogrodzie-beton-ławka-drewno-górna misa kominkowa

Siedzisko-w-ogrodzie-ławka-w-zboczu

Siedzisko-w-ogrodzie-kominek-grupa-siedzisko-drewniane ogrodzenie

Siedzisko-w-ogrodzie-narożnik-ławka-beton-drewniany taras

Miejsce do siedzenia-w-ogrodzie-nowoczesne-ławki-ogrodowe-taras-sztucznej murawy

Siedzenia-w-ogrodzie-drewniane-ławki-ogrodowe

Siedzisko-w-ogrodzie-ze-ściana-ławka-ogrodowa-nowoczesna

Siedzisko-w-ogrodzie-narożnik-ławka-ogród-misa-od frontu

Siedzisko-w-ogrodzie-betonowa-ławka-drewno-podpora-ławka ogrodowa

Siedzisko-w-ogrodzie-krzesła-betonowe-kominek-taras

Siedzisko-w-ogrodzie-ławka-jadalnia-zadaszenie

Miejsca-w-ogrodzie-obok-taras-basenowy

Siedzisko-w-ogrodzie-nowoczesne-kominkowo-betonowe ławki

siedziska-ogrodowe-nowoczesne-oczko wodne-minimalistyczne-płyty-betonowe-bukszpan

fotele-ogrodowe-nowoczesne-ławki-murowane-roślinne łóżka-ściana

siedziska-ogrodowe-nowoczesne-zatopione-ogrodowe-kominkowe-fotele

siedziska-ogrodowe-nowoczesne-płyty z kamienia naturalnego-ochrona prywatności-drewno-ławkowe-murowane

fotele-ogród-nowoczesne-meble-ogrodowe-leżaki-salon-kokon