żłobek

Budowanie z dziećmi – konstruktywne gry dla chłopców i dziewczynek

Budowanie z dziećmi -konstruktywne-gry-drewniane klocki-kij-kubki

Dzieci poprzez zabawę rozumieją otaczający nas świat i są zawsze ciekawe nowych rzeczy. Dzięki prostym materiałom, takim jak klocki, klocki Lego, patyki itp., dzieci już od najmłodszych lat wcielają się w rolę architektów i inżynierów. Eksperymentujesz z materiałami i figurami, poznajesz właściwości różnych kształtów i nieświadomie określasz niektóre z podstawowych zasad statyki. Budynek z dziećmi jako interaktywna aktywność kształtuje kreatywne myślenie i wiele więcej.

Budowanie z dziećmi kształtuje kreatywne myślenie

Budynek z dziećmi -konstruktywne-gry-balans-drewniane kostki-drewniane szpatułki

Gry do projektowania i budowania są zwykle odpowiednie dla dzieci od 4 roku życia. W tym wieku opanowali już podstawowe umiejętności motoryczne i dłużej pozostają skupieni. Poniższe zabawne pomysły są skierowane głównie do chłopców, ale niektóre dziewczyny również uważają je za interesujące i ekscytujące.

Budowanie z dziećmi – konstruktywne gry z klockami

Budowanie z dziećmi -konstruktywne-gry-drewniane klocki-drewniane szpatułki-naturalne materiały

Główną zaletą tego typu gry jest to, że nie wymaga ona żadnych drogich materiałów ani akcesoriów. Jednak niektóre elementy wyposażenia mogą być majsterkowane samemu lub wykonane przez rzemieślnika z kręgu znajomych. Najlepsze są klocki i elementy wykonane z drewna. Naturalny materiał jest szczególnie przyjazny dzieciom i środowisku naturalnemu.

Budowanie z dziećmi – proste materiały i narzędzia

Budynek z dziećmi -konstruktywne-gry-kubki-drewniane klocki-drewniane kostki

Używane są również kubki. Możesz użyć jakich kubków jednorazowych, ale upewnij się, że nie są zbyt cienkie i lekkie. Wybierz te wykonane ze stosunkowo twardego plastiku, ponieważ są bardziej stabilne, a także pozwalają na lepszą postawę. Zamieniają się jednak w wieże i skomplikowane konstrukcje, które muszą wytrzymać.

Budowanie z dziećmi – osiąganie równowagi

budowanie-dzieci-konstruktywne-gry-kubki-drewniane szpatułki-drewniane kostki

Jako cegiełki wolisz używać tych samych rozmiarów i wagi. Tam cała konstrukcja wesprze i na pewno ułatwi. Najlepsze są kostki drewniane, podobnie jak prostopadłościany, ponieważ można je łatwo układać jeden na drugim. Ponadto kwadrat jest podstawowym elementem w prawdziwej konstrukcji.

Budynek z dziećmi – wieże z drewnianych kostek i kubków

budowanie-dzieci-konstruktywne-gry-kubki-drewniana-kostka-drewniane szpatułki

Najpierw dziecku należy pokazać, jak działa gra. Spróbuj podać przykład i ważne wyjaśnienia. Wieżę można zbudować tak, aby miała stabilną wysokość, jeśli umieścisz między nimi co najmniej kilka poziomych linii.

Budowanie z dziećmi czasami może się nie udać 

budowanie-dzieci-konstruktywne-gry-wieża-drewniane szpatułki-drewniane kostki

Dzieci uczą się poprzez eksperymenty i tak właśnie musi być. Wyjaśnij, że nieudane próby mają wartość, a następna z pewnością zakończy się sukcesem. Ponadto można wyciągnąć z tego lekcję i nie powtarzać błędu następnym razem.

Budynek z dziećmi – z kubkami i drewnianymi szpatułkami

zbuduj-dzieci-konstruktywne-gry-kubek-wieza-architektura

Budowanie z drewnianych kostek jest łatwiejsze niż budowanie z kubków. Polega to na niewielkiej wadze plastiku i na tym, że miseczki opadają przy najmniejszym niezrównoważonym ruchu. Drewniane szpatułki z pewnością podtrzymują i stabilizują złożoną konstrukcję. Będą one służyć jako podstawowa konstrukcja na każdym piętrze.

Budynek z dziećmi – Używane są również drewniane spinacze do bielizny

budowanie-dzieci-konstruktywne-gry-naturalne-materiały-drewniana szpatułka-szpilki do bielizny

Ten sam klamerka do bielizny, wykonana z drewna, może być również wykorzystana do zabaw dla dzieci. Kreatywne konstrukcje mogą się dobrze trzymać i być stabilnie budowane. Zwróć uwagę na elementy łączące. W zasadzie są to słabe punkty i należy je odpowiednio uwzględnić.

Buduj prawidłowo trzymające struktury z dziećmi

budowanie-dzieci-konstruktywne-gry-stop-eksperymenty-szpilki do bielizny-drewniane szpatułki

Lekko dociśnij konstrukcję i sprawdź, czy trzyma się prawidłowo. Pomysłowe jest umieszczanie na nim różnych przedmiotów, takich jak książki lub inne, i stopniowe zwiększanie ciężaru.

Budynek z dziećmi – wieże z naturalnych materiałów

budowanie-dzieci-konstruktywne-gry-wieża-drewniana szpatułka-szpilki

Wieże można budować z dowolnych materiałów i elementów. Bądź kreatywny i oferuj kilka takich samych komponentów do wyboru, które można wykorzystać z wyobraźnią. Kształt cegiełek decyduje o tym, czy nadają się one do budowy i projektowania. Jako mała wskazówka mówimy, że każda część powinna mieć co najmniej dwie płaskie, równe boki, aby budynek działał.

Budowanie z dziećmi – proste konstrukcje dla początkujących

budowanie-dzieci-konstruktywne-gry-drewniane patyczki-drewniane szpatułki-krzyż

Dla początkujących w budownictwie lub mniejszych dzieci sugerujemy najpierw zająć się prostszymi konstrukcjami. Pobaw się, jak elementy mogą być układane jeden na drugim, czy mogą na siebie nachodzić w sposób zrównoważony, a także z jaką konstrukcją możliwa jest wysokość. Po prostu eksperymentuj!

Budowanie z dziećmi – reakcje łańcuchowe

budowanie-dzieci-konstruktywne-gry-drewniana łopatka-łańcuch-reakcja-efekt domina

Reakcje łańcuchowe są równie ekscytujące dla młodych i starszych i warto sobie z nimi radzić. Możesz oczywiście przetestować efekt domina razem i w ten sposób dobrze się bawić. Usuń pierwszy plastikowy kubek, aby rozpocząć reakcję łańcuchową.

Prosta konstrukcja łańcuszka z kubków i drewnianych szpatułek 

budowanie-dzieci-konstruktywne-gry-kubki-łańcuch-reakcja-drewniane szpatułki

Czasami fajnie jest też zniszczyć to, co zostało zbudowane, aby mogło z tego wyłonić się coś nowego. Daj dziecku wystarczającą swobodę w nauce samodzielnego budowania i projektowania oraz bądź pod ręką, aby zachęcić je do rozpoczęcia nowego po nieudanej próbie.

Budowanie z dziećmi – używa się też narzędzi

budowanie-dzieci-konstruktywne-gry-drewniana-łopatka-konstrukcyjna-stop

* wszystkie zabawne inspiracje pochodzą z „Oszczędne gry dla chłopców i dziewcząt”