żłobek

5 ważnych mebli, które powinny znaleźć się w każdym dziecięcym pokoju

Pokój dziecięcy-szare-beżowe-łóżko na poddaszu-szuflady-pisze

Wraz z wiekiem dzieci mają coraz większe potrzeby. Tam, gdzie czułość, ciepłe łóżko, przewijak oraz codzienna opieka i zajęcie wystarczały na początku, rodzice dzieci ze szkoły podstawowej odbierają swoje maleństwa z innej strony. Teraz jest czas na samorealizację. W trakcie swojej kariery szkolnej córka i syn chcą, aby wyposażenie pokoju odpowiadało ich gustom. Następnie mówi „Odłóż tapetę z królikiem i różowe ubrania” oraz „Przynieś Minionki, SpongeBoba i fidget spinner”. Nie ma co do tego wątpliwości: Rodzice muszą iść z duchem czasu, aby spełnić życzenia dla najmłodszych.

Jednak niektóre rzeczy w pokoju dziecięcym nie uległy zmianie, np. rodzaj mebli wymaganych dla dzieci i młodzieży. Biurko, krzesło, łóżko, szafka i półka to niewielki wybór z listy przydatnych mebli.Wraz z materiałami dekoracyjnymi i dobytkiem rodzice mogą spełnić pierwsze marzenia swoich dzieci. Nie zawsze jest to możliwe przy niewielkiej inwestycji środków finansowych i to dobrze. Zwłaszcza dzieci i młodzież nie dbają o swoje meble, a ciągły zakup nowych przedmiotów nie wpływa pozytywnie na stan konta. Rodzicom opłaca się również zakup wysokiej jakości i solidnych mebli. Można je znaleźć nie tylko w IKEA, Dodenhof & Co, ale także w Internecie – np. na hardeck.de w sklepie internetowym.

Biurko do pokoju dziecięcego – wiele wariantów do wyboru

pokój dziecięcy-biurko-biało-pomarańczowo-ściana-drewniana podłoga

W obszarze biurek właściwie nie ma niczego, czego nie ma. Producenci produkują biurka dla dzieci z drewna, MDF, szkła, betonu i plastiku. Niektóre z wymienionych materiałów muszą być wolne od szkodliwych substancji, szczególnie w przypadku konstrukcji w pokoju dziecięcym. Znajdują się one głównie na plastiku, MDF, a także na drewnianych biurkach w nałożonym lakierze. Rodzice starszych dzieci grają bezpiecznie przy zakupie szklanego stolika. Małe dziecko ucieszy stolik wykonany z drewna w kolorze limonki lub w naturze. Wysokość drewnianych stołów dla dzieci można zwiększyć. Szerokość wynosi od 120 do 140 cm.

Talerz o regulowanym nachyleniu ułatwia dziecku malowanie i rysowanie. Ponadto pod blatem musi znajdować się co najmniej jedna komora lub szuflada do przechowywania długopisów i papierów, a kosz na śmieci ułatwia dziecku utrzymanie porządku. Krzesło biurkowe należy kupić, aby zapewnić wysoki poziom komfortu. Jego kształt musi być ergonomiczny, aby nie powodować bólu pleców podczas prac domowych. Regulacja wysokości odgrywa ważną rolę w biurkach i krzesłach. Dotyczy to oparcia, siedziska i części bocznych. Model z kółkami i elementem obrotowym dodaje elastyczności. Aby chronić podłogę przed zarysowaniami, sprzedawcy zalecają zakup maty ochronnej. Wyższe dywany stanowią przeszkodę, dlatego nie mogą pełnić roli maty ochronnej.

Właściwe łóżeczko

pokój dziecięcy-meble-łóżeczko-dziewczynka-szuflada

Od drugiego lub trzeciego roku życia rodzice tworzą dla dziecka własne łóżeczko bez bramki zabezpieczającej. W zależności od tego, jak długo dziecko powinno spać w łóżku, rodzice muszą zwracać uwagę na różne rozmiary. Wspólne łóżeczka dziecięce występują w rozmiarach: 80 x 180 cm, 80 x 160 cm, 70 x 140 cm i 90 x 200 cm. Jeśli inne dzieci śpią w domu co jakiś czas i dzielą łóżeczko z własnym dzieckiem, maksymalna nośność łóżeczka powinna być znacznie wyższa niż waga dziecka. Od 40 do 150 kg to norma dla łóżeczka.

pokój dziecięcy-meble-nowoczesne-spadzisty-dach-biurko-łóżko

Wiele łóżek ma już stelaże z listew i materace. Przedmioty ze wszystkimi akcesoriami są średniej lub niskiej jakości. Dlatego rodzice wolą kupować wszystko indywidualnie. Odnośnie stelaża z listew należy powiedzieć, że stelaż regulowany z listew umożliwia indywidualne dopasowanie do fizycznych potrzeb dziecka. Poszczególne rozpórki nie mogą być daleko od siebie, ponieważ uszkadza to kości. Zakup materaca wymaga również dużej wiedzy na temat rodzaju materaca. Materace sprężynowe są stabilne, ale nieodpowiednie dla dzieci. Czasami wskakujesz na łóżko. To bardzo obciąża sprężyny i nieuchronnie prowadzi do nowego zakupu w najbliższej przyszłości. Zwykle lepsze są zimne pianki, włókna kokosowe i naturalne materace lateksowe.

Szafa, półka i pudełko na zabawki do przedszkola

pokój dziecięcy-szafa w zabudowie-fronty-biało-miętowo-zielona

Dzieci mają odzież na każdą pogodę. Aby kurtki, swetry i spodnie nie zakurzyły się, należy je przechowywać w szafie. Szafka może być nieco cięższa, ale musi mieć bezpieczne miejsce. Najlepiej, gdy rodzice przykręcają go do ściany, gdy jest ustawiony. Jeśli dziecko podciągnie się podczas zabawy, szafka się nie przewróci. Ponieważ dzieci najczęściej noszą swetry, koszule i spodnie, potrzebują szafy z dużą liczbą miejsc do leżenia. Mogą być szuflady na bieliznę, skarpetki, czapki, szaliki i inne drobiazgi. Alternatywnie w wielu sklepach meblowych znajdują się pasujące pudełka, które służą do przechowywania tych elementów odzieży.

pokój dziecięcy-półka-ścienna-pluszowe-zwierzęta-książki

Półka w pokoju dziecięcym pomaga dziecku szybko znaleźć książki, ukochane zabawki i przybory szkolne. Jego wysokość nie powinna przekraczać wzrostu dziecka. W ten sposób dziecko osiąga wszystkie poziomy i nie potrzebuje pomocy dorosłych. Pudełko na zabawki nadaje się na wszystko, co jest za małe i nie można go postawić na żadnej półce. Klocki Lego, lalki Barbie, fidget spinners i inne rzeczy mają tu wystarczająco dużo miejsca i zapraszają do grzebania i szybkiego sprzątania. Pudełko z pokrywką ukrywa kolorowy narożnik i tworzy siedzisko dla przyjaciół.

pokój dziecięcy-meble-dekoracja-kolorystyka

Zdjęcia: pixabay.com CC0