Na zdrowie

Woda brzozowa: efekty, zastosowania i potencjalne korzyści zdrowotne

Woda brzozowa, znana również jako sok brzozowy, pochodzi z drzew z rodzaju Betula, lepiej znanego jako brzoza. W Europie Północnej i Chinach woda brzozowa jest spożywana od wieków ze względu na korzyści zdrowotne. Wykorzystywany jest również w kosmetykach i innych produktach do pielęgnacji skóry. W ostatnich latach sok brzozowy stał się naprawdę modnym napojem, o którym mówi się, że ma wiele korzyści zdrowotnych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o wodzie brzozowej i jej zastosowaniach.

Birkenwasser: co to jest?

Trend pij wodę brzozową, zdrową czy nie

Nigdy nie słyszałeś o wodzie brzozowej? Jest to sok pozyskiwany z pni brzóz wczesną wiosną. W miarę upływu zimy brzozy gromadzą składniki odżywcze, które są później uwalniane w ich soku. Woda brzozowa po nakręceniu jest klarowną, bezbarwną cieczą o lekko słodkim smaku. Po 2-3 dniach zaczyna fermentować i nabiera lekko kwaśnego smaku.

Woda brzozowa jest pijana czysta lub przetwarzana na inne napoje, takie jak syrop, piwo lub wino. Obecnie dostępny jest również w Internecie oraz w drogeriach. Należy jednak zauważyć, że oferowane na rynku soki brzozowe powstają z przetworzonej wody brzozowej i często zawierają cukier i aromaty. Dzięki temu są trwalsze. W stanie czystym sok zepsuje się po kilku dniach.

Czy woda brzozowa jest zdrowa??

Co powoduje wodę brzozową, dlaczego ją pić

Kilka korzyści zdrowotnych przypisuje się wodzie brzozowej. Zawiera liczne składniki odżywcze, zwłaszcza witaminy i minerały. Na jego skład odżywczy wpływa wiele czynników, w tym położenie geograficzne, rodzaj gleby, a nawet gatunek i wiek drzewa. Mimo to sok brzozowy ma ogólnie mało kalorii i cukru, a jednocześnie zawiera dużo składników odżywczych, takich jak magnez i mangan.

300 mililitrowa butelka zawiera:

 • Kalorie: 9
 • Węglowodany: 3 g
 • Cukier: 3 g
 • Wapń: 2% dziennego zapotrzebowania
 • Magnez: 95% dziennego zapotrzebowania
 • Mangan: 130% dziennego zapotrzebowania
 • Cynk: 3% dziennego zapotrzebowania

Badania wykazały również różne ilości fosforu, potasu, kwasu foliowego, witaminy C i miedzi. Dodatkowo woda brzozowa zawiera niewielkie ilości aminokwasów oraz duże ilości antyoksydantów polifenolowych, które pomagają zwalczać stres oksydacyjny w organizmie. Bazując na tych składnikach, wodę brzozową można określić jako zdrową, ale stwierdzone korzyści zdrowotne nie zostały jeszcze naukowo udowodnione.

Jak uzyskuje się sok brzozowy??

Białe szyszki brzozowe z soku brzozowego

Sok brzozowy pozyskiwany jest bezpośrednio z pnia drzewa poprzez wiercenie w nim. Wystarczy przewiercić korę drzewa na głębokość około dwóch lub trzech centymetrów. Gdy sok płynie do góry, otwór można wywiercić lekko do góry pod kątem, aby uzyskać lepszy przepływ. Zamiast pnia można wywiercić dużą gałąź, aby wydobyć sok. Następnie wystarczy włożyć małą rurkę (lub cienki wąż) i trzymać pod spodem odpowiedni pojemnik. Słodki płyn zaczyna spływać bezpośrednio do pojemnika. Po zebraniu soku ranę drzewa należy zamknąć np. gałązką.

Brzoza może wyprodukować do 500 litrów soku rocznie. Nie należy jednak nalewać więcej niż 5-10 litrów, a następnie dać drzewu co najmniej dwa lata przerwy.

Kiedy czerpać wodę brzozową??

Sok brzozowy w szklanym kranie na wiosnę

Nie można używać soku brzozowego przez cały czas. Właściwy czas na zebranie soku brzozowego jest po przebudzeniu drzewa z hibernacji. W zależności od pogody dzieje się to wczesną wiosną lub najpóźniej pierwszej wiosny. W tym czasie pąki liściowe zaczynają puchnąć, a samce zaczynają kwitnąć. Sok tworzy się w korzeniach drzewa zimą i zaczyna spływać przez pień do gałęzi, gdy temperatura wzrasta na wiosnę. Dlatego jest to najlepszy czas na dotknięcie soku brzozowego. Woda brzozowa może mocno płynąć nawet przez dwa tygodnie.

Świeżo zebrany sok brzozowy należy przechowywać w lodówce, w przeciwnym razie szybko zmętnieje i zacznie fermentować. Nawet w tym przypadku okres przydatności do spożycia to tylko kilka dni. Wodę brzozową można wcześniej zamrozić, aby wydłużyć okres przydatności do spożycia.

Wpływ wody brzozowej

Kran do szyszek wody brzozowej w drzewie

Naturalna woda brzozowa, pozyskiwana bezpośrednio z pnia brzozy, jest bogata w witaminę C, dlatego jej spożywanie może mieć działanie prozdrowotne. Cenny sok brzozowy ma podobno działanie przeciwzapalne i detoksykujące. Może obniżyć wysoki poziom cholesterolu i oczyścić organizm. W kosmetyce woda brzozowa jest nadal wykorzystywana jako środek na cellulit, a także stosowana jest w pielęgnacji włosów.

Do czego służy sok brzozowy??

Pij sok brzozowy - do czego służy?

Działanie wody brzozowej nie zostało jeszcze naukowo udowodnione, ale sokowi brzozowemu przypisuje się wiele pozytywnych właściwości. Poniżej podsumowujemy najważniejsze z nich.

 • Ze względu na wysoką zawartość witaminy C mówi się, że woda brzozowa wzmacnia układ odpornościowy.
 • Sok brzozowy zawiera cukier brzozowy (ksylitol), który nie wpływa na poziom insuliny i dlatego jest odpowiedni również dla diabetyków. Ksylitol jest również uważany za przyjazny dla zębów i może przeciwdziałać powstawaniu próchnicy.
 • Wiadomo, że sok brzozowy jest korzystny dla zdrowia skóry. Dzięki zawartości witaminy C woda brzozowa powinna stymulować produkcję kolagenu i utrzymywać skórę mocną, nawilżoną i elastyczną. Mówi się również, że chroni skórę przed promieniami UV, a tym samym zapobiega zmarszczkom i innym oznakom starzenia.
 • Dla zdrowych, pełnych włosów sok brzozowy może być również stosowany jako kuracja na włosy.

Ważne: deklarowane działanie wody brzozowej opiera się wyłącznie na zawartych w niej witaminach i minerałach. Nie ma naukowych dowodów na skuteczność soku brzozowego.

Co woda brzozowa robi na włosy??

Co woda brzozowa robi dla włosów i skóry głowy?

Woda brzozowa może być stosowana jako rodzaj kuracji do włosów. Jest wmasowywany w skórę głowy i dzięki temu dostarcza jej wielu cennych składników odżywczych. Nakładanie soku brzozowego na włosy może pomóc w zapobieganiu łupieżowi i promowaniu wzrostu włosów. Ale to nie jest cudowne lekarstwo na włosy. Zasadniczo regularne stosowanie może zapewnić pełne i zdrowsze włosy.

Aplikacja wody brzozowej

Ojciec i córka rysują sok brzozowy

Być może najbardziej znanym i najłatwiejszym sposobem wykorzystania wody brzozowej jest jej bezpośrednie. W zależności od tego, do czego służy naturalny środek, można go również stosować miejscowo.

Pij wodę brzozową

Korzyści zdrowotne związane z piciem wody pitnej

Jeśli jesteś jednym z nielicznych szczęśliwców, którzy potrafią samodzielnie kranować wodę brzozową, możesz zadać sobie pytanie, czy możesz pić czystą wodę brzozową. Odpowiedź brzmi tak. Około 50 ml dziennie jest zalecane jako lekarstwo przez trzy tygodnie z tygodniową przerwą pomiędzy nimi. Nie zaleca się przyjmowania doustnego osobom z problemami jelitowymi.

Nałóż sok brzozowy na twarz

Efekty soku brzozowego i aplikacja skóry twarzy

Jeśli chcesz użyć wody brzozowej dla pięknej skóry, powinieneś nałożyć jej część na płatek kosmetyczny i użyć jej do leczenia dotkniętych obszarów. Powinno to pomóc w zwalczaniu wyprysków i napinaniu skóry.

Możliwe wady

Jak pozyskiwany jest sok brzozowy?

Woda brzozowa jest ogólnie uważana za bezpieczną, jeśli jest spożywana z umiarem. Jednak ze względu na ograniczone badania możliwe skutki uboczne nie są w pełni zrozumiałe.

W badaniu z udziałem osób cierpiących na alergię na pyłek brzozy stwierdzono, że około 40% uczestników pozytywnie zareagowało na sok brzozowy. Dlatego osoby uczulone na pyłek brzozy powinny zachować ostrożność podczas korzystania z wody brzozowej.

Wskazane jest również utrzymanie spożycia w określonych granicach, ponieważ woda brzozowa niesie ryzyko zatrucia manganem. Może to być szczególnie niebezpieczne dla osób z zaburzeniami czynności wątroby. Niemieckie Towarzystwo Żywienia ustaliło szacunkową wartość odpowiedniego spożycia manganu, która wynosi 2-5 mg dziennie. Należy pamiętać, że jedna porcja wody brzozowej o pojemności 300 ml zawiera 3 mg manganu, co oznacza, że ​​potrzeby można zaspokoić tylko bez uwzględniania spożycia z innych źródeł.

Wniosek

Narysuj wodę brzozową, kiedy i jak

Woda brzozowa pozyskiwana jest z soku brzozowego i zawiera liczne minerały i przeciwutleniacze. Jest szczególnie bogaty w mangan i magnez oraz ma niską zawartość kalorii i cukru. Może nawet poprawić zdrowie skóry i włosów, ale potrzebne są dalsze badania.

Wodę brzozową możesz kupić w aptece lub w Internecie, ale pamiętaj, że niektóre marki mogą zawierać cukier i sztuczne aromaty. Dlatego należy zawsze uważnie przeczytać etykietę odpowiedniego produktu.