Na zdrowie

Łuszczyca: To dobre dla skóry latem!

łuszczyca co pomaga poradom letnim

Czasami tylko w pojedynczych miejscach, czasami na całym ciele: zaczerwieniona skóra, pokryta białawymi łuskami i swędzenie to typowe objawy łuszczycy. Łuszczyca wnika pod skórę i sprawia, że ​​codzienne życie staje się wyzwaniem – zwłaszcza latem. W ciepłym sezonie podrażniona skóra wymaga szczególnej pielęgnacji i uwagi.

Krótka i przewiewna odzież chroniąca przed tarciem

łuszczyca co pomaga letnie krótkie, przewiewne ubrania

Noszenie tego, na co masz ochotę, pomimo choroby skóry, nie jest tematem tabu. Latem są to głównie szorty i sukienki bez rękawów. Wielu chorych latem ukrywa łuszczącą się skórę pod długimi ubraniami. Publicznie boją się oczu bliźnich, którzy często reagują zirytowani, a nawet negatywnie na łuszczycę.

Aby nie podrażniać niepotrzebnie skóry, pacjenci z łuszczycą zdecydowanie powinni zostawić w szafie obcisłą odzież z włókien syntetycznych. Skóra szybko się poci i zaczyna swędzieć. Lepiej dopasowany luźne ubrania latem wykonane z naturalnych tkanin takich jak bawełna czy len. Jeśli jesteś otwarty na swoją chorobę skóry i nie wychodzisz bez szortów itp. latem, nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej.

Opalanie się z umiarem i wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej

wskazówki dotyczące opalania łuszczyca ochrona uv

Podobnie jak zdrowa skóra, skóra łuszczycowa wymaga odpowiedniej ochrony przed słońcem. Nawet jeśli promienie UV mają działanie przeciwzapalne, a nawet mogą złagodzić łuszczycę, w żadnym wypadku nie powinno wystąpić oparzenie słoneczne. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do wybuchu nowego typu łuszczycy w obszarze, który wcześniej nie był dotknięty chorobą.

Ponieważ światło UV spowalnia wzrost skóry, a tym samym ogranicza łupież, terapia światłem jest często stosowana jako uzupełnienie terapii lekowej w łuszczycy. Podczas gdy łagodną łuszczycę można zwykle leczyć za pomocą kremów i maści, poważne choroby wymagają leczenia wewnętrznego. Tak zwane leki biologiczne okazały się szczególnie skuteczne i dobrze tolerowane. Genetycznie modyfikowane składniki aktywne, takie jak sekukinumab, specyficznie hamują substancje przekaźnikowe, które wyzwalają procesy zapalne w organizmie, a tym samym choroby skóry.

łuszczyca letnia kuracja ochrona przed słońcem

Jednak konwencjonalne opalanie czy nawet wizyta w solarium nie zastąpi medycznej terapii światłem. W solarium stosuje się sztuczne światło UV, które jest szkodliwe dla skóry. Należy również unikać południowego słońca. Ekspozycja na słońce jest zwykle mniej agresywna przed godziną 11:00 i po godzinie 15:00. Niemniej jednak: Zawsze nakładaj krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym co najmniej 30 na wszystkie odsłonięte obszary skóry i regularnie je odświeżaj.

Ciesz się wycieczkami pływackimi właściwie

wskazówki łuszczyca pływanie latem słona woda

Podobnie jak światło słoneczne, słona woda może pomóc złagodzić łuszczycę. Kąpiel w szczególnie słonych wodach, takich jak Morze Martwe, może na wiele sposobów pomóc w powrocie do zdrowia. Z drugiej strony pływanie w słodkiej wodzie nie pomaga złagodzić objawów, w odkrytych basenach chlor atakuje zestresowaną skórę. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci z łuszczycą powinni zawsze po kąpieli wziąć prysznic, a następnie dokładnie osuszyć skórę i nawilżyć ją kremem nawilżającym.

Pielęgnacja skóry odpowiednia do pory roku

łuszczyca umiarkowane opalanie wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej

A propos pielęgnacji skóry: nie jest wskazane, aby pacjenci z łuszczycą stosowali te same produkty do pielęgnacji skóry latem, co zimą. Zimą na skórę oddziałują niskie temperatury i suche ogrzane powietrze. Idealny jest tłusty krem. Latem, nawet przy zdrowej skórze, pod filmem olejowym kremu może gromadzić się ciepło Zapalenie chodź. Dlatego lepiej używać balsamów nawilżających. Substancje takie jak mocznik, kwas hialuronowy i kwas mlekowy wiążą wilgoć w skórze. Tak zwane substancje keratolityczne mają również działanie rozluźniające i złuszczające rogi.

Źródło obrazu: © Unsplash (domena publiczna CC0) / 1. Vinicius Wiesehofer, 2. Pete Bellis, 3. Tomas Salas, 4. Meg Sanchez, 5. Haley Phelps, 6. Salvador Martin Yeste