Na zdrowie

Szybko obniż poziom cukru we krwi bez leków – 7 domowych sposobów

Jak szybko obniżyć poziom cukru we krwi to pytanie, które często zadają sobie osoby z cukrzycą typu 2. Powodem jest to, że chcą kontrolować poziom cukru we krwi bez przyjmowania jakichkolwiek leków. Czasami diabetycy czują, że ich poziom cukru jest wysoki, ale nie tak wysoki, że potrzebują leków. Ponieważ jednak leki mogą zbytnio obniżyć poziom cukru we krwi, warto wypróbować inne sposoby naturalnego obniżenia poziomu cukru we krwi o kilka punktów. Jeśli jesteś cukrzykiem i uważasz na zdrową dietę i ćwiczenia, ale nadal miałeś wczoraj dzień oszustwa lub kolację o wysokiej zawartości węglowodanów, oto kilka sztuczek i domowych sposobów na szybkie obniżenie poziomu cukru we krwi.

Najpierw zbadaj poziom cukru we krwi

Szybko obniż poziom cukru we krwi bez leków

Kiedy poziom cukru we krwi jest wysoki, możesz czuć się rozdrażniony, zmęczony i ospały. Pragnienie, suchość w ustach i przyspieszone bicie serca są również częstymi objawami wysokiego poziomu cukru we krwi. Jednak objawy te można również przypisać wielu innym schorzeniom. Dlatego zanim spróbujesz obniżyć poziom cukru we krwi za pomocą domowych środków, warto najpierw sprawdzić wartości. W niektórych przypadkach stężenie cukru we krwi może być prawidłowe lub niskie.

Szybko obniż krótkotrwałe skoki cukru we krwi po jedzeniu

Szybko obniż poziom cukru we krwi za pomocą octu jabłkowego

Ocet obniża poziom cukru we krwi

Ocet jabłkowy ma wiele korzyści zdrowotnych. Może zmniejszać produkcję cukru we krwi w wątrobie lub zwiększać jego wykorzystanie przez komórki. Badania pokazują również, że ocet znacząco wpływa na reakcję organizmu na cukier i poprawia wrażliwość na insulinę.

Badanie przeprowadzone w 2005 r. przez Lund University w Szwecji wykazało, że ocet może obniżyć indeks glikemiczny (GI) posiłku na chlebie. W badaniu wzięło udział 12 zdrowych osób. Trzy ilości octu (18, 23 i 28 mmol kwasu octowego) podano z porcją białego chleba pszennego o zawartości węglowodanów 50 g jako śniadanie po całonocnym poście. Jako posiłek referencyjny zastosowano chleb bez octu. Po 120 minutach pobrano próbki krwi do analizy glukozy i insuliny.

Ocet pomaga obniżyć poziom cukru we krwi

Wyniki wykazały, że ocet o najwyższym stężeniu kwasu istotnie obniżał odpowiedź cukru we krwi po 30 i 45 minutach oraz odpowiedź insulinową po 15 i 30 minutach po jedzeniu. Dodanie octu do białego chleba pszennego również zwiększyło subiektywną ocenę sytości.

Aby szybko obniżyć poziom cukru we krwi, dodaj 2 łyżeczki octu jabłkowego do 200 mililitrów wody. Możesz również dodać ocet do sosów sałatkowych. Jednak ważne jest, aby przedyskutować z lekarzem stosowanie octu jabłkowego, jeśli już przyjmujesz leki obniżające poziom cukru we krwi.

Cynamon może regulować poziom cukru we krwi

Cynamon może regulować poziom cukru we krwi

Badania pokazują, że cynamon może również obniżyć poziom cukru we krwi nawet o 30%. Spowalnia rozkład węglowodanów w przewodzie pokarmowym, co pomaga zmniejszyć wzrost poziomu cukru we krwi po posiłku. Cynamon działa podobnie do insuliny, choć znacznie wolniej. Zespół badawczy ze Szwecji odkrył w 2007 r., że 6 gramów cynamonu na 300 gramów puddingu ryżowego znacznie spowalnia reakcję glukozy.

Cynamon przeciw wysokiemu poziomowi cukru we krwi

Cynamon jest również bogaty w chrom, który odpowiada za wiązanie insuliny z receptorami błony komórkowej. Z jego pomocą transport glukozy do komórek zwiększa się od 15 do 20 razy. Bez chromu komórki stają się „insulinooporne”.

Skuteczna dawka cynamonu to 1–6 gramów cynamonu dziennie, czyli około 0,5 do 2 łyżeczek. Upewnij się jednak, że nie spożywasz więcej, ponieważ zbyt dużo cynamonu może być szkodliwe.

Keto prażone migdały z cynamonem bez cukru

Robiąc koktajl, posyp go cynamonem. Prażone migdały z cynamonem to szczególnie smaczna i zdrowa przekąska. Wybierz przepis o niskiej zawartości węglowodanów lub keto. Te przepisy są w większości bez cukru i zawierają substancje słodzące odpowiednie dla diabetyków.

Naturalne kakao może się przydać

Kakao pomaga organizmowi uwolnić więcej insuliny

Naukowcy odkryli, że niektóre związki znajdujące się w kakao mogą w rzeczywistości pomóc organizmowi uwolnić więcej insuliny i lepiej reagować na wysoki poziom cukru we krwi. Chodzi o polifenole epikatechinę i katechinę, które zmieniają metabolizm glukozy w jelicie i stymulują produkcję insuliny w trzustce. Badanie z 2017 roku sugeruje, że przedłużone spożywanie kakao może mieć większy wpływ na insulinooporność niż pojedyncze dawki produktów kakaowych.

Pasta czekoladowa dla diabetyków z twarogiem i kakao

Ciemna czekolada z co najmniej 85% kakao zawiera bardzo mało dodatku cukru. Jednak osoby z cukrzycą powinny ograniczyć spożycie czekolady do jednego lub dwóch małych kostek gorzkiej czekolady dziennie. Dobrym pomysłem dla diabetyków jest na przykład ta pasta czekoladowa: wymieszaj paczkę serka śmietankowego z jedną lub dwiema łyżkami niesłodzonego proszku kakaowego i dopraw jedną lub dwiema łyżeczkami erytrytolu – i bezcukrowy smakołyk jest gotowy!

Zrób sobie zielony koktajl!

Smoothie z bananem awokado i cynamonem

Osoby z cukrzycą typu 2 często mają mniej magnezu we krwi. Zielone warzywa liściaste, takie jak sałata, jarmuż i szpinak, są bogate w magnez, który pomaga utrzymać zdrowy poziom glukozy. W tym artykule znajdziesz wiele przepisów na smoothie. Eksperymentuj z różnymi składnikami, aby nie znudzić się smakiem. Szpinak i awokado stanowią idealną bazę dla pysznego zielonego smoothie. Dodaj trochę oleju kokosowego, ponieważ witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach.

Wybierz się na krótki spacer!

Obniż poziom cukru we krwi dzięki krótkiemu spacerowi po bloku

Jednym z najszybszych sposobów na obniżenie poziomu cukru we krwi są ćwiczenia. Najłatwiejszym sposobem na osiągnięcie tego jest krótki spacer. Jeśli nie chcesz oddalać się zbyt daleko od domu, zrób okrążenie lub dwa wokół bloku. Ćwicz przez 5 do 15 minut, a następnie ponownie sprawdź poziom cukru we krwi. Jeśli jednak twój poziom cukru we krwi przekracza 240 mg / dl, powinieneś zbadać mocz na obecność ciał ketonowych. W przypadku obecności ciał ketonowych ćwiczenia mogą nie być zalecane.

Dodaj dobry tłuszcz

Zdrowe tłuszcze można znaleźć w orzechach, nasionach, awokado i olejach

Zdrowe tłuszcze spowalniają uwalnianie glukozy w jelitach. Wystarczy dodać zdrowe oleje i tłuszcze do każdego posiłku lub spożywać je jako przekąskę w międzyczasie.

Dobrymi źródłami tłuszczów jednonienasyconych są:

awokado

Olej rzepakowy

Orzechy, takie jak migdały, orzechy nerkowca, orzechy pekan i orzeszki ziemne

Oliwa z oliwek i oliwki

Masło orzechowe i olej arachidowy

ziarenka sezamu

Uważaj na kalorie! Podobnie jak wszystkie tłuszcze, orzechy i oleje są wysokokaloryczne. Jeśli chcesz schudnąć, powinieneś jeść tylko małe porcje tych produktów. Na przykład 6 migdałów lub 4 połówki orzecha pekan mają tyle samo kalorii co 1 łyżeczka oleju lub masła.

Migdały należy jeść w małych porcjach

Tłuszcze wielonienasycone to także „zdrowe” tłuszcze. Dobrymi źródłami są:

Olej kukurydziany

Olej z nasion bawełny

Olej szafranowy

Olej sojowy

Olej słonecznikowy

Orzechy włoskie

Pestki dyni lub słonecznika

majonez

Weź ciepłą kąpiel

Ciepła kąpiel przez 15 minut może obniżyć poziom cukru we krwi

Zafunduj sobie ciepłą kąpiel lub weź ciepły prysznic przez około 15-20 minut. Ciepła woda zwiększa przepływ krwi do skóry i umożliwia przepływ insuliny w organizmie. Wypij szklankę wody przed kąpielą, aby zapobiec odwodnieniu. Dokładnie sprawdź temperaturę wody na nadgarstku lub użyj termometru. Temperatura powinna być poniżej 40 stopni.

Sprawdź poziom cukru we krwi po prysznicu i zobacz, o ile i czy w ogóle spadł. Niektórzy ludzie mają niewielki wpływ, podczas gdy inni zgłaszają uczucie osłabienia i zawrotów głowy z powodu gorąca. Tak więc, aby uniknąć hipoglikemii, powinieneś wiedzieć, jaki wpływ na Ciebie ma ta metoda.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem??

bardzo wysoki poziom cukru we krwi może być niebezpieczny

Ważne jest, aby pamiętać, że bardzo wysoki poziom cukru we krwi może być niebezpieczny i ważne jest, aby znać objawy i czynniki ryzyka następujących stanów:

  • Cukrzycowa kwasica ketonowa – forma kwasicy metabolicznej, która szczególnie często występuje jako powikłanie cukrzycy typu 1 przy całkowitym braku insuliny.
  • Stan hiperglikemii hiperosmolarnej – ciężka hiperglikemia, która jest szczególnie powszechna jako powikłanie cukrzycy typu 2.

Jeśli masz cukrzycę typu 1, poziom cukru we krwi powyżej 250 mg / dl, któremu towarzyszy poziom ketonów powyżej 20 mg / dl i / lub objawy kwasicy ketonowej, prawdopodobnie będą wymagały podróży na pogotowie w celu uzyskania płynów dożylnych.

Jeśli masz problemy z utrzymaniem kontroli nad poziomem cukru we krwi, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Utrzymuj stabilny poziom cukru we krwi

Utrzymywanie stabilnego poziomu cukru we krwi poprzez zdrową dietę

Utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi może być bardzo trudne dla osoby z cukrzycą. Należy jednak starać się utrzymywać stały poziom cukru we krwi i unikać wzlotów i upadków poziomu cukru we krwi. Stało się to dziś mantrą opieki diabetologicznej. Podobnie jak najlepszy sportowiec, który zawsze ćwiczy, diabetyk musi zawsze pracować, aby utrzymać normalny poziom cukru we krwi. To stosunkowo nowa koncepcja. Dieta, ćwiczenia i leki muszą być codziennie optymalizowane, aby uniknąć powikłań związanych z cukrzycą i prowadzić długie i zdrowe życie. Różnica polega na tym, że nagroda za całą tę pracę przychodzi później.