Na zdrowie

Suche dłonie po ciągłym myciu rąk – 7 wskazówek pielęgnacyjnych w skrócie!

Szczególnie teraz, gdy koronawirus rozprzestrzenia się coraz bardziej, eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia oraz Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom radzą nam myć ręce częściej niż zwykle. Prawidłowe mycie rąk to bez wątpienia najskuteczniejszy sposób na uniknięcie przenoszenia wirusów, bakterii i infekcji. Jednak według dermatologów z całego świata środki do dezynfekcji rąk i mydła atakują ochronny płaszcz kwasowy skóry i tym samym pozbawiają ją wilgoci. Efektem są spierzchnięte i suche dłonie. Aby temu zapobiec, w tym artykule przedstawiamy 7 pomocnych wskazówek pielęgnacyjnych, które pomogą zachować zdrową skórę.

Mydło źle wpływa na pielęgnację skóry, która pomaga wysuszyć dłonie

Jako środek komunikacji i narzędzia, nasze ręce są dla nas stale używane i przez cały czas narażone są na wiele różnych obciążeń. Obejmuje to przede wszystkim stałe mycie rąk, ogrzewanie zimnem i suchym powietrzem. Podobnie jak nasza twarz, dłonie również potrzebują naturalnej bariery, aby zachować zdrowie. Jeśli często myjemy ręce, usuwamy ze skóry nie tylko brud, wirusy i bakterie, ale także naturalne olejki i tłusty film. To z kolei powoduje, że staje się on nadmiernie wrażliwy i w ten sposób toksyczne substancje lub brud mogą wnikać w skórę.

Suche ręce – Do mycia rąk używaj tylko letniej wody

Suche mydłem dłonie utrzymują zdrową skórę Wskazówki jak często myć ręce

Według Federalnego Centrum Edukacji Zdrowotnej (BZgA) powinniśmy myć ręce mydłem i wodą przez około 20-30 sekund. Tylko wtedy wszystkie bakterie i zarazki zostaną skutecznie usunięte. Musimy jednak szczególnie uważać, aby nie zapomnieć opuszków palców, przestrzeni między palcami i paznokciami. Ponieważ mycie zbyt gorącą wodą uszkadza skórę i uszkadza warstwę tłuszczu na dłoniach, lekarze i dermatolodzy zalecają mycie rąk tylko letnią wodą.

Mydła nawilżające chronią i pielęgnują skórę

Mydło do rąk złe dla skóry suche wskazówki dotyczące pielęgnacji rąk

Siarczany zawarte w niektórych środkach dezynfekujących i mydłach bardzo mocno wysuszają skórę. Spoiwa, które utrzymują razem mydła w kostce, mają również naturalnie wysokie pH. Z tego powodu ich stosowanie prowadzi również do wysuszenia dłoni. Aby chronić swoją skórę, wybierz mydła w płynie do rąk lub używaj tych oznaczonych jako „pH neutralne” lub „pH 5,5”. Mydła z gliceryną i lanoliną również mają działanie nawilżające i są kolejną bardzo dobrą opcją.

Nakładaj dużo kremu nawilżającego po każdym myciu rąk

suche dłonie wskazówki pielęgnacyjne utrzymuj skórę zdrową mycie rąk jak często

Aby uniknąć popękanych i wysuszonych dłoni, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja skóry.Woda działa jak magnes, wnikając w najgłębsze warstwy skóry i usuwając wilgoć z dłoni. Dlatego zaleca się stosowanie kremu nawilżającego po umyciu rąk. Nawilżacze przywracają funkcję barierową naskórka, tworzą film ochronny, zwiększają zawartość wody w naskórku i działają uspokajająco na skórę. Najlepiej stosować produkty wysokotłuszczowe, które zawierają glicerynę, olejki odżywcze, mocznik, sorbitol lub miód. Z drugiej strony, zdaniem dermatologów, należy unikać kremów z olejkami mineralnymi. Z jednej strony zapewniają szczelność skóry i magazynują wilgoć i wodę, z drugiej nie mogą krążyć pod skórą. Jeśli zmyjesz warstwę kremu, Twoje dłonie będą jeszcze bardziej suche niż wcześniej.

Noś rękawiczki podczas sprzątania i na noc

Wskazówki dotyczące pielęgnacji suchych rąk Zbyt częste mycie rąk jest szkodliwe

Oprócz nałożenia kremu nawilżającego po umyciu rąk dermatolodzy zalecają moczenie rąk w czystej, letniej wodzie przez 5 minut. Następnie nałóż kolejną warstwę kremu i załóż rękawiczki na 1 do 2 godzin. Dzięki temu składniki pielęgnujące skórę wnikają głębiej w skórę i chronią ją przed wysuszeniem. Odpowiednia ochrona skóry jest również niezwykle ważna przy czyszczeniu chemicznymi środkami czyszczącymi, aby uniknąć popękanych i wysuszonych rąk. Nie należy jednak używać rękawic jednorazowych lub lateksowych – choć chronią przed bakteriami, grzybami i zarazkami, to niestety nie chronią przed chemikaliami. Bawełniane rękawiczki pochłaniają nadmiar wilgoci i zapewniają, że dłonie nie będą niepotrzebnie podrażnione.

Używaj balsamu do suchych dłoni

Nawilżające wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry suchej

Odpowiednia pielęgnacja skóry jest szczególnie ważna, jeśli masz nadwrażliwą skórę lub cierpisz na choroby skóry, takie jak egzema lub łuszczyca. Zbyt częste mycie rąk może powodować, że skóra stanie się coraz bardziej popękana, szorstka i sucha. Regularne stosowanie balsamów do skóry takich jak wazelina wyrównuje natłuszczenie i nawilżenie skóry, uelastycznia ją, tworzy film ochronny i chroni przed wysychaniem.

używać sanityzera rąk

Mycie rąk Suche ręce Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry

Według ekspertów ds. zdrowia nie powinniśmy myć rąk więcej niż 10 razy dziennie. Zakupione lub domowej roboty środki do dezynfekcji rąk to świetna opcja na ograniczenie mycia rąk. Chociaż zazwyczaj zawierają alkohol, są również bogate w składniki nawilżające, które są bardziej przyjazne dla skóry i chronią dłonie przed wysuszeniem.

Po umyciu delikatnie osusz dłonie

Suche ręce przed nadmiernym myciem Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry

Mało znanym faktem jest to, że bakterie przenoszą się 500 razy szybciej z mokrymi rękami niż z suchymi. Z tego powodu wysuszenie się po umyciu rąk jest o wiele ważniejsze niż myślisz. Najlepiej używać do tego ręczników jednorazowych lub papierowych. Jeśli myjesz ręce w kuchni, miej pod ręką dodatkowy ręcznik. Ponadto każda osoba w gospodarstwie domowym powinna używać własnego ręcznika i wymieniać go na czysty co 3 dni.

jak często myć ręce, aby zachować zdrową skórę wskazówki pielęgnacyjne