Na zdrowie

Stwórz swój własny respirator FFP3: w ten sposób możesz doposażyć maskę do nurkowania w filtr P3!

Wiosną 2020 r. mało kto wiedział, czym jest respirator FFP3. Ponieważ jednak w miejscach publicznych wprowadzono wymóg maski w celu zmniejszenia ryzyka infekcji SARS-CoV-2, musieliśmy się dobrze poinformować. Szczególnie w związku z kryzysem koronowym maski oddechowe z filtrami o klasie ochrony P3 przeżywają prawdziwy boom, ponieważ oferują najlepszą możliwą ochronę przed zanieczyszczeniem powietrza oddechowego. Są również w stanie filtrować toksyczne, rakotwórcze i radioaktywne cząstki. Jak samemu wykonać maskę o najwyższej klasie ochrony, dowiesz się z tego artykułu.

Ochrona dróg oddechowych Znaczenie P3 i FFP3

ochrona dróg oddechowych z filtrem cząsteczkowym p3 przed wirusami

Skrót FFP3 pochodzi od angielskiego „filtrująca część twarzowa”, a numer za nim opisuje klasę ochrony maski. Filtry do ochrony dróg oddechowych dzielą się na klasy P1, P2 i P3, w zależności od tego, jakie niebezpieczne substancje znajdują się w powietrzu, np. gazy/opary lub cząstki. Filtry poziomu filtra P3 chronią do 30 razy wartość graniczną z półmaskami i do 400 razy z maskami pełnymi przed toksycznymi, wysoce toksycznymi cząstkami. FFP3 to najwyższa jakość filtra i zapewnia ochronę przed szkodliwym / toksycznym pyłem, mgłą, dymem, aerozolami stałymi i płynnymi oraz substancjami rakotwórczymi, radioaktywnymi i patogenami, takimi jak bakterie, wirusy i zarodniki grzybów, które mogą być przenoszone drogą powietrzną.

Podczas gdy samo szyte maski z tkaniny zapobiegają rozprzestrzenianiu się koronawirusa przez nieświadomych użytkowników, maski FFP działają na odwrót – wdychane jest tylko przefiltrowane powietrze. Naprawdę odporny na wirusy to tylko ochrona dróg oddechowych FFP3. Maski w tej klasie filtrują co najmniej 99,5% cząsteczek o wielkości do 0,6 mikrometra.

Konieczność sprawia, że ​​jesteś kreatywny

Wykonaj samodzielnie maskę pełnotwarzową z filtrem ochrony dróg oddechowych klasy p3

Ponieważ maski FFP3 są przeznaczone dla personelu medycznego i są obecnie zasobem deficytowym, są mniej polecane do użytku prywatnego. W tej chwili wszystkim zaleca się pozostawienie skutecznych masek ochronnych FFP3 tym, którzy naprawdę ich potrzebują. Jednak konieczność sprawia, że ​​entuzjaści pomysłowości i majsterkowania znajdują kreatywne rozwiązania, dzięki którym mogą tworzyć wysoce skuteczne maski chroniące przed wyładowaniami koronowymi z tym samym efektem filtra przy użyciu prostych środków. Na przykład youtuber Billy Crammer pokazuje w swoim filmie, jak maskę do nurkowania można przekształcić w respirator z filtrem P3. Kroki są proste i nie są wymagane żadne specjalne umiejętności, wystarczy kilka narzędzi, które większość entuzjastów majsterkowania już posiada.

Zrób sobie maskę pełnotwarzową z filtrem P3

zrób własny respirator z filtrem p3;

Maska do nurkowania jako alternatywa dla maski ochronnej koronowej oferuje kilka Zalety. Zakrywa całą twarz i przylega szczególnie ciasno. Ponieważ zawory do wdechu i wydechu są oddzielne, szyba z pleksiglasu nie zaparowuje od wewnątrz. Możesz również zobaczyć uśmiech osoby noszącej przez maskę.

Filtr cząstek stałych P3 z gwintowanym złączem przeciw koronawirusom

Najważniejszy jest tutaj filtr ochrony dróg oddechowych. Aby dobrać odpowiedni filtr należy posiadać niezbędną wiedzę na temat typów filtrów i klas filtrów. Zasadniczo można wyróżnić trzy rodzaje filtrów ochrony dróg oddechowych: filtry cząstek stałych, filtry gazowe i filtry kombinowane (do gazów i cząstek). Te typy filtrów są również podzielone na trzy klasy filtrów ochrony dróg oddechowych: P1, P2 i P3. Oprócz przypisania do określonych klas filtrów istnieje specjalne kodowanie kolorami, które wyznacza główny obszar zastosowania. Aby zrobić tę maskę do snorkelingu na całą twarz, będziesz jej potrzebować Filtr cząstek stałych P3 z przyłączem gwintowanym. Ten filtr do ochrony dróg oddechowych działa z rodzajem celulozy, która przepuszcza powietrze, ale jednocześnie filtruje różne cząstki, takie jak azbest, a także aerozole i wirusy.

Klasa ochrony maski dla majsterkowiczów FFP3

Klasa ochrony maski dla majsterkowiczów FFP3

Potrzebne materiały:

Pełna maska ​​do nurkowania z daszkiem (np. od Decathlon za 20 €)

Filtr cząstek stałych P3 z przyłączem gwintowanym

Rura PVC o tej samej średnicy co połączenie gwintowane

Piła ręczna

suszarka do włosów

Otwornica z dopasowaną koronką

Pilnik metalowy

Pistolet na gorący klej

Taśma klejąca

Zrób sam maskę pełnotwarzową FFP3 – Oto jak to działa:

1. Za pomocą piły ręcznej wytnij kawałek 3 cm z rury PVC.

Skrócić rurę PCV za pomocą piły ręcznej

2. Podgrzej plastik suszarką do włosów, aby można było go ukształtować.

Podgrzej rurkę PVC suszarką do włosów i uformuj ją

3. Za pomocą piły walcowej wykonaj owalny otwór w masce do nurkowania. Następnie spiłuj krawędzie.

Zrób owalny otwór za pomocą piły walcowej

4. Włóż rurę PVC do otworu i zamocuj ją gorącym klejem.

5. Następnie wkręć filtr do rury za pomocą odrobiny gorącego kleju jako uszczelki.

Zrób sobie maskę pełnotwarzową p3 z maski do nurkowania

6. Na koniec zamknij górny otwór maski do snorkelingu taśmą klejącą.

Wyjmij fajkę i zaklej otwór taśmą

Zdjęcia: Billy Crammer / Youtube

Maska do nurkowania jako respirator

Respirator dla pacjentów z Covid-19 wykonany z maski do nurkowania

Renato Favero, lekarz z północnych Włoch, jako pierwszy wpadł na pomysł przerobienia pełnej maski do nurkowania z działu rekreacji producenta artykułów sportowych Decathlon i wykorzystania jej jako respiratora, tak zwanej maski BiPAP. Inżynierowie z Isinnova wykorzystali następnie druk 3D do stworzenia pewnego rodzaju adaptera, za pomocą którego można bezpiecznie podłączyć rurkę wentylacyjną do fajki maski. W oparciu o badania przeprowadzone we Włoszech, szpital Erasme w Brukseli opracował również urządzenie, które zamienia maskę do snorkelingu Decathlon w awaryjny respirator dla pacjentów z COVID-19, aby pomóc przezwyciężyć niedobór respiratora podczas pandemii koronawirusa. Również w Niemczech Decathlon otrzymał wiele zapytań i chce wspierać ośrodki badawcze i szpitale.

* Zwracamy uwagę, że sugestia samodzielnego wykonania i noszenia półmaski FFP3 nie jest rekomendacją ani gwarancją ochrony przed infekcją.