Na zdrowie

Siedem czakr i ich znaczenie dla naszego zdrowia

Czakra. Być może słyszałeś ten termin na zajęciach jogi lub widziałeś go jako tatuaż. Czakry to złożony i starożytny system energetyczny, który powstał w Indiach. Po raz pierwszy wspomniano o nich w Wedach. Wedy to starożytne święte teksty wiedzy duchowej pochodzące z 1500-1000 pne. Słowo „czakra” oznacza w sanskrycie „koło” i odnosi się do punktów energetycznych w ciele. Uważa się, że są to wiry energii, które powinny być „otwarte” i w harmonii ze sobą, ponieważ odpowiadają ważnym organom i obszarom naszego ciała, które wpływają na nasze samopoczucie emocjonalne i fizyczne. Niektórzy mówią, że istnieje 114 różnych czakr, ale przez większość czasu mówi się o siedmiu głównych czakrach biegnących wzdłuż kręgosłupa. Każda z tych siedmiu czakr ma odpowiedni numer, nazwę, kolor, obszar ciała i ukierunkowanie na zdrowie. Więc co powinieneś wiedzieć o czakrach? Powiemy Ci znaczenie i właściwości siedmiu czakr.

Czakra korzenia (Muladhara w sanskrycie)

Siedem czakr wyjaśnionych dla początkujących

Lokalizacja: Czakra korzenia jest pierwszą z siedmiu czakr i znajduje się u podstawy kręgosłupa, na kości ogonowej.

oznaczający: Nazwa Muladhara składa się ze słów Mula i Adhara, które oznaczają “korzeń” i “wsparcie”. Czakra korzenia oznacza połączenie z ziemią i reprezentuje nasz instynkt przetrwania. Dla nas dzisiaj oznacza to zazwyczaj bezpieczeństwo finansowe i emocjonalne.

Masz stałe miejsce pracy, dach nad głową i wystarczającą ilość jedzenia na stole? Czy teraz czujesz się bezpiecznie w swoim życiu? Twoja pierwsza czakra jest zrównoważona, gdy podstawowe potrzeby zostały zaspokojone i została położona podstawa zdrowego stanu fizycznego i psychicznego.

Czakra korzenia jest czerwona i ma działanie uziemiające

kolor: Czerwony

element: Ziemia

Uzdrawiające kamienie: Wszystkie kamienie w kolorze czerwonym lub czerwono-brązowym, np. B. Rubin, granat i czerwony jaspis, hematyt + czarny onyks

gruczoł: Nadnercze

Części ciała: Nogi, stopy, kości, okrężnica, zęby

Tom: Lam

Kiedy czakra korzenia jest nadaktywna?? Nadaktywna czakra korzenia powoduje niepokój i nerwowość, a nawet koszmary. Czemu? Bo strach zapewnia przetrwanie. Fizycznie nadaktywność może prowadzić do problemów trawiennych, bólu pleców, rwy kulszowej, bólu bioder, problemów z wagą i żylaków.

Wzmocnienie czakry korzenia poprzez chodzenie boso

Jak można uwolnić blokady w czakrze korzenia?? Możesz wzmocnić tę czakrę, ponownie łącząc się z ziemią i spędzając więcej czasu na łonie natury. Zajęcia takie jak ogrodnictwo, chodzenie boso, pływanie, a nawet zabawa w jesiennych liściach mogą aktywować twoją czakrę korzenia.

Pozycje jogi, które go aktywują: Pochylenie do przodu w szerokim rozkroku (Prasarita Padottanasana), głęboki przysiad (Malasana), postawa górska (Tadasana)

Szeroko rozpowszechniona odmiana jogi

Olejki eteryczne do czakry korzenia: Masaż stóp to świetny sposób na harmonizację czakry korzenia i poczucie bycia przyziemnym i stabilnym. Gałka muszkatołowa aktywuje słabą czakrę korzenia, podczas gdy Paczula oraz Wetyweria uspokoić nadaktywną czakrę. Wybierz równoważący olejek eteryczny, taki jak. Bergamota, wspierać prawidłowo funkcjonującą czakrę korzenia.

Czakra sakralna (Svadhisthana)

Kolor czakry sakralnej pomarańczowy oznacza zmysłowość i kreatywność

Lokalizacja: Nad kością łonową i na szerokość dłoni poniżej pępka

oznaczający: Czakra sakralna jest drugą z siedmiu czakr i reprezentuje naszą twórczą moc, naszą zmysłowość i zdrowy związek z innymi. Svadhisthana oznacza coś w rodzaju „siedziba jaźni” / „moja własna słodka siedziba”.

Kiedy twoja czakra sakralna jest otwarta i zrównoważona, prawdopodobnie poczujesz się świetnie: szczęśliwy, miły, optymistyczny, pełen pasji i radosny. Będziesz cieszyć się wszystkimi przyjemnymi rzeczami, które ma do zaoferowania życie.

kolor: Pomarańczowy

element: Woda

Uzdrawiające kamienie: Wszystkie kamienie w kolorze pomarańczowym, np. B. karneol, tygrysie oko, kamień słoneczny, topaz

gruczoł: Gonady

Części ciała: Macica, jądra, nerki, pęcherz, dolna część pleców

Tom: Vam

Objawy zablokowanej czakry sakralnej obejmują depresję i lęk przed zmianą

Jeśli twoja czakra sakralna jest zablokowana: Jeśli nie czujesz się twórczo zainspirowany lub jeśli masz niestabilność emocjonalną, twoja czakra sakralna może nie być otwarta. Czakra sakralna jest często nadaktywna, gdy mamy do czynienia z takimi problemami, jak uzależnienie i obżarstwo. Objawy emocjonalne to często lęk przed intymnością i zmianą, depresja, zmniejszony popęd seksualny lub zachowania podobne do uzależnień, takie jak otyłość lub anoreksja. Problemy z czakrą sakralną objawiają się fizycznie jako choroby macicy i jajników, choroby prostaty i jąder, zaburzenia erekcji, choroby grzybicze narządów płciowych, choroby nerek, problemy z pęcherzem moczowym, infekcje dróg moczowych itp..

Stymuluj czakrę sakralną poprzez taniec i wszystko co zabawne

Jak można stymulować czakrę sakralną?? Szanując swoje ciało i twórczo wyrażając siebie, sprawiasz, że koła energii poruszają się i są otwarte. Po prostu ciesz się życiem i wszystkim, co sprawia przyjemność. Rozwiń nowy stosunek do zmysłowości i żywotności poprzez taniec, kreatywność i towarzyskość.

Aktywuj czakrę sakralną poprzez jogę: Pozycja Gołębia (Kapotasana), Pozycja Bogini (Utkata Konasana), Wojownik II

Olejki eteryczne do czakry sakralnej:  Czakra sakralna, która wpływa na Twoją zmysłowość, korzysta z masażu dolnej części pleców. Niezbędne pikantne Olej kardamonowy budzi nieaktywną czakrę sakralną, podczas gdy Ylang-ylang i neroli uspokoić nadaktywną czakrę sakralną. Gorzka pomarańcza i drzewo sandałowe upewnij się, że czakra sakralna nadal działa prawidłowo.

Czakra pępka (Manipura)

Wylecz czakrę pępowinową i uwolnij blokady

Lokalizacja: Od pępka po klatkę piersiową podobno reguluje wszystko, co ma związek z metabolizmem, trawieniem i żołądkiem.

oznaczający: Ze swoją sanskrycką nazwą Manipura, co oznacza “lśniący klejnot”, mówi się, że trzecia czakra jest twoim źródłem osobistej mocy. Chodzi o twoją samoocenę i kontrolę nad swoim życiem.

Kiedy twoja trzecia czakra zostanie zrównoważona, poczujesz pewność siebie, determinację i osobistą siłę.

kolor: Żółty

element: Ogień

Uzdrawiające kamienie: Wszystkie kamienie w kolorze żółtym, np. B. cytryn, piryt, bursztyn

gruczoł: Trzustka

Części ciała: Układ pokarmowy, wątroba, woreczek żółciowy, mięśnie

Tom: Baran

Jeśli masz niedoczynną czakrę pępka, możesz mieć trudności z podejmowaniem decyzji

Kiedy jest zablokowany: Jeśli masz nieaktywną czakrę pępka, możesz cierpieć z powodu niskiej samooceny, mieć trudności z podejmowaniem decyzji i być nadmiernie wrażliwym na krytykę. Jeśli jesteś nadaktywny, możesz mieć problemy z gniewem lub agresją, a także obsesją na punkcie władzy i brakiem współczucia lub empatii. Fizycznie zaburzona czakra pępkowa może objawiać się bólami brzucha, takimi jak problemy z trawieniem lub wzdęcia, wrzody żołądka, a nawet cukrzyca.

Pozycja jogi, która aktywuje czakrę pępka Wojownik III

Jak można stymulować czakrę pępka?? Zwiększ swoją samoocenę i wiarę we własną moc. Zrób listę rzeczy, w których jesteś dobry, aby pobudzić swoją czakrę pępka. W końcu każdy ma talenty i umiejętności.

Pozycja jogi, która ją aktywuje: Łódź (Navasana), Twists, Warriors III

Olejki eteryczne do czakry pępka: Delikatny masaż brzucha pozytywnie wpływa na czakrę pępka. Obróć się eukaliptus oraz jagody jałowca aktywować splot słoneczny i Wetyweria lub Nieśmiertelnik (Kocanka) dla uspokojenia. Dobrymi olejkami równoważącymi dla już dobrze zbilansowanej czakry pępka są grejpfrut i cytryna.

Czakra serca (anahata)

Uzdrawianie i wzmacnianie czakry serca poprzez olejki eteryczne i medytację

Lokalizacja: W centrum klatki piersiowej obejmuje serce, grasicę (która odgrywa ważną rolę w układzie hormonalnym i limfatycznym) oraz płuca.

oznaczający: Jako czakra centralna, czwarta czakra reprezentuje miejsce, w którym spotykają się czakra fizyczna i duchowa. Czakra serca dotyczy Twojej zdolności do kochania i bycia kochanym. Rządzi twoimi związkami, współczuciem i poczuciem jedności wobec otaczających cię osób.

Kiedy czakra serca jest otwarta i zrównoważona, miłość i współczucie płyną swobodnie – dotyczy to zarówno dawania, jak i otrzymywania. Czy czujesz się rozgoryczony posiadaniem zbyt wielu złych związków? Zbyt boisz się kochać, a może nie czujesz się godny miłości? Czy masz wiele negatywnych uczuć wobec tych, którzy skrzywdzili Cię w przeszłości? Jeśli tak, możesz mieć problemy z czakrą serca.

kolor: Zielony i różowy

element: Powietrze

Uzdrawiające kamienie: Wszystkie zielone lub jasnoróżowe kamienie, np. B. jadeit, kwarc różowy i malachit

gruczoł: Grasica

Części ciała: Płuca, serce, ramiona, ręce

Tom: Mniam

Siedem czakr i kamieni szlachetnych, które je stymulują i uspokajają

Kiedy jest zablokowany: Czakra zamkniętego serca może wywoływać smutek, złość, zazdrość, samopoświęcenie, potrzebę, lęk przed zdradą i nienawiść do siebie i innych – zwłaszcza w formie niechęci do czegoś lub kogoś. Trzymanie się negatywnych uczuć odcina cię od okazji do miłości. Fizycznie blokada może objawiać się wysokim ciśnieniem krwi, chorobami serca i płuc, astmą i alergiami.

Jak można zrównoważyć czakrę serca?? Wszystko zaczyna się od kochania siebie. Zrównoważenie czwartej czakry oznacza odebranie miłości, którą dałeś innym i ponowne skupienie jej na sobie. Okazuj sobie wdzięczność i daj sobie miłość, którą chcesz, aby inni ci dawali. Następnie okaż współczucie ludziom wokół ciebie. Aby wzmocnić czakrę serca, wykonuj programy samorozpieszczające przynajmniej jeden dzień w tygodniu. Weź relaksującą kąpiel lub zafunduj sobie masaż.

pies patrzący w górę aktywuje czakrę serca

Pozycja jogi, która ją aktywuje: Odchyl się do tyłu, odwrócona deska, pies przodem do góry

Olejki eteryczne do czakry serca: To emocjonalne centrum z łatwością korzysta z przyjemnego pachnącego olejku, takiego jak róża i jaśmin, który nakłada się na mostek lub masuje w środkowej części pleców. Niezbędny Olej z palmarossy otwiera czakrę serca, podczas gdy lawenda oraz Majeranek uspokój to. Regularne stosowanie niezbędnych składników Olejek geraniowy wzmocnić dobrze funkcjonującą czakrę serca.

Czakra gardła lub krtani (Vishuddha)

Sztywność szyi i ramion może być fizycznymi objawami zablokowanej czakry gardła

Lokalizacja: Nazwa mówi to czysto anatomicznie, czakra gardła jest związana z tarczycą, przytarczycami, szczęką, gardłem, jamą ustną, językiem i krtanią.

oznaczający: Czy nie masz problemu z powiedzeniem, jak się czujesz? Czakra gardła dotyczy twoich umiejętności komunikacyjnych i poczucia własnej ekspresji. Sanskryckie imię „Vishuddha” oznacza coś w rodzaju całkowicie oczyszczonego, oczyszczonego, jasnego, czystego. Jest to pierwsza z trzech czysto duchowych czakr (w przeciwieństwie do niższych, które manifestują się bardziej fizycznie).

Kiedy twoja czakra gardła jest zrównoważona, możesz wyraźnie mówić prawdę. Wiedzą dokładnie, które słowa są odpowiednie w każdej sytuacji i potrafią zarówno w pełni słuchać, jak i mówić oraz jasno wyrażać się.

kolor: Niebieski

element: Dźwięk

Uzdrawiające kamienie: wszystkie niebieskie kamienie, np. lapis lazuli, akwamaryn, cyjanit, turkus

gruczoł: Tarczyca, przytarczyce

Części ciała: Gardło, szyja, ramiona, szczęka i usta

Tom: Szynka

Ulecz czakrę gardła poprzez codzienne treningi konwersacyjne

Kiedy jest zablokowany: Nie tylko masz trudności z wyrażaniem swoich emocji, albo boisz się bycia osądzanym przez innych – co może jeszcze bardziej utrudnić twoją zdolność mówienia prawdy. Nie jesteś również aktywnym słuchaczem i jesteś ciągle źle rozumiany. Kiedy czakra gardła jest nadaktywna, mówi się szorstko, jest zbyt krytyczna wobec innych i dużo krzyczy. Fizycznie ta blokada może objawiać się bólem gardła, problemami z tarczycą, sztywnością szyi i ramion lub napięciowymi bólami głowy.

Joga Asana Fish Matsyasana otwiera zablokowaną czakrę gardła

Jak leczyć czakrę gardła? Naucz się ćwiczeń, które otwierają Twój głos, abyś mógł jasno wyrażać swoje myśli i uczucia. Codzienny trening konwersacji to dobry sposób na uwolnienie się od blokad.

Pozycje jogi, które to umożliwiają: Ryba (Matsyasana), pług (Halasana), podpórka (Sarvangasana)

Olejki eteryczne do czakry gardła: Spray do ciała nakładany na klatkę piersiową i szyję to dobry sposób na pozytywny wpływ na czakrę gardła lub zdolność wyrażania siebie i komunikacji. Zastosuj podstawowe informacje olejek cytrynowy otworzyć zablokowaną czakrę gardła i Rumianek waniliowy lub rzymski, uspokoić to. Olejek kolendrowy wspiera zdrową czakrę gardła.

Czakra trzeciego oka – Trzecie Oko (Ajna)

Czakra trzeciego oka - trzecie oko oznacza aktywną wyobraźnię, jasne myśli i bystry umysł

Lokalizacja: Szósta czakra znajduje się między brwiami i obejmuje przysadkę mózgową, oczy, głowę i móżdżek.

oznaczający: To czakra, którą prawie każdy zna. Trzecie oko jest uważane za miejsce intuicji i pozwala przejrzeć wszystkie iluzje. I nie chodzi tylko o duchową wizję, ale także o twoją wyobraźnię i twórcze umiejętności wizualizacji.

Ci, którzy mają zrównoważoną czakrę trzeciego oka, mają aktywną wyobraźnię, jasne myśli i bystry umysł, dobre wyczucie kierunku i są bardzo intuicyjne. Posiadamy zdolność widzenia poza fizyczność i rozwijamy tak zwany szósty zmysł.

Ametyst z kamienia czakry trzeciego oka - otwórz trzecie oko poprzez kamienie lecznicze i medytację

kolor: Indygo

element: Lekki

Uzdrawiające kamienie: wszystkie kamienie w kolorze ciemnoniebieskim lub indygo, np. ametyst, sodalit, kordieryt, lazulit, szafir, spinel

gruczoł: Szyszynka

Części ciała: Oczy, uszy, zatoki, uszy i dolny mózg

Tom: Om

Jeśli jest zablokowany: Możesz mieć trudności z dostępem do swojej intuicji, zaufaniem swojemu wewnętrznemu głosowi, zapamiętaniem ważnych faktów lub nauczeniem się nowych umiejętności. Martwisz się i nie możesz zaplanować swojej przyszłości. A jeśli twoje dolne czakry są niezrównoważone, prawdopodobnie twoje trzecie oko również jest zablokowane. Blokada trzeciego oka wiąże się z różnymi problemami, w tym z depresją, lękiem, słabą oceną sytuacji, słabą wyobraźnią, brakiem koncentracji i problemami z pamięcią. Objawy fizyczne to ból głowy, zawroty głowy, problemy ze snem, zaburzenia uszu, oczu i układu nerwowego.

czakra trzeciego oka poprzez medytację otwarty kolor indygo

Jak możesz otworzyć trzecie oko?? Aby napełnić energią czakrę trzeciego oka, należy skoncentrować się na odpuszczaniu i życiu w „tu i teraz”. Ważne jest, aby stworzyć przejście do emocji i intuicji. Możliwości otwarcia trzeciego oka obejmują ukierunkowaną medytację czakry brwi, użycie kamieni leczniczych i aromaterapii.

Pozycje jogi, które to umożliwiają: Dziecko (Balasana), delfin (Shishumarasana), orzeł (Garudasana)

Olejki eteryczne do czakry trzeciego oka: Na wizjonerską, promującą świadomość czakrę brwiową można wpłynąć za pomocą pachnącego olejku nałożonego na czoło lub przez zwykłą dyfuzję i inhalację. olejek rozmarynowy otwiera śpiące trzecie oko, podczas gdy Prawdziwy rumianek ta wizjonerska czakra stabilizuje się i skupia. kadzidło lub sandałowy są dobrym wyborem do wzmocnienia otwartej i zrównoważonej czakry.

Czakra korony (Sahasrara)

Kwiat lotosu o tysiącu płatkach, czakra korony, jako tatuaż na łopatce

Lokalizacja: Najwyższy punkt głowy

oznaczający: Czakra korony jest jedną z tych energii, którą trudno wyjaśnić. Znana w sanskrycie jako Sahasrara lub czakra „kwiatu lotosu o tysiącu płatkach”, czakra korony jest centrum oświecenia i reprezentuje nasze duchowe połączenie z naszym wyższym ja, innymi i boskością.Jest bramą do wszechświata.

Zrównoważona czakra korony jest celem każdej duchowej ścieżki. Możesz myśleć o tym jako o buddyjskiej koncepcji osiągnięcia nirwany.

kolor: Fioletowy do białego

element: Nie

Uzdrawiające kamienie: Wszystkie fioletowe lub białe kryształy, np. selenit, biały kwarc, lepidolit

gruczoł: Przysadka mózgowa

Części ciała: Górny mózg i układ nerwowy

Tom: Nie

Jeśli jest zablokowany: Zablokowanie czakry korony może wywołać poczucie izolacji lub wewnętrznej pustki – w zasadzie uczucie depresji i wyobcowania. Fizycznie blokada objawia się trudnościami w zasypianiu i utrzymaniu snu.

Pozycja jogi dla czakry korony drzewa Vrikshasana

W przeciwieństwie do innych czakr, czakra korony jest często całkowicie otwierana tylko przez specjalne ćwiczenia jogiczne lub medytacyjne lub w określonych momentach. Jednak być może poprzez codzienną praktykę – od medytacji, modlitwy, po chwile ciszy i wdzięczności – możesz zasmakować tego, aby przeżyć te chwile duchowego połączenia.

Pozycje jogi, które to umożliwiają: Stanie na głowie, drzewo (Vrikshasana), Savasana

Olejki eteryczne do czakry korony:  Dyfuzor zapachowy, który rozprowadza przyjemne zapachy w pomieszczeniu, to najlepszy sposób na aktywację bardzo wrażliwej czakry korony. Ostre i słodkie Lavandin oraz Palisander stymulować słabą czakrę korony, podczas gdy neroli lub wanilia działają uspokajająco. kadzidło pomaga wspierać harmonijnie wibrującą czakrę korony.

Siedem czakr powinno być w harmonii, aby człowiek był zdrowy i czuł się dobrze

Zharmonizuj siedem czakr i osiągnij oświecenie

Chociaż każda czakra ma swoją własną charakterystykę, uważa się, że wszystkie siedem czakr działa jako system. Oznacza to, że jeśli ktoś jest zaniepokojony, wpływa to na resztę. Więc kiedy masz oznaki wielu zablokowanych czakr, po prostu wiedz, że jest to całkowicie normalne – i każda dobra lekcja jogi lub uzdrowiciel będzie pracował, aby je zrównoważyć, aby energia praniczna od stóp do głów bez blokad i zakłóceń Stopa mogła płynąć.