Na zdrowie

Samodzielnie przygotuj środki do dezynfekcji rąk: przepisy, ale także ostrzeżenia

Mycie rąk to jeden z najlepszych sposobów na powstrzymanie rozprzestrzeniania się zarazków i wirusów oraz upewnienie się, że nie zachorujesz. Jeśli jednak nie masz dostępu do mydła i czystej wody lub jesteś poza domem, dobrym pomysłem jest użycie środka dezynfekującego do rąk, aby chronić swoje zdrowie. Jak już wiesz, żel dezynfekujący jest wszędzie wyprzedany. Ale nie martw się – możesz sam zrobić dezynfekcję rąk ze składników, które (być może) już masz w domu.

Zwróć uwagę na dobrą higienę podczas produkcji

Żel do dezynfekcji rąk sam zrób prosty przepis

Upewnij się, że narzędzia, których używasz do mieszania, są odpowiednio zdezynfekowane, w przeciwnym razie możesz zanieczyścić całość. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca również pozostawienie środka dezynfekującego na co najmniej 72 godziny po przygotowaniu. To z pewnością zabije wszelkie bakterie, które mogły zostać wprowadzone podczas procesu mieszania.

(Aby powtórzyć to jeszcze raz: Nic nie działa lepiej niż mycie rąk. Środek do dezynfekcji rąk – nawet prawdziwy, profesjonalnie wykonany – powinien być zawsze ostatecznością).

Jeśli chcesz samodzielnie zrobić środki do dezynfekcji rąk, możesz wypróbować następujące dwa przepisy. Pierwszy to przepis, który możesz zrobić z rzeczy, które prawdopodobnie już masz, aby był skuteczny w sytuacjach awaryjnych. Drugi przepis jest bardziej skomplikowany, ale łatwy do wykonania, jeśli masz możliwość robienia zakupów i planowania z wyprzedzeniem.

Zawartość alkoholu jest ważna dla jego skuteczności

Środek do dezynfekcji rąk musi zawierać ponad 60 procent alkoholu

Potrzebny będzie alkohol do nacierania (alkohol izopropylowy) lub 96% etanol. Według „Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom” mieszanka dezynfekująca musi zawierać co najmniej 60 procent alkoholu nacierającego, aby była skuteczna. Butelka z 99-procentowym alkoholem izopropylowym to najlepsze, czego możesz użyć. Wódka i whisky to 40% objętości, czyli za mało.

Przepis na żel do dezynfekcji rąk:

Zrób własny żel do dezynfekcji rąk z aloesem

Alkohol izopropylowy

Żel aloesowy

Olejek z drzewa herbacianego

Wymieszaj 3 części alkoholu izopropylowego z 1 częścią żelu Aloe Vera. Dodaj kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, aby środek dezynfekujący miał przyjemny zapach. Alternatywnie możesz również użyć soku z cytryny.

Receptura środka dezynfekującego WHO:

Przygotuj środki dezynfekujące samodzielnie w formie sprayu zgodnie z WHO

Mieszanka aloesowa jest skuteczna, ale aloes będzie lepki do skóry. Oto przepis, który jest mniej lepki i mocniejszy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca następującą formułę dla dużych ilości środka do dezynfekcji rąk:

400 ml alkoholu izopropylowego

2 łyżeczki gliceryny 98%

1 łyżka wody utlenionej 3%

60 ml wody destylowanej (lub przegotowanej, a następnie schłodzonej)

Butelka z rozpylaczem 500 ml

Wymieszaj 400 ml alkoholu izopropylowego z 2 łyżeczkami gliceryny. Gliceryna jest ważnym składnikiem, ponieważ zapobiega wysuszaniu rąk przez alkohol. Jeśli i tak nie możesz znaleźć gliceryny, kontynuuj resztę przepisu, pamiętając o zwilżeniu rąk po zastosowaniu środka dezynfekującego.

Dodaj 1 łyżkę wody utlenionej, a następnie 60 ml wody destylowanej lub przegotowanej (następnie schłodzonej). (Jeśli pracujesz z mniej stężonym roztworem alkoholu do nacierania, użyj znacznie mniej wody; pamiętaj, że co najmniej dwie trzecie końcowej mieszanki musi być alkoholem).

Napełnij roztwór do butelek z rozpylaczem – to nie jest żel, ale spray. Możesz również zwilżyć nim ręcznik papierowy i użyć go jako chusteczki. Jeśli chcesz, możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego.

Tutaj możesz kompletny przewodnik od WHO do produkcji środków dezynfekujących przeczytaj w języku angielskim.

Eksperci ds. Zdrowia odradzają robienie domowych środków do dezynfekcji rąk

Żel do dezynfekcji rąk sam wykonuj środki higieniczne przeciwko koronawirusowi

Jednak pracownicy służby zdrowia zdecydowanie odradzają samodzielne robienie środków dezynfekujących. Specjaliści zwracają uwagę, że produkt DIY może podrażnić skórę, jeśli zostanie wykonany nieprawidłowo.

„Martwię się, że ludzie sami wytwarzają środek do dezynfekcji rąk, ponieważ trudno będzie upewnić się, że poziom mocy i rozcieńczenia są prawidłowe” – powiedział Daniel Parker, adiunkt zdrowia publicznego na Uniwersytecie Kalifornijskim..

Aby był skuteczny, środek do dezynfekcji rąk musi zawierać co najmniej 60 procent alkoholu, stwierdzają amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Jeśli nie zostanie wykonany w ten sposób, może być nieskuteczny lub niebezpieczny.

Aby środek do dezynfekcji rąk był skuteczny, musi zawierać co najmniej 60 procent alkoholu

Oprócz składników, które producenci umieszczają w środkach do dezynfekcji rąk w celu zabicia zarazków, produkty te zawierają również środki ochronne, które chronią skórę konsumenta przed silnym działaniem alkoholu. Jeśli nie mają niezbędnych emolientów, które można znaleźć w produktach sprzedawanych w sklepie, możesz narazić się na uszkodzenie skóry, powiedziała The Guardian Sally Bloomfield, profesor w London School of Hygiene and Tropical Medicine. Jeśli więc chcesz samodzielnie zrobić środki do dezynfekcji rąk, powinieneś zwrócić uwagę na odpowiednie proporcje i składniki.

Nie martw się, jeśli nie możesz dostać w swoje ręce komercyjnego środka dezynfekującego. Bez względu na wszystko, najlepszą praktyką higieniczną jest prawidłowe mycie rąk. Dokładne mycie rąk mydłem przez co najmniej 20 sekund może zapobiec przeniesieniu koronawirusa, powiedział Parker. Jeśli środek dezynfekujący jest twoją jedyną opcją, pamiętaj, aby prawidłowo używać żelu. Dowiedz się, jak prawidłowo dezynfekować ręce w tym przewodniku z praktycznym filmem od WHO: