Na zdrowie

Samodzielne szycie ochraniaczy: 3 wzory masek oddechowych, które dobrze dopasowują się do kształtu twarzy

Temat „samego szycia ochraniaczy” jest bardzo kontrowersyjny. Podczas gdy adwokaci przysięgają na maskę chirurgiczną jako środek ochronny, Światowa Organizacja Zdrowia i rząd federalny odradzają noszenie maski na twarz. Ochraniacz na usta ma sens tylko wtedy, gdy jesteś chory. Mimo to respirator jest opcją dla tych, którzy chcą za jego pośrednictwem okazać solidarność. A kto wie, może samodzielnie wykonana maska ​​​​do oddychania z filtrem mogłaby odfiltrować przynajmniej część patogenów. Pokażemy Ci trzy wzory masek oddechowych: jeden na maskę chirurgiczną z zakładkami i gumkami, jeden ze szwem pośrodku i maskę do oddychania z gumkami zamiast gumek. Który z nich najlepiej pasuje do kształtu twarzy i jak prawidłowo zakładać i zdejmować maskę oddechową – wyjaśnimy to w artykule.

Samodzielne szycie maski na twarz: Wzór na maskę chirurgiczną z fałdami i gumkami

Wzór ochrony jamy ustnej i instrukcje samodzielnego szycia chirurgicznej maski oddechowej z fałdami

Chirurgiczne maski oddechowe mają inny cel: nie są przeznaczone do ochrony chirurga, ale pacjenta przed wirusami i bakteriami. Te wyjątkowe maski oddechowe są przymocowane do uszu za pomocą elastycznych taśm. Fałdy zapewniają, że ochraniacz na zęby lepiej dopasowuje się do kształtu twarzy. Maska z samodzielnie wykonanej tkaniny może oczywiście nie zapewniać takiej samej ochrony. Ma też jedną zasadniczą wadę: jeśli chcesz samodzielnie uszyć maskę na twarz, powinieneś użyć tylko jednej warstwy materiału. Oznacza to, że nie można zintegrować filtra. Kolejnym argumentem przeciwko masce chirurgicznej wykonanej z tkaniny jest konieczność ponownego prasowania zagnieceń po każdym praniu. Maska z tkaniny z gumkami i fałdami ma również zalety: można ją szybko zakładać i zdejmować bez konieczności dotykania twarzy brudnymi rękami lub samej maski. Jest całkiem wygodny w noszeniu i oddychający. Oznacza to, że w przeciwieństwie do innych masek z filtrami możesz bez problemu wdychać i wydychać powietrze.

Sam uszyj maskę z tkaniny

Na maskę nadają się różne tkaniny. Polar sprawdza się w tym celu. Niezależnie od tego, jaki rodzaj tkaniny wybierzesz, upewnij się, że można ją prać w temperaturze 90 stopni. Bo żeby zdezynfekować maskę oddechową, trzeba ją wyprać w 90 stopniach, a następnie wyprasować. Jeśli chcesz samodzielnie uszyć maskę, wydrukuj wzór i użyj go jako szablonu. Potrzebne są jeszcze następujące materiały: tkanina, gumki, najlepiej płaskie, oraz maszyna do szycia. Możesz również uszyć maskę ręcznie, ale upewnij się, że szew jest jak najbardziej ciasny.

Stwórz swój własny respirator FFP3: W ten sposób możesz doposażyć maskę do nurkowania w filtr P3!

Samodzielne wykonywanie ochraniaczy na usta Instrukcje szycia masek chirurgicznych z fałdami

Najpierw wytnij szmatkę o szerokości 18 cm i długości 36 cm. Następnie wyprasuj w tkaninę cztery równomiernie rozmieszczone fałdy o głębokości 1,5 cm. Umieść tkaninę na powierzchni roboczej. Niewłaściwa strona tkaniny jest skierowana do góry. Zszyj materiał na górze i na dole i przypnij wzmocnienia krawędzi za pomocą igieł. Następnie przypnij gumki igłami i przyszyj je po obu stronach maski oddechowej.

Samodzielne wykonywanie ochraniaczy na usta Instrukcje i wzory masek chirurgicznych z fałdami

Noś maskę maksymalnie 2 godziny dziennie. Wymień ją na nową maskę oddechową po 2 godzinach. Staraj się chwytać ochraniacz tylko za gumki. Wieczorem umyj i wyprasuj wszystkie używane maski w temperaturze 90 stopni.

Sam uszyj maskę na twarz: Wzór na maskę oddechową ze szwem pośrodku

Wzór maski na twarz i instrukcje samodzielnego szycia

Druga maska ​​​​do oddychania ze szwem pośrodku pochodzi od masek przeciwpyłowych, które ludzie noszą na festiwalach takich jak Coachella czy Burning Man. Twój wykrój jest o wiele prostszy. Ta maska ​​oddechowa ma tę zaletę, że można zintegrować drut u góry. Tak wygląda maska ​​na nos. Maska oddechowa ma jeszcze jedną zaletę: można ją uszyć z dwóch warstw tkaniny, a nawet zrobić worek filtrujący.

Wzór ochraniacza na usta do maski oddechowej ze szwem pośrodku

Jeśli chcesz samodzielnie uszyć tę maskę, potrzebujesz wzoru, tkaniny na zewnętrzną warstwę tkaniny, tkaniny na dolną warstwę tkaniny i ewentualnie wybranego filtra. Wytnij 2 kawałki z każdej tkaniny. Zszyj górę z dolnymi kawałkami tkaniny, a następnie zszyj górne kawałki tkaniny razem.

Wzór maski na twarz i instrukcje szycia krok po kroku

Wytnij dwa kawałki o długości 17 cm z płaskich gumek i umieść je w wzmocnieniach bocznych krawędzi. Umieść drut na górze i przyszyj go do wzmocnienia krawędzi.

Samodzielnie stwórz ochraniacze na usta: wzory masek oddechowych z fałdami i opaskami na głowę

Wzór ochrony ust i instrukcje samodzielnego przyszycia respiratora z workiem filtracyjnym

Trzecia maska ​​jest podobna do respiratora chirurgicznego, ale ma kieszeń filtracyjną z tyłu i jest przymocowana do głowy za pomocą pasków na głowę. Ten wariant można łatwo dopasować do własnego kształtu twarzy. Potrzebujesz: tkaniny na warstwę zewnętrzną, na przykład bawełny odpornej na gotowanie, tkaniny oddychającej na warstwę wewnętrzną, na przykład polar i dwie tasiemki, elastyczne lub nie.

Zrób sobie ochraniacze na usta Wzory masek z fałdami i wstążkami

Z reguły, podobnie jak w przypadku respiratora chirurgicznego, najpierw trzeba wyciąć z materiału wierzchnią warstwę i wyprasować zagniecenia w materiale. Następnie przepikuj końce materiału i przyszyj dolną warstwę materiału do górnej. Wytnij otwór w środku wewnętrznej warstwy tkaniny. Potem pozostaje tylko przyszyć opaski.

Sam uszyj maskę i zamocuj ją za pomocą pasków z tkaniny

Gotowy respirator z tkaniny można zawiązać wokół uszu lub głowy. Dobrze dopasowuje się do twarzy, ale może być konieczne ponowne zawiązywanie opaski kilka razy dziennie. Ogólnie rzecz biorąc, w porównaniu z innymi wariantami jest znacznie mniej wygodny w noszeniu i bardziej nadaje się na zakupy lub na krótki spacer z psem. Możesz połączyć tę maskę oddechową z filtrem HEPA. Możesz też pozostawić mokre chusteczki do wyschnięcia, a następnie użyć ich jako filtrów. Papier kuchenny jest również wielokrotnie zalecany jako odpowiedni filtr, ale czy rzeczywiście filtruje powietrze, pozostaje wątpliwe.

Nawet jeśli nosisz maskę na twarz, ważne jest, aby nie zapomnieć o innych środkach ochronnych. Bardzo ważne jest dokładne mycie rąk przez co najmniej 20 sekund przed założeniem, a następnie zdjęciem maski. Nie zapomnij zachować odległości co najmniej 2 metrów od innych osób. Nie dotykaj twarzy podczas noszenia maski oddechowej. Nie zdejmuj maski, aby jeść lub palić. Wymieniaj maskę z tkaniny co 2 godziny. Umyj maski oddechowe pod kątem 90 stopni i wyprasuj je w celu dezynfekcji. Wzory przeznaczone są wyłącznie dla osób pełnoletnich. Dzieci i niemowlęta raczej nie powinny nosić maseczki na twarz. Zawsze zasięgnij porady władz lokalnych i lekarza rodzinnego, czy powinieneś nosić maskę na twarz.