Na zdrowie

Popraw czynność płuc za pomocą ćwiczeń oddechowych – naucz się prawidłowo oddychać i zwiększ objętość płuc

Zwiększając pojemność płuc, możesz również poprawić ich funkcjonowanie, czyniąc je silniejszymi i mniej podatnymi na infekcje. Pojemność płuc to objętość powietrza, którą poszczególne płuca mogą zatrzymać podczas głębokiego wdechu. Około połowy lat 20. stopniowo zaczyna się zmniejszać, ponieważ mięśnie również stają się słabsze.

Poprawić pracę płuc i wzmocnić przed bakteriami i wirusami

Jeśli jednak regularnie wykonujesz orzeźwiające ćwiczenia oddechowe, aby wzmocnić płuca, a tym samym zwiększyć objętość płuc, możesz znacznie opóźnić ten proces. Zebraliśmy kilka odpowiednich ćwiczeń, dzięki którym możesz delikatnie, ale skutecznie poprawić objętość płuc. Może to nie tylko chronić płuca przed poważną chorobą wywoływaną przez koronawirusa, ale także przed innymi infekcjami. Ale bądź ostrożny: Zamień ćwiczenia płuc na wzmocnienie nie respirator lub inne środki ochronne!

Poprawa funkcji płuc – profilaktycznie i po infekcji

Popraw pracę płuc i zapobiegaj infekcjom i chorobom płuc

Nawiasem mówiąc, możesz również skorzystać z ćwiczeń oddechowych, jeśli dochodzisz do siebie po Covid-19 lub innej infekcji płuc i chcesz wesprzeć swoje płuca. W tym przypadku jednak ważne jest, aby nie przesadzać. Twoje płuca mogą być poważnie osłabione i nie powinny być przeciążone. Dlatego wskazane jest opracowanie odpowiedniego programu z lekarzem.

Płuca poprawiają się przed i po infekcji i zapaleniu

Więc jeśli chcesz pomóc swoim płucom goić się po infekcji, ważne jest, aby upewnić się, że są one rzeczywiście gotowe.

 • Dopiero po zakończeniu codziennych zadań, ale nie wcześniej niż 7 dni po wyzdrowieniu, możesz rozważyć wykonanie ćwiczeń płucnych i ćwiczeń, które poprawią czynność płuc.
 • Zacznij od lekkich ćwiczeń i stopniowo zwiększaj. Normalne bieganie to najlepszy sposób na rozpoczęcie, początkowo tylko 5 minut. W ciągu najbliższych kilku dni najpierw zwiększaj czas trwania o 10% za każdym razem.
 • Później, a dokładniej, jak już będziesz mógł chodzić przez 30 minut bez żadnych problemów, stopniowo zwiększaj też tempo.
 • Przechodząc do ćwiczeń poprawiających pojemność i funkcjonowanie płuc, zacznij od jednego lub dwóch ćwiczeń i nie więcej niż dwa do trzech powtórzeń, maksymalnie cztery do pięciu razy dziennie. Stopniowo zwiększaj liczbę ćwiczeń oddechowych i powtórzeń. Nie obciążaj płuc nadmiernie!

Popraw czynność płuc za pomocą ćwiczeń

Ćwicz płuca za pomocą balonu

Popraw czynność płuc poprzez pompowanie balonów

Tak naprawdę! Prosty balon to idealne narzędzie, jeśli chcesz zwiększyć objętość płuc. Jestem pewien, że już wiesz, co robić. Napompuj balon jak zwykle, najlepiej długimi oddechami. Wypuść powietrze z balonu i napompuj go ponownie. Możesz to powtórzyć kilka razy.

Zdmuchnij papier

Popraw funkcję płuc, zdmuchując papier

Połóż przed sobą papier, chusteczkę, papier kuchenny lub papier toaletowy na gładkiej powierzchni (np. na stole). Następnie spróbuj go zdmuchnąć. Możesz zwiększyć poziom trudności, przesuwając papier lub szmatkę coraz dalej od siebie, tak że musisz mocniej dmuchać, aby go przenieść.

Wzmocnij czynność płuc dzięki głębokiemu oddychaniu w jamie brzusznej

Oddychanie brzuszne w pozycji leżącej, aby wzmocnić przeponę

Oddychanie brzuszne jest również nazywane oddychaniem przeponowym lub oddychaniem brzusznym i najlepiej wykonywać je w pozycji leżącej lub w zrelaksowanej pozycji siedzącej. Ten trening płuc polega na głębokim oddychaniu do żołądka. Klatka piersiowa nie unosi się jak zwykle, ale brzuch wybrzusza się na zewnątrz. Na początku niektórzy ludzie mają trudności z kontrolowaniem „ścieżki” powietrza, którym oddychają. Pomocne może być położenie dłoni na brzuchu i wizualizacja, jak oddychasz przy Twojej dłoni. Wdychaj przez nos i wydychaj przez usta przez 2 sekundy. Dzięki temu ćwiczeniu oddechowemu możesz zatem poprawić czynność płuc, ponieważ cała przestrzeń płucna jest naprawdę wypełniona powietrzem, dzięki czemu aktywowane są wszystkie mięśnie odpowiedzialne za oddychanie. Czyli ćwiczenie, dzięki któremu ćwiczysz mięśnie oddechowe.

Popraw czynność płuc - trenuj mięśnie dróg oddechowych oddychając przeponowo

Membrana przejmuje również około 80% wymiany gazowej. Pomaga więc wchłonąć wystarczającą ilość tlenu i wydalić dwutlenek węgla. Ponieważ elastyczność płuc zmniejsza się po infekcji płuc, ta wymiana jest zaburzona. Ćwiczenia takie jak to są świetnym sposobem na przeciwdziałanie temu i poprawę funkcji płuc.

Popraw czynność płuc poprzez powolne oddychanie

Dłuższe utrzymywanie dróg oddechowych i wzmacnianie ich poprzez powolne oddychanie

Jeśli nadal masz trudności z opisanym powyżej oddychaniem brzusznym, możesz najpierw wytrenować oddychanie z tym wariantem, a także poprawić pracę płuc. Podczas tego ćwiczenia oddechowego możesz przyjąć dowolną wygodną pozycję. Następnie wdychaj powoli przez nos. Skieruj usta tak, jakbyś miał na coś dmuchnąć i powoli wydychaj powietrze przez usta. Ważne jest, aby wydech trwał co najmniej dwa razy dłużej niż wdech. Jest to zatem zaletą, jeśli liczysz sekundy podczas wdechu.

Oddychaj powoli – wdech przez nos, wydech przez usta

Ale w jaki sposób to ćwiczenie może poprawić czynność płuc? Biorąc długie oddechy, zapewniasz, że drogi oddechowe pozostają dłużej otwarte. Sprawia to, że płuca pracują łatwiej i poprawia się również wymiana między tlenem a dwutlenkiem węgla. W ten sposób możesz również zwiększyć nasycenie tlenem. Jedną z pierwszych rzeczy, które zdarzają się w przypadku infekcji koronowej, jest pogorszenie oddychania, a w rezultacie saturacja tlenem.

płuco & Sprawność fizyczna – ziewanie i uśmiech

Poprawa funkcji płuc poprzez ćwiczenia ziewania i uśmiechania się oraz wzmacnianie mięśni

Dzięki temu ćwiczeniu bardzo dobrze trenujesz również przeponę, co może poprawić czynność płuc. Zwłaszcza jeśli po infekcji nadal masz problemy z oddychaniem, to ćwiczenie oddechowe może pomóc w leczeniu płuc. Wzmacnia nie tylko płuca, ale także mięśnie ramion i ramion.

Usiądź prosto i upewnij się, że plecy też są wyprostowane. Rozciągnij ręce do boków na poziomie ramion. Powinieneś czuć napięcie w mięśniach pleców. W tej pozie ukształtuj usta tak, jakbyś ziewał. Następnie opuść ręce i połóż je na lub z boku ud. Podczas tego ruchu uformuj usta w uśmiech.

Nuć podczas wydechu

Oddychaj dźwiękiem Om i wzmacniaj drogi oddechowe

Możesz poprawić pobieranie tlenu, nucąc przy każdym oddechu. Wystarczy proste „mmm” lub „ommm”, jak w jodze. Ale możesz również wybrać inne brzęczące dźwięki.

Usiądź prosto i połóż obie ręce po bokach podbrzusza. Zamknij usta i przyłóż język do podniebienia. Zachowaj tę postawę nawet podczas oddychania. Następnie weź głęboki oddech, szczególnie powoli, przez nos do żołądka. Powinieneś poczuć, jak twoje dłonie rozszerzają twój żołądek. Upewnij się, że ramiona pozostają zrelaksowane i nie unoszą się podczas oddechów. Gdy tylko poczujesz, że twoje płuca są całkowicie wypełnione powietrzem, zacznij powoli wydychać powietrze, dodając wspomniany już brzęczący dźwięk. Powtórz to kilka razy.

Popraw czynność płuc dzięki ćwiczeniom oddechowym w pozycji leżącej

Zrób wdech do żołądka leżąc na brzuchu, a następnie wydychaj przez nos

Możesz również użyć tego ćwiczenia do treningu mięśni oddechowych i poprawy funkcji płuc. Przypomina to oddychanie brzuszne, tyle że tym razem jesteś na brzuchu i oddychasz tylko przez nos.

Połóż się na brzuchu i głowę na ramionach. Daje to płucom wystarczającą swobodę ruchu, aby mogły oddychać. Zamknij usta i przyłóż język do podniebienia. Wdychaj powoli i głęboko przez nos. Upewnij się, że oddychasz w brzuch i skoncentruj się na tym, jak żołądek wybrzusza się, naciskając na ziemię. Po całkowitym napełnieniu płuc powietrzem ponownie powoli wydychaj powietrze przez nos. Oddychaj przez około minutę.

Oddychaj w dolnym obszarze żeber

Oddychaj w okolicy dolnych żeber podczas siedzenia, aby wzmocnić płuca

Usiądź prosto na krześle z rękami po bokach ud. Podczas powolnego wdechu przez nos upewnij się, że oddychasz tylko dolną częścią klatki piersiowej. Ramiona pozostają luźne i rozluźnione i nie poruszają się razem z nimi. Zrób wdech i wydech 10 razy i powtórz ćwiczenie trzy razy dziennie, aby poprawić czynność płuc.

Oddychaj stojąc z lekką gimnastyką

Popraw pracę płuc za pomocą ćwiczeń oddechowych - wyprostuj ramiona i stań na palcach

Drogi oddechowe mogą również ładnie się otworzyć podczas tego przydatnego ćwiczenia. Jeśli szukasz ćwiczeń oddechowych dla dzieci, możesz rozważyć między innymi je – oczywiście najlepiej na świeżym powietrzu na świeżym powietrzu. Stań prosto, stopy blisko siebie, ramiona luźno opadają i głowa luźno do przodu. W tej pozie wydychaj całe powietrze z płuc. Podczas powolnego wdechu w następnym kroku podnieś ręce wyciągnięte w bok, a następnie dalej nad głowę. W ostatniej fazie (od rąk wyciągniętych na bok do rąk wyciągniętych do góry) również stajesz na palcach (stań na palcach). Zrób to wszystko do tyłu, powoli wydychając powietrze. Powtórz ćwiczenie oddechowe 10 razy, ponownie trzy razy dziennie.

Ćwiczenia wytrzymałościowe to także ćwiczenia oddechowe!

Wzmocnij oskrzela sportami wytrzymałościowymi i ćwiczeniami

Ćwiczenia wytrzymałościowe oczyszczają płuca i zapobiegają infekcji, zmniejszając ryzyko. Zatem każdy rodzaj ćwiczeń wytrzymałościowych jest również ćwiczeniem oddechowym, ponieważ oddychanie jest przyspieszone, wymiana substancji ulega poprawie, a mięśnie oddechowe są wzmocnione. Jednocześnie robisz coś dobrego dla całego ciała. Jogging lub szybki spacer, pływanie, aerobik, jazda na rowerze są dobrze dopasowane i popularne. Aby trening był naprawdę korzystny dla płuc, należy nauczyć się prawidłowo oddychać. Upewnij się, że zawsze wdychasz powietrze przez nos, a wydech tak głęboko, jak to możliwe, przez usta. Zapobiega to również niewygodnym szwom bocznym, ponieważ nos ma możliwość ogrzania wdychanego powietrza. Na początku ten rodzaj oddychania może być dla Ciebie trudny, ale przy odrobinie praktyki szybko się do niego przyzwyczaisz.

Kiedy należy unikać sportów i ćwiczeń oddechowych??

Przerwij terapię oddechową i ćwiczenia na duszność i odpoczynek

Chociaż ćwiczenia oddechowe mogą ogólnie poprawić czynność płuc, w niektórych przypadkach lepiej tego nie robić. Dotyczy to między innymi sytuacji, gdy obecnie cierpisz na infekcję, a Twoje płuca są już mocno obciążone. Więc powinieneś ich oszczędzić. Ćwiczenia oddechowe & Przerywasz ćwiczenia, gdy spełnione są następujące warunki:

 • Masz gorączkę.
 • Masz zadyszkę po przejściu na emeryturę.
 • Na trzepotanie serca lub ból w klatce piersiowej.
 • Kiedy dostaniesz zawrotów głowy.
 • Jeśli brakuje Ci tchu.
 • Jeśli masz obrzęk płuc.
 • Kiedy twoja skóra jest wilgotna i wilgotna.
 • W przypadku nadmiernych oznak zmęczenia i wyczerpania.
 • Jeśli bicie serca jest nieregularne.
 • Inne objawy, które uważasz za nagłe.

Nie wykonuj ćwiczeń płuc, jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort

Oprócz ćwiczeń istnieją inne sposoby, dzięki którym możesz poprawić swoje płuca i wzmocnić je. W poniższych artykułach dowiesz się, jak możesz pomóc oczyścić płuca i wzmocnić je poprzez odżywianie i zioła lecznicze:

Oczyszczanie płuc – wskazówki dotyczące fazy oczyszczania wspomagającego, aby wzmocnić nasz układ oddechowy

Wzmocnij swoje płuca dzięki odżywianiu – jakie produkty należy regularnie umieszczać w swoim menu

Wzmocnij płuca naturalnie ziołami i roślinami leczniczymi