Na zdrowie

Obniżenie poziomu cukru we krwi: domowe sposoby zapobiegania cukrzycy

Jeśli szukasz naturalnych sposobów na obniżenie poziomu cukru we krwi, masz kilka opcji. Podczas gdy cukrzyca dotyka miliony dorosłych na całym świecie, stan przedcukrzycowy dotyka o wiele więcej. Ten stan i ściśle związany z nim zespół metaboliczny mogą również prowadzić do cukrzycy typu 2, jeśli dana osoba nie zmieni diety i stylu życia. Dlatego w tym poście zebraliśmy kilka wskazówek, które możesz zastosować jako środek zapobiegawczy.

Obniż wysoki poziom cukru we krwi i zminimalizuj ryzyko

sprawdź wysoki poziom cukru we krwi zapisz wartości krwi

Dotyczy to również kobiet z cukrzycą ciążową (nietolerancją glukozy w czasie ciąży) lub osób ze sporadycznymi wahaniami poziomu cukru we krwi. Po zsumowaniu tych czynników wiele osób zastanawia się, jak radzić sobie z objawami wysokiego poziomu cukru we krwi. Na przykład, czy wiesz, że istnieją naturalne, nieinwazyjne sposoby na utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi? Poniższe domowe środki zaradcze stanowią dobry punkt wyjścia. Obejmuje to również niektóre zdrowe pokarmy obniżające poziom cukru we krwi, a także diety i suplementy, których należy unikać. Najpierw jednak powinieneś być w stanie rozróżnić różne formy cukrzycy.

puszki strzykawek z insuliną przeciw cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 1: W tym stanie, który lekarze nazywają cukrzycą młodzieńczą, trzustka produkuje niewiele insuliny lub nie produkuje jej wcale. Insulina jest hormonem, który umożliwia glukozie wnikanie do komórek i wytwarzanie energii. Ten typ występuje zwykle u dzieci poniżej 18 roku życia i jest stanem dożywotnim. Chociaż osoby z cukrzycą typu 1 muszą przyjmować insulinę, stosowanie zdrowych nawyków żywieniowych i innych naturalnych metod może obniżyć poziom cukru we krwi.

Cukrzyca typu 2: W przypadku cukrzycy typu 2 lub cukrzycy u dorosłych organizm nie reaguje na insulinę tak dobrze, jak powinien. Z biegiem czasu trzustka może nie produkować wystarczająco dużo. Ta forma jest zwykle spowodowana złą dietą i nawykami stylu życia. Jeśli cukrzyca typu 2 nie jest dobrze leczona poprzez dietę, ćwiczenia i inne zmiany stylu życia, może to prowadzić do dalszych komplikacji zdrowotnych.

Stan przedcukrzycowy: Osoby ze stanem przedcukrzycowym mają wyższy niż normalnie poziom cukru we krwi, ale nie mieszczą się w tym zakresie. Masz zwiększone ryzyko chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy typu 2. Przyjęcie zdrowego stylu życia często może odwrócić przebieg stanu przedcukrzycowego i przywrócić ludziom normalność.

Syndrom metabliczny: Ten stan obejmuje grupę czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo chorób serca, cukrzycy i udaru mózgu. Obejmuje to również wysokie ciśnienie krwi, nadmiar tłuszczu w talii, wysoki poziom trójglicerydów i nieprawidłowy poziom cholesterolu.

Podejmij środki zapobiegawcze

cukier biały w dwóch łyżkach na filiżance kawy

Ponieważ liczba przypadków cukrzycy typu 2 osiąga obecnie rozmiary pandemii na całym świecie, pracownicy służby zdrowia są bardzo zaniepokojeni nie bez powodu. Cukrzyca jest trudną do leczenia chorobą potencjalnie zagrażającą życiu. Ponadto może mieć znaczący wpływ na ogólną jakość życia pacjenta. Dobrą rzeczą jest jednak to, że ten stan wydaje się łatwy do uniknięcia. Istnieje wiele domowych i środków na wysoki poziom cukru we krwi, które nie tylko pomagają leczyć cukrzycę, ale także zapobiegają jej.

mężczyzna trzymający się za brzuch i wstrzykujący insulinę z powodu cukrzycy

Niezależnie od tego, czy masz cukrzycę, czy chcesz kontrolować wysoki poziom cukru we krwi, zdrowa dieta, dużo ćwiczeń i inne środki zdrowego stylu życia, jak opisano poniżej, są świetnymi naturalnymi sposobami na obniżenie poziomu cukru we krwi. Jednak zawsze skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz konkretną chorobę i chcesz wiedzieć, jak te środki mogą na Ciebie wpłynąć. Oto kilka przykładów:

Sport i ćwiczenia

sortowanie butów skakanka niższy poziom cukru we krwi aktywność fizyczna ćwiczenia odchudzanie

Pozostając aktywnym fizycznie, możesz kontrolować poziom cukru we krwi. Dotyczy to nie tylko osób z nadwagą. Badanie z 2017 roku wykazało, że u osób o normalnej wadze mniejsza aktywność fizyczna prowadzi do wyższego poziomu cukru we krwi. Dlatego bardzo pomocne może być zwiększenie aktywności fizycznej do około 150 minut tygodniowo przy umiarkowanych ćwiczeniach (około 30 minut dziennie, pięć dni w tygodniu). Ewentualnie krótkie skoki i intensywne treningi, a następnie spacery lub powolny jogging mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi na jeden do trzech dni.

Pozostań nawodniony

szklanka i butelka z wodą cytryna imbir i mięta

Picie wystarczającej ilości płynów jest również łatwym sposobem na obniżenie poziomu cukru we krwi. Kiedy jesteś odwodniony, spowoduje to koncentrację cukru we krwi i podniesienie poziomu glukozy. Najlepiej jednak unikać napojów gazowanych i słodkich. Zamiast tego wybierz wodę destylowaną z ćwiartką cytryny. Staraj się wypijać co najmniej osiem szklanek wody dziennie. Jednak ta ilość może również obejmować inne zdrowe napoje, które zapewnią nawodnienie, jednocześnie doprowadzając poziom cukru we krwi do normalnego poziomu. Pamiętaj też, aby nie pić więcej niż 1 litr na godzinę, aby nie obciążać nerek.

Schudnij rozsądnie

miska kawałków świeżych owoców glukometr do pomiaru poziomu glukozy we krwi odważniki środki zapobiegawcze cukrzycy

Badania pokazują, że umiarkowana utrata wagi może skutkować niższym poziomem cukru we krwi u osób z nadwagą i otyłością. W rezultacie pracownicy służby zdrowia często zalecają odchudzanie jako strategię leczenia cukrzycy typu 2. Tracąc od 5 do 10 procent masy ciała, osoby ze stanem przedcukrzycowym lub zespołem metabolicznym mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 58 procent. Jeśli interesuje Cię utrata kilku kilogramów i utrzymanie zdrowego wskaźnika masy ciała, możesz to zrobić na wiele sposobów.

Przestań palić

rzucić palenie jako logo wykonane z papierosów

Nikotyna w papierosach sprawia, że ​​organizm jest bardziej odporny na insulinę. Kiedy twoje ciało nie reaguje prawidłowo na insulinę, poziom cukru we krwi wzrasta. Badania pokazują, że palacze z cukrzycą potrzebują większej dawki insuliny, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Tak więc rzucając palenie, możesz dać swojemu organizmowi możliwość uniknięcia szkodliwych skutków wysokiego poziomu cukru we krwi. To tylko korzyść spośród wszystkich innych korzyści zdrowotnych wynikających z wyeliminowania tego złego nawyku.

Wysypiaj się, ale nie za dużo

wypoczęty mężczyzna leży uśmiechnięty obok budzika i tacy

Niektóre badania łączą brak snu z wyższym poziomem cukru we krwi. Co ciekawe, zarówno za mało, jak i za dużo snu może podnieść poziom cukru we krwi. W badaniu z udziałem ponad 4800 osób z cukrzycą typu 2 osoby, które spały mniej niż 4,5 godziny i więcej niż 8,5 godziny w nocy, miały wyższy średni poziom cukru we krwi przez 2 do 3 miesięcy niż ci, którzy spali od 6,5 do 7,4 godziny na dobę. Aby uzyskać najlepsze wyniki, powinieneś spać prawie 8 godzin każdej nocy.

Zdrowe odżywianie

warzywa liściaste szpinak sfigmomanometr świeżych owoców

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie, którzy prowadzą niezdrowy tryb życia, są znacznie bardziej podatni na wysoki poziom cukru we krwi niż ci, którzy pozostają sprawni i zdrowi. Staraj się więc nie pić zbyt dużo alkoholu ani nie jeść zbyt dużo niezdrowego jedzenia. Zdrowa dieta jest również jednym z najskuteczniejszych sposobów obniżenia poziomu cukru we krwi. Poniższe podstawowe zasady mogą ci w tym pomóc.

Unikaj pokarmów glikemicznych

niezdrowa żywność słodycze białe pieczywo z dużą zawartością cukru

Żyjemy w czasach, gdy prawie cała żywność jest rafinowana lub przetwarzana. Takie słodkie pokarmy powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi. Lista takich produktów obejmuje oczywiste produkty spożywcze, takie jak słodycze i przetworzoną żywność, taką jak biały chleb i makaron, białe ziemniaki i biały ryż. Na przykład biały chleb jest postrzegany jako prosty węglowodan. Dlatego organizm szybko je przetwarza i wchłania do krwiobiegu, powodując nagły wzrost poziomu cukru we krwi i wydzielania insuliny. Żywność o niższym indeksie glikemicznym obejmuje produkty pełnoziarniste, takie jak chleb pełnoziarnisty i brązowy ryż, a także warzywa nieskrobiowe, takie jak warzywa liściaste, brokuły, papryka i tym podobne.

Wybieraj chude białka i warzywa

Składniki do gotowania takie jak papryka czerwone mięso oliwa z oliwek sól pieprz

Jedz białka roślinne, takie jak fasola, rośliny strączkowe i orzechy. Dieta roślinna bogata w białko pomaga zachować zdrowie i zmniejsza ryzyko różnych chorób. Chociaż opowiadamy się za surową, wegańską dietą, rozumiemy, że nie każdy przyjmie ten styl życia. Jeśli chcesz spożywać produkty pochodzenia zwierzęcego, możesz wybrać chude białko, takie jak drób i ryby, zamiast czerwonego mięsa. Możesz również podzielić swoje porcje tak, aby składały się z połowy warzyw nieskrobiowych, ćwiartki chudego białka i ćwiartki węglowodanów złożonych o wysokiej zawartości błonnika.

świeże warzywa jarmuż pomidory awokado naturalne produkty obniżające poziom cukru we krwi

Wszystkie nieskrobiowe warzywa i owoce mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi. Jednak niektóre badania pokazują, że warzywa liściaste są szczególnie pomocne i mogą nawet zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2. Dodaj więc szpinak, jarmuż, boćwinę, kapustę lub kapustę musztardową do swojej ulubionej sałatki. Awokado ma również bardzo niską zawartość cukru i węglowodanów, co czyni je doskonałymi do kontrolowania poziomu cukru we krwi. Gruszki maślane zawierają również zdrowe, jednonienasycone tłuszcze, które według badań mogą poprawić poziom cukru we krwi.

zdrowe odżywianie żywność niski indeks glikemiczny brokuły migdały ryby chude białka

Orzechy są również wypełnione zdrowymi tłuszczami, ale mają niską zawartość węglowodanów. Mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi. W szczególności orzechy z drzew, takie jak migdały, orzechy nerkowca, orzechy włoskie i pistacje, poprawiają kontrolę poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Rośliny strączkowe, takie jak soczewica, ciecierzyca, fasola i groszek, są pokarmami bogatymi w błonnik i niskotłuszczowy. Jedno z badań wykazało, że ludzie, którzy jedli 3-4 porcje roślin strączkowych tygodniowo, mieli o 35 procent mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Inne pokarmy, których należy unikać

duży talerz z cheeseburgerami i smażonymi udkami z kurczaka z frytkami napoje słodzone fast foody

Jest kilka pokarmów, których powinieneś unikać, aby utrzymać normalny, stały poziom cukru we krwi. Unikanie cukru, który zwiększa poziom cukru we krwi, może wydawać się oczywiste. Mimo to jest ukryty w wielu produktach spożywczych, takich jak bekon, keczup i sok owocowy, i wymaga trochę pracy detektywistycznej, aby zostać zauważonym. Z tego powodu czytaj uważnie, co jest na etykiecie i unikaj żywności i napojów z dodatkiem cukru. Według wielu badań dieta wysokotłuszczowa, zwłaszcza tłuszcze nasycone, może zwiększać poziom cukru we krwi. Trzymaj się umiarkowanego spożycia zdrowszych nienasyconych tłuszczów, takich jak te znajdujące się w oliwie z oliwek i awokado, i śledź całkowite spożycie tłuszczów, aby kontrolować poziom cukru we krwi.

Naturalne produkty obniżające poziom cukru we krwi

koreański korzeń żeń-szenia obniża poziom cukru we krwi

Niektóre suplementy, w tym zioła i witaminy, mogą naturalnie promować prawidłowy poziom cukru we krwi. Wiele badań pokazuje, że żeń-szeń może pomóc w zapobieganiu hiperglikemii i obniżeniu poziomu cukru we krwi. Chociaż potrzebne są dalsze badania, dodanie żeń-szenia do zdrowej diety może być korzystne dla kontroli poziomu cukru we krwi.

Nasiona i liście kozieradki zdrowe domowe sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi

Kozieradka może również pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Spróbuj spożywać 50 gramów sproszkowanych nasion kozieradki dwa razy dziennie, aby uzyskać ostateczny efekt. Badanie wpływu witaminy D na poziom cukru we krwi jest fascynujące. Badania pokazują, że osoby z niedoborem witaminy D mogą mieć wyższy poziom cukru we krwi i że przyjmowanie suplementu witaminy D może pomóc w normalizacji poziomu cukru we krwi.

Objawy wysokiego poziomu cukru we krwi

kobieta w łóżku budzi się z objawami cukru we krwi

Jeśli więc jesz zbyt dużo wyżej wymienionych produktów glikemicznych, nie ćwiczysz wystarczająco dużo, lub jeśli masz cukrzycę i nie przyjmujesz leku (insuliny), poziom cukru we krwi może wzrosnąć. Wysoki poziom cukru we krwi może być również skutkiem ubocznym niektórych leków. Jeśli jest to stan długotrwały lub powszechny, może powodować szkodliwe skutki, w tym uszkodzenie nerwów, naczyń krwionośnych i narządów. Miej więc oko na objawy wysokiego poziomu cukru we krwi, które mogą obejmować:

  • Nadmierne pragnienie
  • Szybkie zmęczenie
  • Utrata masy ciała
  • Rozmazany obraz
  • Zwiększone oddawanie moczu
  • bół głowy

Normalny poziom cukru we krwi waha się między 80 mg / dl a 200 mg / dl, w zależności od tego, kiedy ostatnio jadłeś. Rano, przed śniadaniem i po nocy bez jedzenia, zwykle jest najniższa. Innym ważnym wskaźnikiem jest poposiłkowy poziom cukru we krwi, mierzony około dwie godziny po posiłku. Poziom glukozy we krwi powyżej 100 mg/dl przy powstrzymywaniu się od jedzenia może wskazywać na stan przedcukrzycowy, natomiast powyżej 126 mg/dl za cukrzycę. Cukrzycę można potwierdzić testem hemoglobiny A1C, który mierzy średni poziom cukru we krwi w ciągu ostatnich dwóch do trzech miesięcy. Niebezpieczna hipoglikemia lub niski poziom cukru we krwi występuje również, gdy poziom glukozy we krwi spada poniżej 70 mg/dL.

Jak sprawdzić poziom cukru we krwi

dorosły mężczyzna nakłuł sobie palec hiperglikemia w próbce krwi

Oczywiście możesz samodzielnie sprawdzić swoje wartości w domu za pomocą glukometru. Jednak lekarz może dokładniej sprawdzić poziom cukru we krwi, umieszczając kroplę krwi na pasku testowym. Lekarze mogą również wykonać badanie moczu, ale nie jest to tak dokładne jak badanie krwi. Jednak test moczu może dokładniej zmierzyć twoje ketony. Jest to produkt uboczny wytwarzany przez organizm podczas spalania tłuszczu w celu uzyskania energii. Twoje ciało wytwarza ketony, gdy nie ma wystarczającej ilości insuliny, aby pomóc organizmowi wykorzystać cukier na energię. Najlepiej zapytać lekarza, czy potrzebujesz osobnego testu do pomiaru ketonów.