Na zdrowie

Noś rękawiczki jako ochronę przed wirusami: czy ma to sens i jak możesz zrobić je samemu z plastikowych toreb

W czasach pandemii wielu desperacko poszukuje najlepszej możliwej ochrony przed infekcją. Kupione i domowej roboty maski ochronne to tylko jeden z wariantów. Jednak niektóre osoby używają również jednorazowych rękawiczek, aby chronić się przed możliwym bezpośrednim kontaktem z koronawirusem. Jednak na dłuższą metę kupowanie nowych rękawic ochronnych może być kosztowne. W tym artykule chcielibyśmy powiedzieć, czy noszenie rękawiczek naprawdę pomaga i jak można je samemu wykonać.

Noś rękawiczki, aby chronić przed koroną – to coś przynosi?

Załóż rękawiczki i zrób to sam - przynosi coś i instrukcje DIY

Raz za razem zaleca się dokładne i częste mycie rąk. To jedyny sposób, aby naprawdę usunąć drobnoustroje z rąk i zminimalizować ryzyko infekcji. Jednak wielu chciałoby się dodatkowo zabezpieczyć, nosząc jednorazowe rękawiczki. Ale to coś przynosi?

Maski oddechowe przeciwko koronawirusowi można teraz oglądać codziennie. Ale eksperci niedawno wyjaśnili, że tak naprawdę nie chronią zdrowej osoby przed infekcją. Ale jest to skuteczne, gdy jesteś zarażony, ponieważ unikasz dalszego przenoszenia wirusa. Czy podobnie jest z rękawiczkami? Odpowiedź brzmi „tak”, bo w zasadzie oddajesz w ten sposób tylko drugą, sztuczną skórę. Ponieważ zakażenie Covid-19 przez skórę nie jest możliwe, taka bariera ochronna jest bezcelowa. Przeznaczenie rękawic ochronnych jest następujące:

Kiedy zakładać rękawiczki dla ochrony?

Noszenie rękawic ochronnych jest przydatne tylko podczas leczenia chorego

Powinny chronić osobę zdrową (np. ratownika medycznego) przed potencjalnie zakaźną osobą. Bezpośrednio po zabiegu rękawiczki są zdejmowane, aby nie dotykały skóry, a następnie natychmiast wyrzucane. I to jest problem, gdy nosisz rękawiczki na co dzień: nie są one wyrzucane wystarczająco często, a ryzyko infekcji nawet wzrasta.

Błędnie czujesz się chroniony i rzadziej myjesz ręce. Jednocześnie rękawice ochronne nie są wystarczająco często zmieniane. W rezultacie zbiera się jeszcze więcej zarazków. W pewnym momencie zapominasz też, że nie należy dotykać twarzy, a zarazki są szybko przenoszone w ten sposób, którego nie byłoby, gdybyś regularnie myła ręce.

Zdezynfekuj rękawice lub nie?

Rękawiczki jednorazowe są przydatne dla ratowników medycznych i lekarzy

Innym złym sposobem postępowania jest dezynfekcja i ponowne użycie rękawic ochronnych, które były już używane w celu zaoszczędzenia pieniędzy. Rękawiczki należy użyć raz, a następnie wyrzucić, jak sugeruje nazwa “rękawica jednorazowa”. Pamiętaj, że tworzysz niepotrzebne dodatkowe śmieci, których można było uniknąć, po prostu myjąc ręce.

Noś domowe rękawiczki

Warto nosić rękawiczki jako ochronę przed koronawirusem

Podczas epidemii ludzie bardziej cierpieli z powodu niepokoju. Każdy, kto czuje się bezpieczniej i lepiej dzięki masce ochronnej i rękawicom, może z nich korzystać, ale z ostrożnością: rękawice należy nosić tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Usuń je także JAK NAJSZYBCIEJ i do tego czasu nie dotykaj twarzy. Po wyrzuceniu rękawic ochronnych dokładnie umyj ręce zgodnie z zasadą 20 sekund.

Abyś nie musiał wydawać na to dużo pieniędzy, pokażemy Ci, jak samemu zrobić rękawiczki z plastikowych torebek.

Załóż rękawiczki i zrób je sam z plastikowych toreb

Zrób samemu rękawiczki ochronne z plastikowych torebek - Proste instrukcje dotyczące robienia

Plastikowe torby świetnie nadają się do robienia rękawic ochronnych w domu. Wystarczy, że położysz torebkę przed sobą dwiema warstwami jedna na drugiej i prześledzisz na niej kontur swojej dłoni długopisem. Następnie wytnij kontur dłoni nożyczkami nieco większymi niż ten, który został narysowany.

Przenieś kontur dłoni do plastikowej torby i wytnij go na własnoręcznie wykonane rękawiczki ochronne

Teraz umieść dwie warstwy plastikowych dłoni na ognioodpornej powierzchni i podgrzej krawędzie nisko końcówką żelazka (nie za długo, aby folia się nie stopiła). Po podgrzaniu tworzywo sztuczne topi się nieznacznie i obie warstwy łączą się ze sobą. Możesz również ręcznie przełożyć rękawiczki na folię za pomocą samodzielnie wykonanego szablonu z tektury a następnie ten sam szablon umieścić na folii jako zabezpieczenie podczas topienia.

Folie stapiają się z żelazkiem lub gorącym drewnem

Te instrukcje są jeszcze szybsze i łatwiejsze, jeśli zamiast nożyczek wycinasz kontur dłoni żelazkiem wypalanym w drewnie lub rozgrzanym nożem. Najlepiej wtedy użyć jako podstawy drewna. Trzymaj tępą stronę noża krótko w płomieniu, a następnie przesuwaj go wzdłuż konturu.

Inną opcją jest użycie rozgrzanego cienkiego drewna. Aby to zrobić, narysuj kontur dłoni zgodnie z powyższymi instrukcjami, podgrzej drewno w płomieniu i użyj go do dociśnięcia wzdłuż linii. Następnie wytnij rękawicę w niewielkiej odległości od zgrzanej krawędzi.