Na zdrowie

Nie dotykaj swojej twarzy! 5 wskazówek, jak przełamać ten nawyk!

Wraz z rozprzestrzenianiem się nowego wirusa koronowego na całym świecie lekarze wymienili wiele środków, które ludzie mogą podjąć, aby uchronić się przed zarażeniem. Należy często myć ręce, kaszleć łokcie i unikać kontaktu z chorymi. Jednym z najlepszych sposobów powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa – i spowolnienia pandemii – jest po prostu zaprzestanie dotykania twarzy. Ale często łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ponieważ większości ludzi trudno jest pozbyć się takich naturalnych odruchów.

Dlaczego tak ważne jest, aby nie dotykać twarzy?

nie dotykaj ust rękami

Wirusy mogą przetrwać nawet kilka dni na twardych powierzchniach, takich jak klamki, balustrady i podziemne szyny. Na niemytych dłoniach patogeny mogą dostać się do organizmu przez błony śluzowe jamy ustnej, nosa lub oczu i zarazić nas.

Dotykanie twarzy zwykle zdarza się nieświadomie

Pozbywanie się dotykania twarzy jest ważne

Naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku opublikowali w 2019 r. całe badanie, z którego wynika, że ​​nawet studenci medycyny (narażeni na różnego rodzaju zarazki i bakterie) dotykają twarzy średnio prawie 25 razy na godzinę. I jak wielu z nas, ci studenci przecierali oczy, dłubali w nosach lub wkładali palec do ust.

Podobnie jak w przypadku innych schorzeń wynikających ze złych nawyków (takich jak żucie paznokci), niektórzy ludzie mają tendencję do nieświadomego dotykania twarzy. Eksperci często współpracują z pacjentami, aby rozwiązać problem w leczeniu. Najczęściej chodzi o zastąpienie nawyku innym lub czymś zupełnie innym. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci pozbyć się przytulania twarzy.

Obgryzanie paznokci to zły nawyk

1. Zidentyfikuj wyzwalacze

Czy to z powodu stresu czy znudzenia, ludzie dotykają twarzy z wielu różnych powodów. Pierwszym krokiem w zmniejszeniu dotyku twarzy jest określenie, której części twarzy dotykasz najczęściej i dlaczego. Rozpoznaj swoje osobiste wyzwalacze i znajdź sposoby na zmniejszenie dotyku.

Jeśli czujesz presję sięgania do twarzy, dotknij innej części ciała

2. Przekieruj ruch

Psychiatrzy zalecają, aby pacjenci skupiali się na akceptowalnym kontr-zachowaniu, gdy muszą zrezygnować z niezdrowego nawyku. Pomyśl na przykład o innej części ciała, której możesz dotknąć. Jeśli czujesz presję sięgania do twarzy, zamiast tego dotknij ramienia lub kolana.

3. Policz swoje dotknięcia twarzy

Jeśli zauważysz, że dotykasz swojej twarzy w określonym czasie lub w określonej sytuacji – na przykład rozmawiając przez telefon lub czytając przy biurku – zanotuj to. w twojej głowie!.

Pozbądź się dotykania twarzy piłką antystresową

4. Trzymaj ręce zajęte

Daj swoim rękom coś innego do zrobienia, aby pomóc swojej podświadomości. Na przykład możesz mieć pod ręką łańcuszek modlitewny wykonany z drewnianych koralików. Kulki antystresowe to również świetny sposób na odwrócenie uwagi rąk. Niezależnie od tego, który przedmiot wybierzesz, upewnij się, że dezynfekujesz go tak często, jak to możliwe, ponieważ najprawdopodobniej będzie zawierał również wiele zarazków.

silnie pachnące mydło może obudzić podświadomość

5. Używaj artykułów gospodarstwa domowego na swoją korzyść

Sygnały sensoryczne mogą pomóc Ci trzymać ręce z dala od twarzy, zwłaszcza rzeczy, które podrażniają Twój nos. Na przykład w przypadku ugryzień paznokci istnieje wiele produktów do paznokci, które źle pachną i smakują. To samo dotyczy pachnącego, silnie pachnącego mydła, które poprzez zmysł węchu może obudzić podświadomość, aby przypomnieć Ci o trzymaniu rąk z dala od twarzy.

środki higieny przeciwko koronawirusowi maseczki na twarz żel dezynfekujący i co

Nawyki trudno zmienić. Pamiętaj tylko, że nie dotykanie twarzy to tylko jeden ze sposobów ochrony przed grypą i koronawirusami. Ale ważne jest, abyś pamiętał również o wszelkich innych środkach zapobiegawczych, które mogą pomóc Ci zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19. Jeśli czujesz się niekomfortowo, pozostań w domu i unikaj kontaktu z chorymi, często myj ręce (lub używaj środków do dezynfekcji rąk z co najmniej 60% alkoholem) oraz dezynfekuj często dotykane powierzchnie i przedmioty.

Referencja: Badanie “Spontaniczne dotknięcia twarzy„Stephanie Margarete Müller, Sven Martin, Martin Grunwald