Na zdrowie

Kurkuma to superfood: efekty i zastosowania jako lekarstwo

Jedz surowy korzeń kurkumy

Kurkuma to żółty korzeń, który od tysięcy lat jest używany jako przyprawa i środek leczniczy. Ten korzeń jest również nazywany magiczną bulwą lub korzeniem kurkumy. W Europie kurkumina jest znana jako przyprawa, zwłaszcza w kuchni. Odpowiada za żółty kolor proszku curry. Naukowcy z różnych uniwersytetów od dawna zajmują się leczniczym działaniem kurkumy, na przykład na uniwersytetach w Hohenheim, Kilonii, Frankfurcie, Jenie i uniwersytetach Saary. W tym ostatnim przypadku naukowcy odkryli teraz, dlaczego kurkumina ma działanie przeciwzapalne.

Białko Gilz i jego rola w procesach zapalnych

Kurkuma w proszku jako przyprawa i lekarstwo

To Zespół badawczy kierowany przez prof. Alexandrę Kiemer z Saarland University zbadał działanie kurkumy przy użyciu kultur komórkowych. W badaniu uczestniczyli naukowcy z Frankfurtu nad Menem i Perugi we Włoszech. Badacze uzyskali kurkuminę stosowaną z korzenia kurkumy. W 2016 roku naukowcy zbadali, co spowodowało działanie przeciwzapalne. Wyszło na jaw, że kurkumina wpływa na pewne białko – białko Gilza. Odgrywa kluczową rolę w procesach zapalnych w ludzkim ciele. Zazwyczaj to białko znika podczas procesów zapalnych. Kurkumina powoduje, że organizm produkuje więcej tego białka. „Za pomocą serii eksperymentów na modelach komórkowych możemy udowodnić, że przyprawa, podobnie jak kortyzon, wpływa w szczególny sposób na białko Gilz” – mówi prof. Kiemer. Zabieg kortyzonem powoduje zwiększoną produkcję tego białka podobnie jak kurkumina. Jednak mechanizm jest zupełnie inny. Powoduje to ustąpienie stanu zapalnego. Oprócz zmian komórkowych wadami kortyzonu są inne znaczące skutki uboczne. W przeciwieństwie do tego kurkuma nie ma prawie żadnych skutków ubocznych.

Jednak samo jedzenie curry nie wystarczy

Latte w proszku z mleka kurkumy

Aby kurkumina mogła rozwinąć ten efekt w organizmie, musi być obecna w wystarczającym stężeniu. Stężeń tych nie można osiągnąć po prostu jedząc więcej curry. Wyniki badań tego badania są wykorzystywane do badań podstawowych, które mogą być podstawą do opracowania nowych leków. Kolejnym problemem związanym z wchłanianiem kurkuminy jest jej słaba rozpuszczalność w wodzie. Organizm dobrze je wchłania tylko w połączeniu z tłuszczem. Skuteczne leki muszą dostarczać organizmowi kurkuminy w wystarczającej ilości i w formie, którą organizm może wykorzystać, np.: Acurmin plus z Cellaventshop.

Kurkuma potrafi o wiele więcej

Kurkuma ma również nazwę „magiczna bulwa”. Dzieje się tak dlatego, że roślina z Dalekiego Wschodu od dawna słynie z rozległych właściwości leczniczych. Jest stosowany w medycynie ajurwedyjskiej od tysięcy lat, a w Niemczech do tej pory ledwie przewyższył status przyprawy. Ale jak donosi Apotheken-Umschau, może: Kurkuma dużo więcej.

Kurkumina wspomaga trawienie

Kurkuma stymuluje metabolizm trawienny

Kurkumina zawiera aktywny składnik, który przywraca trawienie. Ten aktywny składnik stymuluje pracę wątroby, dzięki czemu organizm może wytwarzać więcej żółci. Jednocześnie stymuluje również produkcję kwasu żołądkowego. Oznacza to, że pokarmy tłuste i bogate w węglowodany są łatwiejsze do strawienia. Jeśli trawienie ulega poprawie, organizm jest w stanie lepiej przyswajać minerały, witaminy i pierwiastki śladowe. Aktywny składnik w sposób zrównoważony stymuluje metabolizm.

Pomoc z cukrzycą

Cukrzyca przekształciła się w powszechną chorobę, której koszt można oszacować na kilka miliardów euro rocznie. Wzrasta zwłaszcza cukrzyca typu 2. Zdrowa dieta, ćwiczenia fizyczne i zmniejszenie nadwagi to pomocne środki w zapobieganiu i zwalczaniu tej choroby. Naukowcy z Uniwersytetu we Freiburgu byli w stanie wykazać, że przyjmowanie dużych dawek kurkuminy może zapobiec wystąpieniu cukrzycy. Poprawia funkcję komórek beta dzięki działaniu przeciwzapalnemu. W rezultacie mniej pacjentów rozwinęło jawną cukrzycę niż pacjentów w grupie porównawczej. Kurkumina może również łagodzić ciężkie powikłania cukrzycy typu 2, takie jak choroby oczu czy zaburzenia układu nerwowego.

Kurkuma lecznicze właściwości pięknej skóry, paznokci i zębów

Skóra, włosy, paznokcie, zęby

Przeciwzapalne działanie kurkuminy może również pomóc w przypadku niedoskonałej skóry, wyprysków i trądziku. Może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Maseczka do skóry z kurkumą i innymi składnikami dostępnymi w domu może pomóc usunąć nieestetyczne przebarwienia. Dla lepszego efektu należy go również stosować wewnętrznie.

Kurkumina może również przyczynić się do zdrowia zębów. Stosowanie kurkuminy pozwala bez większego wysiłku usunąć przebarwienia zębów, takie jak te spowodowane herbatą, nikotyną czy kawą. Aby to zrobić, wystarczy żuć małe kawałki świeżego korzenia kurkumy. Ten sam efekt daje mycie zębów pastą z kurkumy i wodą.

Kurkuma Odchudzanie Uda do Walki z Otyłością

Walcz z otyłością

Podczas odchudzania wiele osób z nadwagą szczególnie długo zmaga się z trzewnym tłuszczem brzusznym, który na przykład obejmuje również narządy. Tłuszcz ten jest bardzo aktywny i oprócz hormonów wytwarza również substancje sprzyjające stanom zapalnym. Prowadzi to do stanu zapalnego w organizmie i rozwoju zaburzeń metabolicznych, takich jak cukrzyca. Metabolizm jest trwale zaburzony, co może prowadzić do przyrostu masy ciała lub zaprzestania diety. W grę wchodzą również przeciwzapalne działanie kurkuminy. Ponadto kurkumina stymuluje trawienie i uwalnianie żółci. Pozwala to organizmowi lepiej rozkładać i rozkładać tłuszcze, co ułatwia odchudzanie i może zapobiegać tworzeniu się nowych miłosnych uchwytów. Oczywiście kurkuma nie jest magiczną kulą. Zbilansowana dieta i wystarczająca ilość ćwiczeń są niezbędne do długoterminowego sukcesu w odchudzaniu.

Dawka powoduje truciznę – mogą wystąpić skutki uboczne

Kapsułki z kurkumą, imbir, zdrowie układu odpornościowego

Uważa się, że stosowanie kurkumy w celach leczniczych jest łatwe i bezpieczne. Ważne jest, aby unikać przedawkowania. Niemniej jednak mogą wystąpić niepożądane reakcje. Najczęstszymi objawami są zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak łagodne skurcze brzucha, biegunka lub problemy żołądkowe. Jeśli to zauważysz, być może zażyłeś zbyt dużą dawkę i powinieneś odpowiednio zmniejszyć dawkę lub zaprzestać jej przyjmowania przez pewien czas.

Każdy, kto cierpi na choroby wątroby, takie jak zapalenie wątroby, zapalenie pęcherzyka żółciowego lub kamienie żółciowe, powinien uważać na przyjmowanie kurkuminy. Kurkuma może również powodować działania niepożądane w chorobach żołądka, takich jak wrzody żołądka, zapalenie żołądka lub zapalenie błony śluzowej żołądka.

Mogą również wystąpić interakcje z innymi lekami. W razie wątpliwości zdecydowanie zaleca się zasięgnięcie porady lekarza lub farmaceuty. Dotyczy to w szczególności wszystkich tych, którzy przyjmują kurkuminę w wyższych stężeniach, na przykład w postaci kapsułek lub drażetek.

Pixabay © (domena publiczna CCO) SoFuego, Clker-Free-Vector-Images, stevepb

Pxtutaj © (domena publiczna CCO)