Na zdrowie

Który materac dziecięcy jest najlepszy? Przydatne wskazówki, jak dokonać właściwego wyboru

materace dziecięce porady-pokój dziecięcy-łóżko-akcesoria-do spania

Nie tylko my dorośli jesteśmy oczywiście zadowoleni z dobrego materaca. Nasze maluchy potrzebują również komfortu w nocy, a nie tylko po to, by móc odpocząć od codzienności. Mimo wszystko wciąż rosną, dlatego bardzo ważna jest wygodna mata, która dobrze podpiera plecy i kręgosłup. Teraz wybór nie jest łatwy. Wiemy to już z własnych materacy. Aby ułatwić sobie zadanie, chcielibyśmy podpowiedzieć kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla dzieci. Wtedy Twoje maluchy mają zagwarantowany sen, na jaki zasługują!

Kupowanie materaca dla dzieci – Czy dzieci potrzebują specjalnego materaca??

materac-pielęgnacja-wybór-najlepszego-dobrego-modelu

Wybór materacy dla dzieci jest również bardzo duży dla najmłodszych. Możesz wybrać twardy lub miękki materac dla dzieci, twardość zależy od różnych materiałów. Wybór odpowiedniego materaca dziecięcego naturalnie zależy od różnych warunków. Można go dostosować do określonych cech fizycznych Twojego dziecka, ale można go również wybrać w zależności od innych czynników. Na przykład alergicy lub moczący się w łóżku potrzebują specjalnych materacy dla dzieci. Należy więc brać pod uwagę nie tylko komfort leżenia. Sen mogą też zakłócać inne rzeczy.

Jaki materac wybrać dla dziecka?

Kupno materaca dla dzieci-wybór-wskazówek-zakupów-do spania-wyposażenia pokoju dziecięcego

Materac dziecięcy może być wykonany z szerokiej gamy materiałów. W zasadzie nie ma różnicy w porównaniu z tymi dla dorosłych. Niezależnie od tego, czy ze sprężynami, czy z pianki visco, lateksu lub kokosa, wszystko jest wliczone w cenę i nie ma prawie żadnej różnicy w jakości. Podczas gdy warianty pianki są popularne, ponieważ są tańsze bez utraty jakości, o tyle kokos czy lateks są droższe, ale też wyższej jakości.

Odpowiednia twardość materaca dziecięcego

materac-dziecięcy-rozmiar-materiał-końcówki-pianka-lateksowa-materac sprężynowy

Szczególnie polecany jest materac podtrzymujący dla dzieci. Zapobiega to przewracaniu się dziecka podczas snu. Zapobiega to niespokojnemu śnie i gwarantuje głębszy i bardziej spokojny sen. Przede wszystkim materac do łóżeczka dziecięcego powinien być bardziej stabilny i podtrzymujący, ponieważ kości rozwijają się szczególnie szybko w tej fazie wzrostu. Czasami tempo wzrostu mięśni i kości jest inne. Te ostatnie, a zwłaszcza kręgosłup, powinny być dodatkowo podparte na noc, co nie jest możliwe przy zbyt miękkim materacu dziecięcym. To, że maluchy często bawią się i skaczą po łóżku, nie jest niczym nowym dla Ciebie jako rodzica. Z tego też powodu twardszy materac to lepszy wybór.

Stabilne i podtrzymujące modele to materac sprężynowy, materac lateksowy oraz materac z pianki żelowej lub visco dla dzieci, z których każdy ma swoje zalety i wady. Nie przesadzaj też z surowością. Ponieważ jeśli materac łóżeczka jest zbyt stabilny, nie można zagwarantować wygodnego leżenia. Najlepiej znaleźć złoty środek i wypróbować wygodę w sklepie przed zakupem materacy.

Materace piankowe, lateksowe i sprężynowe

łóżeczko-dziecięce-materace-materace-dzieci

Więc jaki materac jest najlepszy dla dzieci? Materace piankowe dopasowują się do naturalnego kształtu ciała. Jeśli Twoje dziecko budzi się szczególnie często w nocy, problem ten można rozwiązać za pomocą wkładu piankowego. Różnicę między pianką wiskozową a żelową wyjaśniliśmy już w artykule o odpowiedniej poduszce. Stopień twardości w materacach sprężynowych jest również wystarczająco wysoki, co sprawia, że ​​doskonale sprawdzają się jako materace dziecięce. Stopień skoku, a co za tym idzie również twardość różnią się w zależności od modelu, dlatego warto się o tym poinformować. Większość tego typu materacy posiada również wygodną warstwę wypełniającą. Zaletą lateksu jest to, że jest to szczególnie oddychający wariant. Jeśli Twoje dziecko nie czuje się komfortowo w bardzo wysokich temperaturach, a w domu jest bardzo gorąco, ten rodzaj materaca może okazać się dobrym materacem dla dzieci.

Odpowiedni materac dla dzieci – alergików i osób moczących się w łóżku

dzieci-pokrowiec-na-materac-ochronny-dla-alergików-mokry-łóżko

Wybór materiału to w dużej mierze kwestia gustu. Wyjątkiem są alergicy, którzy powinni wybrać materiały wypełniające materac, które zapobiegają tworzeniu się lub rozprzestrzenianiu alergenów, takich jak roztocza kurzu domowego. Są to głównie materiały syntetyczne. Ale naturalny lateks, bawełna, wełna i jedwab są również częścią tego i warto je rozważyć. Jeśli Twoje dziecko przemoczyło się w łóżku, specjalne podkładki pod materac dziecięcy to najlepsze rozwiązanie, które nie tylko zapewni lepszy sen, ale także zabezpieczy nowy materac dla dzieci. Wodoodporne akcesoria do łóżka zapobiegają przedostawaniu się moczu do dziecięcego materaca. Wykonane są z różnych materiałów i można je bez problemu prać w wysokich temperaturach.

Utrzymuj materac prawidłowo

dzieci-materac-zdrowie-wzrost-ochrona-kręgosłupa

Nowy materac po rozpakowaniu ma silny zapach. Chociaż te zapachy są normalne i nieszkodliwe dla dziecka i znikną lub nawet ustąpią po kilku tygodniach, można rozważyć dobrą wentylację, która powinna utrzymywać się przez kilka dni. Jest również kilka rzeczy do rozważenia, jeśli chcesz zagwarantować długą żywotność. Materace należy obracać przynajmniej co sześć miesięcy, aby zapobiec tworzeniu się wybrzuszeń i wgłębień w materiale. Jeśli w pomieszczeniu panuje duża wilgotność, istnieje również ryzyko rozwoju pleśni. Rama z listew może temu zapobiec, ponieważ szczeliny między listwami umożliwiają dobrą cyrkulację powietrza. Należy zatem unikać pokrowców i ochraniaczy wykonanych z gumy lub innych materiałów nieprzepuszczających powietrza, ponieważ nie tylko są one niewygodne i zakłócają sen, ale także gromadzą wilgoć w dziecięcym materacu, na czym korzystają bakterie. Jest też kilka rzeczy do rozważenia podczas czyszczenia materacy.

Używany materac dziecięcy

materace-dla-dzieci-komfort-wyposazenie-dzieci-dzieci w wieku szkolnym

Ci, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze, często rozważają również używane przedmioty. Dlaczego więc nie z materacami, o których ogólnie wiadomo, że nie są szczególnie tanie. Tutaj jednak trzeba postępować ostrożnie i zwracać uwagę na różne rzeczy, bo warto wiedzieć, że materace dziecięce same w sobie nie są zbyt wytrzymałe. Jeśli na przykład pojawią się plamy, dalsze stosowanie nie jest zalecane. Plamy zwykle oznaczają również bakterie, które z kolei mogą mieć wpływ na zdrowie Twojego dziecka. Należy również upewnić się, że materac dziecięcy nie zwisa. W końcu chcesz coś zrobić dla zdrowia swojego dziecka z nowym, a nie odwrotnie. Jeśli używany model był już używany przez długi czas, dalsze użytkowanie również nie jest wskazane.

Zasadniczo można polegać na tym, że materac dziecięcy, który nie był używany przez ponad pięć lat i jest również nieskazitelny, nadaje się do dalszego użytkowania. Nie zapominaj o znaczeniu wspierania siły! Jest to niezwykle ważne w fazie wzrostu, w której maluchy jeszcze są.