Na zdrowie

Koty koronawirusa mogą przenosić się na ludzi – czy jest możliwe, że zostaną zarażone?

Ponieważ Nowy Jork jest centrum infekcji dla pierwszych kotów z dodatnim wynikiem koronawirusa, eksperci uważają koty koronawirusowe za możliwy wektor. U właściciela jednego z kotów zdiagnozowano chorobę. Jednak nikt w gospodarstwie domowym drugiego kota nie uzyskał pozytywnego wyniku COVID-19. Nie wiadomo więc jeszcze, w jaki sposób kot został zarażony wirusem. Oba zwierzęta miały łagodne problemy z oddychaniem i lekarze oczekują, że wyzdrowieją. Przypadki zwierząt domowych zarażonych wirusem są rzadkie. W rezultacie wciąż nie ma wystarczających dowodów na to, że choroba może przenosić się ze zwierząt domowych na ludzi. W tym poście znajdziecie jednak kilka przydatnych informacji na ten temat.

Czy kot koronawirusa jest niebezpieczny dla ludzi??

koty covid 19 przewoźnik noszą ochraniacz na usta

Dlatego eksperci twierdzą, że ważne jest, aby wiedzieć, że przypadki koronawirusa ze strony zwierząt domowych są bardzo rzadkie. Na świecie są tylko trzy potwierdzone infekcje, którymi są koty domowe i dwa potwierdzone przypadki od psów. Jednak według amerykańskiej Agencji Kontroli Chorób nie ma obecnie dowodów na to, że choroba może rozprzestrzeniać się w przeciwnym kierunku – od zwierząt domowych do ludzi. Z tego powodu nadal nie ma uzasadnienia dla podejmowania działań przeciwko zwierzętom, które mogłyby zagrozić ich dobrostanowi. Weterynarz przetestował pierwszego kota domowego po wykazaniu łagodnej choroby układu oddechowego, ale żadna z osób w jej gospodarstwie domowym nie została potwierdzona, że ​​ma wirusa.

młoda kobieta nosi maskę ochronną, aby zapobiec koronawirusowi podczas spaceru z psem

Według urzędników możliwe jest, że takie objawy kota COVID 19 mogły pojawić się również u kogoś poza domem. Jednak ktoś w gospodarstwie domowym, który miał łagodne objawy lub nie miał żadnych objawów, mógł przenieść wirusa. Weterynarze przetestowali również drugiego kota w oddzielnym rejonie Nowego Jorku po tym, jak zwierzę wykazywało objawy choroby układu oddechowego. Właścicielka tego kota uzyskała pozytywny wynik testu na chorobę przed zachorowaniem na kota koronawirusa. Jednak drugi kot w gospodarstwie domowym nie wykazywał żadnych objawów choroby. Przy ponad 2,6 milionach przypadków COVID-19 na całym świecie eksperci twierdzą, że ludzkość wiedziałaby już, gdyby zwierzęta domowe były głównym wektorem.

Utrzymuj zwierzęta w zdrowiu

covid 19 objawów kota u dwóch właścicieli zwierząt domowych

Wielu właścicieli zwierząt domowych bardziej przejmuje się tym, czy zwierzęta zachorują, niż zarażeniem się nimi. Aby zwierzęta były zdrowe, traktuj je jak każdego członka rodziny. Jeśli ktoś w twoim domu zachoruje, powinien się odizolować. Upewnij się również, że Twój zwierzak zachowuje dystans społeczny. Władze ds. zdrowia zalecają również, aby zwierzęta nie wchodziły w interakcje z nikim spoza gospodarstwa domowego. Z tego powodu ludzie powinni trzymać się trzech stóp od innych ludzi podczas spaceru z psem i unikać parków dla psów. Powinieneś również myć ręce przed i po interakcji ze zwierzęciem, tak jak z innym człowiekiem.

możliwe zarażenie kota koronawirusem podczas kwarantanny w domu

Wcześniej wiadomo było, że zarówno koty dzikie, jak i domowe są podatne na koronawirusa. Są to jednak różne szczepy wirusa. Do niedawna nie było wiadomo, czy mogą zarazić się SARS-CoV-2, koronawirusem wywołującym COVID-19. Uważa się zatem, że szczep SARS-CoV-2 wirusa wyewoluował z blisko spokrewnionego koronawirusa u nietoperzy. Naukowcy wysnuli teorię, że szczep wyewoluował i przeskoczył do pośredniego zwierzęcia-żywiciela, a następnie ponownie zmutował, by zarazić ludzi.

kobieta badająca koty koronowe w Nowym Jorku na swoim laptopie

W związku z tym naukowcy szybko pracowali nad ustaleniem, które inne gatunki są podatne na infekcję, taką jak infekcja kota koronawirusem. Wstępne badania mają na celu zidentyfikowanie każdego zwierzęcia, które może się nim zarazić, niezależnie od tego, czy powoduje chorobę u gatunku, czy nie.

ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa cavalier spaniel

Wśród gatunków, które badają naukowcy, są koty i fretki. Oba wydają się być przynajmniej w pewnym stopniu podatne na infekcje w warunkach laboratoryjnych. Inne badane zwierzęta to psy, nietoperze, cywety i świnie. Łuskowce mogą przenosić blisko spokrewnionego koronawirusa. Jednak nie stwierdzono, aby zawierały SARS-CoV-2.

Zalecenia naukowe

Lekarze omawiają na tablecie możliwe infekcje covid 19 u zwierząt domowych

Wirusolodzy ostrzegają, że patogen może przenikać do komórek niektórych gatunków w laboratorium. Jednak taka infekcja nie może wystąpić poza laboratorium. Odkryli również, że w laboratorium zakażone zwierzęta mogą nie zachorować. Potrzebne są dodatkowe testy, aby lepiej zrozumieć, jak to się rozwija u zwierząt. Przeczytaj więcej o tym, jak te testy są wykonywane i jakie wnioski możemy z nich wyciągnąć. Wiemy, że ludzie mogą przenosić nowego koronawirusa na niektóre zwierzęta. Jednak obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta mogą przenosić go na ludzi.

koronawirus kot ludzie zakaźne środki ostrożności dotyczące mycia rąk

Oczywiście wymagane są dalsze badania. W międzyczasie jednak najlepiej jest zachować takie same środki ostrożności w przypadku zwierząt domowych, jak w przypadku ludzi. Jeśli ktoś ma Covid-19, podejrzany lub potwierdzony, naukowcy zalecają, aby inny domownik zajął się zwierzętami domowymi. Jeśli nie jest to możliwe, chorzy powinni nosić maski na twarz wokół zwierząt i myć ręce przed i po interakcji. Chorzy właściciele zwierząt powinni również powstrzymać się od głaskania lub przytulania zwierząt domowych i unikania lizania.