Na zdrowie

Kiedy stopy się pocą – co zrobić, gdy stopy pocą się i śmierdzą?

Nawet jeśli problem jest szczególnie powszechny teraz latem, jest również bardzo irytujący we wszystkich innych porach roku: spocone stopy, a zwłaszcza śmierdzące stopy. Zwłaszcza, gdy jesteś spontanicznie zaproszony do czegoś i cierpisz na nieprzyjemny zapach stóp, zdejmowanie butów może być szczególnie niewygodne. Wstydzi się. Ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić z tym problemem. Wyjaśnimy, dlaczego stopy się pocą, co powoduje nieprzyjemny zapach i co z tym zrobić.

Spocone stopy – przyczyna

Pocenie się stóp – dlaczego powstają śmierdzące stopy i co można z tym zrobić

Dlaczego stopy się pocą? Stopy, podobnie jak reszta ciała, pocą się, aby w wyższych temperaturach schłodzić ciało i tym samym wyregulować temperaturę ciała. Gdybyśmy się nie pocili, bardzo szybko umarlibyśmy z przegrzania. Tak irytujący, jak pot pod pachami, na dłoniach, stopach i na głowie może być dla Ciebie, jest niezbędny! Ale niektórzy ludzie nadmiernie się pocą. W takich przypadkach pomocne mogą być proste środki na pocenie się, pod warunkiem, że przyczyną nie jest choroba.

Pot stóp – dlaczego stopy śmierdzą?

Pot stóp jest naturalnie bezwonny, ale rozkładany przez bakterie wytwarza nieprzyjemny zapach

Podobnie jak we wszystkich innych częściach ciała, pot początkowo jest całkowicie bezwonny. Pachy i stopy pachną tylko wtedy, gdy różne bakterie zaczynają rozkładać pot. Bakterie uwielbiają ciepło i wilgoć, dlatego znajdują w butach dokładnie takie warunki, aby czuć się dobrze. Cały pot nie może wyparować i zdarza się, że stopy śmierdzą.

Spocone stopy – co naprawdę pomaga?

Pocenie się stóp w celu regulacji temperatury ciała i zapachu spowodowane bakteriami

Ale jak pozbyć się spoconych stóp? Możesz użyć pewnych środków, aby zapobiec poceniu się stóp. Zarówno w sklepach, jak i w domu w postaci naturalnych produktów można znaleźć pomocników, którzy mogą wesprzeć Cię w walce ze spoconymi stopami, ale także ze śmierdzącymi stopami. Podsumowaliśmy, co można w tym celu kupić i jakie domowe środki są skuteczne na spocone stopy.

Co pomaga w walce z nieprzyjemnym zapachem stóp – odpowiednie buty

Unikaj pocenia się stóp, wybierając odpowiednie buty w zależności od pory roku

Czy zauważyłeś, jak bardzo Twoje stopy pocą się w bucie? Może to mieć dwie przyczyny:

  • nie nosisz butów odpowiednich do aktualnej pory roku lub temperatury w Twoim otoczeniu (np. w biurze) lub
  • materiał, z którego wykonane są Twoje buty jest niekorzystny.

Tak więc dobrą wskazówką przeciwko mocno pocącym się stopom jest wybór odpowiedniego typu buta i wybór materiału oddychającego. Na przykład sandały i inne otwarte buty lepiej nadają się na lato niż trampki lub inne zamknięte obuwie. Preferowane są naturalne materiały, takie jak skóra lub len, natomiast sztuczne tylko zwiększają pocenie się stóp. To samo dotyczy skarpet. Unikaj tkanin syntetycznych.

Stopy szybko się pocą – dezodorant do stóp profilaktycznie

Dezodoranty i pudry do stóp zmniejszają wydzielanie potu i nieprzyjemny zapach

Istnieją specjalne dezodoranty do stóp, które można nakładać przed założeniem stóp i które następnie (jak dezodorant do pach) zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Takie dezodoranty są dostępne w postaci sprayów, ale także w postaci proszku. Zastosuj go również między palcami u stóp.

Wkładki na spocone stopy

Wkładki do butów gwarantują lepszą cyrkulację powietrza i pochłaniają wilgoć

Specjalne wkładki, które są bardzo cienkie i często mają przyjemny zapach i są po prostu umieszczane w bucie, również zapobiegają poceniu się stóp. Z ich pomocą powietrze w bucie powinno mieć lepszą cyrkulację, aby zmniejszyć ryzyko pocenia się stóp. Ponadto podeszwy wiążą wilgoć, co utrudnia życie bakteriom, dzięki czemu unika się śmierdzących stóp. Te podeszwy butów są zmieniane mniej więcej raz w tygodniu.

Dezodorant do butów

Dezodorant do butów przeciw cuchnącym stopom po poceniu się

Wspomnieliśmy już, że istnieją dezodoranty do stóp. Ale możesz też potraktować buty specjalnymi dezodorantami do butów. Jeśli chodzi o stopy, są one dostępne w formie sprayu lub pudru. Nakłada się je tylko do wewnątrz, a następnie powinny zwalczać bakterie, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów.

Stopy obficie się pocą – naturalne środki zaradcze

Kąpiel stóp z naturalnymi składnikami, takimi jak ocet, soda oczyszczona i olejki eteryczne

Twoje stopy bardzo się pocą, ale czy wolałbyś najpierw wypróbować domowe środki przed użyciem wspomnianych wcześniej produktów zakupionych w sklepie? Nie ma problemu, ponieważ natura ma do zaoferowania sprytnych pomocników. Możesz użyć następujących środków w postaci kąpieli stóp, aby zapobiec poceniu się i cuchnięciu stóp:

  • olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego i olejek lawendowy
  • Ocet i ocet jabłkowy
  • Zielona herbata
  • Proszek do pieczenia
  • szałwia
  • Czarna herbata

Pozwól stopom dobrze wyschnąć po kąpieli stóp przed założeniem butów

Kąpiel stóp najlepiej zrobić rano przed założeniem butów. Bardzo ważne jest, aby potem dać stopom wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie. Najpierw dokładnie je osusz ręcznikiem i nie zapomnij o obszarach między palcami. Następnie pozwól im wyschnąć na świeżym powietrzu przez chwilę.

Samą kąpiel wodną przygotowujesz z letniej wody i niewielkiej ilości jednej z wymienionych substancji. Dobrze wymieszaj oba składniki, a następnie zanurz stopy w tej kąpieli przez 10 minut. Środki działają antybakteryjnie i obkurczają gruczoły potowe, co ogranicza wydzielanie potu.

Spocone stopy - Co naprawdę pomaga w walce ze spoconymi stopami i nieprzyjemnymi zapachami