Na zdrowie

Jakie okulary na starczowzroczność? Wskazówki dotyczące wyboru odpowiednich okularów do czytania

Czy czytanie stało się trudne? Czy musisz mrugnąć, aby przeczytać drobny druk? Czy Twoje oczy łatwo się męczą podczas czytania ulubionej książki? W starszym wieku wiele osób skarży się na zaburzenia widzenia z bliskiej odległości. Wina za to jest przede wszystkim starczowzroczność. Ten stan dotyka większość mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 40 lat i jest związany z codziennymi czynnościami, takimi jak czytanie, pisanie lub surfowanie po Internecie. Na szczęście problem można bardzo łatwo rozwiązać za pomocą pomocy wizualnej. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów do starczowzroczności.

Co to jest starczowzroczność?

Jakie wskazówki dotyczące okularów na starczowzroczność

Od 40 roku życia rozpoczyna się naturalny proces starzenia się oczu. Oznacza to, że nie możesz już widzieć tak wyraźnie z bliskiej odległości, a twoje oczy wydają się skupiać wolniej od bliży do daleka. Ten stan nazywa się starczowzrocznością i występuje niezależnie od istniejących wad wzroku. Zwykle dotyczy obu oczu w tym samym stopniu.

Istnieją dwa główne powody starczowzroczności. Z jednej strony odpowiada za to starzenie się soczewki oka, co oznacza, że ​​traci ona swoją elastyczność i nie może już dostosowywać się do obiektów znajdujących się w różnych odległościach. Z drugiej strony zdolność oka do akomodacji zmniejsza się wraz z wiekiem, co prowadzi do niewyraźnego widzenia w bliży lub dali. Z indywidualnie produkowane okulary do czytania można szybko i skutecznie skorygować starczowzroczność.

Kiedy potrzebuję okularów do czytania??

Czym jest starczowzroczność i dlaczego powstaje

Starczowzroczność jest częstą przypadłością, która nie jest zauważona u wszystkich. Pierwsze oznaki pojawiają się zwykle w wieku 40 lat, ale są też osoby, które tylko w niewielkim stopniu są na nią dotknięte. Poniżej wymieniliśmy kilka wskaźników, które przemawiają za potrzebą okularów do czytania:

  • Czytanie staje się bardziej stresujące, a oczy szybko się męczą.
  • Podczas czytania litery rozmywają się przed oczami.
  • Aby przeczytać tekst, musisz trzymać go coraz dalej od oczu.
  • Podczas czytania często masz bóle głowy.

Jeśli te objawy występują, okulary do czytania mogą pomóc Ci cieszyć się czytaniem pomimo starczowzroczności.

Jak wybrać odpowiednie okulary do starczowzroczności?

Okulary do czytania z metalowymi oprawkami do prezbiopii

Wybór okularów do czytania może być prawdziwym wyzwaniem. Różnorodność oprawek, szkieł i powłok jest dość duża i szybko tracisz orientację. Wiele osób po prostu wybiera gotowe okulary z drogerii, co jednak może jeszcze bardziej pogorszyć słaby wzrok. Poniżej podsumowano najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze okularów do czytania.

Zrób badanie wzroku

Zbadaj oczy badanie wzroku

Okulary do czytania są dobre tylko wtedy, gdy są precyzyjnie dopasowane do Twojej wady wzroku. A jedynym sposobem sprawdzenia wzroku jest badanie wzroku u optyka. Od 40 roku życia eksperci zalecają badanie oczu przynajmniej raz w roku. Po badaniu wzroku możesz skorzystać z własnych wartości widzenia, aby zamówić odpowiednie okulary do czytania.

Nie używaj gotowych okularów

Gotowe okulary do czytania nie są polecane przez ekspertów

Gotowe okulary do czytania nadają się tylko w nagłych wypadkach, gdy coś stanie się z Twoimi konwencjonalnymi okularami. Jako trwałe rozwiązanie są gotowe nie godne polecenia, ponieważ mają ustandaryzowane liczby dioptrii i zwykle nie pasują dokładnie do naszych oczu. Te niedrogie alternatywy są całkowicie nieodpowiednie, szczególnie dla osób, które już mają ametropię.

Wybierz odpowiednie okulary

wydłużone oprawki lepiej nadają się do okularów do czytania

Jeśli nie masz innych wad wzroku poza starczowzrocznością, okulary z płaskimi oprawkami i wydłużonymi soczewkami są dla Ciebie lepsze niż większy model. Dzięki wąskim soczewkom możesz po prostu patrzeć w dal nad okularami bez konieczności ich zdejmowania. Z drugiej strony, jeśli chcesz połączyć różne okulary korekcyjne w jednej parze, lepiej byłoby, gdyby były duże soczewki i zmiennoogniskowe.

Metal lub plastik?

Okulary na starczowzroczność okulary do czytania do czytania książek

Przy wyborze oprawy ważną rolę odgrywają Twoje osobiste preferencje. Plastikowe oprawki są dostępne w szerokiej gamie kolorów i stylów i mogą zmienić Twoje okulary w prawdziwy modny dodatek. Z drugiej strony lekkie metalowe i tytanowe oprawki są dyskretne i zapewniają maksymalny komfort.