Na zdrowie

Jaki jest najlepszy substytut cukru dla diabetyków i diety ketonowej?

Diabetycy powinni w miarę możliwości unikać miodu i cukru oraz znać ich słodkie alternatywy. Ale czy istnieje idealny substytut cukru dla diabetyków, który nie wpływa na poziom cukru we krwi? Ponieważ sztuczne słodziki nie mają wartości odżywczych, alkohole cukrowe i naturalne słodziki są tu lepszym wyborem. W szczególności bezkaloryczne ekstrakty roślinne ze stewii i owoców mnicha zyskały na popularności w ostatnich latach i są uważane za bezpieczne dla diabetyków. Nawet osoby na diecie ketonowej mogą oszczędzać kalorie i węglowodany dzięki tym słodzikom.

Alkohole cukrowe zdrowym substytutem cukru dla diabetyków

naturalny substytut cukru bez kalorii i węglowodanów

Alkohole cukrowe, takie jak mannitol, sorbitol i ksylitol, znajdują się w wielu bezcukrowych gumach owocowych i słodyczach. W przeciwieństwie do sztucznych słodzików, mogą one tylko nieznacznie zwiększyć poziom cukru we krwi lub wcale. Alkohole cukrowe, zwane również poliolami, pozyskiwane są zwykle z owoców i warzyw. Ich wpływ na poziom cukru we krwi zależy od ich indeksu glikemicznego i waha się od 13 dla ksylitolu do 9 dla sorbitolu. Pomimo ich stosunkowo niewielkiego wpływu na poziom cukru we krwi, niektóre alkohole cukrowe (takie jak ksylitol) mogą mieć działanie przeczyszczające, jeśli są spożywane w nadmiarze.

Używaj do gotowania i pieczenia

Substytut cukru do pieczenia Erytrol i Stevia idealny do keto

Ponieważ wiele słodzików jest mniej lub bardziej słodkich niż cukier, będziesz musiał odpowiednio dostosować swój przepis. Chociaż podane są szczegółowe instrukcje dotyczące gotowania i pieczenia, powinieneś spróbować uzyskać pożądaną słodycz (spróbuj używać początkowo mniej i odpowiednio dostosować ilość) lub możesz poszukać konkretnych przepisów, które są substytutem cukru cukrzycowego zamiast białego cukru.

Kilka innych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas gotowania i pieczenia z alternatywnymi cukremi, to:

  • Czas gotowania może również wymagać dostosowania.
  • Może pojawić się posmak, do którego nie jesteś przyzwyczajony.
  • Objętość ciast lub herbatników można nieznacznie zmniejszyć, ponieważ cukier tworzy określoną strukturę w cieście podczas pieczenia.

Naturalny substytut cukru dla diabetyków i na diecie ketonowej

naturalny substytut cukru bez kalorii Erytrytol Stevia Monkfrucht Cukier substytut keto

Istnieje kilka alternatyw cukru, które są preferowane w przypadku cukrzycy, ponieważ te opcje mają mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi niż zwykły cukier.

Ksylitol

Ksylitol to alkohol cukrowy, który znajduje się w wielu rodzajach owoców i warzyw i ma słodycz podobną do cukru. Przy 2,4 kaloriach na gram ksylitol zawiera o 40% mniej kalorii niż cukier i ma niewielki wpływ na poziom cukru we krwi i insulinę. Ksylitol można uzyskać z brzozy lub z włókien roślinnych znanych jako ksylan.

Alkohol cukrowy Erytrol do pieczenia niskowęglowodanowego

Erytrytol

Erytrytol, również alkohol cukrowy, został uznany za dobry substytut cukru dla diabetyków ze względu na jego słodycz i niską lub zerową zawartość kalorii. Erytrytol jest wytwarzany ze sfermentowanej skrobi pszennej lub kukurydzianej i zawiera 70 procent słodyczy cukru i tylko 6% kalorii, przy zaledwie 0,24 kalorii na gram.

Erytrytol jest bardzo bezpieczny w użyciu, ale może powodować niestrawność, jeśli jest spożywany w dużych ilościach (jak każdy alkohol cukrowy). Ponieważ nie mamy enzymów niezbędnych do trawienia erytrytolu, większość wchłania się do krwiobiegu, a następnie wydalana w postaci niezmienionej z moczem, co oznacza, że ​​nie podnosi poziomu cukru we krwi.

Ekstrakt z owoców mnicha

Owoc mnicha Luo Han Guo stosowany w medycynie chińskiej

Owoc mnicha, zwany również Luo Han Guo, popularny w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM), jest pozyskiwany z suszonego melona i jest dobrym substytutem cukru w ​​diecie ketonowej. Ekstrakt z owoców mnicha nie zawiera kalorii, nie zawiera węglowodanów i jest 150 razy słodszy niż cukier stołowy. Nie podnosi poziomu cukru we krwi, przez co jest dobrym wyborem dla diabetyków.

zdrowy substytut cukru dla diabetyków i keto cukier owocowy mnich

Chociaż owoce mnicha są używane w TCM od tysięcy lat jako środek przeciwzapalny i zwalczający ból gardła, nie ma długoterminowych badań naukowych na temat jego stosowania.

Owoc mnicha dostępny jest również w postaci proszku. Chociaż proszek ma delikatny posmak, ta niewielka wada jest w pełni kompensowana wieloma zaletami owoców.

Syrop z Yaconu

zdrowy substytut cukru dla syropu jukonowego dla diabetyków

Syrop Yacon jest zbierany z korzeni rośliny yacon, która pochodzi z Andów w Ameryce Południowej. Syrop Yacon to słodzik bogaty w błonnik, pełen fruktooligosacharydów. Te rozpuszczalne włókna służą jako pokarm dla zdrowych bakterii jelitowych.

Substytut cukru dla syropu Keto Yacon ma IG 0

Syrop Yacon został w niektórych badaniach powiązany z utratą wagi, ale jego prawdziwa korzyść polega na wysokiej zawartości błonnika, który pomaga zrównoważyć poziom glukozy. Ma indeks glikemiczny 1. Yacon wygląda i smakuje trochę jak melasa, z głęboką, karmelową słodyczą, która dobrze komponuje się z wypiekami, sosami i deserami.

Stewia

Zdrowy substytut cukru Stevia dla keto i diabetyków

Stewia to produkt ziołowy wytwarzany z liści rośliny Stevia rebaudiana. Stewia jest sprzedawana głównie w postaci proszku, ale można ją również znaleźć w postaci płynnego ekstraktu. Stewia nie zawiera kalorii ani węglowodanów i ma indeks glikemiczny 0. Ma charakterystyczny posmak, który jest dobrze tolerowany przez większość ludzi, ale może być bardzo wyczuwalny dla innych.

Nawiasem mówiąc, stewia może być również uprawiana jako roślina doniczkowa. Możesz osłodzić filiżankę herbaty jednym świeżym liściem stewii.

Stevia rebaudiana roślina w doniczce