Na zdrowie

Dlaczego bolą mięśnie po masażu i co na to działa?

Wiele osób korzysta z masażu, gdy odczuwają ból lub napięcie mięśni, aby uzyskać ulgę, rozwiązać problem lub złagodzić ból. Ale chyba każdy już to przeżył: po masażu pojawiły się bóle przypominające bolesność mięśni. Być może zastanawiasz się, dlaczego boli po masażu, kiedy myślałeś, że powinno Ci to poprawić? W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego po masażu wszystko boli i kiedy jest normalne. Pomocna jest również wiedza o tym, co możesz zrobić, aby złagodzić ból.

Dlaczego po masażu bolą Cię mięśnie?

ból mięśni po masażu ból szyi

Ból mięśni jest powszechny po głębokim masażu tkanek. Większość ludzi odczuwa ból mięśni następnego dnia. Ból mięśni może trwać godzinami lub dniami, w zależności od rodzaju masażu, reakcji organizmu i leczenia bólu. Bolesność mięśni po masażu kojarzy się przede wszystkim z masażem leczniczym i sportowym, gdzie intencją zabiegu było złagodzenie napięcia mięśniowego i złagodzenie bólu.

ból mięśni po masażu pleców jest normalny

Jeśli po masażu odczuwasz ból mięśni, dzieje się tak dlatego, że tkanki miękkie zostały wymasowane w celu rozluźnienia blokad, węzłów i napięć oraz przywrócenia kondycji mięśni do stanu funkcjonalnego. Podczas zabiegu masażu często konieczne jest zastosowanie mocnego ucisku i głębokie rytmiczne ruchy wzdłuż meridianów ciała. Z reguły im bardziej przewlekły lub uporczywy stan, tym większa głębokość jest wymagana, aby pobudzić metabolizm i rozluźnić zakleszczoną tkankę łączną. Tak jak organizm potrzebuje czasu na regenerację po ciężkim treningu, tak ważny jest również czas regeneracji po masażu.

Dlaczego niektóre masaże bolą??

silna bolesność mięśni po tajskim masażu karku

Każdy ma inny typ sylwetki i inaczej reaguje na zabieg masażu. Jest bardzo mało prawdopodobne, że po lekkim, relaksującym zabiegu, takim jak szwedzki masaż, poczujesz ból mięśni. Z biegiem czasu organizm przystosowuje się do bólu, więc wiele osób regularnie poddających się masażom odczuwa bardzo niewielkie lub żadne negatywne skutki.

„Ból to odporność na zmiany”, a zadaniem masażysty jest rzucić wyzwanie mięśniom i tkance łącznej. Terapeuci mówią o „dobrym bólu” i stosują optymalną głębokość nacisku, prędkość i kierunek ruchów. Wpływy środowiska, nawyki żywieniowe i stresujące warunki mogą czasami zmienić reakcję pacjenta na masaż.

„Bez bólu, bez zysku”: Czy ból mięśni po masażu jest dobry??

więcej bólu po masażu niż przed, to normalne

Powszechne przekonanie, że aby uzyskać pozytywny efekt masażu, trzeba doświadczyć bólu, jest nieprawdziwe. W rzeczywistości „mniej znaczy więcej” byłoby tutaj bardziej precyzyjnym stwierdzeniem, opisującym, jak duży nacisk należy zastosować podczas zabiegu masażu. Istnieje cienka granica między „zbyt małym naciskiem”, który nie poprawia struktur ciała, a „zbyt dużym naciskiem”, który sprawia, że ​​pacjent jest napięty i może zapierać dech w piersiach. Oddech jest kluczem. Jeśli podczas zabiegu odczuwasz tak silny ból, że nie możesz oddychać, musisz poinformować o tym terapeutę. „Bez bólu, bez zysku” nie będzie ci tu służyć i może prowadzić do innych bolesnych objawów w napiętych mięśniach.

Po masażu będziesz odczuwać większy ból niż przedtem?

Fizjoterapeuta działa w celu złagodzenia napięcia szyi

Częstym lękiem, który może budzić odczuwanie bólu mięśni po masażu jest: „Wcześniej nie odczuwałem bólu. Czy moja terapeutka wyrządziła jakąś krzywdę?” „W przypadkach, gdy ekstremalny ból po zabiegu powodował potrzebę napięcia, aby go znieść, może to być prawda. Masaż leczniczy nie jest jednak zabiegiem jednorazowym. Jeśli chcesz tylko leczenia przeciwbólowego, musisz poinformować swojego masażystę, aby mógł zastosować lżejszy nacisk, aby złagodzić objawy, zamiast głęboko masować mięśnie.

Masaż leczniczy działa jak terapia lecznicza. Z reguły po drugim lub trzecim zabiegu będziesz wiedział, czy Twój cel leczenia może zostać osiągnięty. W zależności od celów powinieneś również wiedzieć, ile sesji jest jeszcze wymaganych. W zależności od rodzaju masażu leczniczego, ból może czasem się nasilić, zanim ustąpi.

Co zrobić z bólem mięśni po masażu?

zapobiegać bolesności mięśni po masażu pić dużo wody

Ochrona mięśni to termin używany do wyjaśnienia, w jaki sposób nasz mózg reaguje, gdy po masażu odczuwamy ból przypominający bolesność mięśni. Jest to nieświadome napinanie bolesnych mięśni w celu ochrony bolesnego obszaru. Po masażu tego samego dnia możesz wykonać kilka prostych i przyjemnych kroków, aby zapobiec bólom mięśni następnego dnia:

Pij dużo wody przed i po masażu. Dobrze nawilżone mięśnie przed masażem są bardziej elastyczne i mniej napięte. Istnieją również pewne przekonania, że ​​picie dużej ilości wody może również pomóc w wypłukaniu toksyn uwalnianych podczas masażu. Unikaj napojów alkoholowych, słodkich i zawierających kofeinę. Oprócz wody wybierz zdrowe opcje, takie jak woda kokosowa, sok ze świeżych owoców lub warzyw lub herbaty ziołowe.

bóle mięśni po masażu, co pomaga w ćwiczeniach rozciągających

Wieczorem wykonuj delikatne ćwiczenia rozciągające. Pomaga to złagodzić napięcie mięśni i poprawić elastyczność mięśni i krążenie krwi. To także świetny sposób na złagodzenie stresu i odprężenie umysłu i ciała. W tym artykule zebraliśmy ćwiczenia rozciągające z instrukcjami dla każdej części ciała.

zapobiegaj bólom mięśni po masażu weź ciepłą kąpiel z solą epsom

Weź ciepłą kąpiel, najlepiej z solą Epsom (200 do 400 gramów dla dorosłych) i po prostu spróbuj wyłączyć na 20-40 minut. Sól Epsom to niedrogi i skuteczny sposób, aby pomóc organizmowi pozbyć się toksyn i zmniejszyć stan zapalny mięśni. Dodatkową zaletą jest wchłanianie przez skórę korzystnego magnezu zawartego w solach Epsom. Tutaj znajdziesz kilka przepisów na dodatki do kąpieli z domowymi sposobami. Olejki eteryczne mogą również łagodzić bóle mięśni.

Jeśli ból nie ustąpi, bardzo przydatne może być posiadanie Przyjmowanie środków przeciwbólowych, przerwać cykl bólu, aby mózg mógł rozluźnić „napięte mięśnie”.