Na zdrowie

Dezynfekuj telefony komórkowe: które środki dezynfekujące są naprawdę dobre?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię koronawirusa. Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania infekcji jest dbanie o higienę – czyli regularne mycie rąk (przez 20 sekund) i nie dotykanie twarzy. Badania wykazały, że wirus może przetrwać na niektórych powierzchniach do dziewięciu dni. Dotyczy to również ekranu smartfona. To urządzenie, z którym ciągle się stykasz i które często kładziesz z boku twarzy, jest jednym z najbrudniejszych obiektów wokół nas. Oznacza to, że bakterie, wirusy lub inne zarazki, które dostają się do telefonu lub etui, mogą łatwo dostać się na skórę. Dlatego niezbędne jest regularne czyszczenie. Powiemy Ci, jak dezynfekować telefon komórkowy i jakich środków dezynfekujących najlepiej unikać.

Dezynfekuj telefony komórkowe chusteczkami dezynfekującymi

Dezynfekuj telefony komórkowe w czasach Corona

Na początku tego tygodnia Apple dostosowało swoje zalecenia dotyczące czyszczenia. Zmiana wynika z rosnących obaw o epidemię koronawirusa. Producent iPhone’a pisze na swojej stronie internetowej, że możesz bezpiecznie wyczyścić swojego iPhone’a chusteczkami dezynfekującymi, takimi jak Clorox. (* Clorox jest dostępny tylko w USA. Podobnym produktem na rynku niemieckim są chusteczki dezynfekujące Sagrotan).

„Twarde, nieporowate powierzchnie produktu Apple, takie jak wyświetlacz, klawiatura lub inne powierzchnie zewnętrzne, można delikatnie przetrzeć chusteczką nasączoną 70-procentowym alkoholem izopropylowym lub chusteczkami dezynfekującymi Clorox. Nie używaj wybielacza. Unikaj wnikania wilgoci do otworów i nie zanurzaj produktu Apple w środkach czyszczących.”

Na końcu tego artykułu znajdziesz link do strony wsparcia Apple. Możesz tam również dowiedzieć się, jak czyścić zegarek Apple Watch i inne produkty Apple.

Dezynfekuj smartfony chusteczkami dezynfekującymi

Chusteczki dezynfekujące są obecnie uważane za bezpieczne do stosowania na wyświetlaczach smartfonów. Jednak nadal istnieją detergenty, których należy unikać. Chociaż początkowo możesz uzyskać dobre wyniki, te trudniejsze metody mogą potencjalnie uszkodzić ekran (lub elementy wewnętrzne). Apple zaleca, aby do czyszczenia iPhone’a nie używać środków do czyszczenia szkła, domowych środków czystości, sprężonego powietrza, aerozoli, rozpuszczalników, roztworów amoniaku, ściernych środków czyszczących ani detergentów zawierających nadtlenek wodoru. Środki czyszczące i materiały ścierne zmniejszają zabrudzenie i tłuszcz (oleofobową) powłokę i mogą porysować iPhone’a.

Niektóre strony internetowe sugerują samodzielne przygotowanie alkoholu izopropylowego i środka dezynfekującego wodę, ale uzyskanie odpowiedniego poziomu alkoholu ma kluczowe znaczenie. Jeśli rozwiązanie zostanie wykonane źle, możesz uszkodzić telefon.

jak dezynfekować telefony komórkowe

Niedawno zmienione wytyczne dotyczące czyszczenia opracowane przez północnoamerykańską firmę telekomunikacyjną AT & Zalecamy „rozpylenie środka dezynfekującego na bazie alkoholu (70% izopropylu) bezpośrednio na miękką, niestrzępiącą się ściereczkę i przetarcie urządzenia przy wyłączonym i odłączonym od zasilania”.

Oto kilka dodatkowych wskazówek od AT & T:

  • Zamiast udostępniać telefon innym osobom, udostępniaj informacje, takie jak zdjęcia, za pośrednictwem wiadomości tekstowych.
  • Ponieważ zarazki mogą gromadzić się na urządzeniach, unikaj odkładania telefonu komórkowego w miejscach publicznych, na przykład w toalecie, w pociągu, na stolikach w restauracjach.
  • Aby zminimalizować ekspozycję urządzenia na twarz, spróbuj użyć zestawu głośnomówiącego Bluetooth lub słuchawek bezprzewodowych podczas rozmowy.

Wodoodporne telefony komórkowe można spłukać wodą?

Czy można czyścić wodą wodoodporne telefony komórkowe?

Jeśli masz wodoodporny smartfon o klasie ochrony IP67 i wyższej (jak iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7 i iPhone 7 Plus oraz Galaxy S7, S9, a także Note 10), możesz go umieścić w zwykle spłukać wodą. Zgodnie z tym certyfikatem IP modele te wytrzymują zanurzenie na głębokość 1,50 metra przez maksymalnie 30 minut. Jednak do czyszczenia telefonu lepiej jest używać wilgotnej lub mokrej szmatki z ciepłą wodą z mydłem. Następnie osusz telefon suchą, miękką ściereczką, aby usunąć wodę. Pamiętaj, aby wysuszyć wszystkie głośniki i złącza.

Jeśli zanurzysz telefon w wodzie lub trzymasz go pod kranem, woda dostanie się do portów, co oznacza, że ​​nie będziesz mógł go naładować, dopóki nie wyschną, co może trochę potrwać. Pamiętaj, że wodoodporny telefon ma więcej wspólnego z bezpieczeństwem niż chęć zabrania go ze sobą na pływanie.

8 domowych środków, których nigdy nie powinieneś używać do czyszczenia smartfona

Zdezynfekuj ekran telefonu komórkowego chusteczkami dezynfekującymi Sagrotan

Środki do mycia szyb / płyny do mycia szyb

Używasz środka do czyszczenia szyb do czyszczenia lusterek i okien i są one wypucowane, więc czy używanie ich w telefonie jest w porządku? Niepoprawne! Niektóre nowsze modele, takie jak iPhone XR, mają powłokę ochronną, która jest odporna na wodę, brud i tłuszcz i może z czasem ulec zużyciu. Używanie silnych detergentów może usunąć powłokę i sprawić, że telefon będzie bardziej podatny na zarysowania.

Środki czyszczące w gospodarstwie domowym

Środki do czyszczenia kuchni mogą również zmniejszyć tę powłokę ochronną. Właśnie dlatego Apple nie zaleca używania domowych środków czyszczących do czyszczenia iPhone’a, w tym wybielaczy.

Ręczniki papierowe

Ręczniki papierowe nie nadają się do czyszczenia smartfona. Papier może się rozerwać, co znacznie pogarsza nagromadzenie na telefonie. Ręczniki papierowe mogą nawet porysować ekran.

Rozpyl środek dezynfekujący bezpośrednio na miękką, niestrzępiącą się ściereczkę i wytrzyj telefon

Płyn do demakijażu

Niektóre płyny do demakijażu mogą zawierać składniki, które mogą uszkodzić powłokę wyświetlacza.

Skompresowane powietrze

Wdmuchiwanie dużej ilości powietrza do otworów smartfona może spowodować uszkodzenie, zwłaszcza mikrofonu. Firmy technologiczne, takie jak Apple, wyraźnie ostrzegają przed używaniem sprężonego powietrza.

Mydło do naczyń i mydło do rąk

Chociaż mydła do naczyń i mydła do rąk mogą mieć delikatne działanie, zawsze używa się ich w połączeniu z wodą. Większość firm technologicznych zaleca trzymanie wody z dala od telefonu.

ocet winny

To jest niemożliwe. Ocet usuwa powłokę z ekranu. Możesz jednak użyć bardzo rozcieńczonego octu do czyszczenia tyłu i boków. Roztwór 50/50 z wodą destylowaną powinien być w porządku.

Źródła:

Przewodnik wsparcia Apple dotyczący czyszczenia iPhone’a

„Sposoby utrzymania higieny i bezpieczeństwa urządzeń osobistych” autorstwa AT & T