Na zdrowie

Ból brzucha u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie

Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości zarówno dzieci, jak i dorosłych. Są bardzo częstym objawem i mogą mieć wiele przyczyn – od nieszkodliwych po zagrażające życiu. Tutaj wyjaśniamy, co może oznaczać ból brzucha, w zależności od tego, gdzie jest ból.

1. Ból brzucha w górnej części brzucha po prawej stronie

ból brzucha w prawym nadbrzuszu

Wątroba i woreczek żółciowy znajdują się w prawym górnym rogu brzucha, więc najczęstsze przyczyny dyskomfortu w tym obszarze brzucha są zwykle związane z tymi narządami.

 • Jeśli odczuwasz nagły, silny ból promieniujący do prawego ramienia po dużym, wysokotłuszczowym posiłku, jest to bardzo prawdopodobne Kamienie żółciowe winowajcy.
 • Silny ból lub tępe skurcze, które rozprzestrzeniają się na prawe ramię lub plecy i utrzymują się przez kilka godzin, mogą spowodować Zapalenie pęcherzyka żółciowego lub jeden Zapalenie pęcherzyka żółciowego Wskazówki.
 • Tępy ból lub przeszywający ból, który pojawia się i znika, zwykle wskazuje, że jesteś jednością Zapalenie wątroby (zapalenie wątroby) Cierpieć.

2. Ból brzucha pośrodku górnej części brzucha

ból brzucha w nadbrzuszu pośrodku

W środkowej górnej części brzucha znajduje się dwunastnica, pierwszy odcinek jelita cienkiego i duża część trzustki.

 • Jeśli odczuwasz częsty ból, który promieniuje do pleców i nasila go jedzenie, zwłaszcza pokarmy wysokotłuszczowe, może to być oznaką jednego Zapalenie trzustki być.
 • Silny ból i tkliwość w środkowej górnej części brzucha, któremu towarzyszą nudności, wymioty, biegunka i obrzęk brzucha, mogą wskazywać na przepuklina nadbrzusza wskazać.
 • Uczucie pieczenia w klatce piersiowej oraz objawy takie jak kaszel, ból gardła, kwaśny smak w ustach, nudności, wymioty i gazy są zwykle obecne zgaga lub niestrawność tam.
 • Jeśli masz zgagę, która nasila się, gdy schylasz się lub kładziesz, i skarżysz się na ból w klatce piersiowej i odbijanie, prawdopodobnie masz zgagę przepuklina rozworu przełykowego.
 • Ból, który nasila się między posiłkami lub w środku nocy i który można złagodzić poprzez jedzenie, może być objawem Wrzody dwunastnicy być.

3. Ból brzucha w lewym górnym rogu

co oznacza ból brzucha w lewym górnym rogu?

Większość żołądka znajduje się w górnej lewej części brzucha, więc objawy w tym obszarze zwykle wskazują na problemy z tym narządem.

 • Silny, rozdzierający ból z towarzyszącymi nudnościami lub wymiotami może być oznaką nieżyt żołądka, jeden Zapalenie żołądka, być.
 • Piekący ból, który zwykle jest silniejszy na pusty żołądek, może przeniknąć Wrzody żołądka spowodowany.

4. Ból brzucha po lewej i prawej stronie

ból brzucha po lewej i prawej stronie pępka bocznie

Nerki znajdują się w jamie brzusznej po lewej i prawej stronie kręgosłupa. Czasami ból w tych obszarach może być również spowodowany problemami z okrężnicą.

 • Ból w okolicy nerek promieniujący do pleców z towarzyszącą gorączką, dreszczami, biegunką i nudnościami może być oznaką Infekcja nerek być.
 • Silny ból, który promieniuje do podbrzusza i pojawia się falami, wskazuje: Kamienie nerkowe W dół. Możesz również odczuwać nudności, wymioty, gorączkę, uporczywą potrzebę oddawania moczu i krew w moczu.
 • Ból, z gazem lub bez, wraz z twardymi i suchymi stolcami, które są trudne do przejścia, są wskazaniami do zaparcie.

5. Ból w okolicy pępka

ból brzucha okolice pępka

Wszystkie nieprzyjemne odczucia w tej części brzucha są ściśle związane z problemami w jelicie cienkim i grubym.

 • Ból i skurcze brzucha związane z ciężką biegunką, zmęczeniem, gorączką i utratą masy ciała wskazują na: zapalny Choroba jelit tam.
 • Wymioty, biegunka i ból, który zaczyna się znacznie wolniej, są typowe dla danej osoby  Niedrożność jelita cienkiego.
 • Nazywa się bolesny obrzęk w okolicy pępka, który zwykle powoduje dyskomfort w jamie brzusznej przepuklina pępkowa lub przepuklina pępkowa wyznaczony.

6. Ból brzucha pośrodku po lewej stronie

Ból brzucha pośrodku po lewej stronie

Obok lewej nerki znajduje się również okrężnica zstępująca, która może ulec zakażeniu lub zapaleniu z powodu niezdrowej diety, starzenia się i innych powszechnych przyczyn.

Stały i uporczywy ból oraz tkliwość w jamie brzusznej, gorączka, nudności i wymioty to najbardziej typowe objawy Zapalenie uchyłków. Tak zwane uchyłki – wypukłości w ścianie jelita – zwykle tworzą się w ostatniej, zstępującej części jelita grubego.

7. Ból brzucha w prawym podbrzuszu

Ból brzucha w prawej dolnej części brzucha powoduje

Po prawej stronie brzucha znajduje się wyrostek robaczkowy, mały narząd, który przechowuje pożyteczne bakterie, wspomaga dobre trawienie i jest ważny dla naszego układu odpornościowego.

Ostry ból, utrata apetytu, nudności, wymioty i gorączka to najczęstsze objawy Zapalenie wyrostka robaczkowego (zapalenie wyrostka robaczkowego) wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej.

8. Ból brzucha w środkowej części podbrzusza

Ból brzucha w środkowej części podbrzusza pod pępkiem

W tej części brzucha znajduje się pęcherz i narządy rozrodcze.

 • Skurcze brzucha, pieczenie podczas oddawania moczu i zmiany koloru moczu mogą wskazywać na Zapalenie pęcherza Wskazówki.
 • Nagły i silny ból miednicy, który utrzymuje się przez kilka miesięcy, jest również częstym objawem problemów z reprodukcją.

9. Ból brzucha, dolny lewy

Ból brzucha w lewym dolnym rogu podbrzusza

Co znajduje się w lewym dolnym rogu żołądka? Znajduje się tu duża część okrężnicy. Więc jeśli masz problemy z tym narządem, najprawdopodobniej odczujesz ból w lewym podbrzuszu. Ból brzucha związany ze skurczami, gazami, biegunką lub zaparciem może być objawem jednego Zespół jelita drażliwego być.

Diagnozowanie bólu brzucha u dzieci za pomocą USG

Ponieważ przyczyn bólu brzucha może być wiele, ważne jest, aby właściwie zidentyfikować problem, aby jak najlepiej go leczyć. W przypadku nieswoistych objawów zwykle stosuje się metody obrazowania, takie jak ultrasonografia. Dzięki nowoczesnej diagnostyce ultrasonograficznej większość przyczyn bólu brzucha u dzieci i dorosłych można szybko wyjaśnić. Nowoczesne aparaty USG oferują nie tylko doskonałe obrazy o wysokiej rozdzielczości dla maksymalnej dokładności badania. Mobilny aparat USG, taki jak. vscan.rocks, umożliwia również szybką i dokładną diagnostykę na miejscu. Jest to szczególnie ważne w przypadku ostrych i ciężkich dolegliwości, które wymagają szybkiego leczenia.

Informacje zawarte w artykule mają charakter wyłącznie informacyjny. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli u Ciebie lub Twojego dziecka wystąpi silny ostry lub uporczywy ból brzucha.